Постанова № 55796910, 17.12.2015, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.12.2015
Номер справи
804/13881/15
Номер документу
55796910
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2015 р. Справа № 804/13881/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіОСОБА_1 при секретаріОСОБА_2 за участю: представників позивача представників відповідача ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 ОСОБА_6, ОСОБА_7 розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Криворіжгаз" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС України про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 19.08.2015 року №0000605104, НОМЕР_1,-

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство Криворіжгаз звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС України про скасування податкових повідомлень-рішень від 19.08.2015 року № НОМЕР_1, від 19.08.2015 року № НОМЕР_2, прийняті СДПІ з ОВП у м.Дніпропетровську МГУ ДФС України.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач вважає, що податкові повідомлення-рішення, які виніс відповідач є незаконними та такими, що порушують права та законні інтереси позивача, тому вони підлягають скасуванню, оскільки господарські операції були реально вчиненні між позивачем та його контрагентами.

У судове засідання зявився представники позивача та відповідача.

Представники позивача просили задовольнити позовну заяву з підстав викладених у позовній заяві.

Представники відповідача просили в задоволені позову відмовити, подали до суду заперечення проти адміністративного позову, вказавши, що висновки викладені в акті перевірки відповідають нормам чинного законодавства, а отже податкові повідомлення-рішення винесено правомірно.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, свідка, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні, суд встановив наступне.

Публічне акціонерне товариство Криворіжгаз зареєстроване реєстраційною службою Криворізького міського управління юстиції Дніпропетровської області та перебуває на обліку в Спеціалізованій державній податковій інспекції з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного Управління ДФС України, як платник податку.

Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС на підставі направлень від 05.05.2015 року № 47/28-01-561-04, № 48/28-01-51-04, № 49/28-01-51-04, № 50/28-01-51-04, № 51/28-01-51-04, згідно з пп. 75.1.2. п. 75.1 ст. 75 та пп. 78.1.12 п.78.1. ст.78 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI, зі змінами та доповненнями, наказу Міжрегіонального головного управління ДФС Центрального офісу з обслуговування великих платників податків від 20.04.2015 № 345 Про організацію документальної позапланової виїзної перевірки в рамках службового розслідування відносно посадових осіб, які проводили планову перевірку ТОВ Криворіжгаз та наказу СДПІ у м. Дніпропетровську МГУ від 05.05.2015 №268 Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ПАТ Криворіжгаз проведена документальна позапланова виїзна перевірка ПАТ Криворіжгаз із питань дотримання вимог податкового законодавства України за період з 01.10.2011р. по 31.12.2013 р. було проведено документальну позапланову виїзну перевірку ПАТ Криворіжгаз з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2011р. по 31.12.2013 р.

За результатами перевірки податковим органом було складено акт від 30.07.2015 року № 15/28-01-51-04/03341397, яким встановлено наступні порушення податкового законодавства, а саме: завищення витрат, які відображено у деклараціях з податку на прибуток на загальну суму 6 491 108 грн. та як наслідок, занижено податок на прибуток у загальній сумі 1 242 976 грн., у т.ч. за звітні податкові періоди: ІV квартал 2011 р. 9 730 грн., І квартал 2012 р. 2 662 грн., ІІ квартал 2012 р. - 8 155 грн., ІІІ квартал 2012 р. 6 405 грн., ІV квартал 2012 р. 66 506 грн., 2013 рік 1 149 518 грн.; завищення податку на додану вартість на загальну суму 709 201 грн. внаслідок порушень. 198.1, п. 198.2, п. 198.3., п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України.

Не погодившись з висновками викладеними в акті, ПАТ Криворіжгаз подало до податкового органу заперечення від 07.08.2015 року № 12/7416 з проханням визнати висновки акту такими, що не відповідають чинному законодавству.

Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС України направило ПАТ Криворіжгаз лист про результати розгляду заперечень від 14.08.2015 року № 5511/10/28-01-51-04-14, яким повідомило, що висновки викладені в акті відповідають нормам чинного законодавства та є правомірними.

На підставі акту перевірки податковим органом було винесено податкові повідомлення-рішення форми Р від 19.08.2015 року, а саме:

- № НОМЕР_1, яким збільшено суму з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) за основним платежем на 701 980 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями 175 495 грн.;

- № НОМЕР_2, яким збільшено податок на прибуток приватних підприємств за основним платежем 1 233 246 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями 308 311,50 грн.

Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість вказаних висновків відповідача і винесених на підставі таких висновків спірних актів індивідуальної дії на відповідність вимогам ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає наступне.

Згідно із Порядком оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства від 22.12.2010 року за №984 ОСОБА_2 перевірки - службовий документ, який підтверджує факт проведення документальної перевірки фінансово-господарської діяльності платника податків і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.

Акт документальної перевірки повинен містити систематизований виклад виявлених під час перевірки фактів порушень норм податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби. За результатами документальної перевірки в акті викладаються всі суттєві обставини фінансово-господарської діяльності платника податків, які мають відношення до фактів виявлених порушень податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби. Факти виявлених порушень податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, викладаються в акті документальної перевірки чітко, об'єктивно та в повній мірі, із посиланням на первинні або інші документи, які зафіксовані в бухгалтерському та податковому обліку, що підтверджують наявність зазначених фактів (пункти 4-6 Порядку №984 від 22.12.2010 року).

В ході проведення перевірки було встановлено, що позивач мав фінансово-господарські відносини з ТОВ «Естрея», ПП «Інпост», ДП «Техсанмонтаж» КП «Дніпросантехмонтаж», ТОВ «Центробуд», ПП «Центрософт», ПП «Енергорезерв», ТОВ «Поліінвестбуд», ПП «БІН-ВАМ- СЕРВІС», ТОВ «Криворіжгазифікація», ПП «Теплопром», ПП «Газсервісмонтаж», ТОВ «ХОТТЕРМ-КР».

Як зазначено представником позивача, підтвердження укладених договорів позивачем для перевірки було надано договори з додатками та додатковими угодами до них на встановлення побутових лічильників газу для населення, укладених з контрагентами, листування, акти приймання виконаних підрядних робіт за формою № КБ-2в, довідки про вартість виконаних підрядних робіт та за формою №КБ-3 , відомості ресурсів (в розрізі обєктів), податкові накладні, включені до ЄДРПН, платіжні доручення, регістри бухгалтерського обліку по рахункам: 31, 631, 15, 10, 11, а також накладні на внутрішнє переміщення, накладні на зберігання підряднику матеріалів для виконання монтажних робіт та лічильників, довіреності підрядчиків на отримання від Товариства матеріалів, листи підрядників на видачу матеріалів та лічильників згідно договорів, акти приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів (МНМА), де вказана дата введення в експлуатацію лічильників. Вказані роботи виконувались у приміщеннях споживачів, де встановлені побутові газові прилади для підігріву води та приготування їжі на території міста ОСОБА_8 та Криворізького району Дніпропетровської області згідно з графіком робіт.

