Постанова № 55772556, 09.02.2016, Київський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
09.02.2016
Номер справи
910/18052/13
Номер документу
55772556
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" лютого 2016 р. Справа№ 910/18052/13

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Отрюха Б.В.

суддів: Тищенко А.І.

Михальської Ю.Б.

За участю представників:

Від прокуратури: Скляр Д.Ю.-прокурор;

Від відповідача-1: не з'явився;

Від відповідача-2: Іщенко Г.М. - представник.

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали апеляційної скарги Заступника прокурора міста Києва

на рішення Господарського суду міста Києва від 19.11.2015

у справі № 910/18052/13 (суддя Ващенко Т.М.)

за позовом Заступника прокурора міста Києва

до 1) Київської міської ради

2) Товариства з обмеженою відповідальністю „Галерна затока"

про визнання незаконним та скасування рішень

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду міста Києва від 01.10.14. у справі № 910/18052/13 яке залишене без змін постановою Вищого господарського суду України від 12.02.2015 у задоволенні позову про визнання незаконним та скасування рішення Київської міської ради від 01.10.2007 № 434/3268 "Про передачу Товариству з обмеженою відповідальністю "Галерна затока" земельної ділянки для реконструкції об'єктів і споруд під об'єкти відпочинку та спорту з подальшими їх експлуатацією та обслуговуванням, для благоустрою території з озеленення на вул. Галерній, 2 у Голосіївському районі міста Києва" відмовлено повністю.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 01.10.2014 у справі № 910/18052/13 припинено провадження у справі № 910/18052/13 на підставі п. 1-1 ч. 1 ст. 80 ГПК України в частині вимог Заступника прокурора міста Києва до Київської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення Київської міської ради від 27.11.2008 № 751/751 "Про внесення змін до рішення Київської міської ради від 01.10.2007 № 434/3268 "Про передачу Товариству з обмеженою відповідальністю "Галерна затока" земельної ділянки для реконструкції об'єктів і споруд під об'єкти відпочинку та спорту з подальшими їх експлуатацією та обслуговуванням, для благоустрою території з озеленення на вул. Галерній, 2 у Голосіївському районі міста Києва".

18.08.2015 до Господарського суду міста Києва надійшла заява від виконувача обов'язків прокурора міста Києва про перегляд рішення Господарського суду міста Києва від 01.10.14. та ухвали Господарського суду міста Києва від 01.10.14. у справі № 910/18052/13 за нововиявленими обставинами.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 19.11.2015 по справі № 910/18052/13 в задоволенні позовних вимог заступника прокурора міста Києва до Київської міської ради та Товариства з обмеженою відповідальністю "Галерна затока" про визнання незаконним та скасування рішень було відмовлено повністю.

Не погоджуючись із винесеним рішенням, позивач звернувся до Київського апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою, в якій просив скасувати рішення Господарського суду міста Києва від 19.11.2015 у справі № 910/18052/13 та прийняти нове рішення Київської міської ради від 27.11.2008 №751/751 "Про внесення змін до рішення Київської міської ради від 01.10.2007 №434/3268 "Про передачу ТОВ "Галерна затока" земельної ділянки для реконструкції об'єктів і споруд під об'єкти відпочинку та спорту з подальшим їх експлуатацією та обслуговуванням, для благоустрою території з озелененням на вул. Галерній, 2 у Голосіївському районі міста Києва"

Одночасно апелянтом подано клопотання про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги на певний строк, на підставі ст. 8 Закону України "Про судовий збір".

Відповідно до протоколу про автоматичний розподіл судової справи між суддями апеляційну скаргу заступника прокурора міста Києва у справі № 910/18052/13 передано на розгляд колегії суддів у складі: Головуючого судді: Отрюха Б.В., суддів: Тищенко А.І., Михальської Ю.Б.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 18.12.2015 прийнято апеляційну скаргу до провадження та призначено її до розгляду на 28.01.2016.

