ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"10" лютого 2016 р. Справа № 922/2809/15
Колегія суддів у складі: головуючий суддя Плахов О.В.,
суддя Здоровко Л.М., суддя Шутенко І.А.,
при секретарі Міракові Г.А.,
за участю представників:
прокуратури - Ногіна О.М. (посвідчення від 11.02.2015р. №032167),
1-го відповідача - не з'явився,
2-го відповідача - Кісельов Ю.Л. за довіреністю від 01.08.2013р.,
розглянувши у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу апеляційну скаргу прокуратури Харківської області, м. Харків (вх. 241 Х/2), на рішення господарського суду Харківської області від 04.01.2016р. у справі № 922/2809/15
за позовом прокурора Дзержинського району м. Харкова
до відповідачів 1. Харківської міської ради, м. Харків,
2. Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Сонячне містечко", м. Харків,
про визнання незаконним та скасування рішення
ВСТАНОВИЛА:
Рішенням господарського суду Харківської області від 04.01.2016р. (суддя Суслова В.В.) в задоволенні позову прокурора Дзержинського району м. Харкова відмовлено повністю.
Рішення місцевого господарського суду мотивоване тим, що позовні вимоги є доведеними та обґрунтованими, однак строк позовної давності про визнання недійсним та скасування спірного рішення Харківської міської ради сплив, поважних причин для його поновлення прокурор не навів, тому у позові відмовлено.
Прокуратура Харківської області з рішенням суду першої інстанції не погодилась, звернулась до апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Харківської області від 04.01.2016р. у справі № 922/2809/15, прийняти нове рішення, яким позовні вимоги прокурора Дзержинського району м. Харкова задовольнити.
В обґрунтування апеляційної скарги заявник посилається на те, що обізнаність прокурора про передачу земельної спірної ділянки у 2008 році не є підставою обізнаності щодо існуючих порушень та необхідності застосування положень ст. 267 ЦК України, безпосередньо дані, які свідчать про порушення порядку передачі земельної ділянки ОК «ЖБК «Сонячне містечко», прокуратурою району виявлено у 2015 році.
У судовому засідання 10.02.2016р. прокурор підтримала вимоги апеляційної скарги та просила її задовольнити, рішення місцевого господарського суду - скасувати. Доказів на підтвердження сплати судового збору за подання апеляційної скарги не надала та просила відстрочити сплату судового збору.
Представник Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Сонячне містечко" заперечував проти доводів апеляційної скарги та просив залишити її без задоволення, рішення місцевого господарського суду залишити без змін.
Представник Харківської міської ради у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча належним чином був повідомлений (а.с. 83).
Розглянувши матеріали справи, перевіривши повноту встановлених судом першої інстанції обставин справи та докази на їх підтвердження, їх юридичну оцінку, правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права та доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.
Відповідно до Конституції України, на прокуратуру України покладається представництво в суді інтересів держави та громадянина у випадках, визначених законом.
Статтею 123 Конституції України передбачено, що організація і порядок діяльності органів прокуратури визначається законом.
Згідно з Законом України "Про прокуратуру" (в редакції чинній на час звернення прокурора з позовом), підставою для представництва прокуратурою у суді інтересів громадянина або держави полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Формами представництва є: звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, а також інші форми представництва.
Прокурор самостійно визначає підстави для представництва в судах, форму його здійснення і може здійснювати представництво в будь-якій стадії судочинства, в порядку передбаченому процесуальним законом.
Згідно з ч.2 ст.2 ГПК України прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до господарського суду, прокурор зазначає про це в позовній заяві.
Про обов'язок прокурора зазначити у позовній заяві про відсутність такого органу також вказано в абз. 4 п.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012 № 7 "Про деякі питання участі прокурора у розгляді справ, підвідомчих господарським судам" (у редакції, викладеній у пункті 6 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 16.01.2013 №2 "Про внесення до деяких постанов пленуму Вищого господарського суду України доповнень і змін, що стосуються участі прокурора у судовому процесі"). У даному випадку такий орган відсутній, оскільки особа, яка наділена територіальною громадою міста відповідними повноваженнями, у даному випадку виступає у якості відповідача.