В акті перевірки зазначено, що на виконання інвестиційних програм, затверджених постановами НКРЕ від 18.10.2012 року №1331, від 05.04.2012 року №361, від 29.11.2012 року №1528, від 18.04.2013 року №427, від 11.07.2013 року №892, від 05.12.2013 року №1531, ПАТ "Криворіжгаз" укладено договори (з додатками) на встановлення побутових лічильників газу для населення з наступними підрядниками: ТОВ «Естрея» - №108/12-П від 07.08.2012 року, №25/13-П від 07.02.2013 року; ПП «Інпост» - №110/12-П від 09.08.2012 року, №24/13-П від 07.02.2013 року; ДП «Техсанмонтаж» КП «Дніпросантехмонтаж» - 3181/11-П від 12.10.2011 РОКУ; ТОВ «Центробуд» - №180/11-П від 12.10.2011 року, №166/12-П від 24.10.2012 року, №42/13-П від 01.03.2013 року; ПП «Центрософт» - №148/11 від 12.09.2011 року, №1/13-П від 14.01.2013 року; ПП «Енергорезерв» - №146/11-П від 12.09.2011 року, №137/12-П від 11.09.2012 року; ТОВ «Поліінвестбуд» - №182/11-П від 12.10.2011 року, №115/13-П від 25.04.2013 року; ПП «БІН-ВАМ-СЕРВІС» - №195/12-П від 21.11.2012 р. №38/13 від 07.02.2013 року; ТОВ «Криворіжгазифікація» - №180/12-П від 02.11.2012 р., №36/13-П від 01.03.2013 року; ПП «Теплопром» - 8/3/12 - П від 24.10.2012 року; ПП «Газсервісмонтаж» №187/11-П від 17.10.2011 року, №156/12-П від 03.10.2012 року, №23/13-П від 07.02.2013 р.; ТОВ «ХОТТЕРМ-КР» №153/13-П від 07.06.2013 р.

Перевіркою встановлено, що умови вищенаведених договорів за роками їх укладення є ідентичними, а саме умови договорів укладених в 2011 році, передбачено, що Підрядник зобов'язується власними силами і засобами виконати комплекс робіт з установлення у споживачів Замовника побутових лічильників газу (далі - ПЛГ) відповідно до робочого проекту системи газопостачання. Підрядник виконує роботи з установлення ПЛГ відповідно до списків споживачів, наданих Замовником. Замовник приймає роботи з установлення ПЛГ, оплачує їх вартість в порядку та на умовах, визначених даним договором. Оплата вартості робіт Підрядника здійснюється Замовником після виконання Підрядником робіт та їх прийняття Замовником за актами приймання-передач виконаних робіт за формою КБ-2в. Роботи вважаються виконаними з моменту складання акту приймання виконаних підрядних робіт за формою КБ-2в.

Умови договорів укладених в 2012-2013 роках, передбачено, що Підрядник зобов'язується виконати роботи з виконання будівельно-монтажних робіт по встановленню побутових лічильників газу (далі - ПЛГ) відповідно до ЗУ "Про забезпечення комерційного обліку природного газу", згідно з вимогами ДБН В.2.5-20-2001 "Газопостачання" та Правилами безпеки систем газопостачання України, у приміщенні споживачів, де встановленні побутові газові прилади для підігріву води та приготування їжі на території міста ОСОБА_8 та Криворізького району, згідно із графіком робіт. Оплата виконаних робіт проводиться Замовником протягом 20 робочих днів з моменту підписання акту виконаних робіт за формою КБ-2в та довідки про вартість виконаних будівельних робіт за формою КБ-3. Здача-приймання виконаних робіт оформлюється актом виконаних робіт форми КБ-2в та довідкою КБ-3, підписаними сторонами та скріпленими печатками. ОСОБА_9 про виконання роботи свідчить про те, що у Замовника немає жодних претензій до робіт виконаних Підрядником.

Згідно з наданими до перевірки паперових носіїв (акти приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в, довідки про вартість виконаних будівельних робіт КБ-3), ТОВ "Естрея" виконано роботи по встановленню побутових лічильників газу на загальну суму 1 362 613 гривень. Розрахунок між підприємствами здійснено у безготівковій формі. У податковому обліку витрати по придбаним виконаним роботам у ТОВ "Естрея", ПАТ "Криворіжгаз" відображено у Декларації з податку на прибуток та віднесено до складу собівартості придбаних (виготовлених) та реалізованих товарів (робіт, послуг).

Згідно з наданими до перевірки паперових носіїв (акти приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в, довідки про вартість виконаних будівельних робіт КБ-3), ТОВ "Інпост" виконано роботи по встановленню побутових лічильників газу на загальну суму 229 985 гривень. Розрахунок між підприємствами здійснено у безготівковій формі. У податковому обліку витрати по придбаним виконаним роботам у ТОВ "Інпост", ПАТ "Криворіжгаз" відображено у Декларації з податку на прибуток та віднесено до складу собівартості придбаних (виготовлених) та реалізованих товарів (робіт, послуг).

Згідно з наданими до перевірки паперових носіїв (акти приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в, довідки про вартість виконаних будівельних робіт КБ-3), ДП "Техсанмонтаж" КП "Дніпросантехмонтаж" виконано роботи по встановленню побутових лічильників газу на загальну суму 6336 гривень. Розрахунок між підприємствами здійснено у безготівковій формі. У податковому обліку витрати по придбаним виконаним роботам у даного контрагента, ПАТ "Криворіжгаз" відображено у Декларації з податку на прибуток та віднесено до складу собівартості придбаних (виготовлених) та реалізованих товарів (робіт, послуг).

Згідно з наданими до перевірки паперових носіїв (акти приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в, довідки про вартість виконаних будівельних робіт КБ-3), ДП "Техсанмонтаж" КП "Дніпросантехмонтаж" виконано роботи по встановленню побутових лічильників газу на загальну суму 6336 гривень. Розрахунок між підприємствами здійснено у безготівковій формі. У податковому обліку витрати по придбаним виконаним роботам у даного контрагента, ПАТ "Криворіжгаз" відображено у Декларації з податку на прибуток та віднесено до складу собівартості придбаних (виготовлених) та реалізованих товарів (робіт, послуг).

Згідно з наданими до перевірки паперових носіїв (акти приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в, довідки про вартість виконаних будівельних робіт КБ-3), ТОВ "Центробуд" виконано роботи по встановленню побутових лічильників газу на загальну суму 49 606 гривень. Розрахунок між підприємствами здійснено у безготівковій формі. У податковому обліку витрати по придбаним виконаним роботам у даного контрагента, ПАТ "Криворіжгаз" відображено у Декларації з податку на прибуток та віднесено до складу собівартості придбаних (виготовлених) та реалізованих товарів (робіт, послуг).