28.01.2016 через відділ документального забезпечення суду від представника відповідача-1 надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника, яке колегією суддів було оглянуто та долучено до матеріалів справи.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 28.01.2016 розгляд апеляційної скарги Заступника прокурора міста Києва було відкладено на 09.02.2016.

09.02.2016 через відділ документального забезпечення суду від прокуратури надійшли пояснення по справі, які колегією суддів були оглянуті та долучені до матеріалів справи.

В судовому засіданні 09.02.2016 прокурор та представник відповідача 2 надали свої пояснення по справі.

09.02.2016 представники відповідача 1 у вказане судове засідання не з'явилися.

Як зазначено у пункті 3.9 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 № 18 „Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", розпочинаючи судовий розгляд, суддя має встановити, чи повідомлені про час і місце цього розгляду особи, які беруть участь у справі, але не з'явилися у засідання. Відповідно до пункту 3.9.1. вказаної постанови, особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 Господарського процесуального кодексу України.

За змістом зазначеної статті 64 Господарського процесуального кодексу України, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

Відповідно до пункту 2.6.10. Інструкції з діловодства в господарських судах України, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 20 лютого 2013 року № 28 оригінал судового рішення залишається в матеріалах справи; згідно з пунктом 2.6.15. вказаної Інструкції на звороті у лівому нижньому куті оригіналу процесуального документа, який виготовляється судом та залишається у справі, проставляється відповідний штамп суду з відміткою про відправлення документа, що містить вихідний реєстраційний номер, загальну кількість відправлених примірників документа, дату відправки, підпис працівника, яким вона здійснена та може містити відмітку про отримання копії процесуального документа уповноваженим представником адресата.

Дана відмітка є підтвердженням належного надсилання копій процесуального документа сторонам судового процесу.

Як вбачається із матеріалів справи, копії ухвал Київського апеляційного господарського суду від 18.12.2015 та 28.01.2016 № 910/18052/13 були надіслані учасникам судового процесу на адреси, зазначені в апеляційній скарзі, що підтверджується відміткою суду на зворотній стороні ухвали.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає можливим здійснити перевірку рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку за наявними матеріалами справи та без участі представників відповідача 1.

Згідно зі ст. 99 ГПК України в апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених у розділі ХІІ ГПК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 101 ГПК України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Частиною 2 статті 101 ГПК України передбачено, що апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги та перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Беручи до уваги межі перегляду справи у апеляційній інстанції, обговоривши доводи апеляційної скарги, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскаржуваного рішення суду, апеляційний господарський суд встановив наступне.

Як вбачається з матеріалів справи вимоги заступника прокурора міста Києва до Київської міської ради та Товариства з обмеженою відповідальністю "Галерна затока" полягають у визнанні незаконним та скасуванні рішення Київської міської ради від 27.11.2008 р. № 751/751 "Про внесення змін до рішення Київської міської ради від 01.10.2007 р. № 434/3268 "Про передачу Товариству з обмеженою відповідальністю "Галерна затока" земельної ділянки для реконструкції об'єктів і споруд під об'єкти відпочинку та спорту з подальшими їх експлуатацією та обслуговуванням, для благоустрою території з озеленення на вул. Галерній, 2 у Голосіївському районі міста Києва".

Дані вимоги обґрунтовані тим, що рішення Київської міської ради від 27.11.2008 № 751/751 прийнято з порушенням норм чинного законодавства України, що тягне наслідком визнання його незаконним та скасування з наступних підстав:

- всупереч вимогам ст. 123 Земельного кодексу України, ст. 50 Закону України "Про землеустрій" оспорюваний рішенням передано в оренду земельні ділянки змінивши їх цільове призначення та межі за відсутності розробленого та погодженого у встановленому порядку проекту землеустрою щодо їх відведення та документацію із землеустрою не погоджено територіальним органом водного господарства, санітарно-епідеміологічним органом, органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та в порушення ст. 9 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" не отримано позитивного висновку державної експертизи землевпорядної документації;

- не розроблено і не затверджено містобудівну документацію в порушенні вимог ст. 39 Земельного кодексу України, ст. ст. 17, 19 закону України "Про основи містобудування" та ст. 13 Закону України "Про планування і забудову територій";

- при прийнятті рішення від 27.11.08. громадські інтереси враховані не були в матеріалах документації із землеустрою немає жодних доказів інформування громадськості про наміри відвести земельні ділянки для забудови;

- в порушення ст. ст. 58, 60, 61 Земельного кодексу України, ст. ст. 88, 89 Водного кодексу України земельні ділянки водного фонду (у тому числі прибережна захисна смуга) відведені спірним рішенням для будівництва, експлуатації та обслуговування житлово-адміністративного комплексу на острові Галерний.

Рішенням Київської міської ради № 434/3268 від 01.10.2007 "Про передачу Товариству з обмеженою відповідальністю "Галерна затока" земельної ділянки для реконструкції об'єктів і споруд під об'єкти відпочинку та спорту з подальшими їх експлуатацією та обслуговуванням, для благоустрою території з озеленення на вул. Галерній, 2 у Голосіївському районі міста Києва" затверджено містобудівне обґрунтування щодо внесення змін до містобудівної документації та визначення параметрів містобудування - реконструкції об'єктів і споруд під об'єкти відпочинку та спорту з подальшими їх експлуатацією та обслуговуванням, для благоустрою території з озелененням на вул. Галерній, 2 у Голосіївському районі міста Києва; внесено зміни до Генерального плану міста Києва та проекту планування його приміської зони на період до 2020 року, а саме: територію, яка передається відповідно до цього рішення, вилучено із зони зелених насаджень загального користування до території громадських будівель та споруд; визнано такими, що втратили чинність, рішення виконавчого комітету Київської міської ради депутатів трудящих від 19.04.1955 р. № 459 "Про відвід земельної ділянки Управлінню громадського харчування під організацію підсобного господарства", від 24.04.1973 № 620 "Про відведення території і акваторії на річці Дніпро під ремонтно-відстійні пункти і станції прокату човнів водно-моторної пристані управління побутового обслуговування населення", від 29.12.1972 № 2118 "Про відведення земельної ділянки головному управлінню рибного господарства внутрішніх водоймищ УРСР під будівництво дослідно-виробничого тепловодного рибного господарства в Печерському районі", від 19.07.1976 № 756/25 "Про відведення додаткової території головному управлінню рибного господарства внутрішніх водойм УРСР під поширення дослідно-виробничого господарства в Печерському районі" та рішення виконавчого комітету Київської міської ради народних депутатів від 26.10.1981 № 1741 "Про відведення земельної ділянки управлінню побутового обслуговування населення міськвиконкому під будівництво ремонтно-відстійного пункту № 3" як такі, що не були виконані в установленому порядку.

01.10.2007 своїм рішенням № 434/3268 Київська міська рада внесла зміни до "Програми комплексного розвитку зеленої зони міста Києва до 2010 року та концепції формування зелених насаджень в центральній частині міста", затверджених рішенням Київської міської ради від 19.07.2005 № 806/3381, виключивши з переліку озеленених територій загального користування міста Києва, що відповідають типологічним ознакам та планувальним вимогам земельну ділянку площею 43, 52 га. у Голосіївському районі міста Києва; затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Товариству з обмеженою відповідальністю „Галерна затока" для реконструкції об'єктів і споруд під об'єкти відпочинку та спорту з подальшим їх експлуатацією та обслуговуванням, для благоустрою території з озелененням на вул. Галерній, 2 у Голосіївському районі міста Києва; передано Товариству з обмеженою відповідальністю "Галерна затока" у довгострокову оренду на 15 років земельну ділянку площею 43, 60 га. для реконструкції об'єктів і споруд під об'єкти відпочинку та спорту з подальшими їх експлуатацією та обслуговуванням, для благоустрою території з озелененням на вул. Галерній, 2 у Голосіївському районі міста Києва у зв'язку з переходом права власності на майно за рахунок міських земель, не наданих у власність чи користування

Рішенням Київської міської ради від 27.11.2008 № 751/751 "Про внесення змін до рішення Київської міської ради від 01.10.2007 № 434/3268 було вирішено:

- затвердити зміни до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки товариству з обмеженою відповідальністю "Галерна затока" для реконструкції об'єктів і споруд під об'єкти відпочинку та спорту з подальшими їх експлуатацією та обслуговуванням, для благоустрою території з озелененням на вул. Галерній, 2 у Голосіївському районі м. Києва.

