Постанова № 55747970, 11.02.2016, Глухівський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
11.02.2016
Номер справи
576/2609/15-а
Номер документу
55747970
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 576/2609/15-а

Провадження № 2-а/576/10/16

П О С Т А Н О В А

іменем України

11.02.16 Глухівський міськрайонний суд Сумської області в складі:

головуючого судді Сапона О.В.,

при секретарі Самойленко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Глухові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Глухівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

28 грудня 2015 року позивачка звернулась до суду із вказаним позовом. Свій позов мотивує тим, що з 29 квітня 2013 року вона отримує пенсію за віком згідно із Законом України «Про державну службу». Однак, при нарахуванні даного виду пенсії відповідачем не була врахована така складова заробітної плати державного службовця, з якої позивачці нарахована пенсія, як матеріальна допомога на оздоровлення.

У звязку з цим 30 листопада 2015 року вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок її пенсії державного службовця на підставі поданої нею довідки Головного управління Держгеокадастру у Сумській області за № 6104 від 12 листопада 2015 року про складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Рішенням відповідача від 08 грудня 2015 року № 15 їй було відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на пункт 5 Прикінцевих положень ЗУ«Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», відповідно до якого з 01 червня 2015 року норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена відповідно до ЗУ «Про державну службу», скасовані.

За вказаних обставин позивачка просить визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку призначеної їй пенсії державного службовця, а також зобовязати Глухівське обєднане управління Пенсійного фонду України Сумської області здійснити такий перерахунок, включивши до сум заробітної плати, з якої нараховується пенсія, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, з яких сплачувались страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, у відповідності до довідки Головного управління Держгеокадастру у Сумській області за № 6104 від 12 листопада 2015 року, у розмірі 80% всіх складових, починаючи з 29 квітня 2013 року.

Позивачка в судовому засіданні позов підтримала в повному обсязі.

Представник відповідача в суді позову не визнав та суду пояснив, що дійсно позивачка ОСОБА_1 перебуває на обліку в Глухівському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області та з 29 квітня 2013 року отримує пенсію за віком згідно із Законом України «Про державну службу». Також зазначив, що при призначенні пенсії позивачці були враховані всі складові заробітної плати, які були вказані у наданій нею довідці Головного управління Держземагенства у Сумській області № 1245/07-23 від 24 квітня 2013 року. Крім того, посилається на пункт 5 Прикінцевих положень ЗУ«Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», відповідно до якого з 01 червня 2015 року норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена відповідно до ЗУ «Про державну службу», скасовані. Також, вважає що позивачем, в порушення положень ч. 2 ст. 99 КАС України, порушений шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду. Таким чином, відповідач вважає, що при призначенні пенсії позивачці та приймаючи рішення про відмову у проведенні її перерахунку, діяв у межах повноважень, наданих йому законами України та підзаконними нормативно-правовими актами, а тому просить суд відмовити у задоволенні позову у звязку з його необґрунтованістю.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Так, судом встановлено, що з 29 квітня 2013 року позивачці була призначена пенсія за віком згідно із Законом України «Про державну службу». Дана пенсія була призначена їй з урахуванням всіх складових заробітної плати, які були вказані у наданій нею довідці Головного управління Держземагенства у Сумській області № 1245/07-23 від 24 квітня 2013 року.

Відповідно до довідки Головного управління Держгеокадастру у Сумській області за № 6104 від 12 листопада 2015 року про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 місяці роботи або за 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», розмір інших виплат позивачці ОСОБА_1 за період з 01 квітня 2011 року до 31 березня 2013 року складався з матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 6125 грн. 14 коп. На вказані виплати нарахований єдиний внесок на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Також судом встановлено, що позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та включення для її обчислення суму матеріальної допомоги на оздоровлення, на яку нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Проте відповідач відмовив позивачці у проведенні такого перерахунку, про що 08 грудня 2015 року постановив відповідне рішення.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно з ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Частиною 1 ст. 35 Закону України «Про державну службу» передбачено виплату державним службовцям допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу при наданні щорічної відпустки.

04 лютого 2003 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу», яким внесено зміни до зазначеного закону та доповнено його статтею 37-1, якою визначено порядок і умови перерахунку пенсії державним службовцям. Зокрема, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у звязку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений орган виплачує працівникові за виконану роботу. Статтею 2 даного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

З аналізу вищезазначених норм законодавства вбачається, що матеріальна допомога на оздоровлення входила до системи оплати праці державного службовця.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які згідно до вимог Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування», нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, яка діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.

Закон України «Про оплату праці» та Закон України «Про державну службу» є загальними по відношенні до даних правовідносин, в той час як перевагу мають спеціальні норми Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

Саме така правова позиція викладена Верховним Судом України, зокрема, у постановах від 14 травня 2013 року та 28 травня 2013 року (справи №№ 21-125а13, 21-97а13).

Згідно з ч. 1 ст. 244-2 КАС України Висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обовязковим для всіх субєктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

У довідці Головного управління Держгеокадастру у Сумській області за № 6104 від 12 листопада 2015 року, поданій позивачкою, про складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», вказано, що на всі виплати, включені у довідку, нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення, на яку нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування, включається до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру його пенсії, а тому позивачка має право на перерахунок призначеної пенсії.

Доводи відповідача про те, що починаючи з 01 червня 2015 року і до законодавчого врегулювання спеціальні пенсії не призначаються, а вже призначені не перераховуються, суд вважає необґрунтованими, з огляду на таке.

Так, відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Між тим, пенсія позивачці призначена в квітні 2013 року, тобто, до внесення змін до Закону України «Про державну службу».

Вирішуючи питання про застосування Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у часі, суд виходить з того, що згідно зі ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Посилання відповідача на те, що згідно пункту 5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01 червня 2015 року норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена відповідно до ЗУ «Про державну службу», не діють суд вважає необґрунтованим, оскільки позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії, а не про призначення пенсії вперше.

Відповідно до вимог ст. 84 Закону України «Про пенсійне забезпечення» перерахунок призначеної пенсії при виникненні права на підвищення пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, із першого числа наступного місяця, якщо заяву подано після 15-го числа.

З матеріалів справи вбачається, що позивачка звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 30 листопада 2015 року, тому позовні вимоги в частині зобовязання здійснити перерахунок пенсії підлягають задоволенню з першого числа наступного місяця, тобто з 01 грудня 2015 року.

Підстави для зобовязання здійснити перерахунок пенсії з 29 квітня 2013 року по 30 листопада 2015 року відсутні, оскільки позивачкою не надано суду доказів того, що раніше вона зверталась із заявами про такий перерахунок пенсії.

За вказаних обставин суд вважає необхідним визнати неправомірними дії Глухівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови позивачці у здійсненні перерахунку призначеної їй пенсії державного службовця з урахуванням всіх виплат, з яких проводились відрахування страхових внесків до Пенсійного фонду України, у відповідності до довідки Головного управління Держгеокадастру у Сумській області за № 6104 від 12 листопада 2015 року..

Також суд вважає за необхідне зобовязати Глухівське обєднане управління Пенсійного фонду України Сумської області здійснити позивачці перерахунок пенсії, призначеної на підставі Закону України «Про державну службу», у розмірі 80 %, включивши до сум заробітної плати, з якої нараховується пенсія, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, з яких сплачувались страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, у відповідності до довідки Головного управління Держгеокадастру у Сумській області за № 6104 від 12 листопада 2015 року, починаючи з 01 грудня 2015 року.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 2, 9, 41, 98-100, 158-163, 256 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Глухівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку призначеної їй пенсії державного службовця з урахуванням всіх виплат, з яких проводились відрахування страхових внесків до Пенсійного фонду України, у відповідності до довідки Головного управління Держгеокадастру у Сумській області за № 6104 від 12 листопада 2015 року.

Зобовязати Глухівське обєднане управління Пенсійного фонду України Сумської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії, призначеної на підставі Закону України «Про державну службу», у розмірі 80 %, включивши до сум заробітної плати, з якої нараховується пенсія, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, з яких сплачувались страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, у відповідності до довідки Головного управління Держгеокадастру у Сумській області за № 6104 від 12 листопада 2015 року, починаючи з 01 грудня 2015 року.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 487 грн. 20 коп. сплаченого по справі судового збору.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Харківського апеляційного адміністративного суду через Глухівський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя