П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 676/4511/15-а
Головуючий у 1-й інстанції: Лисюк А.І.
Суддя-доповідач: ОСОБА_1
09 лютого 2016 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Совгири Д. І.
суддів: Білоуса О.В. Курка О. П.
за участю:
секретаря судового засідання: Бондаренко С.А.,
позивача: ОСОБА_2,
представника відповідача: ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу управління Пенсійного Фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області на постанову Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 17 грудня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного Фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернулась до Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області з позовом до управління Пенсійного Фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.
Постановою Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 17 грудня 2015 року позов задоволено.
В судовому засіданні позивач заперечувала проти задоволення апеляційної скарги відповідача та просила суд залишити її без задоволення, а постанову Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 17 грудня 2015 року - без змін.
Представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги та просив суд задовольнити її.
Заслухавши доповідь судді, пояснення представників сторін, які прибули в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, позивач з 18.10.2006 року знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області і отримує пенсію відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу".
18.06.2015 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця, з урахуванням довідки №39/05-055 від 18.06.2015 року та рішення Вінницького апеляційного адміністративного суду від 26 травня 2015 року про складові заробітної плати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (а.с.9).
Однак, відповідач відмовив в перерахунку пенсії позивачу згідно поданої нею заяви.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції зобов'язав відповідача здійснити донарахування пенсії державного службовця з 30.10.2014 року вказавши при цьому конкретні суми, які необхідно брати при перерахунку пенсії.
Колегія суддів не погоджується за такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу", №3723-XII (в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
З 1 жовтня 2011 року вступив у силу Закон України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року N 3668-VI, яким внесено зміни до Закону №3723-XII зокрема до статті 37, відповідно до яких пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27 березня 2014 року № 1166-VII, внесено зміни до ст.37 Закону № 3723-ХІІ і відповідно до цих змін пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, положення частини третьої ст.37 Закону №3723-XII щодо призначення державним службовцям пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків посадового окладу, втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VІ, а з моменту вступу в законну силу Закону № 1166-VII втратили чинність положення ст.37 Закону №3723-XII, щодо призначення пенсії державним службовцям в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески.
Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсії державним службовцям регулює ст. 37-1 Закону №3723-XII, положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Законів № 3668-VІ та № 1166-VII не зазнали змін.
Згідно ст.37-1 Закону №3723-XII, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Таким, чином, у позивача є право на перерахунок пенсії відповідно до ст.37-1 Закону №3723-XII, з застосовуванням норми, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, тобто ст.37 Закону №3723-XII в редакції до внесення змін Законами N 3668-VI та № 1166-VII.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про оплату праці" від 24.03.1995 року №108/95-ВР (далі Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону №108/95-ВР визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону №3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року №1788-XII (далі Закон №1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-IV (далі Закон №1058-IV) визначено, що виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Крім того, як встановлено судом апеляційної інстанції постановою Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 23 березня 2015 року, яка залишена без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 26 травня 2015 року було зобов'язано управління Пенсійного Фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області провести перерахунок призначеної пенсії позивачу з 30.10.2014 року у розмірі 84% від заробітної плати з врахуванням: винагороди за вислугу років у розмірі 30% окладу, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в сумі 1485,67 грн., допомоги для оздоровлення при наданні щорічної відпустки в сумі 3215,97 грн., суми індексації грошових доходів населення в сумі 233,02 грн., доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутнього керівника структурного підрозділ в сумі 161,30 грн., доплати по посадовому окладу до розміру мінімальної заробітної плати в сумі - 99,00 грн. (згідно довідки № 229/05-055 від 24.10.2014 року), а також виплатити недоплачену суму пенсії з 30.10.2014 р. з врахуванням виплачених сум.
Так, з довідки № 39/05/055 від 18.06.2015 року (а.с.14) вбачається, що надбавка за вислугу років ОСОБА_2 становить 20%, надбавка за високі досягнення у праці становить - 50%, надбавка за ранг - 110 грн.
