Рішення № 55772209, 15.02.2016, Господарський суд Рівненської області

Дата ухвалення
15.02.2016
Номер справи
918/12/16
Номер документу
55772209
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

15 лютого 2016 р. Справа № 918/12/16

за позовом Заступника керівника Рівненської місцевої прокуратури

в особі Малошпаківської сільської ради

до відповідача ОСОБА_1 акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Рівненської філії ПАТ "Укртелеком"

третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Іваницький навчально - виховний комплекс "Дошкільний навчальний заклад - загальноосвітня школа 1 ступеня"

про визнання недійсним договору оренди та зобов'язання повернення приміщення вартістю 8 650,00 грн.

Суддя Андрійчук О.В.

Представники учасників судового процесу:

від позивача:ОСОБА_2, посв. від 29.10.2015 року

від відповідача: ОСОБА_3, дов. № 2295 від 28.12.2015 року

від третьої особи: не з'явився

від прокуратури:ОСОБА_4, посв. № 030682 від 03.12.2014 року

Статті 20, 22, 91, 93 ГПК України сторонам роз'яснені.

Відводи з підстав, передбачених ст. 20 ГПК України, відсутні.

Протокол судового засідання складено відповідно до ст. 811 ГПК України.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

У січні 2016 року заступник керівника Рівненської місцевої прокуратури звернувся до Господарського суду Рівненської області з позовом в інтересах держави в особі Малошпаківської сільської ради (позивач) до ПАТ "Укртелеком" (відповідач), третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Іваницький навчально - виховний комплекс "Дошкільний навчальний заклад - загальноосвітня школа І ступеня" про визнання недійсним договору оренди та про повернення приміщення вартістю 8 650,00 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що:

01.03.2014 року між позивачем (орендодавець) та відповідачем (орендар) укладено договір оренди нерухомого майна № 196/26 (договір), за яким орендодавець передав, а орендар прийняв у строкове платне користування приміщення, розташоване по вул. Млинівській,32, с. Іваничі, Рівненський район, Рівненської області, на строк до 28.02.2017 року, загальною площею 12 кв.м. для розміщення АТС.

Заступник керівника Рівненської місцевої прокуратури вважає вказаний договір недійним, оскільки об'єкти освіти, навчальні заклади, засновані на комунальній власності, не підлягають приватизації та використанню не за призначенням.

У матеріально-правове обґрунтування заявлених позовних вимог заступник керівника Рівненської місцевої прокуратури посилається на ст.ст. 16, 203, 215, 216 ЦК України, ст.ст. 2, 5, 6, 63 Закону України "Про освіту", ст.ст. 20, 207 ГК України, ст. 44 Закону України "про загальну середню освіту", ст.ст. 11, 16, 38 Закону України "Про дошкільну освіту" тощо.

Ухвалою суду від 06.01.2016 року порушено провадження, справу призначено до судового розгляду на 18.01.2016 року.

У судовому засіданні 18.01.2015 року оголошено перерву до 25.01.2016 року.

21.01.2016 року через службу діловодства господарського суду від відповідача надійшла заява про відвід прокурора, яка судом не розглядалася, оскільки ГПК України та Законом України "Про прокуратуру" такого процесуального права як відвід прокурора не передбачено.

Ухвалою суду від 25.01.2016 року розгляд справи відкладено на 01.02.2016 року.

07.02.2016 року через службу діловодства господарського суду від прокуратури надійшли уточнення в частині відповідача у справі, а саме: ПАТ "Укртелеком" в особі Рівненської філії ПАТ "Укртелеком".

Ухвалою суду від 01.02.2016 року розгляд справи відкладено на 15.02.2016 року.

Оцінивши правильність визначення прокурором органу, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретних функцій у правовідносинах, пов'язаних із захистом інтересів держави, дослідивши матеріали справи, перевіривши копії документів на їх відповідність оригіналам, заслухавши пояснення присутніх представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

01.03.2014 року між позивачем (орендодавець) та відповідачем (орендар) укладено договір оренди нерухомого майна № 196/26 (договір), за яким орендодавець передав, а орендар прийняв у строкове платне користування приміщення, розташоване по вул. Млинівській,32, с. Іваничі, Рівненський район, Рівненської області, загальною площею 12 кв.м. для розміщення АТС (п. 1.1. договору).

Відповідно до п. 2.1. договору передача орендареві майна в користування здійснюється одночасно з підписанням повноважними представниками сторін Акта приймання-передачі майна (додаток 1), вказаного в п.1.1. цього договору, але не пізніше 3 днів з моменту підписання сторонами договору.

01.03.2014 року між позивачем та відповідачем підписано Акт приймання-передачі приміщення, що є предмет договору.

За п. 1.2. договору вартість орендованого приміщення становить 8 650,00 грн., про стверджується висновком про вартість майна від 09.04.2014 року, підготовленого ППФ "Есперт-Рівне".

Цей договір набирає чинності від дати підписання його сторонами і діє з 01.03.2014 року до 28.02.2017 року.

Як вбачається з умов договору, цільове призначення орендованого приміщення - розміщення АТС.

Судом з матеріалів справи та пояснень представників учасників судового процесу встановлено, що майно, яке предметом оренди, знаходиться у приміщенні Іваницького навчально - виховного комплексу "Дошкільний навчальний заклад - загальноосвітня школа І ступеня" (у договорі допущено описку, а саме: невірно вказано номер вулиці - 32 замість 38).

Згідно з приписами ст.ст. 28, 29 Закону України "Про освіту" система освіти складається із навчальних закладів, наукових, науково-методичних і методичних установ, науково-виробничих підприємств, державних і місцевих органів управління освітою та самоврядування в галузі освіти. Структура освіти включає: дошкільну освіту, загальну середню освіту, позашкільну освіту, професійно-технічну освіту, вищу освіту, післядипломну освіту та самоосвіту.

Статтею 2 Закону України "Про дошкільну освіту" передбачено, що основними завданнями законодавства України про дошкільну освіту є: забезпечення права дитини на доступність і безоплатність здобуття дошкільної освіти; забезпечення необхідних умов функціонування і розвитку системи дошкільної освіти; визначення змісту дошкільної освіти; визначення органів управління дошкільною освітою та їх повноважень; визначення прав та обов'язків учасників навчально-виховного процесу, встановлення відповідальності за порушення законодавства про дошкільну освіту; створення умов для благодійної діяльності у сфері дошкільної освіти.

Основними завданнями законодавства України про загальну середню освіту є: забезпечення права громадян на доступність і безоплатність здобуття повної загальної середньої освіти; забезпечення необхідних умов функціонування і розвитку загальної середньої освіти; забезпечення нормативно-правової бази щодо обов'язковості повної загальної середньої освіти; визначення структури та змісту загальної середньої освіти; визначення органів управління системою загальної середньої освіти та їх повноважень; визначення прав та обов'язків учасників навчально-виховного процесу, встановлення відповідальності за порушення законодавства про загальну середню освіту (ст. 2 Закону України "Про загальну середню освіту").

За змістом наведених норм законодавства, під освітньою діяльністю розуміється діяльність закладів, що входять до системи освіти, з метою здобуття відповідного виду освіти і задоволення інших освітніх потреб здобувачів освіти та інших осіб, що визначаються метою освіти.

Дошкільний навчальний заклад є юридичною особою і діє на підставі статуту (ч. 1 ст. 13 Закону України "Про дошкільну освіту").

За Статутом третьої особи передбачено, що Іваницький навчально - виховний комплекс "Дошкільний навчальний заклад - загальноосвітня школа І ступеня" (НВК) належить до комунальної форми власності Малошпаківської сільської ради (п. 1.1. Статуту).

Пунктом 1.5. Статуту третьої особи встановлено, що засновником НВК є пайове сільськогосподарське підприємство "Україна". 31.07.1996 року НВК переданий на баланс Малошпаківської сільської ради, яка є власником та здійснює фінансування НВК, його матеріально-технічне забезпечення, надає необхідні будівлі з обладнанням і матеріалами, організовує будівництво і ремонт приміщення та медичне обслуговування працівників і дітей.

У п. 1.6. Статуту третьої особи визначено, що головною метою НВК є забезпечення реалізації права громадян на здобуття дошкільної та початкової загальної освіти.

До основних завдань НВК, зокрема відноситься створення умов для різнобічного розвитку дитини дошкільного віку, створення умов для здобуття дітьми дошкільного віку, учнями безперервної дошкільної та початкової середньої освіти, розвитку їх творчих здібностей і нахилів тощо (п. 1.7. Статуту).

Згідно з п. 1.8. Статуту НВК складається з двох підрозділів - дошкільного та шкільного. Дошкільний підрозділ забезпечує належний рівень дошкільної освіти дітей дошкільного віку відповідно до вимог Базового компонента дошкільної освіти. Шкільний підрозділ забезпечує відповідний рівень початкової освітньої підготовки учнів згідно з вимогами Державного стандарту загальної середньої освіти.

Організація навчально-виховного процесу визначена у Розділі ІІ Статуту третьої особи.

Враховуючи викладене вбачається, що НВК забезпечує отримання дошкільної освіти та загальноосвітньої підготовки учнів початкових класів.

За п.п. 5.1.-5.4. Статуту третьої особи матеріально-технічна база НВК включає будівлі, споруди, земельну ділянку, комунікації, обладнання, інші матеріальні цінності, вартість яких відображено у балансі закладу. Матеріально-технічна база НВК включає: 4 кімнати для занять, кабінет, 1 спальню, роздягальню, харчоблок, пральню. Навчальний заклад має земельну ділянку площею 1,397 га, де розміщуються спортивний майданчик, зони відпочинку. дитячий майданчик, квітники. Вилучення основних фондів, оборотних коштів та іншого майна НВК проводиться лише у випадках, передбачених чинним законодавством.

За приписами ч. 1 ст. 38 Закону України "Про дошкільну освіту", ч. 1 ст. 44 Закону України "Про загальну середню освіту" матеріально-технічна база дошкільного навчального закладу, загальноосвітніх навчальних закладів включає будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, інвентар, обладнання, транспортні засоби, службове житло та інше. Майно дошкільного навчального закладу належить йому на правах, визначених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до п. 52 Постанови КМ України від 12.03.2003 року № 305 "Про затвердження Положення про дошкільний навчальний заклад", п. 101 Постанови КМ України від 27.08.2010 року № 778 "Про затвердження Положення про загальноосвітній навчальний заклад" матеріально-технічна база дошкільного навчального закладу, закладу включає будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, інвентар, обладнання, транспортні засоби, службове житло, інші матеріальні цінності, вартість яких відображено у балансі дошкільного навчального закладу або централізованої бухгалтерії, яка обслуговує цей заклад.

Судом встановлено, що приміщення НВК перебуває на балансі позивача, що стверджується поясненнями позивача та інвентарною карткою № 12 обліку основних засобів.

Фінансово-господарська діяльність дошкільного навчального закладу провадиться відповідно до законодавства та його статуту (п. 49 Постанови КМ України від 12.03.2003 року № 305 "Про затвердження Положення про дошкільний навчальний заклад", п. 19 Постанови КМ України від 12.03.2003 року № 306 "Про затвердження Положення про навчально-виховний комплекс "дошкільний навчальний заклад - загальноосвітній навчальний заклад", "загальноосвітній навчальний заклад - дошкільний навчальний заклад"").

Частиною 5 ст. 63 Закону України "Про освіту" визначено, що об'єкти освіти і науки, що фінансуються з бюджету, а також підрозділи, технологічно пов'язані з навчальним та науковим процесом, не підлягають приватизації, перепрофілюванню або використанню не за призначенням.

Як зазначалося, НВК фінансується за рахунок коштів місцевого бюджету.

У силу вимог ч. 5 ст. 16 Закону України "Про дошкільну освіту" майно, яке є державною або комунальною власністю (земельні ділянки, будівлі, споруди, обладнання тощо), придбання чи відокремлення якого призначене для здобуття дітьми дошкільної освіти, використовується виключно із зазначеною метою.

Пунктом 1.12. Наказу Міністерства охорони здоров'я України від 01.08.2013 року № 678 "Про затвердження Державних санітарних норм та правил "Влаштування, обладнання, утримання дошкільних навчальних закладів та організації життєдіяльності дітей"" передбачено, що здача в оренду території, будинків, приміщень, будівель, споруд, обладнання дошкільних навчальних закладів іншим юридичним та фізичним особам для використання в цілях, що не пов'язані з навчально-виховним процесом та життєдіяльністю дітей, забороняється.

Відповідно до приписів п. 3.19 Державних санітарних правил і норм влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу ДСанПіН 5.5.2.008-01, затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України від 14.08.2001 року № 63, здача в оренду території, будівель, приміщень, обладнання підприємствам, установам, організаціям іншим юридичним та фізичним особам для використання, що не пов'язано з навчально-виховним процесом, не дозволяється.

За ч.ч. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про дошкільну освіту" держава визнає пріоритетну роль дошкільної освіти та створює належні умови для її здобуття. Держава сприяє розвиткові та збереженню мережі дошкільних навчальних закладів незалежно від підпорядкування, типів і форм власності.

Правовий аналіз наведених норм свідчить про те, що хоча ч. 4 ст. 61 Закону України "Про освіту", п. 105 Положення про загальноосвітній навчальний заклад, затвердженого постановою КМ України від 27.08.2010 року № 778, визначено, що додатковими джерелами фінансування навчальних закладів, заснованих в тому числі на комунальній власності, можуть бути доходи від надання в оренду приміщень, однак оренда приміщень у них дозволяється лише у випадках, якщо об'єкт оренди використовується за цільовим призначенням - для навчально-виховного процесу.

