Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
09 лютого 2016 р. № 820/11259/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Нуруллаєва І.С.,
при секретарі судового засідання Король Д.О.,
за участю: представника позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
представника відповідача - ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Управління Держгеокадастру у м. Харкові Харківської області про скасування витягу та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом, в якому просить суд скасувати ОСОБА_5 №405 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 30.10.2013 року, виданий Управлінням Держземагентства у місті Харкові Харківської області; зобов'язати Управління Держземагентства у місті Харкові Харківської області видати ОСОБА_4 новий витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 0,2442 га, яка розташована за адресою: м. Харків, вул. Нехаєнка, 16 а та знаходиться у користуванні ОСОБА_4 із застосуванням коефіцієнту функціонального використання -1.2 (землі промисловості).
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що витяг №405 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 30.10.2013 року, виданий Управлінням Держземагентства у місті Харкові Харківської області є незаконним та таким, що підлягає скасуванню.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили суд задовольнити позов.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив в їх задоволенні відмовити посилаючись на письмові заперечення.
Протокольною ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 13.01.2016 року здійснено заміну відповідача з Управління Держземагентства у місті Харкові Харківської області, на належного Управління Держгеокадастру у м. Харкові Харківської області.
Вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 зареєстрований як субєкт господарювання 29.10.2004 року Виконавчим комітетом Харківської міської ради(а.с.21, 39).
Суд зазначає, що між позивачем та Харківською міською радою Харківської області 29.03.2005 року укладено договір оренди землі(а.с.12-15).
Відповідно до п. 1 вказаного договору орендодавець на підставі рішення XXI сесії Харківської міської ради XXIV скликання від 28.04.2004 року №54/04 «Про припинення та надання в користування земельних ділянок юридичним та фізичним особам» (а.с.151-152) надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення землі житлової та громадської забудови, яка знаходиться м. Харків, вул. Нехаєнка, 16 а.
Згідно п. 2 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,2442 га, у тому числі: ріллі га, багаторічних насаджень га, сіножатей га, пасовищ га, лісів га, під забудовою 0,0652 га, інших угідь 0,1790 га.
Пунктом 8 договору передбачено, що договір укладено строком до 01.05.2054 року.
Пунктом 13 договору оренди землі передбачено, що розмір орендної плати переглядається у разі: а) зміни умов господарювання, передбачених договором; б) зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів; в) внаслідок інфляції щорічно. г) погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; д) в інших випадках, передбачених законом.
Пунктом 16 договору визначено цільове призначення земельної ділянки - землі житлової та громадської забудови.
З матеріалів справи встановлено, що Харківською міською радою було подано позов до Комінтернівського районного суду м. Харкова з позовними вимогами до ОСОБА_5 в якому просила суд внести зміни до договору землі, зареєстрованого 29 березня 2005 року за №6934/05 у Харківській регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» шляхом визнання укладеною додаткової угоди до вказаного землі, що був укладений між ОСОБА_4 та Харківською міською радою.
За результатами розгляду вказаної справи Комінтернівським районним судом м. Харкова 15.04.2015 року прийнято заочне рішення, яким позовні вимоги Харківської міської ради задоволено частково.
Внесено зміни до пунктів 2, 5, 9 договору оренди земельної ділянки, укладеного між Харківською міською радою та ОСОБА_4 зареєстрованого 29 березня 2005 року за №6934/05 р., а саме:
Пункт 2 доповнено наступним змістом: «Кадастровий номер земельної ділянки 6310136900:04:004:0002»;
Пункт 5 викладено в наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки відповідно до витягу з технічної документації №405 від 30.10.2013 р. становить 4607761 грн. (чотири мільйони шістсот сім тисяч сімсот шістдесят одна грн.)»;
Пункт 9 викладено в наступній редакції: «Орендна плата за земельну ділянку вноситься орендарем щомісячно у грошовій формі на рахунок управління Державної казначейської служби України у Харківській області.
Розмір орендної плати за земельну ділянку згідно з розрахунком №475/14 від 08.11.2013 р. на рік становить 4,8 % від її нормативної грошової оцінки і складає 221172,53 грн. (двісті двадцять одна тисяча сто сімдесят дві гривні 53 коп.), або в місяць - 18431,04 грн. (вісімнадцять тисяч чотириста одна грн. 04 коп.)»(а.с.16-18).
Не погоджуючись з вищевказаним рішенням ОСОБА_4 було подано до Комінтернівського районного суду м. Харкова заяву про перегляд заочного рішення Комінтернівського районного суду м. Харкова по цивільній справі №641/3816-ц від 15.04.2015 року(а.с.19-20).
Ухвалою Комінтернівського районного суду м. Харкова від 05.10.2015 року заяву відповідача ОСОБА_4 задоволено. Заочне рішення Комінтернівського районного суду м. Харкова від 15 квітня 2015 року по цивільній справі за позовом Харківської міської ради до ОСОБА_4 про внесення змін до договору оренди землі скасовано та призначено справу до розгляду в загальному порядку(а.с.73).
