Постанова № 55800936, 11.01.2016, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.01.2016
Номер справи
808/8996/15
Номер документу
55800936
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2016 року Справа № 808/8996/15 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Нечипуренка О.М., за участю секретаря Резніченко А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовною заявою Дочірнього підприємства «Запорізький облавтодор» ВАТ «Державної акціонерної компанії «Автомобільні дороги України»

до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Запоріжжі Міжрегіонального головного управління ДФС

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

Дочірнє підприємство «Запорізький облавтодор» ВАТ «Державної акціонерної компанії «Автомобільні дороги України» звернулось до суду із позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Запоріжжі Міжрегіонального головного управління ДФС про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 07.10.2015 № 000544200 та № НОМЕР_1.

Ухвалою суду від 18.12.2015 відкрито провадження в адміністративній справі №808/8996/15, закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду на 11.05.2016.

Представник відповідача направив на адресу суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача направив на адресу суду клопотання про розгляд справи за його відсутності. Також надав суду письмові заперечення, згідно яких вказав на обґрунтованість податкових повідомлень-рішень та просив у позові відмовити у повному обсязі.

За правилами частин 1, 6 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

За таких обставин суд дійшов висновку щодо можливості розгляду справи за відсутності представників сторін на підставі наявних у справі матеріалів.

У звязку із неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, на підставі приписів ч.6 ст.12 та ч.1 ст.41 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, оцінивши надані докази, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають, з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд вирішує справи на підстав Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Підставами для визнання незаконними (нечинними) актів в судовому порядку є невідповідність їх вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обовязковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у звязку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємств чи організації позивача у справі.

Як вбачається з матеріалів справи, Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Запоріжжя Міжрегіонального головного управління ДФС (далі - Відповідач, або СДПІ з ОВП) було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку та складено акт від 22.09.2015 р. № 17/28-04-42/32025623 з питань своєчасності сплати до бюджету узгоджених сум грошових зобов'язань авансових внесків з податку на прибуток в періоді 30.09.2014 р. по 27.08.2015 р. та з податку на прибуток в період з 31.12.2014 по 27.08.2015 ДП «Запорізький облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» (код за ЄДРПОУ 32025623).

На підставі акту від 22.09.2015 р. № 17/28-04-42/32025623 були винесені податкові повідомлення-рішення:

- від 07.10.2015 р. № 000544200 про сплату 5998,48 грн. штрафу у розмірі 20% застосованого за порушення граничного строку сплати узгоджених сум грошових зобов'язань з податку на прибуток, визначеного п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України та на підставі ст. 126 Податкового кодексу України за затримку сплати узгодженої суми грошового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 29 992 грн. 42 коп.

- від 07.10.2015р. № НОМЕР_1 про сплату 13 098,43 грн. штрафу у розмірі 20% застосованого за порушення граничного строку сплати узгоджених сум грошових зобов'язань з авансових внесків податку на прибуток, визначеного п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України та на підставі ст. 126 Податкового кодексу України за затримку сплати узгодженої суми грошового зобов'язання з авансових внесків з податку на прибуток у розмірі 65492 грн. 13 коп.

У відповідності до ст. 56 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року за № 2755-УІ, позивачем в порядку адміністративного оскарження була подана скарга на податкові повідомлення-рішення від 07.10.2015 № НОМЕР_2 та № НОМЕР_1 до Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників від 16.10.2015 р. № 13/1312 про скасування податкових повідомлень - рішень.

Рішенням Державної фіскальної служби України Міжрегіонального головного управління ДФС Центрального офісу з обслуговування великих платників від 06.11.2015р. № 24853/10/28-10-104-33 результати розгляду скарги первинну скаргу ДП «Запорізький Облавтодор» залишено без задоволення, а ППР від 07.10.2015 № НОМЕР_2 та № НОМЕР_1 без змін.

Протягом 10-ти календарних днів, наступних за днем одержання рішення про результати розгляду первинної скарги від 06.11.2015 № 24853/10/28-10-104-33 ДГІ "Запорізький Облавтодор" звернулося з повторною скаргою на податкові повідомлення-рішення від 07.10.2015 р. № НОМЕР_2 та № НОМЕР_1 до Державної фіскальної служби України (вихідний від 18.11.2015 р. № 13/1459).

Державною фіскальною службою України було прийнято рішення від 04.12.2015 р. № 25936/6/99-99-10-01-02-25, у якому вирішено залишити без змін податкові повідомлення - рішення СДПІ з ОВП у м. Запоріжжя від 07.10.2015 р. № НОМЕР_2 та № НОМЕР_1 та рішення МГУ ДФС - ЦО з ОВП, прийняте за розглядом первинної скарги, а скаргу - без задоволення.

Не погодившись із прийнятими повідомленнями-рішеннями, позивач звернувся до суду з позовом для захисту своїх порушених прав та інтересів.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з приписів ч. 3 ст. 2 КАС України, відповідно до яких, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Щодо перевірки своєчасності сплати до бюджету узгоджених грошових зобов'язань з авансових внесків з податку на прибуток.