Згідно з наданими до перевірки паперових носіїв (акти приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в, довідки про вартість виконаних будівельних робіт КБ-3), ТОВ "Центрософт" виконано роботи по встановленню побутових лічильників газу на загальну суму 73 987 гривень. Розрахунок між підприємствами здійснено у безготівковій формі. У податковому обліку витрати по придбаним виконаним роботам у даного контрагента, ПАТ "Криворіжгаз" відображено у Декларації з податку на прибуток та віднесено до складу собівартості придбаних (виготовлених) та реалізованих товарів (робіт, послуг).

Згідно з наданими до перевірки паперових носіїв (акти приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в, довідки про вартість виконаних будівельних робіт КБ-3), ПП "Енергорезерв" виконано роботи по встановленню побутових лічильників газу на загальну суму 18 267 гривень. Розрахунок між підприємствами здійснено у безготівковій формі. У податковому обліку витрати по придбаним виконаним роботам у даного контрагента, ПАТ "Криворіжгаз" відображено у Декларації з податку на прибуток та віднесено до складу собівартості придбаних (виготовлених) та реалізованих товарів (робіт, послуг).

Згідно з наданими до перевірки паперових носіїв (акти приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в, довідки про вартість виконаних будівельних робіт КБ-3), ТОВ "Поліінвестбуд" виконано роботи по встановленню побутових лічильників газу на загальну суму 47 063 гривень. Розрахунок між підприємствами здійснено у безготівковій формі. У податковому обліку витрати по придбаним виконаним роботам у даного контрагента, ПАТ "Криворіжгаз" відображено у Декларації з податку на прибуток та віднесено до складу собівартості придбаних (виготовлених) та реалізованих товарів (робіт, послуг).

Згідно з наданими до перевірки паперових носіїв (акти приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в, довідки про вартість виконаних будівельних робіт КБ-3), ПП "БІН-ВАМ-Сервіс" виконано роботи по встановленню побутових лічильників газу на загальну суму 109 153 гривень. Розрахунок між підприємствами здійснено у безготівковій формі. У податковому обліку витрати по придбаним виконаним роботам у даного контрагента, ПАТ "Криворіжгаз" відображено у Декларації з податку на прибуток та віднесено до складу собівартості придбаних (виготовлених) та реалізованих товарів (робіт, послуг).

Згідно з наданими до перевірки паперових носіїв (акти приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в, довідки про вартість виконаних будівельних робіт КБ-3), ТОВ "Криворіжгазифікація" виконано роботи по встановленню побутових лічильників газу на загальну суму 10 440 гривень. Розрахунок між підприємствами здійснено у безготівковій формі. У податковому обліку витрати по придбаним виконаним роботам у даного контрагента, ПАТ "Криворіжгаз" відображено у Декларації з податку на прибуток та віднесено до складу собівартості придбаних (виготовлених) та реалізованих товарів (робіт, послуг).

Згідно з наданими до перевірки паперових носіїв (акти приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в, довідки про вартість виконаних будівельних робіт КБ-3), ПП "Теплопром" виконано роботи по встановленню побутових лічильників газу на загальну суму 8 607 гривень. Розрахунок між підприємствами здійснено у безготівковій формі. У податковому обліку витрати по придбаним виконаним роботам у даного контрагента, ПАТ "Криворіжгаз" відображено у Декларації з податку на прибуток та віднесено до складу собівартості придбаних (виготовлених) та реалізованих товарів (робіт, послуг).

Згідно з наданими до перевірки паперових носіїв (акти приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в, довідки про вартість виконаних будівельних робіт КБ-3), ПП "Газсервісмонтаж" виконано роботи по встановленню побутових лічильників газу на загальну суму 159 913 гривень. Розрахунок між підприємствами здійснено у безготівковій формі. У податковому обліку витрати по придбаним виконаним роботам у даного контрагента, ПАТ "Криворіжгаз" відображено у Декларації з податку на прибуток та віднесено до складу собівартості придбаних (виготовлених) та реалізованих товарів (робіт, послуг).

Згідно з наданими до перевірки паперових носіїв (акти приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в, довідки про вартість виконаних будівельних робіт КБ-3), ТОВ "Хоттерм-КР" виконано роботи по встановленню побутових лічильників газу на загальну суму 78 524 гривень. Розрахунок між підприємствами здійснено у безготівковій формі. У податковому обліку витрати по придбаним виконаним роботам у даного контрагента, ПАТ "Криворіжгаз" відображено у Декларації з податку на прибуток та віднесено до складу собівартості придбаних (виготовлених) та реалізованих товарів (робіт, послуг).

До перевірки надані податкові накладні, перелік яких зазначений в акті перевірки.

За поясненнями позивача всі підрядники мають ліцензії на виконання господарської діяльності, повязаної зі створенням обєктів архітектури.

Так, до перевірки та до матеріалів справи позивачем додано ліцензії Міністерства регіонального розвитку та будівництва України державної архітектурно-будівельної інспекції та державної архітектурно-будівельної інспекції, а саме: ТОВ Естрея ліцензія від 13.12.2011 року термін дії по 13.12.2016 року на створення об'єктів архітектури, дозвіл №300.09.15-45.33.1 виданий 01.12.2009 діє до 01.12.2012 року на виконання робіт підвищеної небезпеки при виконанні будівельних і монтажних робіт та дозвіл №094.13.15 виданий 20.02.2013 року, яким дозволяється при монтажі водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування виконувати роботи підвищеної небезпеки, який діє до 20.02.2018 року; ПП "Інпост" ліцензія від 18.03.2011 року термін дії по 15.03.2016 року на створення об'єктів архітектури, дозвіл №166.09.15-45.21.1 виданий 14.07.2009 року діє до 14.07.2014 року на виконання робіт підвищеної небезпеки; ДП "Техсанмонтаж" КП "Дніпросантехмонтаж" ліцензія від 25.06.2007 року термін дії по 25.03.2012 року на будівельну діяльність, дозвіл №149.07.15-45.33.3 виданий 18.09.2007 року діє до 18.09.2012 року на виконання робіт підвищеної небезпеки; ТОВ "Центробуд" ліцензія від 11.02.2011 року термін дії по 08.02.2016 року на будівельну діяльність, дозвіл виданий 10.02.2012 року діє до 03.04.2014 року та від 10.02.2012 року термін дії по 11.04.2014 року на виконання робіт підвищеної небезпеки; ПП "Центрософт" ліцензія від 22.04.2011 року термін дії по 19.04.2016 року на будівельну діяльність, дозвіл виданий 20.03.2007 року діє до 20.03.2012 року та від 18.12.2012 року по 18.12.2017 року на виконання робіт підвищеної небезпеки; ПП "Енергорезерв" ліцензія від 02.03.2007 року термін дії по 02.03.2012 року на будівельну діяльність, дозвіл виданий 25.11.2010 року діє до 25.11.2015 року на виконання робіт підвищеної небезпеки; ТОВ "Поліінвест" ліцензія від 23.12.2011 року термін дії по 23.12.2016 року на будівельну діяльність, дозвіл виданий 08.04.2010 року діє до 08.04.2015 року на виконання робіт підвищеної небезпеки; ПП "БІН-ВАМ-Сервіс" ліцензія від 26.06.2012 року термін дії по 26.06.2017 року на будівельну діяльність, дозвіл виданий 15.08.2011 року діє до 03.03.2016 року на виконання робіт підвищеної небезпеки; ТОВ "Криворіжгазифікація" ліцензія від 12.06.2012 року термін дії по 24.02.2017 року на будівельну діяльність, дозвіл виданий 27.01.2011 року діє до 27.01.2014 року на виконання робіт підвищеної небезпеки; ПП "Теплопром" ліцензія від 25.08.2011 року термін дії по 25.08.2016 року на будівельну діяльність, дозвіл виданий 30.08.2010 року діє до 30.08.2015 року на виконання робіт підвищеної небезпеки; ПП "Газсервісмонтаж" ліцензія від 07.12.2009 року термін дії по 03.12.2014 року на будівельну діяльність, дозвіл виданий 30.05.2008 року діє до 30.05.2013 року та від 06.06.2011 року по 06.06.2016 року на виконання робіт підвищеної небезпеки; ТОВ "Хоттерм-КР" ліцензія від 23.10.2012 року термін дії по 23.10.2017 року на будівельну діяльність, дозвіл виданий 27.05.2013 року діє до 20.02.2018 року на виконання робіт підвищеної небезпеки.

