Ухвала суду № 55766222, 09.02.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.02.2016
Номер справи
826/16348/15
Номер документу
55766222
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/16348/15 Головуючий у 1-й інстанції: Арсірій Р.О. Суддя-доповідач: Борисюк Л.П.

У Х В А Л А

Іменем України

09 лютого 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді суддів за участю секретаря представника відповідачаБорисюк Л.П., Петрика І.Й., Собківа Я.М. Приходько К.М. Прокофєвої Л.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо-зернова корпорація України» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 11 грудня 2015 року у справі за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області до Публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо-зернова корпорація України» про застосування заходів реагування, -

ВСТАНОВИВ:

В серпні 2015 року Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва із позовом до ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» в якому просило застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення роботи ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» Кіровоградський комбінат хлібопродуктів № 1, який здійснює свою діяльність за адресою: Кіровоградська область, м. Кіровоград, вул. Варшавська, 90 ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» шляхом здійснення опечатування (опломбування) в'їзних воріт на територію та вхідних дверей до будівлі та споруд комбінату.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 11 грудня 2015 року позов задоволено частково.

Застосовано заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» шляхом зобов'язання зупинити роботу об'єкта Філії ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» Кіровоградський комбінат хлібопродуктів № 1, який здійснює діяльність за адресою: Кіровоградська область, м. Кіровоград, вул. Варшавська, 50 шляхом опечатування (опломбування) в'їзних воріт на територію.

В іншій частині позову відмовлено.

Відповідач, не погоджуючись з прийнятим рішенням суду, звернувся з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що оскаржувана постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, а саме, судом першої інстанції неповно з'ясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, в зв'язку з чим просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, який з'явився в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, на підставі Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 № 5403-VI, статті 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», пункту 10 Плану основних заходів цивільного захисту на 2015 рік, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14.05.2015 № 476-р та наказу Кіровоградського міськрайонного відділу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області (далі - Кіровоградський МРВ УДСНС України у Кіровоградській області) від 19.06.2015 № 124 «Про проведення перевірок», провідним інспектором Кіровоградського МРВ УДСНС України у Кіровоградській області - державним інспектором з нагляду у сфері пожежної та техногенної безпеки у місті Кіровограді та Кіровоградському районі Карпенком О.Д., на підставі посвідчення від 17.07.2015 № 466 в період з 20.07.2015 по 24.07.2015 було проведено планову перевірку Філії ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» Кіровоградський комбінат хлібопродуктів № 1, яка здійснює свою діяльність за адресою: місто Кіровоград, вул. Варшавська, 90, з метою перевірки додержання і виконання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки.

Повідомлення від 07.07.2015 № 2681/01-44 про проведення планової перевірки вручено 07.07.2015 особисто директору Філії ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» Шаповалову К.В.

За результатами перевірки складено акт перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб від 24.07.2015 № 440 (далі - акт № 440), згідно з яким, під час здійснення перевірки виявлено недотримання відповідачем вимог пожежної та техногенної безпеки. Акт № 440 вручений особисто директору Філії ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» Кіровоградський комбінат хлібопродуктів № 1.

Позивачем в ході перевірки було встановлено, що Філія ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» Кіровоградський комбінат хлібопродуктів № 1 функціонує з порушенням правил та норм пожежної і техногенної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей.

Відповідач проти позовних вимог Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області заперечував. Однак, зазначив, що більшість порушень, зафіксованих в акті перевірки додержання виконання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки від 24.07.2015 № 440 усунуті повністю або частково.

З метою перевірки стану виконання відповідачем припису та стану усунення порушень, які зазначались у позовній заяві УДСНС України у Кіровоградській області 16.11.2015 провідним інспектором Кіровоградського міськрайонного відділу УДСНС України у Кіровоградській області проведено позапланову перевірку Філії ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» Кіровоградський комбінат хлібопродуктів № 1 за адресою: Кіровоградська область, м. Кіровоград, вул. Варшавська, 50.

За результатами проведеної перевірки, складено акт перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб від 16.11.2015 № 793, яким встановлено, що із 12 порушень вимог пожежної безпеки, зазначених у позовній заяві УДСНС України у Кіровоградській області в повному обсязі усунуто лише 4, поряд з тим невиконаними залишаються 8 порушень.

Згідно акту № 793 від 16.11.2015 позивачем було встановлено 8 порушень Філією ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» Кіровоградський комбінат хлібопродуктів № 1 правил і норм пожежної і техногенної безпеки, що можуть спричинити настання негативних наслідків та створюють реальну загрозу життю та здоров'ю людей, які знаходяться у приміщеннях відповідача, а також особам які будуть здійснювати гасіння пожежі, у разі її виникнення.

У зв'язку з існуванням небезпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, позивач звернувся до адміністративного суду з позовом про застосування до відповідача заходів реагування, шляхом зупинення роботи ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» Кіровоградський комбінат хлібопродуктів № 1, який здійснює свою діяльність за адресою: Кіровоградська область, м. Кіровоград, вул. Варшавська, 90 ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» шляхом здійснення опечатування (опломбування) в'їзних воріт на територію та вхідних дверей до будівлі та споруд комбінату.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що під час проведення позивачем перевірки відповідача було виявлено ряд порушень правил техногенної і пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей.

З таким висновком суду першої інстанції колегія суддів погоджується, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Заходами державного нагляду (контролю) - є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Частиною 4 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності встановлюється виключно законами.

Згідно з абзацом 1 частини 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

В силу частини 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.

Статтею 64 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.

Згідно Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України «Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій» від 16.01.2013 № 20/2013, Державна служба України з надзвичайних ситуацій є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України, одним з основних завдань якого є здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, що забезпечується безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення).

Згідно пунктів 1, 11, 12, 14, 18 частини 1 статті 67 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, крім іншого:

- здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у ст. 65 Кодексу;

- складання актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень;

- звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей;

- складення протоколів про притягнення до адміністративної відповідальності та притягнення до адміністративної відповідальності посадових осіб і громадян, винних у порушенні законів та інших нормативно-правових актів у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту;

- застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог законодавства з питань цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.

Частиною 1 статті 68 Кодексу цивільного захисту України визначено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.

Відповідно до частини 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України, у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Згідно статті 70 Кодексу цивільного захисту України, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, крім іншого, є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.

Таким чином, позивач наділений відповідними повноваженнями державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, у тому числі, повноваженнями застосування до суб'єктів господарювання певних заходів реагування.

Представником Філії ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» Кіровоградський комбінат хлібопродуктів № 1 було зазначено на вчиненні дій щодо повного та часткового усунення порушень зафіксованих в акті перевірки від 24.07.2015 № 440.

Так, за результатами повторної позапланової перевірки Філії ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» Кіровоградський комбінат хлібопродуктів № 1 Кіровоградський МРВ УДСНС України у Кіровоградській області складено акт від 16.11.2015 № 793, з якого вбачається, що відповідачем частково усунуто порушення у сфері пожежної та техногенної безпеки та зафіксовано 8 епізодів порушень з боку Філії ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» Кіровоградський комбінат хлібопродуктів № 1 законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, а саме:

- на елеваторі насіння не здійснено заміну сповіщувачів системи пожежної сигналізації, що мають державний сертифікат відповідності (пункт 1.4 Розділу 5 Правил пожежної безпеки в Україні, ДБН В.2.5-56-2014 п.5.2);

- не приведено у працездатний стан систему пожежної сигналізації з подальшим її підключенням до пульта централізованого спостереження та не заключено договір на її технічне обслуговування, з організацією яка має ліцензію на право виконання даного виду робіт в приміщеннях складів №8,9,10,11,12,13,14,23,24,25,26 (пункт 1.1. Розділу 5 Правил пожежної безпеки в Україні, ДБН В.2.5-56-2014 п.5.8.);