- внести зміни до рішення Київської міської ради від 01.10.2007 № 434/3268 „Про передачу товариству з обмеженою відповідальністю „Галерна затока" земельної ділянки для реконструкції об'єктів і споруд під об'єкти відпочинку та спорту з подальшими їх експлуатацією та обслуговуванням, для благоустрою території з озелененням на вул. Галерній, 2 у Голосіївському районі м. Києва", а саме:

- слова „земельна ділянка" замінити словами „земельні ділянки" у відповідних відмінках;

- слова „для реконструкції об'єктів і споруд під об'єкти відпочинку та спорту з подальшими їх експлуатацією та обслуговуванням, для благоустрою території з озелененням" замінити словами „для будівництва, експлуатації та обслуговування житлово-адміністративного комплексу з приміщеннями громадського і торговельного призначення та паркінгами, з розташуванням об'єктів малоповерхової житлової забудови, з об'єктами рекреаційного призначення та багатофункціональним культурно-розважальним комплексом";

- преамбулу рішення викласти в такій редакції: „Відповідно до статей 93, 123, 124 Земельного кодексу України, пункту 34 частини першої статті 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" та розглянувши проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки і технічну документацію із землеустрою щодо внесення змін до рішення Київської міської ради від 01.10.2007 N 434/3268, Київська міська рада".

- пункт 6 рішення Київської міської ради від 01.10.2007 № 434/3268 викласти в такій редакції: „Передати товариству з обмеженою відповідальністю „Галерна затока", за умови виконання пункту 7 цього рішення, земельні ділянки загальною площею 43,1141 га, в тому числі в межах червоних ліній площею 0,7550 га, для будівництва, експлуатації та обслуговування житлово-адміністративного комплексу з приміщеннями громадського і торговельного призначення та паркінгами, з розташуванням об'єктів малоповерхової житлової забудови, з об'єктами рекреаційного призначення та багатофункціональним культурно-розважальним комплексом на вул. Галерній, 2 у Голосіївському районі м. Києва у зв'язку з переходом права власності на майно за рахунок земель, відведених відповідно до рішення Київської міської ради від 01.10.2007 № 434/3268 „Про передачу товариству з обмеженою відповідальністю „Галерна затока" земельної ділянки для реконструкції об'єктів і споруд під об'єкти відпочинку та спорту з подальшими їх експлуатацією та обслуговуванням, для благоустрою території з озелененням на вул. Галерній, 2 у Голосіївському районі м. Києва", в тому числі:

- ділянку № 1 площею 41,9175 га - у довгострокову оренду на 25 років, зокрема в межах прибережних захисних смуг - 22,5510 га, водної акваторії - 3,5500 га;

- ділянку № 2 площею 0,3373 га - у довгострокову оренду на 25 років, зокрема в межах прибережних захисних смуг - 0,2115 га:

- ділянку № 3 площею 0,1043 га - у довгострокову оренду на 25 років, зокрема в межах прибережних захисних смуг - 0,1041 га;

- ділянку № 4 площею 0,7550 га, в межах червоних ліній, - у короткострокову оренду на 5 років, зокрема в межах прибережних захисних смуг - 0,3537 га".

- підпункт 7.4 пункту 7 рішення Київської міської ради від 01.10.2007 № 434/3268 викласти в такій редакції: „Виконати вимоги, викладені в листах Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища від 21.01.2008 N 19-2022, Київської міської санепідстанції від 09.07.2008 N 1142, Державного управління охорони навколишнього природного середовища в м. Києві від 29.12.2007 N 05-08/10573 та Головного управління охорони культурної спадщини від 18.01.2008 N 22-56/35".

