Постанова № 55797529, 10.02.2016, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.02.2016
Номер справи
823/5481/15
Номер документу
55797529
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2016 року справа № 823/5481/15

12 год. 45 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Коваленка В.І.,

за участю секретаря Савости С.В.,

за участю представників:

позивача ОСОБА_1 за довіреністю,

відповідача ОСОБА_2 за довіреністю,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Черкаси адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства «Черкасиобленерго» до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «Черкасиобленерго» звернулось до суду з адміністративним позовом до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №1802-ЦД-1-Е від 11.11.2015р.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржувану постанову прийнято на підставі акту про правопорушення на ринку цінних паперів № 1363-ЦД-1-Е від 27.10.2015р., яким встановлено порушення ПАТ «Черкасиобленерго» вимог частини 2 статті 32 Закону України «Про акціонерні товариства» щодо не проведення до 30 квітня 2015 року річних загальних зборів товариства. Позивач вважає, що вчинив усі необхідні дії для проведення річних загальних зборів, натомість перешкодою для їх проведення стало ненадання публічним акціонерним товариством «Національний депозитарій України» представнику ПАТ «Черкасиобленерго» реєстру акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах. Так, позивач зазначає, що уповноважена особа ПАТ «Черкасиобленерго» ОСОБА_3 звернулась до ПАТ «Національний депозитарій України» з відповідною письмовою заявою, додавши на підтвердження повноважень, належним чином оформлену довіреність, рішення наглядової ради про призначення ОСОБА_4, на посаду тимчасово виконуючої обов'язки голови правління ПАТ «Черкасиобленерго», як особи, що має право діяти від імені товариства без довіреності. Однак, ПАТ «Національний депозитарій України» безпідставно відмовив у видачі переліку акціонерів, що стало перешкодою для проведення загальних зборів акціонерів.

На підставі наведеного позивач вважає, що загальні збори акціонерів не проведені з підстав, що не залежали від позивача, а тому відсутній факт та склад правопорушення.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Відповідач подав заперечення проти адміністративного позову, в яких зазначив, що тимчасово виконуючою обовязки голови правління ПАТ «Черкасиобленерго» призначено ОСОБА_4 на підставі рішення наглядової ради товариства від 17.04.2015р. При цьому, позивачем не виконано обовязок щодо повідомлення ПАТ «Національний депозитарій України» про зміну особи, яка має право діяти від імені ПАТ «Черкасиобленерго» без довіреності.

Згідно з регламентом ПАТ «Національний депозитарій України» емітенти зобовязані повідомляти ПАТ «Національний депозитарій України» з наданням підтверджуючих документів щодо зміни осіб, які мають право діяти від імені емітента без довіреності.

Відповідач стверджує, що позивач не виконав усі передбачені законодавством дії для проведення річних загальних зборів акціонерів про підсумки діяльності в 2014 році до 30.04.2015р., оскільки мав достатньо часу для повідомлення ПАТ «Національний депозитарій України» про зміну уповноваженої особи, зважаючи, що такі зміни вносяться на протязі трьох робочих днів.

Також відповідач зазначає, що підстави, з яких ПАТ «Національний депозитарій України» відмовив у видачі реєстру власників іменних цінних паперів не були для ПАТ «Черкасиобленерго» непередбачуваними та не носили характер непереборної сили, а тому позивача правомірно притягнуто до відповідальності у вигляді попередження.

В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечила, з підстав, викладених у запереченнях на адміністративний позов.

Заслухавши пояснення представників сторін, повно, всебічно, обєктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд прийшов до такого висновку.

В судовому засіданні встановлено, що заступник начальника управління - начальник відділу контролю за діяльністю емітентів, професійних учасників та захисту прав інвесторів управління контрольно-правової роботи Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, ОСОБА_5, на підставі статті 9 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1239 від 11.09.2012р., доручення директора Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 54-ЦД-1 від 25.08.2015р., та службової записки №711/сл від 12.10.2015р. у відношенні публічного акціонерного товариства «Черкасиобленерго» (код за ЄДРПОУ 22800735; місцезнаходження: вул. Гоголя, буд. 285, м. Черкаси, 18002), встановила порушення публічним акціонерним товариством «Черкасиобленерго» вимог частини 2 статті 32 Закону України «Про акціонерні товариства» - річні загальні збори ПАТ «Черкасиобленерго» за 2014 рік, не проводились до 30 квітня наступного за звітним. За наслідками проведення перевірки складено акт №1363-ЦД-1-Е від 27.10.2015р.