Абзацом 4 п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-УІ, зі змінами та доповненнями, (далі - Кодекс) визначено: «Платники податку на прибуток (крім новостворених. виробників сільськогосподарської продукції, неприбуткових установ (організацій) та платників податків, у яких доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період не перевищують 10 мільйонів гривень) щомісяця сплачують авансовий внесок з податку на прибуток у порядку і в строки, які встановлені для місячного податкового періоду, у розмірі не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку за попередній звітний (податковий) рік без подання податкової декларації.».

Відповідно до абз. 11 п. 57.1. ст. 57 Кодексу у складі річної податкової декларації платником податку подається розрахунок щомісячних авансових внесків, які мають сплачуватися у наступні дванадцять місяців. Визначена в розрахунку сума авансових внесків вважається узгодженою сумою грошових зобов'язань. При цьому дванадцятимісячний період для сплати авансових внесків визначається починаючи з березня поточного звітного (податкового) року по лютий наступного звітної о (податкового) року включно (абз. 12 п.57.1 ст.57 Кодексу).

Підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Кодексу визначено, що «грошове зобов'язання плани піка порошки; - суми коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платники податків у зв'язку з порушенням ним, вимог податкового законодавства та пішого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності».

Відповідно п 87.9 статті 87 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2755-УІ (із змінами га доповненнями) : «У разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом».

Перевіркою встановлено, що ДП "Запорізький облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" в податковій декларації з податку на прибуток за 2013 рік №9090828682 від 27.02.2014р. в ряд. 23 задекларовано "авансовий внесок, що підлягатиме сплаті щомісячно" в сумі 12 257 грн.

Відповідно до абз. 4 п. 57.1 ст. 57 Кодексу авансовий внесок з податку на прибуток сплачується щомісяця у порядку і в строки, які встановлені для місячного податкового періоду.

Авансові внески з податку на прибуток вважаються узгодженим податковим зобов'язанням і сплачуються щомісяця не пізніше 30 числа звітного місяця. Строк сплати авансових внесків, як і податкових зобов'язань з податку на прибуток, не переноситься, якщо останній день сплати припадає на вихідний або святковий день.

Перевіркою встановлено, що ДП "Запорізький облавтодор" ВА Г "ДАК "Автомобільні дороги України" порушено пункт 57.1 статті 57 Кодексу, а саме, несвоєчасно сплачено до бюджету суми узгоджених грошових зобов'язань з авансових внесків з податку на прибуток за період з вересня 2014 р. по лютий 2015 р.

Відповідно до п.п. 14.1.152 п.14.1 ст. 14 Кодексу погашенням податкового боргу є зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом.

Статтею16 Кодексу визначені обов'язки платника податків, а саме - сплачувати податки та збори в строк та у розмірах . встановлених кодексом (п.п.16.1.1. п. 16.1. ст. 16 Кодексу)

Враховуючи вищенаведене, перевіркою встановлено, що в порушення п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2755- VI (із змінами та доповненнями), ДП "Запорізький облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" сплачено узгоджені суми грошового зобов'язання з авансових внесків з податку на прибуток в розмірі 65 492,13 грн. з затримкою більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати грошового зобов'язання.

Щодо перевірки своєчасності сплати до бюджету узгоджених грошових зобов'язань з податку на прибуток .

Відповідно до абзацу 1 п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2755- VI (із змінами га доповненнями): «Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації...»

Відповідно до п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2755- VI (із змінами та доповненнями): «У разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.»

Підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Кодексу визначено, що „грошове зобов'язання плаї пика податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності».

Відповідно до п. 87.9 статті 87 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2755-УІ (із змінами та доповненнями): «У разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках. передбачених законом».

Перевіркою встановлено, що ДП "Запорізький облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" порушено п. 57.1 та п. 57.3 статті 57 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2755-УІ (із змінами та доповненнями), а саме: несвоєчасно сплачені) до бюджету суми узгоджених грошових зобов'язань з податку на прибуток на загальну суму 29992,42 грн. з затримкою більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати грошового зобов'язання.

Враховуючи вищенаведене, перевіркою встановлено, що в порушення п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2755-УІ (із змінами га доповненнями). ДІЇ "Запорізький облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" сплачено узгоджені су ми грошового зобов'язання з податку на прибуток на загальну суму 29992,42 грн. з затримкою більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати грошового зобов'язання.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідачем доведена правомірність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, а тому позовні вимоги ДП «Запорізький облавтодор» ВАТ «Державної акціонерної компанії «Автомобільні дороги України» задоволенню не підлягають.

Керуючись ст. ст. 94, 158, 160, 162, 163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову Дочірнього підприємства "Запорізький облавтодор" ВАТ "Державної акціонерної компанії "Автомобільні дороги України" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Запоріжжі Міжрегіонального головного управління ДФС про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 07.10.2015 № 000544200 та № НОМЕР_1 відмовити у повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції

Суддя О.М. Нечипуренко