Постанова № 55769628, 09.02.2016, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.02.2016
Номер справи
822/6316/15
Номер документу
55769628
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 822/6316/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 лютого 2016 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіОСОБА_1 при секретаріОСОБА_2 за участі:представників позивача, представника відповідачарозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства "Шепетівське автотранспортне підприємство 16807" до Хмельницької обласної державної адміністрації , третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування протоколу, -

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство "Шепетівське автотранспортне підприємство 16807" звернулось до суду із позовом до Хмельницької обласної державної адміністрації у якому просить суд визнати протиправним та скасувати протокол №9 від 16.04.2015 року конкурсного комітету Хмельницької обласної державної адміністрації з визначення перевізника на автобусних маршрутах загального користування, в частині допуску фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до участі у конкурсі за об'єктом конкурсу №11, на маршруті Старокостянтинів - Кам'янець-Подільський, рейси №414/415 та визнання його таким, що зайняв друге місце.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що обласною конкурсною комісією щодо визначення автомобільних перевізників на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області було протиправно допущено до участі в конкурсі фізичну особу-підприємця ОСОБА_3. Вважає, що враховуючи наявність підстав для недопущення до участі в конкурсі автомобільного перевізника ФОП ОСОБА_3, конкурсний комітет повинен був прийняти рішення про недопущення його до участі в конкурсі.

Представники позивача в судовому засіданні надали пояснення по справі, позовні вимоги підтримали та просили їх задоволити у повному обсязі, виходячи із підстав, вказаних у позовній заяві.

Представник відповідача заперечував проти пред'явлених позовних вимог, у задоволенні позову просив відмовити у повному обсязі.

Третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Заслухавши доводи представників сторін, дослідивши матеріали справи та надані докази у їх єдності, взаємному зв'язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що 07.03.2015 року Хмельницькою обласною державною адміністрацією оголошено конкурс з перевезення пасажирів в звичайному режимі руху на автобусних маршрутах загального користування, одиним з об'єктів конкурсу №11 маршрут Старокостянтинів - Кам'янець-Подільський, рейси 414/415 було встановлено умови для перевізників, які мають в наявності 3 автобуси з мінімальною кількістю місць для сидіння від 20.

16.04.2015 року проведено засідання обласного конкурсного комітету щодо визначення автомобільних перевізників на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області.

На засіданні обласної конкурсної комісії щодо визначення автомобільних перевізників на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області, прийнято протокольне рішення №9 порядком денним якого визначено: відкриття конвертів претендентів під номером 2 на участь в конкурсах на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, проведення яких оголошено в газеті "Пропозиція тижня" від 07.03.2015 року №6; визначення переможців конкурсів на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, відповідно до оголошення опублікованого в газеті "Пропозиція тижня" від 07.03.2015 року №6.

На засіданні обласної конкурсної комісії щодо визначення автомобільних перевізників на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області, ухвалено: визнати переможцем конкурсу а маршруті Старокостянтинів - Кам'янець-Подільський, рейси 414/415 ПрАТ "Шепетівське АТП 16807" у зв'язку з наявністю у підприємства сертифікату відповідності послуг з перевезення пасажирів ліцензійним умовам відповідно до підпункту 3 пункту 46 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 року №1081.

12.05.2015 Хмельницькою обласною державною адміністрацією управління інфраструктури та туризму видано наказ №11н, яким введено в дію рішення обласного конкурсного комітету з підготовки та проведення конкурсів щодо визначення автомобільних перевізників на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області від 16.04.2015 року, протокол №9 та від 29.04.2015 року протокол №10 про визначення переможців конкурсів на перевезення пасажирів на внутрішньообласних міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування та укласти з автомобільними перевізниками, переможцями конкурсів, договори на перевезення пасажирів.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначені Законом України "Про автомобільний транспорт" № 2344-III від 05.04.2001 року.

Відповідно до статті 3 Закону України "Про автомобільний транспорт" встановлено, що він регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень.

На приміських і міжміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території Автономної Республіки Крим чи області (внутрішньообласні маршрути), забезпечення організації пасажирських перевезень покладається на Раду міністрів Автономної Республіки Крим або обласні державні адміністрації (пункт 3 частини 1 статті 7 Закону України "Про автомобільний транспорт").

Статтею 29 Закону України "Про автомобільний транспорт" визначено, що автомобільним перевізником та автомобільним самозайнятим перевізником, які здійснюють перевезення пасажирів на договірних умовах, є суб'єкти господарювання, які відповідно до законодавства та одержаної ліцензії надають послуги за договором перевезення пасажирів транспортним засобом, що використовується ними на законних підставах.

Відповідно до частини 3 статті 35 Закону України "Про автомобільний транспорт" перевезення пасажирів автобусами в режимі регулярних пасажирських перевезень здійснюють автомобільні перевізники на автобусних маршрутах загального користування на договірних умовах із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

Згідно статті 43 Закону України "Про автомобільний транспорт" визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах.

Відповідно до частин 9, 11, 12 статті 44 Закону України "Про автомобільний транспорт" для підготовки та проведення конкурсу органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування утворюють конкурсний комітет, до складу якого входять представники відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та територіальних органів Міністерства внутрішніх справ України, відповідальних за безпеку дорожнього руху, а також громадських організацій у сфері автомобільного транспорту.