На підставі акту перевірки відповідачем прийнято постанову №1802-ЦД-1-Е від 11.11.2015р., якою до позивача застосовано санкцію у вигляді попередження.

Вирішуючи даний спір по суті, суд враховує, що згідно частини 2 статті 32 Закону України «Про акціонерні товариства» акціонерне товариство зобов'язане щороку скликати загальні збори (річні загальні збори). Річні загальні збори товариства проводяться не пізніше 30 квітня наступного за звітним року.

До порядку денного річних загальних зборів обов'язково вносяться питання, передбачені пунктами 11, 12 і 24 частини другої статті 33 цього Закону.

Згідно пунктів 11, 12 і 24 частини другої статті 33 Закону України «Про акціонерні товариства» до виключної компетенції загальних зборів належить: затвердження річного звіту товариства; розподіл прибутку і збитків товариства з урахуванням вимог, передбачених законом; прийняття рішення за наслідками розгляду звіту наглядової ради, звіту виконавчого органу, звіту ревізійної комісії (ревізора).

Отже, наведеними положеннями закону встановлено обовязок проведення річних загальних зборів акціонерного товариства з метою розподілу прибутку і збитків товариства, а також звітування органами управління перед загальними зборами товариства, що є основою діяльності такого товариства.

Не проведення загальних зборів акціонерного товариства є порушенням законодавства про цінні папери.

У відповідності до статті 2 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» № 448/96-ВР від 30.10.1996р. державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється, зокрема, з метою: реалізації єдиної державної політики у сфері випуску та обігу цінних паперів та їх похідних; одержання учасниками ринку цінних паперів інформації про умови випуску та обігу цінних паперів, результати фінансово-господарської діяльності емітентів, обсяги і характер угод з цінними паперами та іншої інформації, що впливає на формування цін на ринку цінних паперів; забезпечення рівних можливостей для доступу емітентів, інвесторів і посередників на ринок цінних паперів; гарантування прав власності на цінні папери; захисту прав учасників фондового ринку; дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог актів законодавства; контролю за прозорістю та відкритістю ринку цінних паперів.

Згідно пункту 5 частини 1 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право у разі порушення законодавства про цінні папери, нормативних актів Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку виносити попередження, зупиняти на термін до одного року розміщення (продаж) та обіг цінних паперів того чи іншого емітента, дію ліцензій, виданих Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, анулювати дію таких ліцензій.

Як передбачено пунктами 2-4 розділу І Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, які затверджені рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1470 від 16.10.2012р. та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 5 листопада 2012 року за №1855/22167 (далі Правила), метою цих Правил є забезпечення дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог законодавства на ринку цінних паперів, захисту прав учасників ринку цінних паперів.

Розгляд справ про правопорушення, вчинені на території України, здійснюється згідно з цими Правилами.

Завданням провадження у справах про правопорушення є своєчасне, повне й об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законодавством, забезпечення виконання винесеного рішення, а також виявлення причин та умов, що сприяють учиненню правопорушень, і запобігання правопорушенням.

За змістом пункту 1 розділу ІІ Правил справи про правопорушення щодо юридичних осіб у межах наданих повноважень розглядаються уповноваженими особами: головою Комісії; членами Комісії; уповноваженими Комісією посадовими особами.

Пунктами 1, 2 розділу ІІІ Правил передбачено, що справа про правопорушення може бути порушена тільки в тому разі, якщо є достатні дані, які вказують на наявність правопорушення.

Справу про правопорушення не може бути порушено, а порушена справа підлягає закриттю: за відсутності факту вчинення правопорушення; за відсутності складу правопорушення.

В контексті наведеного суд звертає увагу, що в судовому засіданні встановлено факт не проведення загальних зборів акціонерів публічним акціонерним товариством «Черкасиобленерго», який не заперечується учасниками процесу. Натомість, позивачем заперечується своя вина у вчиненому порушенні законодавства про цінні папери, у звязку з наявністю обставин, що не залежали від позивача.