Відповідно до п.2.1. наказу Генерального прокурора України №6гн від 28.11.2012р. "Про організацію роботи органів прокуратури щодо представництва інтересів громадянина або держави та їх захисту при виконанні судових рішень" пріоритетним напрямом представницької діяльності є захист інтересів держави у сфері земельних відносин.
Відповідно до ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави, у зв'язку з чим захист інтересів держави у сфері земельних правовідносин є одним із пріоритетних напрямів представницької діяльності прокурорів.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 6 ч. 1 ст. 12 ГПК України передбачено, що господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів.
Згідно з ч. 9 ст. 16 ГПК України справи у спорах, передбачених пунктом 6 частини першої статті 12 цього Кодексу, розглядаються господарським судом за місцезнаходженням об'єктів земельних відносин або основної їх частини, за винятком справ, передбачених частиною четвертою цієї статті.
Як зазначає прокурор, прокуратурою Дзержинського району м. Харкова було проведено перевірку правомірності передачі у приватну власність земельних ділянок Харківською міською радою.
В ході даної перевірки прокуратурою встановлено, що п. 16.2 додатку 1 до рішення 25 сесії Харківської міської ради 5 скликання "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для розміщення об'єктів містобудування" від 10.09.2008р. №226/08 ОК «ЖБК "Сонячне містечко" надано у власність земельну ділянку площею 6,6 га для зміни функціонального призначення об'єкту під будівництво житлової забудови по вул. Терновій та подальшої експлуатації об'єкту.
У подальшому, на підставі вказаного рішення Харківської міської ради Управлінням Державного земельного агентства у місті Харкові (на той час - Управління Держкомзему у м. Харкові) ОК «ЖБК "Сонячне містечко" видано державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 467796, який зареєстрований в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 1209677100006 від 08.05.2009р.
У подальшому, спірну земельну ділянку загальною площею 6,6га поділено на 36 окремих земельних ділянок, що підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 6310136300:16:013:0094 серії ЯЖ №467796, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №120967100006 від 08.05.2009, державним актом на право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 6310136300:16:013:0206 серії ЯЛ №180966, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500026 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,1825га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0225 серії ЯЛ №180985, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500015 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,4581га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0208 серії ЯЛ №180968, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500014 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,1935га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0216 серії ЯЛ №180976, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500034 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,1382га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0232 серії ЯЛ №180992, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500018 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,1933га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0218 серії ЯЛ №180978, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500036 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,2194га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0222 серії ЯЛ №180982, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500035 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,2298га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0219 серії ЯЛ №180979, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500025 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,1384га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0230 серії ЯЛ №180990, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500027 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,1613га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0235 серії ЯЛ №180995, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500019 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,0525га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0241 серії ЯЛ №186501, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500023 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,1157га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0237 серії ЯЛ №180997, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500016 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,2175га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0220 серії ЯЛ №180980, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500013 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,1633га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0234 серії ЯЛ №180994, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500030 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,0768га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0240 серії ЯЛ №181000, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500024 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,1381га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0233 серії ЯЛ №180993, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500029 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,1377га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0226 серії ЯЛ №180986, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500039 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,2378га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0221 серії ЯЛ №180981, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500022 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,6007га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0238 серії ЯЛ №180998, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500021 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,1381га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0231 серії ЯЛ №180991, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500041 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,1674га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0229 серії ЯЛ №180989, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500042 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,1254га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0228 серії ЯЛ №180988, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500043 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,1785га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0227 серії ЯЛ №180987, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500044 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,1967га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0207 серії ЯЛ №180967, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500046 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,1204га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0236 серії ЯЛ №180996, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500017 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,1030га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0239 серії ЯЛ №180999, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500020 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,1459га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0214 серії ЯЛ №180974, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500045 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,1881га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0224 серії ЯЛ №180984, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500048 від 08.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,2407га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0223 серії ЯЛ №180983, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500049 від 08.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,2308га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0217 серії ЯЛ №180977, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500037 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,1454га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0213 серії ЯЛ №180973, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500038 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,1926га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0211 серії ЯЛ №180971, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500028 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,1369га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0212 серії ЯЛ №180972, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500031 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,1644га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0215 серії ЯЛ №180975, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500032- від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,1352га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0209 серії ЯЛ №180969, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500040 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,1490га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0210 серії ЯЛ №180970, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500033 від 07.06.2010.
