Справа №2-а/142/10/16
134/2087/15-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.02.2016
Піщанський районний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Фартух О.І.
при секретарі Яворській О.В.
розглянувши у скороченому провадженні в смт. Піщанка цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України в Крижопільському районі Вінницької області про визнання неправомірними дій відповідача з відмови у відновленні виплати пенсії, зобов»язання вчинення певних дій, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулася з вищезазначеним позовом до відповідача про оскарження дій суб'єкта владних повноважень, визнання неправомірними дій відповідача з відмови у відновленні виплати пенсії, зобов»язання вчинення певних дій.
Судом справу розглянуто у скороченому провадженні, за відсутності сторін.
Як вбачається з позовної заяви, позивачка ОСОБА_1 прохала визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у Крижопільському районі щодо відмови їй у відновленні виплати раніше призначеної пенсії по ІІІ групі інвалідності, зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Крижопільському районі з 1 червня 2015 року відновити їй виплату пенсії' з інвалідності ІІІ групи.
Відповідач, у письмових запереченнях, позовні вимоги не визнав, заперечив проти задоволення позову. Зазначив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ у Крижопільському районі з 8 січня 2013 року і отримувала пенсіїо як інвалід III групи, при цьому працює на посаді державного службовця.
Вказана посада віднесена до посад, які дають право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про державну службу».
3 1 квітня 2015 року їй було призупинено виплату пенсії.
7 грудня 2015 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про відновлення виплати їй даної пенсії.
09 грудня 2015 року Управлінням ПФУ у Крижопільському районі було розглянуто заяву позивачки та надало відповідь, в якій зазначалось, що з 1 квітня 2015 року набули чинності норми Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213, якими внесено зміни до статті 47 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058 в частині, що тимчасово у період з квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року в період роботи особи (крім інвалідів І та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту) на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного грошового утримання в порядку та на умовах, передбачених Законами України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", призначені у відповідності до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», пенсії не виплачуються.
Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» поновлюється.
З огляду на зазначене, вважає, що при припиненні з 01.04.2015 року виплати позивачці пенсії' по інвалідності Управлінням ПФУ у Крижопільському районі правильно застосовано вимоги Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213.
Дослідивши письмові докази у справі, суд вважає вимоги позивача законними та обґрунтованими, виходячи з наступного.
З 08 січня 2013 року по даний час ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Крижопільському районі і отримує пенсію по інвалідності відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-ГУ.
З моменту призначення їй пенсії' і по даний час вона працює.
Дана посада віднесена до посад державних службовців.
З 1 квітня 2015 року Управлінням ПФУ у Крижопільському районі було призупинено виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності.
7 грудня 2015 року вона звернулась до управління ПФУ в Крижопільському районі з заявою про надання роз'яснення причин припинення виплати їй пенсії та з вимогою про відновлення виплати пенсії по інвалідності.
09 грудня 2015 року управлінням ПФУ у Крижопільському районі позивачці надано відповідь, в якій зазначено, що з 01 квітня 2015 року набули чинності норми Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213, відповідно до якого у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року особи, які мають право на призначення пенсії /щомісячного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про судоустрій і статус судців», «Про прокуратуру» пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не виплачуються.
Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.
Відповідно до ч. І ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Україна є правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права.
Конституція України має найвищу юридичну силу, закони приймаються на її основі і повинні відповідати їй; державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову (стаття 1, частина перша статті 6, частини перша, друга статті 8 Конституції України).
Конституцією України встановлено, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом; кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб.
Відповідно до ч. І ст. 58 Конституції України закони та інші правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до п.1 ч. І ст. 8 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами, в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші передбачені цим Законом.
Частиною 2 ст. 30 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період роботи, до влаштування чи після припинення роботи.
Статтею 36 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» передбачено матеріальне, соціально-побутове і медичне забезпечення інвалідів, яке здійснюється у вигляді грошових виплат (пенсій, допомоги, одноразових виплат), забезпечення медикаментами, технічними й іншими засобами, включаючи друковані видання із спеціальним шрифтом, звукопідсилюючу апаратуру та аналізатори, а також шляхом надання послуг по медичній, соціальній, трудовій і професійній реабілітації, побутовому та торговельному обслуговуванню.
Відповідно до пункту 5 розділу III «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії /щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", «Про прокуратуру", «Про судоустрій і статус суддів", «Про статус народного депутата України", «Про Кабінет Міністрів України", «Про судову експертизу", «Про Національний банк України", «Про службу в органах місцевого самоврядування", «Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Вказаний у пункті 5 розділу III «Прикінцеві положення» Закону № 213 закон щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах до 1 червня 2015 року не прийнятий, у зв'язку з чим з вказаної дати втратила чинність норма Закону України «Про державну службу» щодо пенсійного забезпечення і відповідно пенсії за цим Законом не призначаються.
В даний час особам, які підпадають під дію Закону України «Про державну службу», пенсія призначається відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Вище зазначене свідчить про те, що з 1 червня 2015 року посада, на якій працює ОСОБА_1, не дає їй права на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», у зв'язку з чим передбачені ч. 1 ст. 47 ст. 54 Закону 1058 підстави для невиплати пенсії призначеної відповідно до Закону 1058, відпали і з 1 червня 2015 року перешкоди для виплати позивачці пенсії по інвалідності відсутні
Статтею 22 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження обсягу існуючих прав і свобод.
Статтею 64 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Управління Пенсійного фонду України в Крижопільському районі, відмовивши ОСОБА_1 у відновленні виплати пенсії по інвалідності, порушило вимоги ст. 22 Конституції України щодо неприпустимості звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів та ст. 58 Конституції України про неприпустимість зворотної дії у часі законів та інших нормативно-правових актів.
Суд, згідно зі ст. 86 КАС України, оцінює докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об»єктивному дослідженні.
З»ясувавши фактичні обставини справи та перевіривши твердження позивачки доказами, суд дійшов висновку про необхідність захисту права позивача на поновлення пенсії по інвалідності шляхом визнання дій відповідача щодо відмови позивачу у поновленні виплати пенсії неправомірними та зобов'язання відповідача відновити ОСОБА_1 виплату пенсії з 01 червня 2015 року, що відповідає вимогам ч. 2 ст. 11 КАС України.
Про відшкодування судових витрат, понесених при зверненні до суду, позивач не просив.
Відповідно до положень ст. 256 КАС України суд допускає негайне виконання постанови, у межах суми стягнення за один місяць.
Керуючись ст. ст. 2, 5, 9, 11, 41, 71, 94, 160, 167, 256 ч. І КАС України, на підставі ст.ст. 19, 22, 64 Конституції України, ст.ст. 8, 47 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування", суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Крижопільському районі про визнання неправомірними дій щодо відмови у відновленні виплати пенсії, обмеження її розміру та зобов»язання вчинення певних дій - задовольнити повністю.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України у Крижопільському районі з припинення виплати пенсії ОСОБА_1 неправомірними.
Зобов»язати управління Пенсійного фонду України у Крижопільському районі поновити виплату призначеної 8.01.2013 року пенсії по інвалідності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 01 червня 2015 року.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги на судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Піщанський районний суд Вінницької області.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
СУДДЯ: