ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 червня 2012 р.Справа № 2-а-9552/10/1570
Категорія:9.2.1Головуючий в 1 інстанції: Соколенко О.М.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі: судді доповідача - головуючого - Шляхтицького О.І.,
суддів: Джабурія О.В., Крусяна А.В.,
при секретарі Загоруйко Г.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 20 липня 2011 року у справі за адміністративним позовом ТОВ «НАША ПРАВДА» до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси, Державної податкової інспекції у Подільському районі м. Києва про визнання протиправними дій та скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій,
ВСТАНОВИЛА:
У жовтні 2010 року ТОВ «Наша правда» звернулось з адміністративним позовом про визнання протиправними дій Державної податкової інспекції в Подільському районі м. Києва щодо проведення перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності патентів і ліцензій відносно ТОВ «Наша правда» та складання акту перевірки від 30.08.2010 р.; визнання протиправними та скасування рішень Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0009492360 від 24.09.2010 року в частині нарахування суми у розмірі 680 грн. 00 коп. та №0009502360 від 24.09.2010 року у розмірі 5315 грн. 25 коп.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 20 липня 2011 року адміністративний позов ТОВ «Наша правда» до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси та Державної податкової інспекції у Подільському районі м. Києва про визнання протиправними дій Державної податкової інспекції у Подільському районі м. Києва щодо проведення перевірки та складання акту перевірки від 30.08.2010 року та визнання протиправними та скасування рішень Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0009492360 від 24.09.2010 року в частині нарахування суми у розмірі 680 грн. 00 коп. та №0009492360 від 24.09.2010 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 5315 грн. 25 коп. задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси від 24.09.2010 року №0009492360, яким ТОВ «Наша правда» визначено суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 5315 грн. 25 коп. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з даною постановою суду Державна податкова інспекція у Приморському районі м. Одеси подала апеляційну скаргу, в якій зазначила, що судом при розгляді справи не об'єктивно досліджені докази, не всебічно, не повно розглянуті всі обставини справи, у звязку з чим просить постанову Одеського окружного адміністративного суду від 20 липня 2011 року скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог ТОВ «Наша правда» відмовити у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення.
Судом першої інстанції встановлено, що ТОВ «Наша правда» зареєстроване Виконавчим комітетом Одеської міської ради 04.09.2003 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію та знаходиться на обліку як платник податків в Державній податковій інспекції у Приморському районі м. Одеси.
На підставі направлення Державної податкової інспекції у Подільському районі м. Києва за № 284 від 20.08.2010 року та згідно окремого плану проведення оперативних перевірок відділом по контролю за суб'єктами господарювання, що здійснюють розрахунки в готівковій формі Державної податкової інспекції у Подільському районі м. Києва на серпень 2010 року головними державними податковими ревізор - інспекторами Державної податкової інспекції у Подільському районі м. Києва ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з 26.08.2010 року по 30.08.2010 року проведена планова перевірка господарської одиниці-ресторану «Олива», що розташований за адресою: вул. Сагайдачного, 25, м. Київ та належить позивачу за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки та наявності торгових патентів та ліцензій.
За результатами вказаної перевірки 30.08.2010 року складено акт перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки та наявності торгових патентів та ліцензій, який, як встановлено судом, зареєстрований в органі Державної податкової служби за місцем здійснення діяльності суб'єкта господарювання за № 0404/26/56/23/32574926.
Перевірку здійснено в присутності керуючого адміністратора Носова О.В., якому було надано направлення на перевірку, та який отримав один примірник акту перевірки.
Перевіркою встановлено порушення позивачем п.3, п.9, п.13 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 року № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (зі змінами та доповненнями), та порушення п. 2.6. ст. 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. № 637 (із змінами і доповненнями).
На підставі вищезазначеного акту перевірки № 0404/26/56/23/32574926, Державною податковою інспекцією у Приморському районі м. Одеси прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № НОМЕР_1 від 24 вересня 2010 року, якими TOB «Наша правда» визначено суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 5315,25 гривень за порушення п. 2.6. ст. 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. № 637 (із змінами і доповненнями) та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № НОМЕР_2 від 24 вересня 2010 року, яким TOB «НАША ПРАВДА» визначено суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1070,00 гривень за порушення п.1, п.9, п.13 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 року № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (зі змінами та доповненнями).