Прокурор просить суд визнати незаконним та скасувати п. 16.2 додатку 1 до рішення 25 сесії Харківської міської ради 5 скликання "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для розміщення об'єктів містобудування" від 10.09.2008р. № 226/08.
В обґрунтування позовних вимог, прокурор посилається на те, що вказане вище рішення прийнято всупереч вимогам ст.41 Земельного кодексу, ст.ст.133, 135, 137 Житлового кодексу УРСР та Примірного статуту житлово-будівельного кооперативу. Під час прийняття вказаного рішення Харківська міська рада при вирішенні питання про надання ОК «ЖБК "Сонячне містечко" безоплатно спірної земельної ділянки зобов'язана з'ясувати правовий статус, мету та підстави створення цього кооперативу відповідно до ЖБК та Примірного статуту. Прокурор зазначає, що Харківська міська рада мала можливість з'ясувати вказані обставини, в зв'язку з тим, що рішення про створення ОК «ЖБК "Сонячне містечко" та список його членів у разі створення саме ЖБК повинен був затвердити виконавчий комітет саме Харківської міської ради; відповідно до абз. 1 п. 8 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм житлових приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11.12.1984 року № 470, облік таких громадян здійснює виконавчий комітет саме Харківської міської ради; статут ОК «ЖБК "Сонячне містечко" зареєстрований саме в цьому виконавчому комітеті.
Крім того, прокурор вказує на те, що ОК «ЖБК "Сонячне містечко" не є житлово-будівельним кооперативом, що на його думку підтверджується листом Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області від 04.03.2015р. № 1020-1286, де зазначено, що кооператив так і не розпочав будівництво, декларації про початок будівництва об'єкту нерухомого майна у відповідному департаменті не зареєстрована (а.с. 126).
У зв`язку з викладеним, прокурор просить суд визнати незаконним та скасувати п. 16.2 додатку 1 до рішення 25 сесії Харківської міської ради 5 скликання "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для розміщення об'єктів містобудування" від 10.09.2008р. № 226/08.
04.01.2016р. господарським судом Харківської області прийнято рішення, яким в задоволенні позову відмовлено.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, зважаючи на наступне.
Відповідно до Статуту Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив "Сонячне містечко" останній є обслуговуючим кооперативом.
Засновниками кооперативу є Авраменко К.М., який мешкає за адресою: м. Харків, вул. 23 Серпня, буд. 2, кв. 12, Босенко К.В., який проживає за адресою пр. Перемоги, 72. кв. 348, Босенко О.С., яка проживає за адресою: м. Харків, пр. Перемоги, 72. кв. 348 (а.с. 107-108).
Відповідно до нової редакції статуту від 19.09.2008р. засновниками кооперативу є Балюк М.М. який мешкає: м. Харків, вул. Жовтневої революції, 23; Артюх Д.В., який мешкає за адресою: м. Харків, вул. Клочківська, 115 кв. 57, Кононенко А.В., який мешкає за адресою м. Харків, пр. 50-річчя СРСР, буд 12, кв. 81 (а.с. 111).
Кооператив є юридичною особою за законодавством України. Кооператив набуває права та обов'язки юридичної особи з дня державної реєстрації у встановленому чинним законодавством України порядку.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень Харківської міської ради, у тому числі, віднесено розпорядження землями територіальних громад та передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Положеннями ст.116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень.
Частиною 1 ст.10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Як вбачається з матеріалів справи, п. 16.2 додатку 1 до рішення 25 сесії Харківської міської ради 5 скликання "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для розміщення об'єктів містобудування" від 10.09.2008р. № 226/08 ОК «ЖБК "Сонячне містечко" надано у приватну власність земельну ділянку площею 6,6 га для зміни функціонального призначення об'єкту під будівництво житлової забудови по вул. Терновій та подальшої експлуатації об'єкту. Будівництво виконати до 31.12.2012р.