Отже, вирішальним в аспекті неухильного дотримання вимог ч. 5 ст. 63 Закону України "Про освіту", ч. 5 ст. 16 Закону України "Про дошкільну освіту" законодавець визначає обов'язкове використання об'єктів освіти і науки, що фінансуються з бюджету, за цільовим призначенням, тобто тісну пов'язаність з навчально-виховним процесом мети такого використання (у тому числі на умовах оренди).

Судом з матеріалів справи встановлено, що предметом оренди за оспорюваним договором є розміщення АТС.

У свою чергу, як встановлено судом, орендарем приміщення НВК є відповідач, основними видами діяльності якого відповідно до витягу з ЄДРЮФОП є, зокрема діяльність у сфері проводного, безпроводного, супутникового електрозв'язку тощо.

Пунктом 2.2. Статуту відповідача визначеного предмет його діяльності, до якого віднесено надання телекомунікаційних послуг, у тому числі послуг фіксованого місцевого, міжміського, міжнародного та рухомого (мобільного) зв'язку, комп'ютерного зв'язку, радіозв'язку, будівництво і технічне обслуговування мереж ефірного теле- та радіомовлення і проводового радіомовлення в межах промислової експлуатації, супутникового зв'язку, транспортних телекомунікаційних мереж, телемереж, мереж електрозв'язку з рухомими об'єктами та інших телекомунікаційних мереж, надання в користування каналів електрозв'язку, здійснення діяльності у сфері телекомунікацій з надання послуг з технічного обслуговування і експлуатації телекомунікаційних мереж, мереж ефірного мовлення, ефірного радіомовлення, проводового радіомовлення та телемереж тощо.

Таким чином, ні предмет діяльності відповідача, ні цільове призначення орендованого приміщення не мають жодного відношення до навчально-виховного процесу.

Загальні підстави і наслідки недійсності правочинів (господарських договорів) встановлені ст.ст. 215, 216 ЦК України, ст.ст. 207, 208 ГК України. Правила, встановлені цими нормами, повинні застосовуватися господарськими судами в усіх випадках, коли правочин вчинений з порушенням загальних вимог ч. 1 - 3, 5 ст. 203 ЦК України і не підпадає під дію інших норм, які встановлюють підстави та наслідки недійсності правочинів.

Прокурор, звертаючись до господарського суду із заявою про визнання правочину недійсним, виступає позивачем або зазначає у ній позивачем державний чи інший орган або установу, організацію, уповноважені здійснювати відповідні функції держави у спірних правовідносинах, і визначає відповідачами, як правило, сторони за правочином (договором). Виняток можуть становити випадки, коли однією з сторін є названий орган (установа, організація); у такому разі відповідачем визначається друга сторона.

Визнання правочину (господарського договору) недійсним господарським судом є наслідком його вчинення з порушенням закону, а не заходом відповідальності сторін. Тому для такого визнання, як правило, не має значення, чи усвідомлювали (або повинні були усвідомлювати) сторони протиправність своєї поведінки під час вчинення правочину.

Частиною 3 ст. 207 ГК України передбачена можливість припинення господарського зобов'язання лише на майбутнє. Отже, якщо зі змісту господарського договору випливає, що зобов'язання за цим договором може бути припинено лише на майбутнє, оскільки неможливо повернути усе одержане за ним (вже здійснене користування за договором майнового найму (оренди) тощо), то господарський суд одночасно з визнанням господарського договору недійсним (за наявності підстав для цього) зазначає в резолютивній частині рішення, що зобов'язання за договором припиняється лише на майбутнє. При цьому слід враховувати, що зобов'язання припиняються на майбутнє не на підставі відповідної вказівки в рішенні суду, а в силу закону, тому при визнанні недійсним правочину (господарського договору) зобов'язання його сторін припиняються на майбутнє з моменту набрання чинності рішення суду про визнання правочину (договору) недійсним, хоча б у судовому рішенні й не було зазначено про таке припинення. Якщо господарське зобов'язання припиняється лише на майбутнє, господарським судам слід виходити з того, що у відповідних випадках і неможливості повернення одержаного за зобов'язанням у натурі правові наслідки такої недійсності визначаються відповідно до ст. 216 ЦК України та ч. 2 ст. 208 ГК України.

Отже, вирішуючи спори про визнання правочинів (господарських договорів) недійсними, господарський суд повинен встановити наявність фактичних обставин, з якими закон пов'язує визнання таких правочинів (господарських договорів) недійсними на момент їх вчинення (укладення) і настання відповідних наслідків, та в разі задоволення позовних вимог зазначати в судовому рішенні, в чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та яким нормам законодавства не відповідає оспорюваний правочин.

Судом встановлено, що зміст оспорюваного договору, пов'язаного з орендою об'єкту освіти і науки, суперечить законодавству, зокрема ч. 5 ст. 63 Закону України "Про освіту", ч. 5 ст. 16 Закону України "Про дошкільну освіту", п. 1.12. Наказу Міністерства охорони здоров'я від 01.08.2013 року № 678 "Про затвердження Державних санітарних норм та правил "Влаштування, обладнання, утримання дошкільних навчальних закладів та організації життєдіяльності дітей"", п. 3.19 Державних санітарних правил і норм влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу ДСанПіН 5.5.2.008-01, затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України від 14.08.2001 року № 63, оскільки його використання здійснювалося не за цільовим призначенням.

Враховуючи викладене, оспорюваний договір підлягає визнанню недійсним, а нежитлове приміщення, що є предметом договору оренди, - поверненню позивачу.

Відповідно до ст.43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

Зважаючи на викладене, заступник керівника Рівненської міської прокуратури належними та достатніми доказами, як того вимагають приписи ст.ст. 33, 34 ГПК України, довів заявлені позовні вимоги, а сторони, в свою чергу, не надали доказів в їх спростування, відтак останні підлягають задоволенню.

Щодо судового збору, сплаченого Прокуратурою Рівненської області, то як встановлено судом, оспорюваний правочин вчинено двома сторонами - позивачем та відповідачем, тобто кожна із його сторін винна у порушенні вимог чинного законодавства України, допущенного при укладенні договору. Про те, що дії позивача також призвели до порушення вимог чинного законодавства, вказує і заступник керівника Рівненської міської прокуратури у позовній заяві.

Відповідно до ч. 2 ст. 49 ГПК України якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї судовий збір незалежно від результатів вирішення спору.

Враховуючи викладене, суд вважає, що судовий збір підлягає розподілу між обома сторонами - учасниками оспорюваного правочину - порівну.

Керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 49, 82-85 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати недійсним договір оренди нерухомого майна № 196/26 від 01.03.2014 року, укладений між Малошпаківською сільською радою та ОСОБА_1 акціонерним товариством "Укртелеком" в особі Рівненської філії, про передачу у строкове платне користування нежилого приміщення Іваницького навчально - виховного комплексу "Дошкільний навчальний заклад - загальноосвітня школа І ступеня" загальною площею 12 кв.м. для розміщення АТС, вартість якого становить 8 650,00 грн.

Зобов'язати Публічне акціонерне товариство "Укртелеком" (бул. ОСОБА_5,18, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 21560766) в особі Рівненської філії ПАТ "Укртелеком" (вул. В. Чорновола,1, м. Рівне, 33028, код ЄДРПОУ 01187526) повернути нежиле приміщення Іваницького навчально - виховного комплексу "Дошкільний навчальний заклад - загальноосвітня школа І ступеня" загальною площею 12 кв.м., що знаходиться за адресою: вул. Млинівська,38, с. Іваничі, Рівненський район, Рівненська область, Малошпаківській сільській раді (вул. Шевченка,5а, с. Малий шпаків, Рівненський район, Рівненська область, 35362, код ЄДРПОУ 04526638) шляхом підписання акту прийому-передачі.

Стягнути з ОСОБА_1 акціонерного товариства "Укртелеком" (бул. ОСОБА_5,18, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 21560766) в особі Рівненської філії ПАТ "Укртелеком" (вул. В. Чорновола,1, м. Рівне, 33028, код ЄДРПОУ 01187526) на користь Прокуратури Рівненської області (вул. 16 Липня,52, м. Рівне, 33028, код ЄДРПОУ 02910077) 1 218,00 грн. судового збору.

Стягнути з Малошпаківської сільської ради (вул. Шевченка,5а, с. Малий шпаків, Рівненський район, Рівненська область, 35362, код ЄДРПОУ 04526638) на користь Прокуратури Рівненської області (вул. 16 Липня,52, м. Рівне, 33028, код ЄДРПОУ 02910077) 1 218,00 грн. судового збору.

Після набрання рішенням законної сили видати наказ.

Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 85 ГПК України. Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 93 ГПК України.

Повне рішення складено 15.02.2016 року.

Суддя Андрійчук О.В.