Висновки відповідача ґрунтуються на визнанні недостовірними даних, які відображені у паперових носіях, складених підрядними організаціями ТОВ «Естрея», ПП «Інпост», ДП «Техсанмонтаж» КП «Дніпросантехмонтаж», ТОВ «Центробуд», ПП «Центрософт», ПП «Енергорезерв», ТОВ «Поліінвестбуд», ПП «БІН-ВАМ- СЕРВІС», ТОВ «Криворіжгазифікація», ПП «Теплопром», ПП «Газсервісмонтаж»,ТОВ «ХОТТЕРМ-КР» та які були надані Товариством до перевірки, формальному підході до їх оформлення (зокрема, в актах приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ-2в не зазначено дати їх підписання, відсутні прізвища, імя, по батькові, посада та підписи бригадира, майстра, слюсаря та зварника тобто осіб, які фактично здійснювали роботи зі встановлення побутових лічильників, тобто не має можливості ідентифікувати осіб, які здійснювали роботи) та, як наслідок, визнанні їх юридично дефектними; не наданні в ході перевірки підтвердження, що фахівці-зварники, що фактично здійснювали роботи зі встановлення ПЛГ є співробітниками підрядних організацій; аналізі штатного розпису ПАТ «КРИВОРІЖГАЗ», згідно якого Товариство має власні трудові ресурси для самостійного виконання робіт по встановленню побутових лічильників газу на території міста ОСОБА_8 та Криворізького району, встановленні перевіркою факт щодо неможливості виконання робіт в окремих податкових періодах підрядними організаціями ТОВ «Естрея», ПП «Інпост», ДП «Техсанмонтаж» КП «Дніпросантехмонтаж», ТОВ «Центробуд», ПП «Центрософт», ПП «Енергорезерв», ТОВ «Поліінвестбуд», ПП «БІН-ВАМ- СЕРВІС», ТОВ «Криворіжгазифікація», ПП «Теплопром», ПП «Газсервісмонтаж» та ТОВ «ХОТТЕРМ-КР».

Також, в період, який є предметом перевірки позивач мав фінансово-господарські взаємовідносини з ТОВ Агенція інвестиційного менеджменту. Позивачем було включено операції з придбання послуг до складу податкового кредиту, у зв'язку з наявними податковими накладними, які були виписані ТОВ Агенція інвестиційного менеджменту на адресу ПАТ Криворіжгаз у зв'язку з придбанням послуг з метою їх подальшого використання в податкових операціях в межах господарської діяльності. В підтвердження реальності укладених взаємовідносин, позивачем до перевірки було надано договори про надання послуг від 03.01.2012 р. № 10/12, від 03.01.2012 року № 11/12, від 01.06.2013 року № 13/13-КК. Надані послуги, за поясненнями позивача, були використані у власній господарській діяльності з метою одержання економічного ефекту, досягнення ділової мети в результаті господарської діяльності (стягнення заборгованості з боржників, укладення договорів, надання звітності до НКРЕ, представлення інтересів підприємства в інших органах).

Висновок податкового органу ґрунтуються на тому, що послуги, надані ТОВ Агенція інвестиційного менеджменту такі, що не підтверджені первинними документами, а саме не надано письмових звітів про надані послуги, не надано розрахунків вартості надання послуг, документи на відрядження, не надано доказів використання працівниками підприємства доступу до Інтернет серверу.

В тому числі, позивач мав господарські відносини з ПАТ Харківгаз.

В підтвердження взаємовідносин позивачем до перевірки надано договори, податкові накладні, листи, копії рахунків, копії платіжних доручень, акти прийому-передачі виконаних підрядних-будівельних робіт за формою № КБ-2в та довідки про вартість виконаних будівельних робіт за формою КБ-3 на встановлення побутових лічильників газу за листопад-грудень 2013 року у кількості 2210 штук з зазначенням номерів встановлених побутових лічильників газу, бухгалтерські рахунки 631, довіреності на отримання цінностей, накладні на переміщення товару, ліцензії.

Податковим органом визнано недостовірними данні, які відображені у паперових носіях, складених підрядною організацією ПАТ «Харківгаз», які були надані Товариством до перевірки, внаслідок формального підходу до їх оформлення, а саме виявлено недоліки в оформленні первинних документах, порушенні ПАТ «Харківгаз» порядку видачі довіреностей на отримання ТМЦ від ПАТ «Криворіжгаз», які були виписані ПАТ «Харківгаз» не на своїх працівників, а на працівників субпідрядних організацій; не наданні до перевірки дозволів керівника ПАТ «Харківгаз» на видачу довіреностей не працівникам підприємства та Журнал реєстрації довіреностей ПАТ «Харківгаз», ненаданні первинних документів таких як журнали обліку виконаних робіт по (формі №КБ-6), затверджений наказом Державного комітету статистики України разом з Державним комітетом України з будівництва та архітектури «Про затвердження типових форм первинних документів з обліку в будівництві» від 21.06.2002 №237/5, акти про використання давальницьких матеріалів за формою №М-23, затверджена Наказом Міністерства статистики України від 21 червня 1996 року №193; журнал реєстрації довіреностей за формою №М-3, яка затверджена 21.06.1996 року наказом Міністерства статистики України «Про затвердження типових форм первинних облікових документів з обліку сировини та матеріалів» №193; перелік осіб-працівників ПАТ «Харківгаз» (його субпідрядників) у розрізі ПІБ, професії, що здійснювали фактично встановлення лічильників на обєктах ПАТ «Криворіжгаз»; документи, що підтверджують кваліфікацію спеціалістів ПАТ «Харківгаз» (його субпідрядників), а саме: свідоцтва та /або посвідчення, тощо; журнал з техніки безпеки, в якому зафіксовано ПІБ осіб ПАТ «Харківгаз» (його субпідрядників), які фактично здійснювали роботи по встановленню лічильників на обєктах ПАТ «Криворіжгаз»; журнал обліку відряджень, в якому зафіксовано ПІБ осіб ПАТ «Харківгаз» (його субпідрядників), які фактично здійснювали роботи по встановленню лічильників на обєктах ПАТ «Криворіжгаз», висновках, зроблених СДПІ з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів у акті перевірки №342/28-09-48-01-03/03359500 від 20.11.2014р. «Про результати планової документальної перевірки Публічного акціонерного товариства «Харківгаз», код за ЄДРПОУ 03359500 з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.13 по 31.12.13р., валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2013 по 31.12.2013р.», недоліки в оформленні накладних.

Щодо даних порушень, суд зазначає наступне.

Для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту (стаття 44 Податкового кодексу України) (в редакції чинній на момент виникнення правовідносин).

Відповідно до ст. 83 Податкового кодексу України для посадових осіб органів державної податкової служби під час проведення перевірок підставами для висновків є: документи, визначені цим Кодексом; податкова інформація; експертні висновки; судові рішення; інші матеріали, отримані в порядку та у спосіб, передбачені цим Кодексом або іншими законами, контроль за дотриманням яких покладений на органи державної податкової служби.

Згідно з. пп.14.1.27 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України витрати - сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних для провадження господарської діяльності платника податку, в результаті яких відбувається зменшення економічних вигод у вигляді вибуття активів або збільшення зобов'язань, внаслідок чого відбувається зменшення власного капіталу (крім змін капіталу за рахунок його вилучення або розподілу власником).

Відповідно до п.138.1 ст.138 Податкового кодексу витрати, що враховуються при обчисленні обєкта оподаткування, складаються із: витрат операційної діяльності, які визначаються згідно з пунктами 138.4, 138.6 - 138.9, підпунктами 138.10.2 - 138.10.4 пункту 138.10, пунктом 138.11 цієї статті: інших витрат, визначених згідно з пунктом 138.5, підпунктами 138.10.5, 138.10.6 пункту 138.10, пунктами 138.11, 138.12 цієї статті, пунктом 140.1 статті 140 і статтею 141 цього Кодексу; крім витрат, визначених у пунктах 138.3 цієї статті та у статті 139 цього Кодексу. Витрати операційної діяльності включають: собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг та інші витрати беруться для визначення обєкта оподаткування з урахуванням пунктів 138.2, 138.11 цієї статті, пунктів 140.2 - 140.5 статті 140, статей 142 і 143 та інших статей цього Кодексу, які прямо визначають особливості формування витрат платника податку; витрати банківських установ, до яких відносяться: а) процентні витрати за кредитно-депозитними операціями, в тому числі за кореспондентськими рахунками та коштами до запитання, цінними паперами власного обігу; б) комісійні витрати, в тому числі за кредитно-депозитними операціями, розрахунково-касове обслуговування, інкасацію та перевезення цінностей, операціями з цінними паперами, операціями на валютному ринку, операціями з довірчого управління; в) відємний результат (збиток) від операцій з купівлі/продажу іноземної валюти та банківських металів; г) відємне значення курсових різниць від переоцінки активів та зобовязань у звязку зі зміною офіційного курсу національної валюти до іноземної валюти відповідно до підпункту 153.1.3 пункту 153.1 статті 153 цього Кодексу; ґ) суми страхових резервів, сформованих у порядку, передбаченому статтею 159 цього Кодексу; д) суми коштів (зборів), внесені до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб; е) витрати з придбання права вимоги на виконання зобовязань у грошовій формі за поставлені товари чи надані послуги (факторинг); є) витрати, повязані з реалізацією заставленого майна; ж) інші витрати, прямо повязані зі здійсненням банківських операцій та наданням банківських послуг; з) інші витрати, передбачені цим розділом (пп.138.1.1 п.138.1 ст.138 Податкового кодексу).

Пунктом 138.2, статті 138 Податкового кодексу України передбачено, що витрати, які враховуються для визначення обєкта оподаткування, визнаються на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення платником податку витрат, обовязковість ведення зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, та інших документів, встановлених розділом II цього Кодексу.

Зазначені норми не містить конкретного переліку документів, необхідних для віднесення витрат платником податку до складу валових витрат. При цьому, на думку суду, по операціях з придбання послуг належним первинним документом, що підтверджує факт передачі та отримання послуг (товару), є видаткова накладна або акт приймання-передачі товару (послуг, робіт).

Відповідно до підпункту 139.1.9, пункту 139.1, статті 139 Податкового кодексу України не включаються до складу витрат витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими первинними документами, обовязковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку.

Так, згідно статті 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Підпунктом 14.1.181 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий кредит визначено як суму, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом

Згідно зі статтею 198 Податкового кодексу України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності) тощо.

П.198.2 ст.198 Податкового кодексу України датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.

Відповідно до п. 198.6 статті 198 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у звязку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

Пунктом 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України встановлено, що податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Пунктами 200.1, 200.3 статті 200 Податкового кодексу України визначено, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Згідно з п. 200.4 ст. 200 ПК України, якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг) або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг; б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.

Пунктом 198.3 статті 198 Податкового кодексу України встановлено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у звязку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду (ст. 198 Податкового кодексу України).

Доводи відповідача щодо наявність певних невідповідностей вимогам чинного законодавства в первинних документах, наданих позивачем, суд зазначає, що Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженим наказом Міністерства фінансів України № 88 від 24.05.1995, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05 червня 1995 року за № 168/704, визначено, що господарські операції відображаються у бухгалтерському обліку методом їх суцільного і безперервного документування. Записи в облікових регістрах провадяться на підставі первинних документів, створених відповідно до вимог цього Положення.

Пунктами 2.1 та 2.2 вказаного Положення встановлено, що первинні документи - це документи, створені у письмовій або електронній формі, що фіксують та підтверджують господарські операції, тобто факти підприємницької та іншої діяльності, що впливають на стан майна, капіталу, зобов'язань і фінансових результатів, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення.

Статтею 9 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні передбачено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції. Відповідальність за несвоєчасне складання первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку та недостовірність відображених у них даних несуть особи, які склали та підписали ці документи.

Аналіз наведених норм права дає можливість дійти висновку, що складання окремих первинних документів з певними недоліками є лише порушенням ведення бухгалтерського обліку і не може свідчити про нереальність господарської операції.

Визначальною ознакою господарської операції є те, що вона повинна спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків.