Відповідно до наданих суду пояснень представниками позивача станом на час розгляду справи рішення в загальному порядку ще не прийнято.
В ході розгляду справи, судом встановлено, що саме під час ознайомлення з матеріалами цивільної справи позивачу стало відомо про те, що підставою для зміни орендної плати за земельну ділянку став витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за №405 від 30.10.2013 року.
Суд зазначає, що в матеріалах справи міститься копія витягу №405 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 30.10.2013 року виданий Управлінням Держземагентства у місті Харкові Харківської області, відповідно до якого функціональне використання земельної ділянки землі комерційного використання, коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки 2,5, нормативна грошова оцінка земельної ділянки 4607761 грн.(а.с.36).
Додатково суд вважає за необхідне відзначити, що відповідно до довідки про розмір орендної плати за користування земельною ділянкою та довідки про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки №2298/04 від 24.09.2004 року функціональне використання земельної ділянки землі виробництва, коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки 1,2, грошова оцінка земельної ділянки 1106289(а.с.144-145).
Таким чином, не погоджуючись з витягом №405 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 30.10.2013 року, який виданий Управлінням Держземагентства у місті Харкові Харківської області позивач звернувся до суду з даним позовом.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов наступного висновку.
Статтею 206 Земельного кодексу України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про оренду землі" однією із істотних умов договору оренди землі є орендна плата.
Згідно з підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Відповідно до статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки, (пункт 288.5 статті 288 Податкового кодексу України).
Згідно з пунктом 289.1 статті 289 Податкового кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Преамбулою Закону України "Про оцінку земель" від 11.12.2003 р. № 1378 встановлено, що цей Закон визначає правові засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні та спрямований на регулювання відносин, пов'язаних з процесом оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, з метою захисту законних інтересів держави та інших суб'єктів правовідносин у питаннях оцінки земель, інформаційного забезпечення оподаткування та ринку земель.
У відповідності до положень статті 5 Закону України "Про оцінку земель" залежно від мети та методів проведення оцінка земель поділяється на такі види: бонітування ґрунтів, економічна оцінка земель та грошова оцінка земельних ділянок. Грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Статтею 13 Закону України "Про оцінку землі" чітко встановлено перелік підстав, за яких провадиться нормативно грошова оцінка земельних ділянок.
Відповідно до ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Статтею 20 Закону України "Про оцінку земель" встановлено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки здійснюється відповідно до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 №213, відповідно до якої та згідно з положеннями Закону України «Про оцінку земель», розроблено Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики, Української академії аграрних наук, Держкомземом та Міністерством будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства №18/15/21/11 від 27.01.2006 р., який регламентує механізм нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення та населених пунктів.
Згідно п. 3.2 Порядку №18/15/21/11 населені пункти включають землі всіх категорій за основним цільовим призначенням, які розташовуються в їх адміністративних межах. Нормативна грошова оцінка населених пунктів для всіх категорій земель та земельних ділянок (за винятком сільськогосподарських угідь) визначається згідно з формулою 8.
За змістом п. 3.3 Порядку №18/15/21/11 нормативна грошова оцінка одного квадратного метра земельної ділянки населених пунктів визначається за формулою Цн = (В х Нп) / Нк х Кф х Км, де Цн нормативна грошова оцінка квадратного метра земельної ділянки (у гривнях); В витрати на освоєння та облаштування території в розрахунку на квадратний метр (у гривнях); Нп норма прибутку (6 %); Нк норма капіталізації (3 %); Кф коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо); Км коефіцієнт, який характеризує місце розташування земельної ділянки.
Відповідно до п. 3.5 зазначеного Порядку №18/15/21/11 коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) (додаток 1, табл. 1.1), ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності.
Перелік категорій земель за функцією використання із зазначенням коефіцієнтів функціонального використання наведено у Додатку №1 до пунктів 3.5.3.7,3.9,3.10 Порядку №18/15/21/11.
Згідно вказаного Переліку до земель комерційного використання віднесено:
Землі торгівлі транспортними засобами та їх ремонту
Землі оптової торгівлі і посередництва в торгівлі
Землі роздрібної торгівлі побутовими товарами і їх ремонт
Землі готелів та ресторанів
Землі підприємств фінансового посередництва
Землі підприємств страхування
Землі підприємств, що здійснюють допоміжну діяльність у сфері фінансів та страхування
Землі підприємств, що здійснюють операції з нерухомістю, здавання під найм та послуги юридичним особам
Землі підприємств, що здійснюють діяльність у сфері інформатизації
Землі підприємств, що здійснюють послуги, які надаються переважно юридичним особам
Землі підприємств, що здійснюють індивідуальні послуги
Землі підприємств, що здійснюють діяльність у сфері відпочинку та розваг (азартні ігри та ігри на гроші тощо).
Проте, суд зазначає, що вказаними вище видами діяльності, які відносяться до земель комерційного використання, позивач не займається.