Враховуючи вищезазначене, колегія суддів апеляційної інстанції приходить до висновку, що управлінню Пенсійного Фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області під час перерахунку пенсії ОСОБА_2 необхідно враховувати рішення Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 23 березня 2015 року та довідку, яка видана Кам'янець - Подільською об'єднаною Державною податковою інспекцію ГУ ДФС у Хмельницькій області №39/05-055 від 18.06.2015 року про складові заробітної плати.
Кірм того, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що висновок суду першої інстанції про те, що позивачу необхідно здійснювати перерахунок пенсії з 30.10.2014 року, являється необґрунтованим та безпідставним з огляду на таке.
Основні засади призначення та перерахунку пенсії визначенні Законом України "Про пенсійне забезпечення" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Частиною 1 пункту 1 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що пенсія призначається (перераховується) з дня звернення за пенсією.
Відповідно до пункту 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
А тому враховуючи вищесказане, колегія суддів апеляційної інстанції приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з 18.06.2015 року, тобто з моменту звернення позивача до управлінню Пенсійного Фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області із заявою про перерахунок пенсії та надання відповідної довідки №39/05-055 від 18.06.2015 року про складові заробітної плати.
Аналогічна позиція міститься в постанові Верховного Суду України від 04.03.2014 року у справі № 21-3а14.
У відповідності до ч. 1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Також, суд апеляційної інстанції не погоджується з позицією суду першої інстанції щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу з урахуванням конкретних сум, а саме: посадового окладу в сумі 1176,00 грн., надбавку за ранг-спеціальне звання в сумі 110,00 грн., винагороду за вислугу років яка фактично виплачувалась їй, як посадовій особі державної податкової служби, яка має спеціальне звання «Радник податкової служби третього рангу» на день звільнення у розмірі 30% посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання у сумі 385,80 грн., надбавку за високі досягнення у праці в розмірі 50% від посадового окладу враховуючі надбавку за ранг-спеціальне звання «Радник податкової служби третього рангу» та винагороду за вислугу років в сумі 835,90 грн., премію в розмірі 70,25% від посадового окладу в сумі 826,14 грн., інші виплати в сумі 216,46 грн., оскільки суд не наділений правом перебирати на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування до пенсії замість органу, на який покладено такі повноваження.
Відповідно до положень статей 21, 105, 162 КАС України адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання незаконними рішення, дії чи бездіяльності відповідача, зобов'язання його вчинити певні дії, відшкодування шкоди, заподіяної незаконними рішенням, дією або бездіяльністю.
Отже, адміністративний суд повинен визнавати дії суб`єктів владних повноважень незаконними і зобов`язувати відповідача провести нарахування та виплату належних сум відповідно до закону, а не ухвалювати рішення про визначення конкретних сум, а відтак, висновок суду першої інстанції про визначення конкретних сум при здійсненні перерахунку пенсії державного службовця - є помилковим.
Відповідно до ст.86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
В силу пункту 3 частини 1 статті 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.
З огляду на викладене, відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 3 ч. 1 ст. 202 КАС України, суд апеляційної інстанції, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції, вирішив скасувати її та прийняти нову постанову про часткове задоволення адміністративного позову, з підстав невідповідності висновків суду обставинам справи.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
апеляційну скаргу управління Пенсійного Фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області задовольнити частково.
Постанову Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 17 грудня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії скасувати та прийняти нову постанову.
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці - Подільському та Кам'янці - Подільському районі Хмельницької області щодо не перерахунку пенсії відповідно до довідки виданої Кам'янець - Подільською об'єднаною Державною податковою інспекцію ГУ ДФС у Хмельницькій області №39/05-055 від 18.06.2015 рок.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці - Подільському та Кам'янці - Подільському районі Хмельницької області провести ОСОБА_2 перерахунок пенсії державного службовця з 18.06.2015 року, відповідно до ст. 37 Закону України про державну службу» та виплатити недоплачену суму пенсії з урахуванням раніше виплачених сум відповідно до довідки виданої Кам'янець - Подільською об'єднаною Державною податковою інспекцію ГУ ДФС у Хмельницькій області №39/05-055 від 18.06.2015 року.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.
Головуючий ОСОБА_1 Судді ОСОБА_4 ОСОБА_5