Суд вважає таку позицію позивача необґрунтованою, оскільки на переконання суду позивач не вжив усіх залежних від нього заходів для запобіганню порушення.

Так, в судовому засіданні встановлено, що позивачем забезпечено здійснення публікації оголошення про проведення зборів акціонерів в щоденному офіційному виданні НКЦПФР Київської міжнародної фондової біржі (ІННЕКС) Бюлетень «Цінні папери України» від 20.03.2015р. за №50 (4094).

В той же час суд встановив, що чергові загальні збори акціонерів ПАТ «Черкасиобленерго» не відбулись у звязку з відсутністю реєстру акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах.

В розумінні пункту 16 частини 1 статті 1 Закону України «Про депозитарну систему України» № 5178-VI від 06.07.2012р. реєстр власників іменних цінних паперів - перелік власників іменних цінних паперів, складений відповідно до вимог законодавства Центральним депозитарієм або, у випадках, встановлених цим Законом, - Національним банком України на певну дату із зазначенням кількості іменних цінних паперів, належних зазначеним власникам на праві власності, номінальної вартості і виду таких цінних паперів та іншої інформації, визначеної Комісією.

Відповідно до пункту 5 частини 8 статі 9 Закону України «Про депозитарну систему України» до виключної компетенції Центрального депозитарію належить складення реєстрів власників іменних цінних паперів (крім цінних паперів, віднесених до компетенції Національного банку України).

В судовому засіданні встановлено, що центральним депозитарієм в Україні є публічне акціонерне товариство «Національний депозитарій України», до виключної компетенції якого належить складення реєстрів власників іменних цінних паперів.

Згідно з частиною 5 статті 22 Закону України «Про депозитарну систему України» від 06.07.2012р. реєстр власників іменних цінних паперів складається у разі отримання розпорядження від емітента, а також в інших установлених Комісією випадках.

Емітент або інша особа, яка має право на отримання реєстру власників іменних цінних паперів, дає в установлених Комісією випадках визначеній особі розпорядження щодо надання реєстру власників іменних цінних паперів та зазначає дату, станом на яку необхідний такий реєстр.

Відповідно до пункту 7 статті 22 Закону України «Про депозитарну систему України» у разі якщо Центральний депозитарій є визначеною особою, що отримала розпорядження про надання реєстру власників іменних цінних паперів, він складає такий реєстр та подає його емітенту в установленому договором порядку з урахуванням вимог, визначених Комісією.

Згідно з частиною 3 статті 16 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» професійна діяльність Центрального депозитарію цінних паперів провадиться на підставі правил Центрального депозитарію цінних паперів, зареєстрованих Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку в установленому законодавством порядку.

Згідно з пунктом 1 розділу І Правил Центрального депозитарію цінних паперів, затвердженими рішенням наглядової ради ПАТ «Національний депозитарій України» №4 від 04.09.2013р. та зареєстрованими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку згідно з рішенням №2092 від 01.10.2013р., при провадженні депозитарної діяльності Центральний депозитарій керується Регламентом провадження депозитарної діяльності Центральним депозитарієм цінних паперів.

Пунктом 7 розділу І Регламенту провадження депозитарної діяльності Центральним депозитарієм цінних паперів, затвердженого рішенням правління ПАТ «Національний депозитарій України» №2/14 від 18.08.2015 року, визначено порядок видачі клієнтам Центрального депозитарію звітних документів в паперовому вигляді.

Відповідно до підпункту 1.2. пункту 7 розділу І Регламенту провадження депозитарної діяльності Центральним депозитарієм цінних паперів Центральний депозитарій видає реєстри власників іменних цінних паперів особисто представнику клієнта виключно, якщо:

-такий спосіб визначений у відповідному розпорядженні;

-представник клієнта предявляє оригінал довіреності, що підписана особою, яка відповідно до даних Центрального депозитарію має право діяти від імені клієнта без довіреності, засвідчена печаткою клієнта, чи її копії, засвідченою нотаріально, яка надає право на отримання в Центральному депозитарії таких документів, та при наявності оригіналу документу, що посвідчує особу представника відповідно до вимог законодавства.