Як встановлено судом з витягу з Єдиного Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців до видів діяльності ОСОБА_4 відносяться: номер згідно з КВЕД 25.99 Виробництво інших готових металевих виробів, н. в. і. у., номер згідно з КВЕД 43.33 Покриття підлоги й облицювання стін, номер згідно з КВЕД 43.31 Штукатурні роботи, номер згідно з КВЕД 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля, номер згідно з КВЕД 43.34 Малярні роботи та скління, номер згідно з КВЕД 43.39 Інші роботи із завершення будівництва, номер згідно з КВЕД 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна, номер згідно з КВЕД 43.32 Установлення столярних виробів(а.с.39).
Крім того, в матеріалах справи міститься копія податкової декларації платника єдиного податку фізичної особи-підприємця ОСОБА_4, яка останнім подавалась до Основ'янської ОДПІ м. Харкова ГУДФС, що також підтверджує вид підприємницької діяльності позивача(а.с.66-67).
Згідно із Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель передбачається, що у графі 37 включаються землі промисловості: землі, на яких провадяться головним чином промислові види діяльності (вказані в додатку 1), включно зі всіма допоміжними територіями, зокрема, підїзні дороги та проїзди, очисні споруди, поля фільтрації цукрових заводів, стоянки, складські площадки, території закладів управління і т. ін.. Включати також землі будівельних організацій та підприємств, крім земель, зайнятих поточним будівництвом та відведених під будівництво, на яких будівництво не розпочате (відносити відповідно до граф 58 та 59).
Відповідно до додатку 1 до Інструкції з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми NN 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем) передбачається, що до видів економічної діяльності на землях промисловості відносяться, зокрема такі землі:
Металургія та оброблення металу
Металургія
Чорна металургія
Виробництво труб
Первинне оброблення сталі (види робіт та вироби, не віднесені до інших угруповань)
Виробництво кольорових металів
Металеве лиття
Оброблення металу
Виробництво металевих конструкцій для будівництва
Виробництво металевих резервуарів, цистерн і контейнерів
Виробництво нагрівальних казанів
Кування, штампування, карбування; порошкова металургія
Оброблення металу; інші операції з оброблення металів
Виробництво ножових виробів, інструменту та металевих виробів загального призначення залізних виробів
Виробництво інших металевих виробів.
На підставі вищевикладеного та оскільки відповідачем не було надано ґрунтовних доказів, які б підтверджували правильність визначення нормативної оцінки зазначеної земельної ділянки, суд приходить до висновку про необхідність скасування витягу №405 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 30.10.2013 року.
Щодо частини позовних вимог ОСОБА_4 про зобов'язання Управління Держгеокадастру у місті Харкові Харківської області видати ОСОБА_4 новий витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 0,2442 га, яка розташована за адресою: м. Харків, вул. Нехаєнка, 16 а та знаходиться у користуванні ОСОБА_4 із застосуванням коефіцієнту функціонального використання -1.2 (землі промисловості), суд зазначає наступне.
Відповідно до приписів ст. 20 Закону України "Про оцінку земель", за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.
Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Згідно ч. 3 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель", витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Таким органом на даний час є Управління Держгеокадастру у м. Харкові Харківської області, а відтак, видача витягу з вірним зазначенням коефіцієнта функціонального використання земельної ділянки є обовязком відповідача по справі.
Враховуючи викладене та з метою повного захисту порушених прав позивача, суд приходить до висновку про необхідність зобовязання Управління Держгеокадастру у м. Харкові Харківської області видати позивачу витяг із застосуванням коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки з урахуванням судового рішення по даній справі.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Статтею 86 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч. 1 ст. 86); ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили (ч. 2 ст. 86); суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ч. 3 ст. 86).
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Будь-яке рішення чи дії субєкта владних повноважень мають бути законними та обґрунтованими, прийнятими чи вчиненими в межах наданих повноважень, мати під собою конкретні обєктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено, а суд, відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень, перевіряє чи прийнято такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку. Також рішення субєкта владних повноважень не може ґрунтуватися на припущеннях.
З урахуванням вищевикладених обставин, суд вважає вимоги позивача є правомірними та такими, що ґрунтуються на положеннях діючого законодавства, належним чином обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню у повному обсязі.
Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_4 до Управління Держгеокадастру у м. Харкові Харківської області про скасування витягу та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
ОСОБА_6 №405 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 30.10.2013 року, виданий Управлінням Держземагентства у місті Харкові Харківської області.
Зобов'язати Управління Держгеокадастру у місті Харкові Харківської області видати ОСОБА_4 новий витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 0,2442 га, яка розташована за адресою: м. Харків, вул. Нехаєнка, 16 а та знаходиться у користуванні ОСОБА_4 із застосуванням коефіцієнту функціонального використання - 1.2 (землі промисловості).
Стягнути на користь ОСОБА_4 (код - 20018824723) сплачений при поданні позову судовий збір в розмірі 974 (дев'ятсот сімдесят чотири) грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Управління Держгеокадастру у м. Харкові Харківської області (код ЄДРПОУ - 39936895).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 15 лютого 2016 року.
Суддя Нуруллаєв І.С.