Так, перевіряючими в акті перевірки зазначено, що оскільки в разі застосування РРО, оприбуткуванням готівки є записи у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО, у касі підприємства несвоєчасно оприбутковано готівкові кошти через несвоєчасне роздрукування фіскальних звітних чеків на загальну суму 1063 грн. 05 коп.
Як вбачається з книги обліку розрахункових операцій ТОВ «НАША ПРАВДА», зареєстрованої 04.02.2010 року за № 1553006804Р/3 (а.с.129-134), яка була надана перевіряючим під час проведення перевірки, 19.04.2010 року внесено запис до розділу 2 „Облік руху готівки та сум розрахунків, на підставі Z-звіту № 00565, сума готівки: службове внесення 10 грн.00 коп., службова видача 755 грн. 75 коп.; 08.05.2010 року внесено запис на підставі Z-звіту № 00584, сума готівки: службове внесення 10 грн. 00 коп., службова видача 327 грн. 30 коп.
При цьому, оскільки відповідні записи у книзі обліку розрахункових операцій про відображення вказаних сум коштів були здійснені своєчасно 08.05.2010 року та19.04.2010 року, роздрукування вказаних фіскальних звітних чеків за 08.05.2010 року09.05.2010 року о 00 год. 13 хв., та за 19.04.2010 року 20.04.2010 року о 00 год. 12 хв. не може свідчити про несвоєчасне оприбуткування коштів з огляду на те, що вчинення відповідного запису у книзі обліку розрахункових операцій вже є частиною процедури оприбуткування готівкових коштів у випадку проведення розрахункових операцій із застосуванням РРО.
Також судом першої інстанції правильно встановлено, що Z-звіт № 565 за 19.04.2010 року був роздрукований 20.04.2010 року о 00 год. 12 хв., сума реалізації за готівку склала 745,75 грн., Z-звіт № 584 за 08.05.2010 року був роздрукований 09.05.2010 року о 00 год.13 хв., сума реалізації за готівку склала 317,30 грн. (а.с.22).
Факт роздрукування вказаних фіскальних звітних чеків за 08.05.2010 року 09.05.2010 року о 00 год. 13 хв., та за 19.04.2010 року 20.04.2010 року о 00 год. 12 хв. не може свідчити про несвоєчасне оприбуткування готівки, оскільки вказані дані були занесені до РРО вчасно у день отримання готівки 08.05.2010 року та 19.04.2010 року, а на слідуючий день 09.05.2010 року о 00 год. 13 хв., та 20.04.2010 року о 00 год. 12 хв. були тільки роздруковані вказані фіскальні звітні чеки, що в свою чергу може бути порушенням щоденного друкування на реєстраторах розрахункових операцій фіскальних звітних чеків.
Крім того, факт не проведення готівки через реєстратор розрахункових операцій 08.05.2010 року та 19.04.2010 року, перевіряючими не встановлено, а роздрукування Z-звітів наступного дня, враховуючи наявність своєчасного запису в книзі обліку розрахункових операцій про облік готівкових коштів, не доводить того, що кошти в касі за вказані періоди у загальній сумі 1063 грн.05 коп. несвоєчасно оприбутковувались.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що підприємством було порушено п. 9. ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", оскільки звітні чеки були фактично роздруковані несвоєчасно, а на наступний день, і тому сума штрафної (фінансової) санкції за вказане порушення у розмірі 680 грн. 00 коп. нарахована відповідачем правомірно. Поряд з цим відповідачами не доведено факт правомірності прийняття ДПІ у Приморському районі м. Одеси оскаржуваного позивачем рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № НОМЕР_1 від 24 вересня 2010 року, яким«Наша правда» визначено суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 5315,25 гривень за порушення п. 2.6. ст. 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. № 637, натомість, доведена правомірність проведення Державною податковою інспекцією у Подільському районі м. Києва перевірки та правомірність прийняття оскаржуваного рішення Державною податковою інспекцією у Приморському районі м. Одеси про застосування штрафних (фінансових) санкцій № НОМЕР_2 від 24 вересня 2010 року в частині застосування до TOB «Наша правда» суми штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 680 гривень за порушення п. 9 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
Колегія суддів вважає ці висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст.ст. 2, 7, 10, 11, 70, 71 КАС України, Закону України «Про державну податкову службу в Україні», Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Статтею 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачено, що контроль за додержанням суб`єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону.