- доповнити пункт 7 рішення Київської міської ради від 01.10.2007 N 434/3268 підпунктом 7.8, підпунктом 7.9, підпунктом 7.10, підпунктом 7.11 та підпунктом 7.12 такого змісту: „7.8. Проектом будівництва житлових будинків передбачити місця постійного зберігання автотранспорту (крім відкритих автостоянок) у кількості, не меншій за одне машиномісце на кожні дві квартири в цих будинках";

„7.9. Передати Головному управлінню житлового забезпечення виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) 7 % загальної площі квартир (крім службового житла) в цих будинках на підставі пункту 38 рішення Київської міської ради від 17.01.2008 N 3/4475 „Про бюджет міста Києва на 2008 рік";

„7.10. Сплатити до цільового фонду спеціального фонду бюджету міста Києва на розвиток будівництва до моменту здачі в експлуатацію кошти в розмірі 5 % витрат з будівництва, виходячи з опосередкованої вартості спорудження житла, установленої Міністерством регіонального розвитку і будівництва України для міста Києва станом на день оплати, на підставі пункту 39 рішення Київської міської ради від 17.01.2008 N 3/4475 „Про бюджет міста Києва на 2008 рік";

„7.11. Земельну ділянку в межах червоних ліній використовувати з обмеженнями відповідно до вимог містобудівного законодавства".

Статтею 13 Конституції України встановлено, що земля є об'єктом власності українського народу, від імені якого права власності здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 12 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Згідно положень ст. 19 Конституції України органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території (ст. 144 Конституції України).

Статтею 1 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент прийняття оспорюваного рішення) передбачено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Згідно з статтею 2 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент прийняття оспорюваного рішення) земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).

Земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами (ст. 3 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент прийняття оспорюваного рішення)).

До повноважень Київської і Севастопольської міських рад у галузі земельних відносин на їх території положеннями ст. 9 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент прийняття оспорюваного рішення) віднесено, зокрема, розпорядження землями територіальної громади міста.

Відповідно до ст. 13 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент прийняття оспорюваного рішення) до повноважень Кабінету Міністрів України в галузі земельних відносин віднесено розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.

Статтею 19 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент прийняття оспорюваного рішення) передбачено, що за основним цільовим призначенням земель виділяють, зокрема, землі водного фонду. Земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.

Згідно з ст. 20 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент прийняття оспорюваного рішення) віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення.

Розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади (п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент прийняття оспорюваного рішення)).

Відповідно до ст. 84 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент прийняття оспорюваного рішення) в державній власності перебувають усі землі України, за винятком комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається та реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної республіки Крим, Київської та Севастопольської міської ради, районних державних адміністрацій у відповідності до закону. До земель державної власності, які не можуть передаватись у комунальну власність, належать землі під водними об'єктами загальнодержавного значення.

Згідно з ч. 5 ст. 16 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" (в редакції, чинній на момент прийняття оспорюваного рішення) передбачено, що від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Статтею 60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" (в редакції, чинній на момент прийняття оспорюваного рішення) передбачено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правоможності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" (в редакції, чинній на момент прийняття оспорюваного рішення) встановлено, шо питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Відповідно до ст. 59 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" (в редакції, чинній на момент прийняття оспорюваного рішення) встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти в формі рішень.

Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом (ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент прийняття оспорюваного рішення)).

Згідно з частинами 1, 3 статті 124 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент прийняття оспорюваного рішення) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому ст. 123 Земельного кодексу України.

Статтею 123 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент прийняття оспорюваного рішення) передбачено, що надання земельних ділянок здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок. Особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради. Відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки. Проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.

Відповідно до ч. 4 ст. 123 Земельного кодексу України до клопотання про відведення земельної ділянки додаються матеріали, передбачені ч. 15 ст. 151 Земельного кодексу України, а саме документи, що обґрунтовують її розмір, призначення та місце розташування.

