Ухвала суду № 55797646, 11.02.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.02.2016
Номер справи
693/1506/15-а
Номер документу
55797646
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 693/1506/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Первак М.О. Суддя-доповідач: Костюк Л.О.

У Х В А Л А

Іменем України

11 лютого 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Костюк Л.О.;

суддів: Бужак Н.П., Твердохліб В.А.;

за участю секретаря: Драч М.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду апеляційну скаргу Відділу освіти Жашківської районної державної адміністрації Черкаської області на постанову Жашківського районного суду Черкаської області від 23 грудня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Відділу освіти Жашківської районної державної адміністрації Черкаської області про визнання дій посадових осіб протиправними та про зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И Л А:

У грудні 2015 року, ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до Відділу освіти Жашківської районної державної адміністрації Черкаської області про визнання дій посадових осіб протиправними та про зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування своїх вимог позивач ОСОБА_2 вказала, що наказом № 37 від 14 серпня 1986 року, її призначено на посаду вчителя музики та співів Жашківської середньої школи № 1 Черкаської області.

Так як позивач тривалий час не мала повного навантаження на ставку, наказом № 537-К від 01 вересня 2005 року її призначено на посаду музичного керівника дошкільного навчального закладу № 5 м. Жашків, на 0,5 ставки.

Оплата праці музичних керівників дошкільних навчальних закладів проводиться згідно додатку № 9 до наказу Міністерства освіти і науки України від 26.09.2005р. № 557 схеми тарифних розрядів посад керівних та педагогічних працівників дитячих дошкільних навчальних закладів усіх типів і найменувань (крім дитячих будинків) та результатів атестації.

За результатами атестації від 18 квітня 2008 року атестаційна комісія підтвердила кваліфікаційну категорію «Спеціаліст вищої категорії» та присвоєно звання «старший вчитель».

Відповідно до вимог п. 1.7 типового положення про атестацію педагогічних працівників, яке затверджене наказом Міністерства освіти і науки України від 06.10.2010р. № 930 та зареєстроване у Міністерстві юстиції України 14 грудня 2010 року за № 1255/18550, чергова атестація здійснюється один раз на п'ять років. А тому чергову атестацію позивач ОСОБА_2 пройшла 03 квітня 2013 року і за її результатами підтвердила звання «Старший вчитель» та кваліфікаційну категорію «Спеціаліст вищої категорії».

Відповідно додатку № 9 до наказу Міністерства освіти і науки України від 26.09.2005р. № 557 схеми тарифних розрядів посад керівних та педагогічних працівників дитячих дошкільних навчальних закладів усіх типів і найменувань (крім дитячих будинків) музичні керівники, художні керівники інструктори з фізкультури, праці, слухових кабінетів, які мають освітньо- кваліфікаційний рівень магістра, спеціаліста, бакалавра або молодшого спеціаліста (до введення в дію Закону України "Про освіту" - вищу або середню спеціальну освіту), вищої категорії - мають 10 тарифний розряд.

Протоколом комісії по перевірці тарифікації педагогічних працівників та інших працівників дошкільного навчального закладу № 5 «Дзвіночок» на 01 грудня 2012 року позивачу ОСОБА_2 було встановлено посадовий оклад в сумі 1956 грн. 90 коп., що відповідало 10 тарифному розряду, так як вона працювала тільки на 0,5 ставки, її оклад становив 978 грн. 45 коп.

Згідно табеля нарахування заробітної плати позивачу за січень, лютий, березень 2013 року нараховано кошти, виходячи із суми 948 грн. 45 коп. Після проведення відповідних нарахувань з врахуванням вислуги років та надбавки, заробітна плата становила 1467 грн. за місяць.

Протоколом комісії по перевірці тарифікації педагогічних працівників та інших працівників дошкільного навчального закладу № 5 «Дзвіночок» на 01 січня 2013 року, який складений та підписаний у квітні 2013 року, в розділі «категорія» зазначено спеціаліст тарифного розряду з посадовим окладом 1312 грн.

Безпідставно у квітні 2013 року в табель нарахувань заробітної плати внесено зміни та зазначено, що посадовий оклад позивача ОСОБА_2 становить 656 грн. з 01 січня 2013 року.

У квітні, травні та червні 2013 року ОСОБА_2 нарахували заробітну плату з окладу 333 грн. 55 коп. Після проведених відповідних нарахувань заробітна плата становила 500 грн. 32 коп. Позивачу було пояснено, що з її зарплати відрахували переплачені кошти за січень, лютий, березень 2013 року.

