Постанова № 55729106, 12.02.2016, Ємільчинський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
12.02.2016
Номер справи
277/27/16-а
Номер документу
55729106
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 277/27/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" лютого 2016 р. смт. Ємільчине

Ємільчинський районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді Греська В.А.

при секретарі Сорока М.М.

з участю позивача ОСОБА_1

представників відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Ємільчинському районі про визнання дій неправомірними та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії, -

в с т а н о в и в:

13.01.2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України в Ємільчинському районі Житомирської області щодо відмови включити суми матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати в заробітну плату для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зобов'язати відповідача провести перерахунок призначеної пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції чинній на день звільнення, у розмірі 87% від суми заробітної плати, з якої було сплачено відрахування на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, включивши в розрахунок суму матеріальної допомоги на оздоровлення - 7920,57 грн., індексацію заробітної плати 210,39 грн. та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань в розмірі 4500,51 грн. за 24 календарні місяці роботи перед призначенням пенсії згідно Закону України «Про державну службу» (з 01.01.2007 р. до 31.12.2008р.) та здійснити відповідні виплати, перерахунок призначеної пенсії зробити відповідно до статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 29 грудня 2015 року. Вимоги мотивує тим, що він з січня 2009 року перебуває на пенсійному обліку в управлінні пенсійного фонду України в Ємільчинському районі і отримує пенсію згідно статті 37 Закону України «Про державну службу» у розмірі 87% від суми заробітної плати державного службовця.

Заробітна плата для обчислення пенсії взята за 24 календарні місяці роботи (з 01.01.2007 р. по 31.12.2008 р.), проте у складові заробітної плати не враховано суму індексації заробітної плати, суму матеріальної допомоги на оздоровлення та суму матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

29.12.2015 року він звернувся до відповідача з заявою, в якій просив провести перерахунок призначеної йому пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» так як, під час перерахунку пенсії не було враховано суму матеріальної допомоги на оздоровлення - 7920,57 грн., індексацію заробітної плати 210,39 грн. та суму матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в розмірі 4500,51 грн., зазначені у довідці про складові заробітної плати в період з січня 2007 року по грудень 2008 року, на які нараховувались та сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до положень статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» і ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». До заяви була надана нова довідка про складові заробітної плати, якою підтверджено, що на всі виплати, включені в довідку, нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

29.12.2015 року позивач отримав відповідь, в якій відповідач повідомив, що згідно статті 37-1 Закону України «Про державну службу» порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначається Кабінетом Міністрів України та відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 1 червня 2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначається відповідно до Закону України «Про державну службу». У зв'язку з викладеним з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Позивач вважає, що відповідач відмовив йому у перерахунку розміру пенсії не посилаючись аргументовано на жодний нормативний документ.

Такий порядок нарахування пенсії позивач вважає незаконним та не правильним.

Позивач в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, зіславшись на обставини викладені в позовній заяві та просив їх задовольнити, зазначивши, що при призначенні пенсії відповідачем не були враховані матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати. При перерахунку пенсії, яка проводилася виходячи із суми заробітної плати за 24 календарні місяці з 01.01.2007 року по 31.12.2008 року, часу звернення за перерахунком пенсії при звільненні відповідач індексацію заробітної плати та суми матеріальних допомог помилково не включив в розрахунок суми, з якої проводився перерахунок пенсії.

Представник відповідача позов не визнала та просила відмовити у задоволенні позовних вимог позивача за безпідставністю, пояснивши, що при призначенні позивачу пенсії матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати не враховувалася. При звільненні позивача та проведенні перерахунку йому пенсії зазначені суми також не були враховані, оскільки на її думку до інших виплат відносяться надбавки за знання і використання в роботі іноземної мови, за почесне звання «заслужений», за роботу з таємними документами, доплати за науковий ступінь, а матеріальна допомога та індексація заробітної плати до таких виплат не відноситься і не повиинні були включатися, а також надала суду акт №26 від 02.02.2016 року позапланової перевірки достовірності та обгрунтованості видачі довідки для призначення (перерахунку) пенсії, згідно якого в довідці про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», за період з 01.01.2007 року по 31.12.2008 року та особових рахунках по нарахуванню заробітної плати за період з 01.01.2007 року по 31.12.2008 року розбіжностей в сумах заробітку не виявлено.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи суд прийшов до висновку, що позов обгрунтований і підлягає задоволенню з наступних підстав.

Позивач з січня 2009 року одержує пенсію за віком згідно з Законом України «Про державну службу» №3723-ХІІ призначену управлінням ПФУ в Ємільчинському районі з розрахунку 87 відсотків від заробітної плати.

29.12.2015 року позивач звернувся до відповідача із заявою за перерахунком пенсії, до якої додав довідку про складові заробітної плати за період із 01.01.2007 року по 31.12.2008 року. У дану довідку включено виплати, на які нараховувалися та сплачувалися страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, зокрема, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Відсотковий розмір заробітної плати державного службовця, з якої призначається пенсія виплачується з урахуванням стажу державної служби, при цьому застосуванню підлягає ст. 37 Закону України № 3723-ХІІ у редакції яка була чинною на час призначення пенсії і призначена пенсія позивачу в розмірі 87 відсотків від суми його заробітної плати є правильною.

У частині першій статті 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, сума індексації входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно правової позиції висловленої Верховним Судом України, зокрема у постанові від 20 лютого 2012 року №21-430а11, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Відповідно до ст.244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обовязковим для всіх субєктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Керуючись ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року, ст. 1 Закону України "Про оплату праці", ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", постановою ВСУ від 20 лютого 2012 року №21-430а11, ст. ст. 158, 159, 160-163, 167, 186, 244-2 КАС України, -

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати дії УПФУ в Ємільчинському районі щодо відмови включити суму матеріальної допомоги на оздоровлення, суму матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати в заробітну плату для перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» неправомірними.

Зобовязати управління пенсійного фонду України в Ємільчинському районі здійснити перерахунок належної ОСОБА_1 пенсії на день звільнення з державної служби у розмірі 87% суми заробітної плати, з якої було сплачено відрахування на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, включивши в розрахунок суму матеріальної допомоги на оздоровлення 7920 (сім тисяч девятсот двадцять) грн. 57 коп., суму матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань 4500 (чотири тисячі пятсот) грн. 51 коп. та індексацію заробітної плати 210 (двісті десять) грн. 39 коп. за 24 календарні місяці роботи при звільненні згідно Закону України «Про державну службу» (з 01.01.2007 р. до 31.12.2008р. ) та здійснити відповідні виплати.

Перерахунок призначеної пенсії зробити відповідно до статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 29 грудня 2015 року часу звернення до УПФУ в Ємільчинському районі за проведенням перерахунку пенсії.

На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Ємільчинський районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя /підпис/

Копія вірна:

Суддя: ОСОБА_3