При прийняття оспорюваного рішення надання земельних ділянок у користування в місті Києві здійснювалось у відповідності до рішення Київської міської ради від 15.07.2004 № 457/1867 „Про порядок передачі (надання) земельних ділянок в користування або у власність у місті Києві", яким передбачено, що зацікавлена особа, яка має намір одержати земельну ділянку в оренду або у постійне користування, звертається з відповідним клопотанням (заявою) до Київської міської ради, до якого додаються документи, що обґрунтовують її розмір, призначення та місце розташування, а також документи з відомостями про зацікавлену особу.

Частиною 6 статті 123 Земельного кодексу України передбачено, що земельна ділянка надається у користування за умови дотримання певної процедури, визначеної законом, що, зокрема, включає одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають.

Згідно приписів ст. 9 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" обов'язковій державній експертизі підлягають проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Статтями 1, 4 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" визначено, що державна експертиза землевпорядної документації - це діяльність, метою якої є дослідження, перевірка, аналіз та оцінка об'єктів експертизи на предмет їх відповідності вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам, а також підготовка обґрунтованих висновків для прийняття рішень щодо об'єктів експертизи. Основними завданнями державної експертизи є: організація комплексної, науково обґрунтованої оцінки об'єктів експертизи; перевірка відповідності об'єктів державної експертизи вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам; впровадження передових методів та підвищення якості розробки об'єктів державної експертизи; підготовка об'єктивних та обґрунтованих висновків державної експертизи.

В матеріалах справи наявні докази які спростовують доводи прокуратури, а саме:

- технічна документація із землеустрою про внесення змін до рішення Київської міської ради від 01.10.2007 № 434/3268, відповідний проект землеустрою;

- згода Київського міського голови № Д-3622 від 12.12.2007 на розроблення документації із землеустрою на зміну цільового призначення земельної ділянки в міста Києві по вул. Галерна, 2 в Голосіївському районі на будівництво, експлуатацію та обслуговування житлово-адміністративного комплексу з приміщеннями громадського і торговельного призначення та паркінгами, з розташуванням об'єктів малоповерхової житлової забудови, об'єктами рекреаційного призначення та багатофункціональним культурно-розважальним комплексом;

- висновок № 19-2022 від 21.02.2008 в якому Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища вказує на те, що не заперечуватиме проти зміни функціонального призначення та надання земельної ділянки в м. Києві по вул. Галерна,2 в Голосіївському районі в оренду для будівництва, експлуатації та обслуговування житлово-адміністративного комплексу з приміщеннями громадського і торговельного призначення та паркінгами, з розташуванням об'єктів малоповерхової житлової забудови, об'єктами рекреаційного призначення та багатофункціональним культурно-розважальним комплексом;

- висновок № 1142 від 09.07.08. Міністерства охорони здоров'я України Київської міської санепідемстанції, відповідно до якого земельна ділянка в м. Києві по вул. Галерна,2 в Голосіївському районі придатна для будівництва, експлуатації та обслуговування житлово-адміністративного комплексу з приміщеннями громадського і торговельного призначення та паркінгами, з розташуванням об'єктів малоповерхової житлової забудови, об'єктами рекреаційного призначення та багатофункціональним культурно-розважальним комплексом за умов дотримання встановлених вимог, а проект землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки - погоджується.

- висновок № 05-08/10573 від 29.12.07. Державного управління навколишнього природного середовища в місті Києві, яким погоджено проект землеустрою щодо відведення відповідачу-2 земельної ділянки в м. Києві по вул. Галерна,2 в Голосіївському районі для будівництва, експлуатації та обслуговування житлово-адміністративного комплексу з приміщеннями громадського і торговельного призначення та паркінгами, з розташуванням об'єктів малоповерхової житлової забудови, об'єктами рекреаційного призначення та багатофункціональним культурно-розважальним комплексом;

- погодження № 22-56/35 від 18.01.08. Державною службою з питань національної культурної спадщини проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в м. Києві по вул. Галерна,2 в Голосіївському районі для будівництва, експлуатації та обслуговування житлово-адміністративного комплексу з приміщеннями громадського і торговельного призначення та паркінгами, з розташуванням об'єктів малоповерхової житлової забудови, об'єктами рекреаційного призначення та багатофункціональним культурно-розважальним комплексом. Вказаним погодженням рекомендовано провести громадське обговорення вказаного питання;

- висновок Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) № 05-3722 від 20.10.08. до технічної документації із землеустрою про внесення змін до рішення Київської міської ради від 01.10.2007 р. № 434/3268, відповідно до якого є можливим передати на розгляд Київської міської ради питання про внесення змін до рішення Київської міської ради від 01.10.2007 р. № 434/3268;

- лист Головного управління земельних ресурсів у місті Києві Державного комітету із земельних ресурсів № 04-02-5/1078 від 04.08.18., в якому на звернення відповідача-2 про проведення державної експертизи землевпорядної документації по відведенню земельної ділянки в м. Києві по вул. Галерна,2 в Голосіївському районі для будівництва, експлуатації та обслуговування житлово-адміністративного комплексу з приміщеннями громадського і торговельного призначення та паркінгами, з розташуванням об'єктів малоповерхової житлової забудови, об'єктами рекреаційного призначення та багатофункціональним культурно-розважальним комплексом, вказано на те, що надана документація для внесення змін до рішення Київської міської ради від 01.10.2007 р. № 434/3268 не являється документацією із землеустрою, яка підлягає державній землевпорядній експертизі;

А тому враховуючи вище зазначені докази, доводи прокуратури щодо порушення вимог ст. 123 Земельного кодексу України, ст. 50 Закону України „Про землеустрій", ст. 9 Закону України „Про державну експертизу землевпорядної документації", ст. 39 Земельного кодексу України, ст. ст. 17, 19 закону України „Про основи містобудування" та ст. 13 Закону України „Про планування і забудову територій", ст. ст. 58, 60, 61 Земельного кодексу України, ст. ст. 88, 89 Водного кодексу України. не відповідають дійсності.

При цьому, прокуратура посилається на положення ст. 50 Закону України „Про землеустрій" в редакції від 06.09.2012, в той час як на дату прийняття оскаржуваного рішення діяла наступна редакція: „Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок".

Прокуратура в своїх поясненнях зазначає про те, що в порушення ст. 5 Закону України „Про основи містобудування" та ст. 2 Закону України „Про планування і забудову територій", при прийнятті рішення від 27.11.2008 громадські інтереси враховані не були, оскільки в матеріалах документації із землеустрою немає жодних доказів інформування громадськості про наміри відвести земельні ділянки для забудови, суд відзначає, що погодженням № 22-56/35 від 18.01.2008. Державною службою з питань національної культурної спадщини рекомендовано провести громадське обговорення питання будівництва об'єктів в м. Києві по вул. Галерна, 2 в Голосіївському районі до початку будівельних робіт.

При цьому, не проведення громадських обговорень, не є підставою для скасування оспорюваного рішення.

Згідно з статтею 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Відповідно до статті 111-28 ГПК України, висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

В постанові від 11.11.2014. у справі № 21-405а14 Верховним судом України зазначено.

Конституційний Суд України в пункті 5 мотивувальної частини Рішення від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) зазначив, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До ненормативних належать акти, які передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію фактом їхнього виконання. У зв'язку з прийняттям цих рішень виникають правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, у тому числі отримання державного акта на право власності на земельну ділянку, укладення договору оренди землі.

Позов, предметом якого є рішення органу місцевого самоврядування щодо передачі у власність та оренду земельної ділянки, тобто ненормативний акт, що застосовується одноразово і з прийняттям якого виникають правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, не може бути задоволений, оскільки таке рішення органу місцевого самоврядування вичерпало свою дію шляхом виконання. Його скасування не породжує наслідків для власника чи орендаря земельної ділянки, оскільки у таких осіб виникло право власності або володіння земельною ділянкою і це право ґрунтується на правовстановлюючих документах.