При цьому, як зазначив представник позивача, згідно розяснення Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України щодо обовязковості форм первинних облікових документів у будівництві (КБ-2В і КБ-3) повідомлено, що: «У будівництві є дві примірні форми первинних документів з обліку - «ОСОБА_9 приймання виконаних будівельних робіт» (№ КБ-2в) та «Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати» (№ КБ-3), які затверджені наказом Мінрегіонбуду від 04.12.2009 № 554 (із змінами, внесеними наказом Мінрегіону від 19.09.2011 № 195). По будовах (обєктах), що здійснюються за рахунок бюджетних коштів і коштів підприємств, установ і організацій державної форми власності взаєморозрахунки за виконані обсяги будівельних робіт здійснюються обовязково на підставі форм № КБ-2в та № КБ-З. Для підприємств, що виконують роботи за рахунок інших джерел фінансування, застосування примірних форм № КБ-2в і № КБ-3 є рекомендованим. У цих випадках може складатися інший документ, форма якого зазначається у договорі підряду, що забезпечує отримання інформації про дату, види, обсяги та вартість виконаних робіт, обчислення прибутку, з обґрунтуванням вартості та підтвердженням витрат матеріальних ресурсів». Такі реквізити як прізвища, імя, по батькові, посада та підписи бригадира, майстра, слюсаря та зварника взагалі не передбачені формою.

Посилання відповідача на порушення контрагентами позивача податкового законодавства не доводять обґрунтованість висновків податкового органу щодо нереальності здійснення господарських операцій позивачем з вказаними юридичними особами, адже неналежне виконання податкових зобовязань контрагентами позивача тягне відповідальність та негативні наслідки саме для цих осіб. Згідно статті 61 Конституції України юридична відповідальність має індивідуальний характер. Зазначені обставини не є підставою для позбавлення платника податку права на відшкодування податку на додану вартість у випадку, коли останній виконав усі передбачені законом умови стосовно отримання такого відшкодування та має необхідні документальні підтвердження розміру свого податкового кредиту та витрат.

Щодо трудових ресурсів позивача, представник позивача в судовому засіданні пояснив, що окрім виконання інвестиційних програм, затверджених постановами НКРЕ від 18.12.2012 р. №1331, від 05.04.2012 р. № 361, від 29.11.2012 р. № 1528, від 18.04.2013 р. № 427 , від 11.07.2013 р. №892, від 05.12.2013 р. №1531 товариство на протязі періоду, що перевірявся здійснювало іншу діяльність у відповідності до статуту, а саме встановлення побутових лічильників газу, які є власністю споживача природного газу (населення) на платній основі, поточне обслуговування та ремонт газопроводів та ГРП , які знаходяться на балансі Товариства, виконання аварійних робіт по усуненню пошкоджень газового обладнання в будинках та прибудинкових територіях та попередженню побутових вибухів газу, проведення ремонтних робіт (в т.ч. зварювальних) іншого обладнання, яке знаходиться на балансі Товариства, проведення робіт з боржниками за газ (відсічення та підключення газу споживачеві шляхом зварювання та зварювання труб) та інше по місту ОСОБА_8 Ріг та по Криворізькому району. При цьому, ці послуги (роботи) щоденно виконувались на протязі періоду, що перевірявся, власними трудовими ресурсами, в т.ч. зварниками, слюсарями та інші. У звязку з тим, що підтримання газового обладнання в будинках та прибудинкових територіях, газопроводів та ГРП в робочому стані, проведення робіт з боржниками за газ (відсічення та підключення газу споживачеві шляхом заварювання та зварювання труб) потребує постійного залучення виробничого персоналу (в т.ч. слюсарів та зварників), Товариством для виконання інвестиційних програм, затверджених постановами НКРЕ були залучені підприємства-підрядники, що не суперечить вимогам податкового, цивільного та господарського законодавства.

Так, посилання податкового органу на відсутність трудових ресурсів для виконання будівельних робіт, є такими, що не можуть свідчити про відсутність реального вчинення господарських операцій, оскільки такі висновки спростовуються матеріалами справи. Факт відсутності офіційно оформлених працівників у контрагента позивача, за наявності доказів того, що вказані працівники приймали участь в роботах на підприємстві, не можуть бути підставою для накладання на позивача несприятливих наслідків такого не оформлення.

Щодо висновку податкового органу про відсутність працівників за професійним та кваліфікаційним рівнем у підрядників, то слід зазначити наступне.

Згідно первинних документів, а саме актів виконаних робіт за формою КБ-2в, відомостей ресурсів до актів виконаних робіт, відсутні відомості щодо витрат робочого часу підприємств підрядників в загальній кількості витрат чол./годин. В акті перевірки податковий орган робить лише припущення, без документального підтвердження, чисельності газозварників на підприємствах-підрядниках. Також слід зазначити, що підприємства мали відносини з іншими контрагентами та мали змогу залучити до виконання робіт субпідрядників.

При цьому, суд зазначає про безпідставність посилання податкового органу на ненадання позивачем під час перевірки документів, що підтверджують таких документів, оскільки вказані документи не відносяться до первинних бухгалтерських документів в розумінні норм податкового кодексу України, які позбавляють права позивача на формування податкового кредиту та податкових зобов'язань з ПДВ.

Щодо ненадання до перевірки таких документів, як письмових звітів про надані послуги, не надано розрахунків вартості надання послуг, документи на відрядження, не надано доказів використання працівниками підприємства доступу до Інтернет серверу, довіреностей, інших документів, які зазначені податковим органом, слід зазначити.

Відповідно до ст. 1 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні від 16.07.1999 року № 996-ХІV первинний документ це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення. Господарською операцію є дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобовязань, власному капіталі підприємства.

Таким чином, зазначені документи не містять відомостей про господарську операцію (не відображає зміни в структурі активів та зобовязань, власному капіталі), тому не є безпосереднім первинним документом, що підтверджує господарські відносини позивача із його контрагентами.

В судовому засіданні, в якості свідка була допитана головний бухгалтер позивача - ОСОБА_10, яка пояснила, що дані господарські операції були реальними.

Так, позивачем наданні первинні документи, які підтверджують факт здійснення господарських операцій. На час укладання та виконання спірних угод сторони були у належному порядку зареєстровані платниками ПДВ та зареєстровані в Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб-підприємців. Також податковим органом не доведено належними та допустимими доказами, що укладення договорів не відповідало дійсним намірам сторін щодо набуття цивільних прав і обовязків та те, що договори укладено без мети настання реальних наслідків, судових рішень щодо визнання угод недійсними до суду не надано, отже доводи податкового органу ґрунтуються лише на припущеннях, що не є підставою для визнання угод недійсними.

Таким чином, з урахуванням висновків суду викладених вище, податкові повідомлення-рішення в цій частині підлягають скасуванню, оскільки відповідачем не доведено належними та допустимими доказами правомірність їх винесення.

