Постанова № 55797199, 04.02.2016, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.02.2016
Номер справи
806/2359/15
Номер документу
55797199
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 лютого 2016 року м.Житомир справа № 806/2359/15

. категорія 8.1

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Капинос О.В.,

секретар судового засідання Барібан А.І., Степанов П.В., Недашківська Н.В. ,

за участю: представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2,

представника відповідача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова компанія Лідер-Продукт" до Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області про визнати протиправним та скасування наказу,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю Торгова компанія Лідер-Продукт" звернулося до суду з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області за №342 від 19.06.2015 року про проведення документальної позапланової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 01.07.2012 р. по 31.12.2013 р. Позовні вимоги мотивовані тим, що період діяльності підприємства з 01.07.2012 р. по 31.12.2013 р. вже був предметом планової виїзної перевірки відповідно до акту від 17.06.204 за №3825/06-25-22-01/33644213. Крім того, жодної підстави, передбаченої п.п.78.1.12 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України для проведення позапланової перевірки не зазначено в оскаржуваному наказі, відсутні чіткі визначення питань, що підлягають повторній перевірці. Зазначає, що оскаржуваний наказ був виданий на підставі розпорядження ГУ Міндоходів №861-р від 26.11.2014 про проведення службового розслідування відносно посадових осіб Житомирської ОДПІ. Крім того, перевіряючі під час проведення перевірки у 2014 р. не допустили жодних порушень, а тому у відповідача не було жодних підстав для призначення службового розслідування відносно працівників, які проводили перевірку, а отже це розпорядження є фіктивним і прийнято лише для того, щоб створити формальну підставу для проведення позапланової перевірки. Крім того, вважає, що наказ повинен бути виданий не ОСОБА_4 управлінням ДФС у Житомирській області, а Державною фіскальною службою України, як вищестоящим органом. Таким чином, вважає оскаржуваний наказ незаконним та просить його скасувати.

Представники позивача в судовому засідання позов підтримали та просили задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував з підстав, викладених у письмових поясненнях. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що ГУ ДФС у Житомирській області в порядку контролю за діями осіб, що здійснювали перевірку позивача, проведено аналіз матеріалів, а саме, акту перевірки від 17.06.2014 №3825/06-25-22-01/33644213, за результатами якого виявлено наявність недоліків та порушень при її проведенні та оформленні. Таким чином, розпорядженням ГУ Міндоходів у Житомирській області від 26.11.2014 №861-р було призначено службову перевірку відносно посадових осіб Житомирської ОДПІ з проведенням позапланової перевірки ТОВ "ТК Лідер-Продукт". На підставі даного розпорядження та пп.78.1.12 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України ОСОБА_4 управлінням ДФС у Житомирській області прийнято оскаржуваний наказ, в якому відображені всі підставі для проведення позапланової перевірки. Вважає наказ таким, який прийнятий у відповідності до норм діючого законодавства, а позовні вимоги безпідставними та такими, що задоволенню не підлягають.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що в позові ТОВ "ТК Лідер-Продукт слід відмовити, з огляду на таке.

Встановлено, що 19.06.2015 року в.о. начальника Головного управління ДФС у Житомирській області, на підставі п.п.20.1.4 п.20.1. ст.20, п.п.78.1.12 п.78.1 ст.78, п.82.2 ст.82 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2755-VІ (із змінами та доповненнями), розпорядження Головного управління Міндоходів у Житомирській області від 26.11.2014 №861-р (із змінами) та у зв"язку з проведенням службового розслідування відносно посадових осіб Житомирської ОДПІ ГУ Міндоходів згідно розпорядження Житомирської ОДПІ ГУ Міндоходів від 27.11.2014 №52-р. (зі змінами), видано наказ №342 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Торгова компанія Лідер-Продукт" (а.с.78-79).

Вказаним документом наказано провести документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ "Торгова компанія Лідер-Продукт" з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства з 22.06.2015 тривалістю 5 робочих днів за період діяльності з 01.07.2012 р. по 31.12.2013 р. та для її проведення створено робочу групу.

На підставі наказу № 342 від 19.06.2015 та п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.п78.1.12 п.78.1 ст.78, п.82.2. ст.82 Податкового кодексу України посадовим особам ГУ ДФС в Житомирській області, які ввійшли в робочу групу, видано направлення на перевірку від 19.06.2015 року за №№ 281, 282, 283.

22.06.2015 року посадовими особами контролюючого органу на підставі наказу №342 та направлень, здійснено вихід за адресою фактичного здійснення господарської діяльності платника податків з метою проведення документальної позапланової виїзної перевірки, в результаті чого ними складено акт від 22.06.2015 р. №18/22-01 про відмову від підпису у направленнях на перевірку та отримання копії оскаржуваного наказу директором підприємства та акт від 22.06.2015 р. №19/22-01 про недопуск посадовими особами підприємства до проведення документальної позапланової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період діяльності з 01.07.2012 по 31.12.2013 р. (а.с.80-82).