Ураховуючи наведене, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах, Судової палати у господарських справах, Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України у вказаній справі дійшла висновку, що у разі прийняття органом місцевого самоврядування (як суб'єктом владних повноважень) ненормативного акта, що застосовується одноразово, який після реалізації вичерпує свою дію фактом його виконання і з прийняттям якого виникають правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів (зокрема, рішення про передачу земельних ділянок у власність, укладання договору оренди), позов, предметом якого є спірне рішення органу місцевого самоврядування, не повинен розглядатися, оскільки обраний позивачем спосіб захисту порушених прав не забезпечує їх реального захисту.

Рішення прийняте Київською міською радою (як суб'єктом владних повноважень) від 27.11.2008 № 751/751№ 910/18052/13 є ненормативним актом органу місцевого самоврядування, який вичерпав свою дію внаслідок його виконання. Скасування такого акта не породжує юридичних наслідків для орендаря земельної ділянки, оскільки захист порушеного права у разі укладання договору оренди юридичною особою має вирішуватися за нормами цивільного законодавства.

Згідно з ст. 4-3 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Господарський суд створює сторонам та іншим особам, які беруть участь у справі, необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства.

Відповідно до ст. 1 Господарського процесуального кодексу України, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Враховуючи вище викладене колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відмови в задоволенні позовних вимог до Київської міської ради про визнання незаконним та скасуванні рішення Київської міської ради від 27.11.2008 № 751/751 "Про внесення змін до рішення Київської міської ради від 01.10.2007 № 434/3268 „Про передачу Товариству з обмеженою відповідальністю „Галерна затока" земельної ділянки для реконструкції об'єктів і споруд під об'єкти відпочинку та спорту з подальшими їх експлуатацією та обслуговуванням, для благоустрою території з озеленення на вул. Галерній, 2 у Голосіївському районі міста Києва" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Галерна затока" про визнання незаконним та скасуванні рішення Київської міської ради від 27.11.2008 р. № 751/751.

Відповідно до п. 2.2. постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 10 від 29.05.2013 оскільки суд першої інстанції дійшов висновку про відмову в позові повністю, то і застосування строку позовної давності не застосовується.

Заперечення скаржника з цього приводу, які містяться в матеріалах справи, в апеляційній скарзі та які були надані в судовому засіданні, не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, тому є необґрунтованими.

Відповідно до ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Частиною 2 ст. 34 ГПК України передбачено, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Скаржником належними та допустимими доказами не спростовані встановлені вище обставини.

Враховуючи зазначене вище, судова колегія вважає, що місцевим господарським судом повно і всебічно з'ясовані всі обставини справи та надано їм належну правову оцінку, рішення місцевого господарського суду, яким у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю, відповідає чинному законодавству та матеріалам справи; колегія не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування чи зміни оскаржуваного рішення.

Враховуючи відмову у задоволенні апеляційної скарги Заступника прокурора міста Києва, керуючись нормами статті 49 ГПК України колегія суддів приходить до висновку про стягнення з останнього в дохід Державного бюджету України 1 340 грн. судового збору за подання апеляційної скарги.

Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Заступника прокурора міста Києва залишити без задоволення.

Рішення Господарського суду міста Києва від 19.11.2015 у справі № 910/18052/13 залишити без змін.

Стягнути з Прокуратури міста Києва (03150, м.Київ, вул. Предславинська, будинок 45/9, код. 02910019) в дохід Державного бюджету України 1 340(тисячу триста сорок) грн. судового збору за подання апеляційної скарги. Видати наказ.

Видачу виконавчого документу доручити Господарському суду міста Києва.

Матеріали справи № 910/18052/13 повернути до Господарського суду міста Києва.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку.

Головуючий суддя Б.В. Отрюх

Судді А.І. Тищенко

Ю.Б. Михальська