Щодо господарських відносин позивача з ТОВ "Сіріус Стандарт".

Як встановлено перевіркою ПАТ «КРИВОРІЖГАЗ» здійснював капітальні інвестиції в основні засоби (капітальний ремонт, модернізація, тощо), поточні ремонти як господарським так і підрядним способом, з метою підтриманням газотранспортної системи в робочому стані, забезпечення безаварійного та безперебійного газопостачання, підвищення рівня надійності роботи газотранспортної системи, яка використовується для розподілу та постачання природного газу, поліпшення експлуатаційних характеристик складових ЄГТСУ, заміна, реконструкція та ремонт її окремих складових частин відповідно до вимог нормативних документів та являють собою комплекс зобовязань ПАТ «Криворіжгаз» як ліцензіата з розподілу природного газу.

ПАТ «КРИВОРІЖГАЗ» виконано роботи з реконструкції системи газопостачання - заміни ділянки сталевого газопроводу високого тиску від ГРС №38 до проммайданчику ЦГЗК інвентарний №30009 арх. №42 та роботи з реконструкції підземного сталевого газопроводу середнього тиску методом протяжки поліетиленової труби на ділянці газопроводу від вул. Вахтангова, вул. Кобилянського до перевулку вул. Кобилянського та вул. Електроніки.

ПАТ «КРИВОРІЖГАЗ» для проведення перевірки та встановлення фактичного виконавця будівельних робіт на обєктах зазначених в наданих ОСОБА_9 (КБ-2в) не надано жодної інформації про затвердження та ведення загального та спеціальних журналів виконання робіт на обєктах, по яких підписані ОСОБА_9 (КБ-2в), не надано інформації про організацію, що вела такі журнали, відповідальних осіб за їх ведення, внесення до них інформації про виконання робіт працівниками ТОВ «Сіріус Стандарт» протягом червня, листопада 2013 року.

Позивачем для перевірки не надано, зокрема, документи, які підтверджують виробничу діяльність, а саме передачу та повернення основних засобів по яким проводились та були виконанні роботи, надані послуги, щодо проведених робіт у підрядчика, субпідрядника, замовника.

Перевіркою акту виконаних робіт за червень 2013 року (договір підряду № 159/13П від 13.06.2013р.) та звіркою його з локальним кошторисом встановлено, що ТОВ Сіріус Стандарт не міг виконати дані роботи, так як не включено до кошторису та до акту виконаних робіт розрахунок робіт по риттю земельних котлованів з зазначенням марки машин та механізмів, її ціни та вартості, використання людино/годин для укладання трубопроводу із поліетиленових труб; протаскування пліток трубопроводу через кожух; установка поліетиленових фасонних частин: відвід, колін, патрубків, переходів; продування повітрям трубопроводу; випробування трубопроводу на міцність і перевірка на герметичність повітрям від пересувних компресорних установок на тиск; продування повітрям трубопроводу, обробка кінців футляру, улаштування контрольної труби під ковер; покриття газопроводом, покладених траншеї, сигнальною стрічною.

Таким чином, використані ТОВ Сіріус Стандарт наступні будівельні машини та механізми не враховуються до складу витрат по вказаній роботі (Загальна відомість ресурсів), а саме автомобілі бортові, вантажопідємністю до 5т; агрегати зварювальні пересувні з бензиновим двигуном, з номінальним зварювальним током 250-400 А; агрегати для зварювання поліетиленових труб; крани - трубопрокладчики для труб діаметром до 400 вантажопідємністю 6,3т.; установка компресорна пересувна, тиском 9800 кПа, подача 16 м3/хв.; трактори на гусеничному ходу з лебідкою, потужністю 132 кВт; машини враховані в текстових позиціях та локальних кошторисах, заданих в реальному вигляді грн. так, як трактор на гусеничному ходу з лебідкою не є екскаватором та не міг виконати роботу по риттю земельних котлованів, та як слідство всі інші машини та механізми також могли виконати вказані роботи.

Відповідно до інформаційних ресурсів органу Міндоходів, ТОВ Сіріус Стандарт до органу Міндоходів подано податкову декларацію з податку на прибуток за 2012 рік, де задекларовано амортизаційні відрахування у розмірі 0 грн.

Таким чином, суд погоджується з висновком податкового органу, що ТОВ Сіріус Стандарт не має достатньої матеріальної бази для виконання зазначених позивачем будівельних робіт та виконання вказаних робіт не підтверджено документально.

Щодо неправомірності користування пільгою по податку на прибуток, то слід зазначити наступне.

Відповідно до п. 154.8 ст.154 ПКУ (в редакції чинній на момент виникнення правовідносин) звільняється від оподаткування прибуток підприємств паливно-енергетичного комплексу в межах фактичних витрат, що не перевищують загальну річну суму:

- передбачених інвестиційними програмами, схваленими національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, на капітальні вкладення з будівництва (реконструкції, модернізації) міждержавних, магістральних та розподільчих (локальних) електричних мереж, електричних станцій, теплоелектроцентралей, магістральних газопроводів, газорозподільних мереж, підземних сховищ газу та встановлення лічильників газу населенню, у чому числі сум, спрямованих на повернення кредитів, які використані для фінансування вищезазначених цілей;

- передбачених проектами, фінансування яких здійснюється за рахунок субєктів природних монополій, виробників електричної та/або теплової енергії відповідно до рішень Кабінету Міністрів України;

- витрат у межах інвестиційної складової, затвердженої національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, необхідної для повернення кредитів, інвестицій, погашення облігацій (боргових цінних паперів), випущених (отриманих) енергогенеруючими компаніями, з метою фінансування капітальних вкладень з будівництва (реконструкції, модернізації) обладнання електричних станцій і теплоелектроцентралей, відповідно до плану будівництва (реконструкції, модернізації), затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Порядок подання, розгляду, схвалення та виконання інвестиційних програм ліцензіатів з передачі та постачання електричної енергії затверджений постановою Національної комісії регулювання енергетики України (далі - НКРЕ) від 26 липня 2007 року № 1052 (далі - Порядок).

Згідно з п.3.2 Порядку інвестиційна програма оформлюється з дотриманням вимог Порядку, затверджується в установленому порядку та погоджується з центральним органом виконавчої влади, що здійснює управління в електроенергетиці, про що робляться відповідні відмітки на титульному листі.

Інвестиційна програма для ліцензіатів з передачі та постачання електричної схвалюється НКРЕ (п.3.12 Порядку).

Так, для визначення межі фактичних витрат по фінансуванню капітальних вкладень на будівництво (реконструкцію, модернізацію) міждержавних, магістральних та розподільчих (локальних) електричних мереж, електричних станцій, теплоелектроцентралей, у тому числі сум, спрямованих на повернення кредитів, які використані для фінансування вищезазначених цілей, для визначення прибутку, що звільняється від оподаткування згідно із нормами п. 154.8 ПКУ, використовується загальна річна сума інвестиційної програми, погоджена Міністерством енергетики і вугільної промисловості України та схвалена НКРЕ.

