ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"11" лютого 2016 р. м. Київ К/800/34570/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Островича С.Е., Степашка О.І., Кошіля В.В.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 02 липня 2015 року у справі за позовом Приватного акціонерного товариства «Трускавецькурорт» до Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області про скасування наказу, -
встановила:
Приватне акціонерне товариство «Трускавецькурорт» (далі - ПАТ «Трускавецькурорт») звернулось до суду з позовом до Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області (далі - Дрогобицька ОДПІ) в якому просить скасувати наказ.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2014 року в задоволенні позовних вимог ПАТ «Трускавецькурорт» відмовлено.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 02 липня 2015 року апеляційну скаргу ПАТ «Трускавецькурорт» задоволено. Скасовано постанову Львівського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2014 року та прийнято нову постанову, якою позовні вимоги ПАТ «Трускавецькурорт» задоволено у повному обсязі.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції Дрогобицька ОДПІ подала касаційну скаргу в якій просить скасувати постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 02 липня 2015 року та відмовити ПАТ «Трускавецькурорт» в задоволенні позовних вимог .
Відповідно до ч. 1 ст. 220 КАС України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлені такі фактичні обставини справи.
07 травня 2014 року ПАТ «Трускавецькурорт» було отримано від Дрогобицької ОДПІ повідомлення №26 від 05 травня 2014 року та наказ №427 від 06 травня 2014 року про проведення виїзної планової документальної перевірки позивача з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства з 15 травня 2014 року тривалістю 20 робочих днів. 15 травня 2014 року посадовими особами ПАТ «Трускавецькурорт» було допущено до перевірки посадових осіб Дрогобицької ОДПІ.
05 червня 2014 року за місцезнаходженням ПАТ «Трускавецькурорт» на підставі направлень на перевірку №548 та №549 від 05 червня 2014 року на перевірку прибули начальник ВОСАПДВ ОУ Дрогобицької ОДПІ майор податкової міліції Москалик Р.Я. та старший оперуповноважений ВОСАПДВ Дрогобицької ОДПІ Добрянський Б.Р.
06 червня 2014 року працівники податкової міліції Дрогобицької ОДПІ надали посадовим особам позивача наказ №538 від 04 червня 2014 року «Про додаткове залучення до виїзної планової перевірки платника податків», в якому було зазначено, що у зв'язку з отриманням листа ГОВ Дрогобицької ОДПІ №1272/07-04 від 30 травня 2014 року та на підставі п.78.3 ст.78 Податкового кодексу України, п.1.3.3 розділу 1 Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкових служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків, затверджених наказом ДПС України №948 від 31 жовтня 2012 року, додатково залучаються до проведення планової виїзної документальної перевірки ПАТ «Трускавецькурорт» начальник ВОСАПДВ ОУ Дрогобицької ОДПІ майор податкової міліції Москалик Р.Я. та старший оперуповноважений ВОСАПДВ Дрогобицької ОДПІ Добрянський Б.Р.
Судом першої інстанції було встановлено, що Дрогобицькою ОДПІ не порушено вимог податкового законодавства, а ПАТ «Трускавецькурорт» не доведено протилежне, але суд апеляційної інстанції в своїй постанові не погодився з висновком суду першої інстанції та задовольнив позовні вимоги, оскільки Дрогобицька ОДПІ при прийнятті оскаржуваного наказу діяла поза межами діючого законодавства.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами першої і апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що відповідно до наказу Дрогобицької ОДПІ №538 від 04 червня 2014 року «Про додаткове залучення до виїзної планової перевірки платника податків», у зв'язку з отриманням листа ГОВ Дрогобицької ОДПІ №1272/07-4 від 30 травня 2014 року та на підставі п.78.3 ст.78 Податкового Кодексу України №2755-VI від 02 грудня 2010 року, п.1.3.3 розділу 1 Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків, затверджених наказом ДПС України №948 від 31 жовтня 2012 року, додатково залучено до проведення планової виїзної документальної перевірки ПАТ «Трускавецькурорт» начальника ВОСАПДВ ОУ Дрогобицької ОДПІ майора податкової міліції Москалика Романа Ярославовича та старшого оперуповноваженого ВОСАПДВ ОУ Дрогобицької ОДПІ майора податкової міліції Добрянського Богдана Романовича.
Відповідно до п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
В ст.75 ПК України визначені види перевірок.
Відповідно до п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
В пп.75.1.2 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України зазначено, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених Податковим кодексом України податків, та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок. А документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом. Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби. А документальною виїзною - перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Відповідно до п.п. 78.3 ст. 78 Податкового кодексу України №2755-VІ від 02 грудня 2010 року із змінами та доповненнями, працівникам податкової міліції забороняється брати участь у проведенні планових та позапланових виїзних перевірок платників податків, що проводяться контролюючими органами, якщо такі перевірки не пов'язані з веденням оперативно-розшукових справ або здійсненням кримінального провадження стосовно таких платників податків (посадових осіб платників податків), що знаходяться в їх провадженні. Перевірки платників податків податковою міліцією проводяться у межах повноважень, визначених законом, та в порядку, передбаченому Законом України "Про оперативно-розшукову діяльність", Кримінальним процесуальним кодексом України та іншими законами України.
В порядку ст. 348 Податкового кодексу України № 2755-VІ від 02 грудня 2010 року із змінами та доповненнями Податкова міліція складається із спеціальних підрозділів по боротьбі з податковими правопорушеннями, що діють у складі відповідних контролюючих органів, і здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, виконує оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції. Завданнями податкової міліції є:
- запобігання кримінальним та іншим правопорушенням у сфері оподаткування та бюджетній сфері, їх розкриття, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення;
- розшук осіб, які переховуються від слідства та суду за кримінальні та інші правопорушення у сфері оподаткування та бюджетній сфері;
- запобігання і протидія корупції у контролюючих органах та виявлення її фактів;
- забезпечення безпеки діяльності працівників контролюючих органів, захисту їх від протиправних посягань, пов'язаних з виконанням службових обов'язків.
Судом першої інстанції зазначено, що генеральний директор ПАТ «Трускавецькурорт» Жданов В.М. відмовився допустити вищевказаних працівників Дрогобицької ОДПІ, про що зроблено відмітку в направленні Дрогобицької ОДПІ №548 від 05 червня 2014 року. Працівниками ОУ Дрогобицької ОДПІ (Москаликом Р.Я. та Добрянським Б.Р.) складено акти №119 від 05 червня 2014 року та №120 від 06 червня 2014 року «Про недопуск посадових осіб Дрогобицької ОДПІ до проведення документальної планової виїзної перевірки ПАТ «Трускавецькурорт».
За таких обставин суд першої інстанції дійшов до висновку, що виходячи з правових норм Податкового кодексу України, відповідач при прийнятті наказу №538 від 04 червня 2014 року «Про додаткове залучення до виїзної планової перевірки платника податків» працівників Дрогобицької ОДПІ діяла на підставі та в межах діючого законодавства.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками суду першої інстанції, що позовні вимоги ПАТ «Трускавецькурорт» є не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Виходячи із викладеного, колегія суддів Вищого адміністративного суду України дійшла висновку про необхідність скасування постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 02 липня 2015 року та залишення в силі постанови Львівського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2014 року у даній справі.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 227, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
ухвалила:
Касаційну скаргу Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області задовольнити.
Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 02 липня 2015 року - скасувати.
Залишити в силі постанову Львівського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2014 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.
Судді С.Е. Острович О.І. Степашко В.В. Кошіль