КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 361/5902/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Дубчак І.М. Суддя-доповідач: Оксененко О.М.
У Х В А Л А
Іменем України
09 лютого 2016 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Оксененка О.М.,
суддів - Губської Л.В., Федотова І.В.,
при секретарі - Пономаренко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області на постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 27 жовтня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області про зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И Л А:
ОСОБА_2 звернувся до Броварського міськрайонного суду київської області з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області про зобов'язання здійснити перерахунок його пенсії згідно із довідкою про заробітну плату за час перебування у ІІІ і ІІ зонах небезпечності в м. Прип'ять та м. Чорнобиль із розрахунку 527 крб. 54 коп. з 17 червня 2015 року.
Постановою Броварського міськрайонного суду Київської області від 27 жовтня 2015 року позов задоволено частково. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області провести з 01 серпня 2015 року перерахунок пенсії ОСОБА_2 виходячи із заробітної плати, одержаної ним за роботу в зоні відчуження в період 1986-1990 років, у розмірі 527 (п'ятсот двадцять сім) крб. 54 коп. відповідно до довідки №144 від 17 червня 2015 року, виданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області.
Не погоджуючись з прийнятою постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, як таку, що ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися. Про причини своєї неявки суд не повідомили.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.
Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та дослідивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_2 є особою, постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), інвалідом 2 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у м. Броварах та Броварському районі Київської області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
20 липня 2015 року позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії по інвалідності виходячи із заробітної плати, одержаної ним за роботу в зоні відчуженні у 1986-1990 роках із розрахунку 527 крб. 54 коп., згідно довідки № 144, виданої 17 червня 2015 року ГУ ДСНС України в Київській області.
Листом № 409/Г-01 від 20 липня 2015 року відповідач відмовив у перерахунку пенсії з посиланням на відсутність підстав для включення в розмір грошового забезпечення премії в сумі 500 крб.
Вважаючи вказану відмову протиправно, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Приймаючи рішення про часткове задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що з довідки про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, виданої 17.06.2015 року ГУ ДСНС України у Київській області вбачається, що позивачу за роботу (службу) в населених пунктах зони відчуження м. Прип'ять, м. Чорнобиль у період з 28 по 30 липня 1987 року виплачена заробітна плата (грошове забезпечення) у розмірі 527,54 крб., що має бути врахована при перерахунку пенсії позивачу.
Колегія суддів погоджується з наведеним висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до частини 1 статті 54 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796-ХІІ) пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
Згідно з підпунктом 4 пункту 3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23 листопада 2011 року № 1210, в разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.
Тобто, розмір пенсії по інвалідності ставиться в залежність від заробітку, фактично отриманого особою у період її роботи в зоні відчуження.
Аналогічна правова позиція міститься в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 08.10.2015 року по справі № К/800/25899/15.
Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Пунктом 1 цього Порядку передбачено, що пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Перелік документів, які додаються до заяви про перерахунок пенсії, визначаються відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 (далі - Порядок).
Згідно з пунктом 14 Порядку до заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу та заробітної плати після призначення пенсії, у зв'язку із зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами «б», «в», «ґ» пункту 7, пунктом 13.
Відповідно до пункту «в» пункту 7 Порядку до заяви про перерахунок пенсії додається довідка про заробітну плату особи.
Як встановлено судом першої інстанції з довідки про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, виданої 17.06.2015 року ГУ ДСНС України у Київській області вбачається, що ОСОБА_2 за роботу (службу) в населених пунктах зони відчуження м. Прип'ять, м. Чорнобиль у період з 28 по 30 липня 1987 року виплачена заробітна плата (грошове забезпечення) у розмірі 527,54 крб.
З огляду на наведені правові норми та враховуючи, що позивачем була подана відповідна довідка для перерахунку пенсії, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що відповідачем було неправомірно відмовлено у здійсненні такого перерахунку.
Таким чином, позивач має право на отримання пенсії, а тому, як вірно зазначено судом першої інстанції, таке право позивача може бути поновлено шляхом зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії, починаючи з 01 серпня 2015 року у відповідності до діючого законодавства, на підставі довідки № 144, виданої 17.06.2015 року ГУ ДСНС України у Київській області.
З огляду на викладене судова колегія не знаходить підстав для скасування судового рішення з мотивів, наведених в апеляційній скарзі.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, п. 1 ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За таких обставин, апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області залишити без задоволення, а постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 27 жовтня 2015 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя:
Судді:
.
Головуючий суддя Оксененко О.М.
Судді: Губська Л.В.
Федотов І.В.