Відповідно до ст. 41 Земельного кодексу України житлово-будівельним (житловим) та гаражно-будівельним кооперативам за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування земельні ділянки для житлового і гаражного будівництва передаються безоплатно у власність або надаються в оренду у розмірі, який встановлюється відповідно до затвердженої містобудівної документації. Житлово-будівельні (житлові) та гаражно-будівельні кооперативи можуть набувати земельні ділянки у власність за цивільно-правовими угодами.
Тобто, наведеною нормою передбачено можливість безоплатної передачі земельних ділянок у власність юридичної особи для здійснення житлового будівництва за умови, що така особа створена як житлово-будівельний кооператив, а тому при вирішенні питання щодо безоплатного надання земельної ділянки в порядку, визначеному наведеною нормою, слід враховувати саме мету створення кооперативу, яка має відповідати встановленим вимогам до порядку створення такого кооперативу.
В силу ст. 133, 135 Житлового Кодексу та абз. 1 п. 8 Примірного статуту громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, вправі вступити до житлово-будівельного кооперативу і одержати в ньому квартиру; до членів ЖБК приймаються громадяни, які постійно проживають у даному населеному пункті і які потребують поліпшення житлових умов.
Відповідно до ст. 137 ЖК житлово-будівельні кооперативи організуються при виконавчих комітетах місцевих Рад народних депутатів, при підприємствах, установах і організаціях. Порядок організації та діяльності ЖБК установлюється цим Кодексом, Примірним статутом та іншими актами законодавства.
Згідно з ч. 6 ст. 137 ЖК та абз. 2 п.4 Примірного статуту рішення зборів про організацію кооперативу, список громадян, які вступають до кооперативу, і членів їх сімей, що виявили бажання оселитися в будинку кооперативу, затверджуються виконавчим комітетом місцевої Ради народних депутатів.
Відповідно до абз. 2 п. 5, п. 5, абз. 2 п. 7 абз. 1, п. 45 , абз. 1 п. 74 Примірного статуту, ЖБК діє на підставі статуту, прийнятого відповідно до цього Примірного статуту і зареєстрованого у виконавчому комітеті Ради народних депутатів, який затвердив рішення про організацію кооперативу; число громадян, які вступають до організованого кооперативу, повинно відповідати кількості квартир у жилому будинку (будинках) кооперативу, запланованому до будівництва. При будівництві одно- і двоквартирних жилих будинків садибного типу число громадян, необхідне для організації кооперативу, визначається виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів, але не може бути менше 5 чоловік; до членів ЖБК приймаються особи віком до З0 років; громадянин може бути членом тільки одного ЖБК, крім випадку вступу до новостворюваного кооперативу у зв'язку з потребою у поліпшенні житлових умов; контроль за діяльністю житлово-будівельних кооперативів, за експлуатацією та ремонтом належних їм будинків здійснюють виконавчі комітети місцевих Рад народних депутатів.
Відповідно до частин 1, 5, 6 статті 134 Житлового кодексу Української РСР на облік бажаючих вступити до житлово-будівельного кооперативу беруться громадяни, які постійно проживають у даному населеному пункті і потребують поліпшення житлових умов.
Порядок обліку громадян, які бажають вступити до житлово-будівельного кооперативу, встановлюється законодавством Союзу РСР і Української РСР.
Правила обліку громадян, які бажають вступити до житлово-будівельного кооперативу, затверджуються Радою Міністрів Української РСР і Українською республіканською радою професійних спілок.
Постановою Ради Міністрів Української РСР і Української Республіканської Ради професійних спілок від 05.06.1985 № 228 затверджено Правила обліку громадян, які бажають вступити до житлово-будівельного кооперативу.
Відповідно до пункту 2 Правил обліку громадян, які бажають вступити до житлово-будівельного кооперативу, кооперативний облік здійснюється, як правило, за місцем проживання громадян у виконавчому комітеті районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів.
Суд вважає, що при вирішенні питання, яким нормативно-правовим актом слід керуватись при створенні Житлово-будівельного кооперативу: ст. 7 Законом України "Про кооперацію" або Житловим кодексом України та Примірним статутом необхідно врахувати, що зазначені нормативно-правові акти співвідносяться як загальний (Закон України "Про кооперацію") та спеціальний (Житловий кодекс України та Примірний статут), а тому слід застосовувати норми спеціальних нормативно-правових актів.
До аналогічного висновку прийшла колегія суддів Вищого господарського суду України при прийнятті рішення від 14.03.2013 у справі № 5002-22/1870-2012.
З матеріалів справи вбачається, що ОК «ЖБК «Сонячне містечко» створено із порушенням вищевказаних норм.
Всупереч зазначеним положенням Закону та Примірного статуту рішення про створення кооперативу та список його членів, затверджений протоколом загальних зборів засновників, однак не затверджено виконавчим комітетом Харківської міської ради.
ОК "ЖБК «Сонячне містечко» створено із порушенням вищевказаних норм, оскільки 2-й відповідач згідно статуту створений в організаційно-правовій формі обслуговуючого кооперативу, фактично він не є житлово-будівельним кооперативом в розумінні вимог глави 5 ЖК України та ст.41 ЗК України. Вказаний кооператив є обслуговуючим, тому що мета його створення, порядок створення, організації та діяльності не відповідає вимогам до житлово-будівельного кооперативу.
Відповідно до статуту ОК «ЖБК «Сонячне містечко» не створений при виконавчому комітету місцевої ради народних депутатів, при підприємстві, установі чи організації, що суперечить ст. 137 Житлового кодексу.
Відповідачі не надали суду жодного доказу того, що члени кооперативу на момент його створення, потребували поліпшення житлових умов, що суперечить вимогам ст. 135 ЖК України та абз. І п.8 Примірного статуту. Зазначене підтверджується листом Департаменту житлового господарства Управління обліку та розподілу житлової площі від 04.03.2015р. №333/у про те, що засновники кооперативу (відповідача) не перебувають на квартирному обліку з 2009 року (а.с. 114).
Вимога щодо необхідності поліпшення житлових умов повинна бути передбачена у матеріалах реєстраційної справи та статутних документах.
Всупереч п. 5 Примірного статуту, з урахуванням того, що число членів кооперативу не визначено виконавчим комітетом Харківської міської ради, число його членів не повинно бути менше п'яти. При цьому відповідно до переліку членів кооперативу - число його членів три.
Підсумовуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку про те, що спірний п. 16.2 додатку 1 до рішення 25 сесії Харківської міської ради 5 скликання "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для розміщення об'єктів містобудування" від 10.09.2008р. № 226/08 не відповідає вимогам законодавства.
При цьому колегія суддів звертає увагу на те, що Харківська міська рада, вирішуючи питання про наявність правових та фактичних підстав для ухвалення спірного рішення, мала можливість, і, в силу покладених на неї публічних функцій, повинна діяти в інтересах усієї територіальної громади та мала обов'язок з'ясувати правовий статус, мету та підстави створення ОК «ЖБК «Сонячне містечко», мала переконатись у додержанні останнім порядку його створення та у відповідності його вимогам чинного законодавства, що регулює порядок передачі землі житлово-будівельним кооперативам. Вищевказаного Харківської міською радою зроблено не було.
Відповідно до п. 2.3 Постанови Пленуму Вищого господарського суду «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» від 17.05.2011р. №6 державні акти про право власності або право постійного користування на земельну ділянку є документами, що посвідчують відповідне право і видаються на підставі рішень Кабінету Міністрів України, обласних, районних, Київської і Севастопольської міських, селищних, сільських рад, Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, обласної, районної, Київської і Севастопольської міських державних адміністрацій. У спорах, пов'язаних з правом власності або постійного користування земельними ділянками, недійсними можуть визнаватися як зазначені рішення, на підставі яких видано відповідні державні акти, так і самі акти про право власності чи постійного користування. Разом з тим господарським судам слід враховувати, що право, посвідчене державними актами, є похідним від відповідного рішення органу державної влади чи органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у власність чи в користування, а тому з огляду на приписи частини першої статті 16 ЦК України та статті 152 ЗК України захист прав осіб на земельні ділянки не може здійснюватися лише шляхом визнання відповідного державного акта недійсним, якщо рішення, на підставі якого видано цей державний акт, не визнано недійсним у встановленому порядку.