Постановою Жашківського районного суду Черкаської області від 23 грудня 2015 року адміністративний позов задоволено частково.

Дії посадових осіб Відділу освіти Жашківської районної державної адміністрації щодо нарахування заробітної плати ОСОБА_2 по 7 тарифному розряду - визнано протиправними.

Зобов'язано Відділ освіти Жашківської районної державної адміністрації здійснити перерахування та виплату заробітної плати ОСОБА_2 по 10 тарифному розряду з 01 червня 2015 року як музичному керівнику дошкільного навчального закладу №5 «Дзвіночок».

Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши суддю - доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін з таких підстав.

Згідно зі ст. 198, п. 1 ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог частково, з огляду на наступне.

Як встановлено судом першої інстанції, що згідно наказу Жашківського райвно № 37 від 14 серпня 1986 року, ОСОБА_2 було призначено на посаду вчителя музики та співів Жашківської середньої школи № 1 Черкаської області.

Згідно наказу Жашківського відділу освіти № 537-К від 01 вересня 2005 року ОСОБА_2 призначено на 0,5 ставки музичного керівника дошкільного навчального закладу № 5 м. Жашків.

Відповідно до копії диплому серії НОМЕР_1, виданого 26 червня 1986 року, встановлено, що ОСОБА_2 отримала вищу освіту з присвоєнням кваліфікації - учитель музики.

Згідно атестаційного листа від 18 квітня 2008 року встановлено, що ОСОБА_2 пройшла атестацію як вчитель музики Жашківської спеціалізованої школи № 1, в результаті якої рішенням атестапійної комісії було підтверджено відповідність займаній посаді і кваліфікаційній категорії «спеціаліст вищої категорії», та присвоєно звання «Старший вчитель».

Відповідно копії свідоцтва про підвищення кваліфікації ПК № 002401, виданого 07 грудня 2012 року, вбачається, що ОСОБА_2 підвищила свою кваліфікацію за категорією учитель музичного мистецтва, художньої культури, музичний керівник дошкільного навчального закладу.

Згідно атестаційного листа від 03 квітня 2013 року встановлено, що ОСОБА_2 пройшла атестацію як учитель музичного мистецтва, художньої культури, музичний керівник дошкільного навчального закладу з врахуванням отриманого свідоцтва про підвищення кваліфікації ПК № 002401, виданого 07 грудня 2012 року, в результаті якої рішенням атестаційної комісії було підтверджено відповідність займаній посаді і кваліфікаційній категорії «спеціаліст вищої категорії», та присвоєно звання «Старший вчитель».

Відповідно до Наказу № 16 від 08.04.2013р., виданого Жашківським відділом освіти, встановлено, що ОСОБА_2 - вчителю музики Жашківської спеціалізованої школи № 1, присвоєно звання «Старший вчитель».

Згідно копій протоколів комісії по перевірці тарифікації учителів та інших працівників дошкільного навчального закладу № 5 «Дзвіночок» від 01.01.2012р., 01.04.2012р., 01.07.2012р., 01.09.2012р., 01.10.2012р., 01.12.2012р., ОСОБА_2 нараховувалася заробітна плата як педагогічному працівнику згідно кваліфікаційної категорії «спеціаліст вищої категорії», та присвоєного звання «Старший вчитель», що відповідає 10 тарифному розряду.

Відповідно копії протоколу комісії по перевірці тарифікації учителів та інших працівників дошкільного навчального закладу № 5 «Дзвіночок» від 01.01.2013р., 01.05.2013р., 01.10.2014р., ОСОБА_2 нараховувалася заробітна плата як спеціалісту 7 тарифного розряду.

Оплата праці музичних керівників дошкільних навчальних закладів проводиться згідно додатку № 9 до наказу Міністерства освіти і науки України від 26.09.2005р. № 557 схеми тарифних розрядів посад керівних та педагогічних працівників дитячих дошкільних навчальних закладів усіх типів і найменувань (крім дитячих будинків) та результатів атестації.

Надаючи правову оцінку обставинам справи слід таож зазначити наступне.

Відповідно п. 1.2 Розділу І Типового положення про атестацію педагогічних працівників, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 06.10.2010р. № 930 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 14 грудня 2010 року за № 1255/18550 редакція станом від 23.01.2012 року, атестація педагогічних працівників - це система заходів,

спрямована на всебічне комплексне оцінювання їх педагогічної діяльності, за якою визначаються відповідність педагогічного працівника займаній посаді, рівень його кваліфікації, присвоюється кваліфікаційна категорія, педагогічне звання.

