Справа № 359/1352/16-п
Провадження № 3/359/295/2016
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 лютого 2016 року м. Бориспіль
Суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області Гончаров О.М., за участю представника митниці ОСОБА_1 , розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від Київської митниці ДФС, про порушення митних правил за ст. 472 МК України відносно ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1; місце народження м. Чойбалсан, Монголія, НОМЕР_1, виданий 13.09.1997 року Луцьким МУ УМВС України у Волинській області; який зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2; працює Головою «Благодійної організації Всеукраїнський благодійний фонд «ЕДЕЛЬВЕЙС» (08700, Київська обл., м. Обухів, вул. Київська, 25, код СДРПОУ 39431836), ідентифікаційний номер 171082115-
ВСТАНОВИВ :
Згідно протоколу , 14.12.2015 до відділу митного оформлення № 5 митного поста Святошин» (Київська обл., м. Обухів, вул. Будьонного, 33) Київської митниці ПФС, Головою «Благодійної організації Всеукраїнський благодійний фонд «ЕДЕЛЬВЕЙС» (08700, Київська обл., м. Обухів, вул. Київська, 25, код ЄДРПОУ 39431836) ОСОБА_2 з метою випуску у вільний обіг товару «Гуманітарна допомога речі бувші у використанні: одяг та взуття, посуд скляний (тарілки), посуд скляний (склянки), опори для ходіння милиці), ліжка металеві, меблі дерев'яні (шафи), іграшки дитячі» подана митна декларація типу IM 40 АА та товаросупровідні документи.
Подану митну декларацію зареєстровано за номером : 2513 0007/2015/609015.
Ввезення товару здійснено на підставі дарчого листа від надавача (донора) -гуманітарної допомоги «Global Aid Network (GAiN) e.V.» (Am Unteren Rain 2, 35394 Gieben, Німеччина) б/н від 09.11.15, рахунку проформи від 09.11.15 № 1024/2015-56, наказів Міністерства соціальної політики України від 17.11.2014 .\ь 910 та від 23.11.2015 №1134.
Пропуск вантажу через митний кордон України здійснено Волинською митницею ДФС.
Товар перевозився вантажним автотранспортом з реєстраційним номером ЛС6463ВТ/АС2955ХТ. Після надходження товару в зону діяльності відділу митного оформлення № 5 митного поста «Святошин» Київської митниці ДФС шантаж на підставі єдиного уніфікованого документа від 13.11.2015 № 455 було розміщено на склад гуманітарної допомоги БО ВБФ «Едельвейс» за адресою Київська область, місто Обухів, вулиця Київська 25.
Під час проведення митного огляду товару заявленого за МД Зё 125130007/2015/609015 виявлено товари , які не були задекларовані за встановленою формою.
Виявлений факт засвідчено актом про проведення митного огляду товарів від 23.12.2015 року № 125130007/2015/609015.
У відповідності до вимог статті 262 МК України товари, що переміщуються через митний кордон України, декларуються органу доходів і зборів, який здійснює митне оформлення цих товарів.
Згідно до ч. 1 ст. 257 МК України декларування здійснюється шляхом ^явлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари , мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Частиною 4 ст. 266 МК України встановлено, що у разі самостійного декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення декларантом передбачену цим Кодексом відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі несе декларант.
Відповідно до частини 1 статті 266 МК України декларант зобов'язаний здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом; на вимогу органу доходів і зборів пред'явити товари, транспорті засоби комерційного значення для митного контролю і митного оформлення; надати органу доходів і зборів передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей; у випадках визначених цим Кодексом та Податковим кодексам України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу X цього Кодексу; у випадках, визначених цим Кодексом та іншими законами України, сплатити інші платежі, контроль за справленням яких покладено на органи доходів і зборів.
Згідно з даними, зазначеними у графі 54 МД № 125130007/2015/609015 митна декларація заповнена ОСОБА_2, головою Благодійної організації Всеукраїнський благодійний фонд «ЕДЕЛЬВЕЙС» (код ЄДРПОУ 39431836) та засвідчена особистим підписом і печаткою підприємства.
Таким чином, головою Благодійної організації Всеукраїнський Благодійний фонд «ЕДЕЛЬВЕЙС» (код СДРПОУ 39431836) ОСОБА_2 не заявлено за встановленою формою, у МД від 14.12.2015 №15130007/2015/609015, точні та достовірні відомості про товари, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 472 МК України.
В судовому засідання представник митниці просить застосувати конфіскацію товару та штраф.
ОСОБА_2 на розгляд справи не з;явився.
Вивчивши адміністративний матеріал, прихожу до висновку, що він підлягає поверненню до Київської митниці ДФС для проведення додаткової перевірки, виходячи з наступного.
У відповідності до ст.254 КУпАП, про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол. Аналогічна вимога міститься і вст.494 МК України. Протокол в обов'язковому порядку повинен містити необхідні для розгляду справи відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності. Тобто, протокол є підставою для розгляду справи щодо особи, яку притягнуто до адміністративної відповідальності.
Цих вимог закону при складанні протоколу про порушення митних правил у повній мірі виконано не було.
Згідно ч. 1ст. 494 МК Українипро кожний випадок виявлення порушення митних правил уповноважена посадова особа митного органу, яка виявила таке порушення, невідкладно складає протокол за формою, установленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері фінансів. Тому Міністерством юстиції України 20 червня 2012 року за №1015/21327 затверджено та зареєстровано форми процесуальних документів у справах про порушення митних правил, у тому числі протокол про порушення митних правил.
Протокол про порушення митних правил є основним джерелом доказів. Проте він може бути визнаний таким лише за умов: по-перше, коли протокол складений уповноваженою посадовою особою митних органів; по-друге, складений не пізніше термінів, передбачених для накладення адміністративного стягнення; по-третє, зміст протоколу відповідає усім вимогам, передбаченимст. 494 МК України.
Відповідно до ч.ч. 2, 5, 7 ст. 494 МК України протокол про порушення митних правил повинен містити, в т.ч., такі дані:
1) дату і місце його складення;
2) посаду, прізвище, ім'я, по батькові посадової особи, яка склала протокол;
3) необхідні для розгляду справи відомості про особу, яка притягується до відповідальності за порушення митних правил, якщо її встановлено;
4) місце, час вчинення, вид та характер порушення митних правил;
5) посилання на статтю цього Кодексу, що передбачає адміністративну відповідальність за таке порушення.
У разі складення протоколу особі, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, роз'яснюються її права, передбачені статтею 498 цього Кодексу.
Протокол складається у двох примірниках, один з яких вручається під розписку особі, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил.
Зі змісту протоколу, складеного відносно гр.-на України ОСОБА_2 вбачається, що він даним вимогам не відповідає, тому що права особі, відносно якої він складений, роз'яснені не були і дані про вручення їй другого примірника протоколу в матеріалах відсутні.
Повідомлення ( а.с.59) про необхідність з;явитися до Київської митниці ДФС , наявний у матеріалах справи, не є свідченням вручення протоколу особі, відносно якої він складений. Більш того, в незаконний спосіб його вручено для передачі ОСОБА_2 сторонньою особою.
Пунктом 3 ч. 2 ст. 494 МК України встановлено, що протокол про порушення митних правил повинен містити необхідні для розгляду справи відомості про особу, яка притягується до відповідальності.
При цьому, згідно ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Крім цього, статтею 489 МК України зобов'язано посадову особу при розгляді справи про порушення митних правил з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність та чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності.
З наведених норм закону вбачається, що суд може прийняти до провадження справу про порушення митних правил та розглянути її по суті, коли особа, яка вчинила правопорушення, встановлена, та щодо неї складено протокол про адміністративне правопорушення.
У разі якщо особа не встановлена, суди, згідно з вимогами пункту 1 частини першої статті 527 МК України, повинні приймати рішення про проведення додаткової перевірки для встановлення особи, що вчинила правопорушення.
Такі ж рекомендації містяться в п. 14 Постанови Пленуму Верховного Суду України №8 від 03.06.2005 року «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» .
Таким чином , оскільки особа встановлена , протокол повинен складатися тільки в її присутності, а в разі відмови від отримання примірника до протоколу вноситься відповідний запис, після чого направляється особі ( ст.494 ч.2 п.108 МК України.)
Протокол не містить відомостей про вартість вилученого майна. З висновками товарознавчої експертизи від 03.02.2016 року ОСОБА_2 не ознайомлено, а цей висновок є складовою частиною протоколу.
Судом встановлено порушення вимог ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод в частині :
a) бути негайно і детально поінформованим зрозумілою для нього мовою про характер і причини обвинувачення, висунутого проти нього;
b) мати час і можливості, необхідні для підготовки свого захисту;
c) захищати себе особисто чи використовувати юридичну допомогу захисника, вибраного на власний розсуд, або - за браком достатніх коштів для оплати юридичної допомоги захисника - одержувати таку допомогу безоплатно, коли цього вимагають інтереси правосуддя;
Відповідно до п. 1 ч. 1ст. 527 МК Україниу справі про порушення митних правил митний орган або суд (суддя), що розглядає справу, виносить одну з таких постанов: 1) про проведення додаткової перевірки; 2) про накладення адміністративного стягнення; 3) про закриття провадження у справі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.256,257,279,283,284 КУпАП України, ст.ст.472,527МК України,ст. 41 Конституції України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративну справу за протокол про порушення митних правил за ст. 472 МК України відносно ОСОБА_2 повернути до Київської митниці ДФС для проведення додаткової перевірки та доопрацювання.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена прокурором у випадках, передбачених частиною п»ятою статті 7 КУпАП, особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
.
Постанова суду набрала законної сили ____.
суддя О. М.Гончаров