З огляду на вищезазначений висновок, колегія суддів робить висновок про передчасність внесення п. 16.2 додатку 1 до рішення 25 сесії Харківської міської ради 5 скликання "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для розміщення об'єктів містобудування" від 10.09.2008р. № 226/08, яке слугувало підставою для подальшого оформлення державного акту на право власності на зазначену земельну ділянку, а також визнає законними та обґрунтованими позовні вимоги прокурора про
- визнання незаконним та скасування п. 14.1 додатку 1 до рішення 5 сесії Харківської міської ради 6 скликання "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для розміщення об'єктів містобудування" від 23 лютого 2011 року № 154/11;
- визнання недійсними державних актів на право власності на земельну ділянку: з кадастровим номером 6310136300:16:013:0094 серії ЯЖ №467796, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0206 серії ЯЛ №180966, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0225 серії ЯЛ №180985, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0208 серії ЯЛ №180968, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0216 серії ЯЛ №180976, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0232 серії ЯЛ №180992, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0218 серії ЯЛ №180978, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0222 серії ЯЛ №180982, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0219 серії ЯЛ №180979, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0230 серії ЯЛ №180990, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0235 серії ЯЛ №180995, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0241 серії ЯЛ №186501, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0237 серії ЯЛ №180997, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0220 серії ЯЛ №180980, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0234 серії ЯЛ №180994, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0240 серії ЯЛ №181000, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0233 серії ЯЛ №180993, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0226 серії ЯЛ №180986, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0221 серії ЯЛ №180981, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0238 серії ЯЛ №180998, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0231 серії ЯЛ №180991, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0229 серії ЯЛ №180989, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0228 серії ЯЛ №180988, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0227 серії ЯЛ №180987, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0207 серії ЯЛ №180967, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0236 серії ЯЛ №180996, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0239 серії ЯЛ №180999, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0214 серії ЯЛ №180974, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0224 серії ЯЛ №180984, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0223 серії ЯЛ №180983, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0217 серії ЯЛ №180977, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0213 серії ЯЛ №180973, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0211 серії ЯЛ №180971, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0212 серії ЯЛ №180972, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0215 серії ЯЛ №180975, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0209 серії ЯЛ №180969, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0210 серії ЯЛ №180970;
- зобов'язання Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Сонячне містечко» передати територіальній громаді міста Харкова в особі Харківської міської ради земельні ділянки, розташовані у місті Харкові по вул. Тернова, з кадастровими номерами: 6310136300:16:013:0206, 6310136300:16:013:0225, 6310136300:16:013:0208, 6310136300:16:013:0216, 6310136300:16:013:0232, 6310136300:16:013:0219, 6310136300:16:013:0241, 6310136300:16:013:0234, 6310136300:16:013:0226, 6310136300:16:013:0231, 6310136300:16:013:0227, 6310136300:16:013:0239, 6310136300:16:013:0223, 6310136300:16:013:0211, 6310136300:16:013:0209, 6310136300:16:013:0218, 6310136300:16:013:0230, 6310136300:16:013:0237, 6310136300:16:013:0240, 6310136300:16:013:0221, 6310136300:16:013:0229, 6310136300:16:013:0207, 6310136300:16:013:0214, 6310136300:16:013:0217, 6310136300:16:013:0212, 6310136300:16:013:0210, 6310136300:16:013:0222, 6310136300:16:013:0235, 6310136300:16:013:0220, 6310136300:16:013:0233, 6310136300:16:013:0238, 6310136300:16:013:0228, 6310136300:16:013:0236, 6310136300:16:013:0224, 6310136300:16:013:0213, 6310136300:16:013:0215, за актом прийому-передачі.
Отже, колегія суддів дійшла висновку про наявність порушеного права.
Однак, як вбачається з матеріалів справи, Обслуговуючим кооперативом «Житлово-будівельний кооператив «Сонячне містечко» заявлене клопотання про застосування наслідків спливу позовної давності.
З 15.01.2012р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку здійснення судочинства», яким виключено п. 4 ст. 268 ЦК України, в якому було передбачено, що строки позовної давності не поширюються на вимоги про визнання незаконним правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, яким порушено право власності або інше речове право особи.
Пунктом 5 Перехідних положень вказаного закону передбачено, що протягом трьох років з дня набрання чинності цим Законом особа має право звернутись до суду з позовом, зокрема, про визнання недійсним правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, яким порушено право власності або інше речове право особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Згідно з ч. 1 ст. 257 ЦК України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
Згідно ст. ст. 256, 261 ЦК України позовна давність є строком пред'явлення позову як безпосередньо особою, право якої порушене, так і тими суб'єктами, які уповноважені законом звертатися до суду з позовом в інтересах іншої особи - носія порушеного права (інтересу). При цьому, як у випадку пред'явлення позову самою особою, право якої порушене, так і в разі пред'явлення позову в інтересах цієї особи іншою уповноваженою на це особою, відлік позовної давності обчислюється з моменту, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення її права або про особу, яка його порушила.
Пунктом.4.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 29.05.2013 р. № 10 роз'яснено, що у разі коли згідно із законом позивачем у справі виступає прокурор, позовна давність обчислюється від дня, коли про порушення або про особу, яка його допустила, довідався або мав довідатися відповідний прокурор.
Також у ч. 2 п. 1 вищезазначеної постанови Пленуму ВГСУ судам роз`яснено про необхідність мати на увазі, те що, оскільки закон (пункт 10 частини другої статті 16, стаття 21 ЦК України, абзац третій частини другої статті 20 ГК України) визначає визнання недійсними актів державних та інших органів, що суперечать законодавству і порушують права та законні інтереси осіб, як спосіб захисту цивільних прав, то до позовних заяв юридичних осіб і зазначених громадян про визнання недійсними таких актів застосовується загальна позовна давність (з урахуванням, водночас, викладеного в підпункті 3 пункту 5 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку здійснення судочинства" від 20.12.2011 № 4176-VI).
Відповідно до частини 11 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню.
Рішення Харківської міської ради та її органів розміщуються на офіційному сайті Харківської міської ради (http://www.city.kharkov.ua) та публікуються в газеті «Харьковские известия».
Таким чином, прокурор був обізнаний про прийняте Харківською міською радою рішення та не скористався заходами прокурорського реагування щодо приведення у відповідність актів органів місцевого самоврядування до вимог закону.
Згідно із п. 10 наказу Генеральної прокуратури України від 18.10.2010 року "Про організацію прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів", з метою підвищення ефективності наглядової діяльності за додержанням і застосуванням законів, керуючись статтями 1,15,19-24 Закону України "Про прокуратуру", було наказано, зокрема, періодично, але не рідше одного разу на місяць, перевіряти законність правових актів Кабінету Міністрів України, місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування. Використовувати право участі у засіданнях цих органів.
Відповідним суб'єктом здійснення державою своїх цивільних прав в даному випадку є прокурор, який згідно із ст. 1 Закону України "Про прокуратуру", здійснює прокурорський нагляд за додержанням і правильним застосуванням законів місцевими Радами, їх виконавчими органами, з відповідними наслідками прокурорського нагляду, в тому числі і шляхом звернення до суду з позовом в інтересах держави.
Нездійснення своєчасного прокурорського нагляду за прийнятими рішеннями органів місцевого самоврядування, що є обов'язком органів прокуратури відповідно до статті 1 Закону України «Про прокуратуру» призводить до наслідків визначених частиною 2 ст. 12, частиною 4 ст. 267 ЦК України, оскільки держава здійснює свої права через органи державної влади.
Згідно з правовою позицією Верховного Суду України, викладеної у постанові від 29.10.2014р. у справі №6-152цс14, норма частини 1 ст. 261 ЦК України містить презумпцію обізнаності особи про стан своїх суб`єктивних прав, відтак обов'язок доведення терміну, з якого особі стало (могло стати) відомо про порушення права, покладається на позивача.