У частині визначення фактичних витрат і їх складу, необхідно використовувати термін «витрати», який передбачений пп.14.1.27 п.14.1 ст.14 ПКУ: витрати - сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних для провадження господарської діяльності платника податку, в результаті яких відбувається зменшення економічних вигод у вигляді вибуття активів або збільшення зобовязань, внаслідок чого відбувається зменшення власного капіталу (крім змін капіталу за рахунок його вилучення або розподілу власником).

Для цілей оподаткування податком на прибуток використовуються такі податкові періоди: календарні квартал, півріччя, три квартали, рік. При цьому, звітний податковий період починається з першого календарного дня податкового періоду і закінчується останнім календарним днем податкового періоду (пп.152.9.1 п. 152.9 ст. 152 ПКУ).

Враховуючи зазначене, у звітному податковому періоді (календарний квартал, півріччя, три квартали, рік) для визначення обсягу прибутку, що звільняється від оподаткування за правилами, встановленими п. 154.8 ст.154 ПКУ, використовується загальна річна сума інвестиційної програми, схвалена органом, здійснює державне регулювання у сфері електроенергетики.

Таким чином, згідно з п. 154.8 ст.154 ПКУ звільняється від оподаткування прибуток підприємств паливно-енергетичного комплексу в межах визначених за правилами податкового обліку фактичних витрат, передбачених інвестиційною програмою, що не перевищують загальну річну суму такої інвестиційної програми.

Розрахунок прибутку, що звільняється від оподаткування, відображається у додатку ПЗ до Податкової декларації з податку на прибуток підприємства, форма якої затверджена наказом Міністерства фінансів України від 28.09.2011 №1213, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 20.10.2011 року за №1215/1995.

Зокрема, у рядку 09 таблиці 1 додатка ПЗ до Декларації зазначається прибуток, звільнений від оподаткування, або збиток від діяльності, прибуток від якої звільняється від оподаткування. У таблиці 2 додатка ПЗ до Декларації зазначаються норми ПКУ, на підставі яких застосовується пільга.

Враховуючи, що у додатку ПЗ до Декларації не передбачено відображення відповідних витрат, в межах яких звільняється від оподаткування прибуток підприємств паливно-енергетичного комплексу згідно з п. 154.8 ст.154 ПКУ, платники податку у рядках А1, А2, АЗ цього додатку здійснюють прокреслення. Разом з Декларацією необхідно надати розшифровку сум фактичних витрат, в яких прибуток зазначених підприємств не оподатковується.

За даними акту №15 прибуток, звільнений від оподаткування, визнано як різницю між доходами, які не підлягають оподаткуванню, та витратами (собівартістю придбаних та реалізованих товарів), повязаними з одержанням таких доходів та розрахунок прибутку, звільненого від оподаткування, зроблено з урахуванням правил, встановлених ст. 152 Податкового кодексу України.

Відповідно до пункту 152.11 статті 152 Податкового України положення цього пункту не поширюється на платників податку, визначених пунктами 154.8 і 154.9 статті 154 цього Кодексу.

Порядок застосування норм п. 154.8 ст. 154 ПКУ визначено у «Методичних рекомендаціях щодо визначення втрат бюджету від застосування пільг з податку прибуток», які були затверджені 06.06.2012 року № 15709/7/15-1217 ДПС України.

Відповідно до затверджених рекомендацій для розрахунку суми пільги, яку застосовує ПАТ «Криворіжгаз», встановлено наступній алгоритм розрахунку: суми пільги для платників, прибуток яких звільняється відповідно до пунктів 154.8-154.9 ст. 154 Кодексу = Сума прибутку, звільненого від оподаткування * Ставка податку.

Тобто, розрахунок пільги по п. 154.8 ст. 154 ПКУ як різниця між доходами від діяльності, прибуток якої звільняється від оподаткування та витратами (собівартістю придбаних та реалізованих товарів), повязаними з одержанням таких доходів, ДПС України не передбачений.

У податковому періоді, який перевірявся, для визначення обсягу прибутку, що звільняється від оподаткування за правилами, встановленими п. 154.8 ст.154 ПКУ, використовується загальна річна сума інвестиційної програми, схвалена органом, що здійснює державне регулювання у сфері електроенергетики. Така позиція ДПС України стосовно визначення пільги розміщена в єдиній базі податкових знань.

У листі від 23.12.2011 р. N 10104/7/15-1217 Державна податкова служба України щодо застосування пільг з податку на прибуток підприємств повідомляє наступне. «Підставами для надання податкових пільг є особливості, що характеризують певну групу платників податків, вид їх діяльності, об'єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат. Платник податків вправі використовувати податкову пільгу з моменту виникнення відповідних підстав для її застосування і протягом усього строку її дії (п. 30.2, 30.3 ст. 30 ПКУ). Отже, в умовах дії ПКУ прибуток підприємств ПЕК (суб'єктів господарської діяльності, які отримали ліцензію НКРЕ на право здійснення підприємницької діяльності з постачання природного газу за регульованим тарифом, розподілу природного газу та/або транспортування природного магістральними трубопроводами) звільняється від оподаткування податком на прибуток лише у межах здійснених фактичних витрат, які не перевищують загальну річну суму, передбачених схваленими інвестиційними програмами на капітальні вкладення з будівництва (реконструкції, модернізації) магістральних газопроводів, газорозподільних підземних сховищ газу та встановлення лічильників газу населенню, у числі сум, спрямованих на повернення кредитів, які використані для фінансування вищезазначених цілей. При цьому виконаними вважаються роботи, що передбачені відповідними розділами інвестиційної програми ліцензіата, при дотриманні вимог, які встановлено пунктом 4.8 Порядку, а саме: використання в повному обсязі запланованих обсягів робіт у кількісному виразі; проведення фінансування в повному обсязі запланованих обсягів робіт у вартісному виразі відповідно до договорів або які здійснено ліцензіатами самостійно зі складанням відповідних актів; складанні актів про введення в експлуатацію тощо...».

Таким чином, відповідачем не доведено належними доказами правомірність нарахування грошового зобов'язання в цій частині.

Згідно ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд, згідно ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З урахуванням висновків суду викладених вище, позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється згідно ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 71, 86, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Криворіжгаз" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС України про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 19.08.2015 року №0000605104, №0000595104 - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 19.08.2015 року №0000605104, в частині збільшення грошового зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 1 154 817,00 гривень (за основним платежем) та 288 705,00 гривень (за штрафними санкціями).

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 19.08.2015 року№0000595104, в частині збільшення грошового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 363 874, 85 гривень (за основним платежем) та 90 968, 71 гривень (за штрафними санкціями).

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Присудити з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Криворіжгаз" (код ЄДРПОУ 03341397) судові витрати у розмірі 3 796, 94 гривень.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено згідно з ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя ОСОБА_1