Вважаючи протиправним зазначений наказ, позивач звернувся до суду та з у рахуванням уточнення позовних вимог просить його скасувати (а.с.19-23).

Перевіряючи вказане рішення Головного управління ДФС в Житомирській області на відповідність його вимогам ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд виходить з наступного.

Згідно із ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Порядок проведення та перелік підстав для проведення визначені главою 8 Розділу ІІ Податкового кодексу України. Перелік обставин для проведення перевірок, визначені цим Кодексом, та не можуть підлягати розширеному тлумаченню.

Пунктом 75.1 ст. 75 ПК України визначено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Згідно зі пп. 75.1.2 п. 75.1 вказаної статті ПК України, документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.

Порядок проведення документальних позапланових перевірок визначено у ст. 78 ПК України. При цьому у п. 78.1 цієї статті ПК України наведено вичерпний перелік обставин для здійснення документальної позапланової перевірки.

У пп. 78.1.12 п. 78.1 ст. 78 ПК України вказано, що документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин: контролюючим органом вищого рівня в порядку контролю за діями або бездіяльністю посадових осіб контролюючого органу нижчого рівня здійснено перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або матеріалів документальної перевірки, проведеної контролюючим органом нижчого рівня, і виявлено невідповідність висновків акта перевірки вимогам законодавства або неповне з'ясування під час перевірки питань, що повинні бути з'ясовані під час перевірки для винесення об'єктивного висновку щодо дотримання платником податків вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Рішення про проведення документальної позапланової перевірки в цьому випадку приймається контролюючим органом вищого рівня лише у тому разі, коли стосовно посадових осіб контролюючого органу нижчого рівня, які проводили документальну перевірку зазначеного платника податків, розпочато службове розслідування або їм повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.

Про проведення документальної позапланової перевірки керівник контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом (п. 78.4 ст. 78 ПК України).

Контролюючими органами вищого рівня, згідно зі п. 55.2 ст. 55 ПК України, є: центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, - для контролюючих органів в Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі, областях, міжрегіональних територіальних органів та митниць; контролюючі органи в Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі, областях, міжрегіональні територіальні органи - для державних податкових інспекцій, які їм підпорядковуються.

Із аналізу вищенаведених норм законодавства слідує, що у випадку службового розслідування або порушення кримінальної справи щодо посадової особи контролюючого органу, яка здійснювала перевірку платника, контролюючий орган вищого рівня вправі прийняти рішення про повторне проведення документальної позапланової перевірки платника.

З матеріалів справи вбачається, що у червні 2014 року посадовими особами Житомирської ОДПІ ГУ Міндоходів у Житомирській області проведено планову виїзну документальну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова компанія "Лідер-Продукт" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2012 по 31.12.2013, про що складено акт № 3825/06-25-22-01/33644213 від 17.06.2014 року (а.с.24-58).

26 листопада 2014 року згідно з резолюцією до доповідної записки управління податкового та митного аудиту Головного управління Міндоходів у Житомирській області від 14 листопада 2014 року №170/7/06-30-22-05, наявності недоліків та порушень при проведенні й оформленні планової документальної виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова компанія Лідер-Продукт" головою Комісії з реорганізації Головного управління Міндоходів у Житомирській області прийнято розпорядження № 861-р від 26 листопада 2014 року "Про проведення службового розслідування". (а.с. 83-90).

Згідно вказаного розпорядження з врахуванням внесених змін зобов'язано провести з 28 листопада 2014 року по 28 січня 2015 року службове розслідування стосовно посадових осіб ГУ Міндоходів, а саме: головних державних ревізорів-інспекторів відділу контролю за проведенням розрахункових операцій управління податкового та митного аудиту Головного управління Міндоходів у Житомирській області ОСОБА_4 та ОСОБА_5, головних державних ревізорів-інспекторів відділу перевірок платників податків управління податкового та митного аудиту Житомирської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Житомирській області ОСОБА_6, ОСОБА_7 , які проводили перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова компанія Лідер-Продукт" (акт № 3825/06-25-22-01/33644213 від 17 червня 2014 року), відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 13 червня 2000 року № 950 "Про затвердження Порядку проведення службового розслідування стосовно державних службовців".

На виконання вимог розпорядження ГУ Міндоходів у Житомирській області від 26.11.2014 № 861-р, Житомирською ОДПІ 27 листопада 2014 року винесено розпорядження № 52-р, яким зобов'язано комісію з проведення службового розслідування провести службове розслідування з 28.11.2014 по 23.01.2015 стосовно посадових осіб Житомирської ОДПІ, які проводили перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова компанія Лідер-Продукт" у відповідності до вимог Постанови КМУ від 13.06.2000 № 950.

Правомірність видання вказаного розпорядження підтверджується ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 16.11.2015 р., якою залишено в силі постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 13.10.2015 р. у справі №806/2855/15 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова компанія "ОСОБА_8 продукт" до Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області про визнання незаконним та скасування розпорядження № 861-р від 26.11.2014 року, якою у задоволенні позову відмовлено. (а.с. 169-170).

Отже, на час прийняття спірного наказу службове розслідування у відношення осіб, які проводили планову виїзну документальну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова компанія Лідер-Продукт" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2012 по 31.12.2013 вже було розпочато.

Крім того, згідно з п.п.1.2.1, 1.2.1.2 Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної фіскальної служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків, затверджених Наказом Державної фіскальної служби України 31.07.2014 №22, рішення про проведення документальної планової, позапланової та фактичної перевірки приймається керівником органу державної фіскальної служби відповідно до пункту 77.4 статті 77, пункту 78.4 статті 78, пункту 79.2 статті 79 та пункту 80.2 статті 80 розділу II Кодексу із зазначенням суб'єкта (об'єкта), перевірка якого проводиться, мети, виду перевірки, підстав для проведення перевірки, дати початку (крім фактичних перевірок) та тривалості перевірки тощо, яке з урахуванням вимог Кодексу оформлюється наказом: Територіальних органів державної фіскальної служби в областях, м. Києві, регіонального підрозділу Центрального офісу - для проведення документальних планових та позапланових або фактичних перевірок платників податків із залученням працівників органів державної фіскальної служби відповідного регіону.

При цьому до проведення документальних планових та позапланових або фактичних перевірок платників податків, що проводяться за рішенням керівника органу державної фіскальної служби, на обліку в якому перебувають такі платники податків, працівники органів державної фіскальної служби цього регіону можуть залучатися за письмовим дозволом (погодженням) керівника територіального органу державної фіскальної служби в областях, м. Києві.

Отже, аналіз зазначених норм Наказу дає підстави для висновку, що працівники органів державної фіскальної служби вищого рівня можуть залучатися до проведення перевірок, в тому числі і які проводяться фіскальними органами нижчого рівня.

Тому, суд вважає, що головні державні ревізори Головного управління Міндоходів в Житомирській області (ГУДФС в Житомирській області) ОСОБА_4 та ОСОБА_5, які були в складі перевіряючих при проведенні планової перевірки ТОВ "Торгова компанія Лідер-Продукт", діли від імені Житомирської ОДПІ, а не від імені Головного управління ДФС в Житомирській області.

Таким чином суд не бере до уваги доводи позивача про те, що оскаржуваний наказ мав видаватися виключно Державною фіскальною службою України, як органом вищого рівня, а не ГУ ДФС в Житомирській області.

Згідно з п. 8 Порядку проведення службового розслідування стосовно державних службовців, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 червня 2000 року № 950 за результатами службового розслідування члени комісії складають акт.

Отже, акт службового розслідування носить індивідуальний характер, а рішення, прийняте на підставі висновків акту службового розслідування, породжують виключно трудові відносини між особою і органом державної влади.

Як було встановлено в ході розгляду справи, службове розслідування стосовно вищевказаних працівників Житомирської ОДПІ та Головного управління ДФС у Житомирській області на момент розгляду в суді є закінчене, що підтверджується актом ГУ ДФС у Житомирській області від 03.07.2015 №3/06-30-22-07.(а.с.201)

Аналізуючи в сукупності зазначені вище приписи Податкового кодексу та Порядку № 950, суд вважає, що наказ Головного управління ДФС у Житомирській області № 342 від 19.06.2015 року про проведення позапланової перевірки міг бути реалізований виключно в межах службового розслідування. А тому на нас розгляду справи даний наказ ніяким чином не порушує права та інтереси позивача, не впливає на його фінансовий стан та не зобов'язує до вчинення будь-яких дій.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що спірний наказ про проведення документальної позапланової перевірки ТОВ "Торгова компанія ОСОБА_8" ОСОБА_4 управлінням ДФС у Житомирській області був виданий в межах повноважень та в спосіб, передбачений законом, а окремі недоліки при його оформленні не можуть слугувати підставою для його скасування.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись статтями 86,94,158-162,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України,

постановив:

В позові Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова компанія Лідер-Продукт" до Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області про визнання протиправним та скасування наказу № 342 від 19.06.2015 року відмовити.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О.В. Капинос

Повний текст постанови виготовлено: 11 лютого 2016 р.