- приміщення складів зберігання зернових №2,3,4,5,7,16,17,18,19,27,28, адмінкорпусу, клубу, пожежного депо, насосної, складу ПММ, робочої башти елеватору, верхньої та нижньої галереї поточних ліній, І, ІІ, сушарок елеватору, деревообробної майстерні, гаражних боксів, кладової начальника РМЦ-35 не обладнано системою пожежної сигналізації з подальшим її підключення до пульта централізованого спостереження та не заключено договір на її технічне обслуговування, з організацією яка має ліцензію на право виконання даного виду робіт (пункт 1.1, пункт 1.2. Розділу 5 Правил пожежної безпеки в Україні, ДБН В.2.5-56-2014 п.5.2, п.5.8, додаток А таблиця А1);

- система примусової вентиляції деревообробної майстерні не зблоковано з системою пожежної сигналізації (пункт 2.18, пункт 1.2. Розділу 4 Правил пожежної безпеки в Україні, ДБН В.2.5-67-2013 п.11.4);

- будівлю гаражних боксів не обладнано внутрішнім протипожежним водогоном (пункт 2.2, Розділу 5 Правил пожежної безпеки в Україні, ДБН України «Внутрішній водопровід та каналізація», затверджені наказом Мінрегіону України від 31.10.2012 № 553 (ДБН В.2.5-64-2012);

- на території комбінату хлібопродуктів не відремонтовані пожежні гідранти №1,2,5,6,7,8,10 ( підпункт 3 пункт 2.1 Розділу 5 Правил пожежної безпеки в Україні);

- територія комбінату хлібопродуктів, будинки, споруди, приміщення, технологічні установки не забезпечено первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом (пункту 3.6 Розділу 5 Правил пожежної безпеки в Україні);

- електрощити комбінату хлібопродуктів (групові електрощити) не захищені автономною системою пожежогасіння та не оснащені схемою підключення споживачів з пояснювальними написами і вказаним значенням номінального струму апарата захисту (плавкої вставки) (пункту 1.16 Розділу 4 Правил пожежної безпеки в Україні).

Колегія суддів не приймає до уваги посилання відповідача на часткове усунення порушень, що встановлено актом перевірки, та на виконання пунктів акту перевірки, оскільки згідно положень пункту 12 частини першої статті 67 Кодексу цивільного захисту України та частини п'ятої статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» заходи реагування застосовуються до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.

При цьому, представником відповідача не надано доказів того, що зазначені порушення не створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Оскільки, на даний час порушення, встановлені в акті повторної перевірки від 16.11.2015 № 793 не усунуті, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що подальша робота Філії ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» Кіровоградський комбінат хлібопродуктів № 1 за адресою: Кіровоградська область, м. Кіровоград, вул. Варшавська, 50 створює загрозу життю та здоров'ю людей, навколишньому природному середовищу, внаслідок чого є підстави для застосування до відповідача заходів реагування.

Крім того, скасування заходів реагування (відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання) можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень, яке на час розгляду справи в суді першої та апеляційної інстанцій від позивача не надходило.

Також, відповідно до частини дванадцятої статті 183-2 КАС України, особа має право подати заяву про скасування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування щодо державного нагляду (контролю).

Разом з тим, колегія суддів вважає безпідставним та необґрунтованим клопотання відповідача про необхідність зупинення провадження у справі, оскільки виходячи з переліку вчинених відповідачем дій, направлених на усунення допущених порушень, вбачається, що такі порушення знаходяться тільки на стадії їх усунення, а отже, на час прийняття у справі рішення по суті у суду відсутні підстави вважати повністю усунутими порушення, які позивачем виявлені в ході проведення перевірки.

При цьому, колегія суддів зазначає, що застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення подальшої діяльності відповідача направлені на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на підприємстві порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції обґрунтовано застосував до відповідача заходи реагування у вигляді зупинення роботи об'єкта Філії ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» Кіровоградський комбінат хлібопродуктів № 1.

Згідно зі ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

З підстав вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо-зернова корпорація України» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 11 грудня 2015 року - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 11 грудня 2015 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя суддя суддя Л.П. Борисюк І.Й. Петрик Я.М. Собків

Повний текст ухвали складено та підписано - 12.02.2016

Головуючий суддя Борисюк Л.П.

Судді: Петрик І.Й.

Собків Я.М.