Планова перевірка здійснюється органами, уповноваженими Законом нараховувати або стягувати податки і збори (обов`язкові платежі) з осіб, що використовують спрощену систему оподаткування згідно з пунктами 5-9 ст. 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Така перевірка здійснюється не частіше одного разу за наслідками звітного календарного року, але не раніше строків, визначених законодавством для подання річного податкового звіту (декларації) такими особами з такого податку.
Згідно ч.4 ст. 16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» планові або позапланові перевірки осіб, що використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки або книги обліку розрахункових операцій, здійснюються у порядку, передбаченому законодавством України.
В преамбулі Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» зазначається, що цей Закон визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Порядок ведення касових операцій у Національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою визначені Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим постановою Правління НБУ № 637 від 15.12.2004.
Відповідно до п. 2. 6 ст. 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004р. № 637, уся готівка, що надходить до кас має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та у повній сумі оприбутковуватися. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі облікурозрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
Згідно зі ст.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 № 436/95 (із змінами і доповненнями), у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема, за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
Відповідно до п. 1. 2 ст. 1 вищезазначеного Положення: готівка (готівкові кошти) - грошові знаки національної валюти України - банкноти і монети, у тому числі обігові, пам'ятні та ювілейні монети, які є дійсними платіжними засобами; каса - приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документів; касова книга - документ установленої форми, що застосовується для здійснення первинного обліку готівки в касі; касові операції - операції підприємств (підприємців) між собою та з фізичними особами, що пов'язані з прийманням і видачею готівки під час проведення розрахунків через касу з відображенням цих операцій у відповідних книгах обліку; книга обліку розрахункових операцій - прошнурована і належним чином зареєстрована в органах державної податкової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг); оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
Відповідно до пункту 7. 5 Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 року № 614, використання книги обліку розрахункових операцій, зареєстрованої на РРО, передбачає: наявність книги обліку розрахункових операцій на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО, підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках книги обліку розрахункових операцій, щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків, у разі виходу з ладу РРО чи відключення електроенергії здійснення записів за обліком розрахункових квитанцій, ведення обліку ремонтів, робіт з технічного обслуговування, а також перевірок конструкції та програмного забезпечення РРО у відповідному розділі книги обліку розрахункових операцій.
Відповідно до п.9 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
За порушення вказаної норми до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції відповідно п. 4 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", яка передбачає застосування двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання.
Колегія судів погоджується з висновком суду першої інстанції, що дії Державної податкової інспекції у Подільському районі м. Києва щодо проведення перевірки та складання акту перевірки здійсненні правомірно, на підставі та у межах повноважень, що передбачені законодавством України.
Проведена Державною податковою інспекцією у Подільському районі м. Києва перевірка позивача була здійснена відповідно до Закону України «Про державну податкову службу в Україні», Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», та проведена в межах повноважень органів державної податкової служби України, у визначений законодавством спосіб та у відповідності до порядку, передбаченого законодавством України.
Водночас, висновки перевіряючих у акті перевірки відносно порушення позивачем п. 2. 6. ст. 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. № 637 не відповідають обставинам справи та не підтверджені належними доказами, а оскаржуване рішення Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси № НОМЕР_1 від 24 вересня 2010 року за вказане порушення не ґрунтується на вимогах чинного законодавства.
Таким чином, суд першої інстанції правильно дійшов висновку, що адміністративний позов ТОВ «Наша правда» підлягає задоволенню частково.
Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ч. 1 ст. 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів,
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 20 липня 2011 року у справі № 2-а-9552/10/1570 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складення ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Дата складення та підписання рішення в повному обсязі 11 червня 2012 року.
Головуючий: О.І. Шляхтицький
Суддя: О.В. Джабурія
Суддя: А.В. Крусян