Для організації забезпечення і підготовки матеріалів для проведення засідань конкурсного комітету органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування на конкурсних умовах за договором залучають підприємство (організацію), що має фахівців та досвід роботи не менше трьох років з питань організації пасажирських перевезень. Конкурс проводиться із залученням представників відповідних органів виконавчої влади, а також представників громадських організацій. Залучене для проведення засідань конкурсного комітету підприємство (організація) готує матеріали щодо умов конкурсу, паспортів автобусних маршрутів, аналізу одержаних пропозицій та їх оцінки, договорів з переможцями конкурсу та інші матеріали.

Порядок проведення конкурсів визначає Кабінет Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1081 від 03.12.2008 року затверджено "Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування" (далі - Порядок № 1081).

Відповідно до пункту 1 Порядку № 1081, він визначає процедуру підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування і є обов'язковим для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками.

Пунктами 4, 8 Порядку № 1081 визначено, що організатором на автобусному маршруті загального користування є: рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні держадміністрації - на міжміському і приміському маршрутах, які не виходять за межі території Автономної Республіки Крим, області (внутрішньообласний маршрут).

Відповідно до п.п.4 п.12 Порядку № 1081 конкурсний комітет приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі автомобільного перевізника, який: не має достатньої кількості транспортних засобів для виконання перевезень, затвердженої обов'язковими умовами конкурсу, та перевезень, які повинні виконуватися відповідно до чинних договорів (дозволів). Достатня кількість транспортних засобів визначається як кількість автобусів, необхідних для виконання перевезень, та кількість резервних транспортних засобів, яка становить 10 відсотків для міського, приміського сполучення та 20 відсотків для міжміського сполучення.

В умовах конкурсу зазначено, що до участі у конкурсі допускаються перевізники, які мають достатню кількість транспортних засобів для виконання перевезень на маршруті-об'єкті конкурсу (не менше 2-х автобусів, що відповідають умовам конкурсу) та перевезень, які повинні виконуватися відповідно до чинних договорів.

Пунктом 40 Порядку № 1081 визначено, що під час проведення конкурсу конкурсний комітет розглядає пропозиції перевізників-претендентів виключно за такими показниками: наявність достатньої кількості автобусів, які відповідають умовам конкурсу за класом та пасажиромісткістю (категорія, пасажиромісткість, наявність багажних відділень, додаткового обладнання).

За об'єктом конкурсу №11 на маршруті Старокостянтинів - Кам'янець-Подільський, рейси №414/415, передбачено, що мінімальна кількість місць для сидіння - від 20.

Як вбачається із матеріалів поданої ОСОБА_3 заяви на участь у конкурсі з перевезення на міжміському (приміському) маршруті загального користування в переліку транспортних засобів, які пропонувались до використання, було зазначено: MERCEDES-BENS 614D (24 місця без водія); YOURI Z 66831 DH (33 місця без водія); VOLKSWAGEN LT 35 (18 місць без водія).

Враховуючи викладене суд приходить до висновку, що транспортний засіб ФОП ОСОБА_3, який пропонувався до використання не відповідав умовам конкурсу, оскільки заявлений автобус (VOLKSWAGEN LT 35) не містить 20 місць для сидіння, що суперечить встановленим умовам проведення конкурсу.

Дослідженими у судовому засіданні доказами підтверджується той факт, що відповідно до п.п.4 п.12 Порядку № 1081 у списку запропонованих транспортних засобів ОСОБА_3, відсутня необхідна кількість транспорту визначена умовами конкурсу для здійснення міжміських перевезень, а саме 2 транспортних засоби з урахуванням нормативу кількості резерву - 3 транспортних засоби, які повинні відповідати умовам конкурсу.

Таким чином, виходячи із системного аналізу норм чинного законодавства України, суд прийшов до висновку про те, що відповідачем не було надано реальної та об'єктивної оцінки автомобілів, заявлених ОСОБА_3 на об'єкт конкурсу, при цьому виявивши невідповідність транспортних засобів основним умовам конкурсу та вимогам законодавства, відповідач мав би прийняти рішення про недопущення його до участі у конкурсі у зв'язку з порушенням умов, а відтак і не мав права визнавати його таким, що зайняв друге місце.

Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст.7 КАС України, є принцип законності, який відповідно до ст.9 КАС України, полягає в наступному: суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку, що при прийнятті рішення про допущення ОСОБА_3 до участі у конкурсі, та визнання його таким, що зайняв друге місце, відповідач діяв в супереч вимог чинного законодавства, а тому, протокол №9 від 16.04.2015 року конкурсного комітету Хмельницької обласної державної адміністрації з визначення перевізника на автобусних маршрутах загального користування, в частині допуску фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до участі у конкурсі за об'єктом конкурсу №11, на маршруті Старокостянтинів - Кам'янець-Подільський, рейс №414/415 та визнання його таким, що зайняв друге місце суперечить чинному законодавству, відтак, позовні вимоги є доведеними та обґрунтованими, тому адміністративний позов слід задоволити у повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 11, 71, 86, 158-163, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов - задоволити.

Визнати протиправними та скасувати протокол №9 від 16.04.2015 року конкурсного комітету Хмельницької обласної державної адміністрації з визначення перевізника на автобусних маршрутах загального користування, в частині допуску фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до участі у конкурсі за об'єктом конкурсу №11, на маршруті Старокостянтинів - Кам'янець-Подільський, рейс №414/415.

Визнати протиправними та скасувати протокол №9 від 16.04.2015 року конкурсного комітету Хмельницької обласної державної адміністрації з визначення перевізника на автобусних маршрутах загального користування, в частині визнання фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 таким, що на конкурсі за об'єктом конкурсу №11, на маршруті Старокостянтинів - Кам'янець-Подільський, рейс №414/415 зайняв друге місце.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 11 лютого 2016 року

Суддя/підпис/ "Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1