Як зазначено в постанові судової палати у господарських справах Верховного Суду України від 22.04.2015 по справі № 916/2122/13, ч.ч.1,2,4 ст.29 ГПК України встановлено, що прокурор бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, порушену за позовом інших осіб, на будь-якій стадії іі розгляду для представництва інтересів громадянина або держави. У разі прийняття господарським судом позовної заяви, поданої прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. Прокурор, який бере участь у справі, несе обов`язки і користується правами сторони, крім права на укладення мирової угоди.
Таким чином норми про початок перебігу позовної давності, встановлені для особи, права або інтереси якої порушено, поширюються й на звернення прокурора до суду із заявою про захист державних інтересів.
В абзаці 2 п. 4.1. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 29.05.2013р. № 10 "Про деякі питання практики застосування позовної давності у рішенні господарських спорів" зазначено, що у разі коли згідно із законом позивачем у справі виступає прокурор (ч.2 ст. 29 ГПК України), позовна давність обчислюється від дня, коли про порушення або про особу, яка його допустила, довідався або мав довідатися відповідний прокурор.
Прокурор у позові не зазначає, що саме перешкоджало ознайомитися зі спірними рішеннями на офіційному сайті Харківської міської ради та установчими документами 2-го відповідача в межах строку позовної давності. Вищевказане зумовлює висновок суду про те, що прокурор міг довідатися про відповідні порушення з моменту прийняття та оприлюднення спірних рішень.
Отже, прокурором пропущено строк позовної давності, що за наявності відповідної заяви 2-го відповідача про застосування позовної давності та встановленого судом порушеного права позивача є підставою для відмови в позові.
Таким чином, апеляційна скарга є необґрунтованою і не може бути підставою для скасування оскаржуваного рішення по даній справі. При прийнятті рішення місцевий господарський суд забезпечив дотримання вимог чинного законодавства щодо всебічного, повного та об'єктивного дослідження усіх фактичних обставин справи та дав належну правову оцінку наявним у матеріалах справи доказам, тому рішення господарського суду Харківської області від Харківської області від 04.01.2016р. у справі № 922/2809/15 слід залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Що стосується розподілу судових витрат, колегія суддів зазначає, що згідно приписів статті 49 ГПК України, при відмові в позові судові витрати покладаються на позивача, тобто судові витрати за подання даної апеляційної скарги залишаються за апелянтом.
Ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 21.01.2016р. клопотання прокурора про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги було задоволено, сплату судового збору відстрочено до наступного судового засідання (10.02.2016р.) у даній справі. Станом на день прийняття даної постанови судовий збір за подання апеляційної скарги прокурором не сплачений, а тому підлягає стягненню з прокурора на користь державного бюджету.
Відповідно до абз. 2 пункту 7 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №7 від 17.05.2011 року "Про деякі питання практики застосування розділу XII Господарського процесуального кодексу України" у випадку несплати судового збору у встановленому законом розмірі суд має право стягнути недоплачену суму збору за результатами апеляційного провадження.
А тому виходячи зі ставок судового збору, передбачених Законом України «Про судовий збір», колегія суддів дійшла висновку про стягнення з прокурора на користь держави 4019,40 грн. судового збору за подання апеляційної скарги.
Керуючись ст. 99, п.1 ч.1 ст.103, ст.105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу прокурора Харківської області залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Харківської області від 04.01.2016р. у справі № 922/2809/15 залишити без змін.
Стягнути з Прокуратури Харківської області (61050, м. Харків, вул. Б.Хмельницького, 4, код ЄДРПОУ 02910108, Банк одержувача: ГУДКСУ у Харківській області, розрахунковий рахунок 35217001007171) судовий збір за подання апеляційної скарги на користь Державного бюджету України (Отримувач коштів - УДКСУ у Дзержинському р-ні м. Харкова Харківської області, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37999654, банк отримувача - ГУДКСУ у Харківській області, код банку отримувача (МФО) - 851011, рахунок отримувача - 31216206782003) у сумі 4019,40 грн.
Господарському суду Харківської області видати відповідний наказ.
Повний текст постанови складений 12.02.2016р.
Головуючий суддя О.В. Плахов
Суддя Л.М. Здоровко
Суддя І.А. Шутенко