Пунктами 1.6, 1.7 Типового положення про атестацію педагогічних працівників, Атестація може бути черговою або позачерговою. Чергова атестація здійснюється один раз на п'ять років.

Умовою чергової атестації педагогічних працівників є обов'язкове проходження не рідше одного разу на п'ять років підвищення кваліфікації на засадах вільного вибору форм навчання, програм і навчальних закладів.

Ця вимога не розповсюджується на педагогічних працівників, які працюють перші п'ять років після закінчення вищого навчального закладу.

Відповідно до абз. 1 п. 3.1 Розділу ІІІ Типового положення про атестацію педагогічних працівників визначено, що щороку до 10 жовтня керівники навчальних та інших закладів, працівники яких атестуються, подають до відповідних атестаційних комісій списки педагогічних працівників, які підлягають черговій атестації, із зазначенням строків проходження підвищення кваліфікації. У цей самий строк до атестаційних комісій подаються заяви педагогічних працівників про позачергову атестацію, про перенесення строку атестації, подання керівника або педагогічної ради закладу про присвоєння працівнику кваліфікаційної категорії, педагогічного звання та у разі зниження ним рівня професійної діяльності.

Згідно пункту 3.5 Розділу ІІІ Типового положення про атестацію педагогічних працівників, атестація педагогічних працівників здійснюється атестаційними комісіями у такі строки: комісіями І рівня - до 1 квітня, II рівня - до 10 квітня, III рівня - до 25 квітня.

Відповідно додатку № 9 до наказу Міністерства освіти і науки України від 26.09.2005р. № 557 схеми тарифних розрядів посад керівних та педагогічних працівників дитячих дошкільних навчальних закладів усіх типів і найменувань (крім дитячих будинків) музичні керівники, художні керівники інструктори з фізкультури, праці, слухових кабінетів, які мають освітньо- кваліфікаційний рівень магістра, спеціаліста, бакалавра або молодшого спеціаліста (до введення в дію Закону України "Про освіту" - вищу або середню спеціальну освіту), вищої категорії - мають 10 тарифний розряд.

Пунктом 3.18 Розділу ІІІ Типового положення про атестацію педагогічних працівників визначено, що педагогічні працівники, які працюють у навчальних закладах за сумісництвом або на умовах строкового трудового договору, атестуються на загальних підставах.

При суміщенні працівниками педагогічних посад в одному навчальному закладі їх атестація здійснюється з кожної із займаних посад.

Також, п.п. 6.1. Розділу VI зазначеного вище положення, визначено, що у разі прийняття атестаційною комісією позитивного рішення керівник закладу або органу управління освітою протягом п'яти днів після засідання атестаційної комісії видає відповідний наказ про присвоєння кваліфікаційних категорій (встановлення тарифних розрядів), педагогічних звань.

Наказ у триденний строк доводиться до відома педагогічного працівника під підпис та подається в бухгалтерію для нарахування заробітної плати (з дня рийняття відповідного рішення атестаційною комісією).

У разі прийняття атестаційною комісією рішення про відповідність працівника займаній посаді за умови виконання певних заходів, спрямованих на усунення виявлених недоліків, атестаційна комісія у встановлений нею строк, але не більше одного року, проводить повторну атестацію з метою перевірки їх виконання та приймає рішення про відповідність або невідповідність працівника займаній посаді (п. 6.2 Розділу VI Типового положення про атестацію педагогічних працівників визначено).

У разі прийняття атестаційною комісією рішення про невідповідність педагогічного працівника займаній посаді керівником навчального чи іншого закладу або органу управління освітою може бути прийнято рішення про розірвання трудового договору з додержанням вимог законодавства про працю.

Розірвання трудового договору за таких підстав допускається у разі, якщо неможливо перевести працівника за його згодою на іншу роботу, яка відповідає його кваліфікації, у тому самому закладі (установі).

Наказ про звільнення або переведення працівника за його згодою на іншу роботу за результатами атестації може бути видано лише після розгляду його апеляцій (у разі їх подання) атестаційними комісіями вищого рівня з дотриманням законодавства про працю (п. 6.3 Розділу VI Типового положення про атестацію педагогічних працівників визначено).

Відповідно до п. 6.4. Розділу VI Типового положення про атестацію педагогічних працівників визначено, що педагогічні працівники у десятиденний строк з дня вручення атестаційного листа мають право подати апеляцію на рішення атестаційної комісії до атестаційної комісії вищого рівня.

Оплата праці музичних керівників дошкільних навчальних закладів проводиться згідно додатку № 9 Наказу Міністерства освіти і науки України від 26.09.2005 № 557, схеми тарифних розрядів посад керівників та педагогічних працівників дитячих дошкільних навчальних закладів усіх типів і найменувань (крім дитячих будинків).

Відповідно до вище зазначеного колегія суддів звертає увагу на те, що ОСОБА_2 не було включено керівником відповідного навчального закладу до списку педагогічних працівників, які підлягають черговій атестації за посадою музичний керівник хоч вона і працювала на цій посаді з 2005 року.

Таким чином, ОСОБА_2 позбавлено права на проходження атестації за відповідною займаною посадою, зменшення нарахування заробітної плати відповідачем є необгунтованим, а пониження тарифний розряд з 10 на 7 ОСОБА_2 - безпідставним.

Враховуючи те, що атестація педагогічних працівників II рівня проводиться до 10 квітня і один раз на п'ять років, суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, що ОСОБА_2 03 квітня 2013 року пройшла атестацію як учитель музичного мистецтва, художньої культури, музичний керівник дошкільного навчального закладу і підтвердила свою кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії» та присвоєне звання «Старший вчитель», про що зазначено в атестаційному листі від 03 квітня 2013 року, а тому дії відповідача стосовно зміни тарифного розряду ОСОБА_2 з 10 на 7 є неправомірними, так як відповідач не надав жодного письмового підтвердження щодо зміни тарифного розряду, зокрема рішення атестаційної комісії з цього приводу.

Відповідно до ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється коли особа дізналась, або повинна була дізнатись про порушене своє право.

Позивач звернувся до суду з позовом про визнання дій посадових осіб протиправними та про зобов'язання вчинити певні дії 07.12.2015 року, а тому суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити нарахування заробітної плати позивачу по 10 тарифному розряду з 01 червня 2015 року.

Оцінивши докази, наявні в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд першої інстанції правильно дійшов до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач по справі, як суб'єкт владних повноважень, не виконав покладений на нього обов'язок щодо доказування правомірності вчинених ним дій та прийняття оскаржуваного рішення.

Натомість, позивач надано достатньо доказів в підтвердження обставин, якими обґрунтовує позовні вимоги.

Крім цього, відповідно до правил ст. 94 КАС України, ч. 6 ст. 186 КАС України та ст. ст. 4, 5 Закону України "Про судовий збір" від 08 липня 2011 року № 3674-VI колегія суддів вирішує питання про стягнення судового збору за подання апеляційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду, заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами у розмірі 110 відсотків ставки, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.

Якщо оскаржується судове рішення, прийняте після 01 вересня 2015 року, за результатами вирішення позовної заяви, поданої після 01 вересня 2015 року - застосовуються нові ставки судового збору.

Відповідно до п.2 ч.3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір", у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Тобто загальна сума до сплати при подачі апеляційної скарги становить - 1 071, 84 грн, який належить стягнути з Відділу освіти Жашківської районної державної адміністрації Черкаської області.

Зі змісту ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим - ухвалене судом на підставі повного та всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні.

З урахуванням вище викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.

Керуючись ст.ст. 2, 12, 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Відділу освіти Жашківської районної державної адміністрації Черкаської області - залишити без задоволення, а постанову Жашківського районного суду Черкаської області від 23 грудня 2015 року - без змін.

Стягнути з Відділу освіти Жашківської районної державної адміністрації Черкаської області ( адреса: 19200, вул. Леніна , 56, м. Жашків, Черкаська обл. ) до спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1 071, 84грн. (одержувач платежу: УДКСУ у Печерському р-ні м. Києва; код з ЄДР одержувача 38004897; банк одержувача: ГУ ДКСУ у м. Києві, МФО: 820019; рахунок 31211206781007, код бюджетної класифікації 00015622; код ЄДР суду 38004897).

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, проте на неї може бути подана касаційна скарга до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення цієї ухвали у повному обсязі, тобто з 16 лютого 2016 року.

(Повний текст ухвали виготовлено - 15 лютого 2016 року).

Головуючий суддя:

Судді:

.

Головуючий суддя Костюк Л.О.

Судді: Бужак Н.П.

Твердохліб В.А.