Справа № 692/61/16-а
Провадження № 2-а/692/4/16
05.02.2016
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 лютого 2016року смт. Драбів
Суддя Драбівського районного суду Черкаської області Фай В.Г., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Драбівському районі Черкаської області про визнання дій протиправними та зобовязання здійснити перерахунок пенсії,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить суд прийняти рішення, яким визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Драбівському районі Черкаської області щодо відмови йому у проведенні перерахунку пенсії з включенням до розрахунку при перерахунку пенсії державного службовця суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, а також зобовязати управління Пенсійного фонду України у Драбівському районі Черкаської області перерахувати та виплатити йому пенсію з урахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та сум індексації заробітної плати з дати призначення пенсії.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що він перебуває на пенсійному обліку в УПФУ в Драбівському районі Черкаської області та отримує пенсію відповідноЗакону України «Про державну службу».
Згідно розпорядження Драбівської районної державної адміністрації від 25 жовтня 2010 року № 218-к позивача було звільнено з посади першого заступника голови райдержадміністрації у звязку з поданою заявою про припинення своїх повноважень новопризначеному голові райдержадміністрації відповідно до ч. 3 ст. 10 Закону України «Про місцеві державні адміністрації».
До управління Пенсійного фонду України в Драбівському районі Черкаської області було направлено всі необхідні документи для призначення пенсії. При визначенні розмірупенсії позивача відповідачем не враховано суму отриманої ним за час роботи матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки та фактично отриманих сум індексації заробітної плати, що призвело до зменшення розміру пенсії позивача.
На своє звернення щодо перерахунку пенсії від 21.01.2016 року, позивач отримав відмову.
Вважаючи дії управління Пенсійного фонду України в Драбівському районі Черкаської області такими, що суперечать законодавству, позивач просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови йому у перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату його пенсії з урахуванням вищезазначених сум - матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки та фактично отриманих сум індексації заробітної плати.
Представник відповідача в своїх письмових запереченнях проти задоволення позову заперечив, звернувши увагу суду на те, що позивач ОСОБА_1 29 жовтня 2010 року при зверненні із заявою про переведення пенсії по ІІ групі інвалідності на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» надав для розрахунку пенсії довідки про складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», але в цих довідках у розділі «Інші виплати» не було зазначено відомостей щодо нарахування та виплати позивачеві жодних виплати. Таким чином, управлінням Пенсійного фонду України в Драбівському районі було призначено пенсію відповідно до діючого на той час законодавства та на підставі тих документів, які були надані власноручно позивачем.
Вивчивши та оцінивши надані сторонами докази на підставі повного, всебічного та об»єктивного їх дослідження, суд вважає, що позов підлягає до задоволення частково, виходячи з наступних підстав.
Відповідно ч. 1 ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає їх право на забезпечення у разі їх повної, часткової або тимчасової втрати працездатності...
Судом також встановлено, що ОСОБА_1 з 18.12.2009 року року перебував на обліку в УПФ України в Драбівському районі Черкаської області та отримував пенсію по ІІ групі інвалідності, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». 29.10.2010 року позивач звернувся до УПФ України в Драбівському районі Черкаської області із заявою про переведення на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».
21.01.2016 року ОСОБА_1 звернувся до УПФ України в Драбівському районі Черкаської області з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням інших виплат, а саме: допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових потреб, оскільки при призначенні пенсії, ці виплати не були враховані при нарахуванні пенсії як державному службовцю.
Рішенням УПФ України в Драбівському районі Черкаської області від 22.01.2016 року ОСОБА_1було відмовлено у перерахунку пенсії.
Згідностатті 37 Закону України «Про державну службу», в редакції закону, що діяла на момент призначення пенсії, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових потреб входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першоїстатті 66 цього Закону, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Зважаючи на вище викладене, суд вважає що матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, сума індексації заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення, на які нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування, включається до складу заробітної плати державного службовця та враховується при обчисленні розміру його пенсії, оскільки перевага має надаватись спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії.
Саме така правова позиція висловлена в постановах Верховного Суду України від 20.02.2012 року у справі № 21-430а11 та від 28 травня 2013 року у справі № 21-97а13.
Відповідно ч. 1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Згідно ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, суд вважає, що позов підлягає до задоволення в межах шестимісячного строку від часу звернення особи до суду, тобто з 27 липня 2015 року включно.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.2,6-10,17,183-2,158-162,265 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Драбівському районі Черкаської області про визнання дій протиправними та зобовязання здійснити перерахунок пенсії - задоволити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Драбівському районі Черкаської області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 неправомірними.
Зобовязати відповідача - Управління Пенсійного фонду України у Драбівському районі Черкаської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 27 липня 2015 року включно з врахуванням інших виплат, а саме: включити до заробітної плати, з якої обчислюється розмір пенсії, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових потреб та матеріальну допомогу на оздоровлення в 2008 2010 роках, а також індексацію заробітної плати за 2008 2010 роки, згідно Довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» за № 2 та № 3 від 18.01.2016 року.
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Драбівському районі Черкаської області про зобовязання суб'єкта владних повноважень здійснити перерахунок пенсії державному службовцю за період з 29 жовтня 2010 року по 27 липня 2015 року залишити без розгляду.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Драбівський районний суд протягом десяти днів з дня отримання сторонами копії постанови суду.
Постанова набуває законної сили після закінчення терміну на апеляційне оскарження в разі неподання апеляцій, а в разі подання апеляцій після прийняття відповідної ухвали апеляційним судом.
Суддя
Драбівського районного суду ОСОБА_2