Згідно з пунктом 3 розділу І Правил в разі якщо у клієнта відбулися будь-які зміни (в тому числі зміна розпорядника або інформація про нього), клієнт подає до Центрального депозитарію відповідні документи для внесення змін до анкети рахунку в цінних паперах з урахуванням вимог цих Правил та Регламенту.

На переконання суду, особливий порядок підтвердження повноважень особи, яка підписала довіреність від імені емітента, зумовлений необхідністю запобігання будь-яких зловживань тими чи іншими особами з метою незаконного одержання реєстру власників іменних цінних паперів.

Як встановлено судом, 08.04.2015р. ПАТ «Черкасиобленерго» подало до Центрального депозитарію розпорядження на складання реєстру власників іменних цінних паперів, в якому зазначено спосіб отримання переліку - «особисто представником емітента» та його виготовлення станом на 20.04.2015р.

Для отримання реєстру власників іменних цінних паперів т.в.о. голови правління ПАТ «Черкасиобленерго» ОСОБА_4 на імя ОСОБА_3 видано довіреність №2759/09-03 від 22.04.2015р. В подальшому ОСОБА_3 звернулась 23.04.2015р. до ПАТ «Національний депозитарій України» з метою одержання реєстру акціонерів, однак останнє листом №970/09 від 24.04.2015р. відмовило ОСОБА_3 у видачі реєстру власників іменних цінних паперів ПАТ «Черкасиобленерго» у зв'язку з тим, що в Центральному депозитарії відсутні дані про те, що ОСОБА_4 має право діяти від імені ПАТ «Черкасиобленерго» без довіреності.

Суд звертає увагу, що обрання голови правління ПАТ «Черкасиобленерго» відбулось 17.04.2015р., а проведення загальних зборів акціонерів заплановано на 24.04.2015р. Зважаючи, що 18.04.2015р. та 19.04.2015р. є вихідними днями, позивач мав змогу у період з 20.04.2015р. по 23.04.2015р., включно, повідомити ПАТ «Національний депозитарій України» про зміну уповноваженої особи, яка має право діяти від імені ПАТ «Черкасиобленерго» без довіреності, однак будь-яких дій для такого повідомлення не вчинив.

Суд критично оцінює доводи позивача про надання ОСОБА_3 рішення наглядової ради ПАТ «Черкасиобленерго» про призначення ОСОБА_4, на посаду тимчасово виконуючої обов'язки голови правління ПАТ «Черкасиобленерго», оскільки доказів на підтвердження вказаних обставин позивач суду не надав.

Отже, станом на 23.04.2015р. ПАТ «Національний депозитарій України» взагалі не мало жодних даних про призначення ОСОБА_4 тимчасово виконуючою обовязки голови правління ПАТ «Черкасиобленерго».

Суд також зазначає, що ПАТ «Черкасиобленерго» своїм розпорядженням просило виготовити реєстр акціонерів станом на 20.04.2015р., натомість ОСОБА_3 звернулась за його одержанням лише 23.04.2015р., тобто безпосередньо перед проведенням загальних зборів акціонерів.

У відповідності до частини 1 статті 34 Закону України «Про акціонерні товариства» у загальних зборах акціонерного товариства можуть брати участь особи, включені до переліку акціонерів, які мають право на таку участь, або їх представники.

Перелік акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах, складається станом на 24 годину за три робочих дні до дня проведення таких зборів у порядку, встановленому законодавством про депозитарну систему України.

Підсумовуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що загальні збори акціонерів ПАТ «Черкасиобленерго» не відбулись з вини останнього, а тому обґрунтованість застосування до позивача відповідальності у вигляді попередження знайшло своє підтвердження в ході судового розгляду справи.

У відповідності до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

При цьому в силу положень частини 2 статті 71 вказаного кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Представник відповідача в судовому засіданні довела належними та допустимими доказами правомірність оскаржуваної постанови, а тому виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства та матеріалів справи, суд не знаходить підстав для задоволення адміністративного позову.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 14, 70, 71, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову публічного акціонерного товариства «Черкасиобленерго» до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправною та скасування постанови, відмовити повністю.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строки та порядку передбаченому статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.І. Коваленко

Повний текст постанови виготовлений 12.02.2016р.