Рішення № 55727581, 10.02.2016, Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська

Дата ухвалення
10.02.2016
Номер справи
204/6727/15-ц
Номер документу
55727581
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 204/6727/15-ц

Провадження № 2/204/269/16 р.

КРАСНОГВАРДІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДНІПРОПЕТРОВСЬК

49006, м. Дніпропетровськ, проспект Пушкіна 77-б тел. (056) 371 27 02, inbox@kg.dp.court.gov.ua

_____________________________

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 лютого 2016 року Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська в складі:

головуючої судді Самсонової В.В.

за участю секретаря Зайченко О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті ради до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги малозабезпеченим сім'ям,-

В С Т А Н О В И В:

В жовтні 2015 року позивач звернувся до суду з даною позовною заявою, в якій просив визнати одержання коштів, виплачених ОСОБА_1 у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям неправомірним та стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської суму незаконно отриманої допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 5520,06 грн. В обґрунтування своїх позовних вимог вказав на те, що відповідачці до її заяв була призначена державна соціальна допомога, як малозабезпеченій сім'ї на загальну суму 5520,06 грн. Всі належні до виплати кошти заявниця отримала. В результаті проведеної державним соціальним інспектором управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті ради перевірки довідок про доходи, наданих відповідачем разом із заявами, встановлено, що подано недостовірну інформацію щодо суми доходів, отриманих за основним місцем роботи. Згідно трудового договору № 04521200821 відповідачка працювала у ПП ОСОБА_2 та отримувала дохід у розмірі 0,5 ставки заробітної плати на місяць. ПП ОСОБА_2 у звітностях 1ДФ за II, III, IV квартал 2013 року звітувала, що відповідачка отримувала дохід у сумі повної ставки заробітної плати. 15 грудня 2014 року управління отримало відповідь на запит з Державної податкової інспекції, тобто з цього моменту було виявлено невідповідність даних, поданих заявницею у декларації про доходи за II, III, IV квартал 2013 року та фактично отриманим доходом. На запит управління Державна податкова інспекція надала інформацію, відповідно до якої можна зробити висновок, що дохід відповідачки у період з 01.04.2013 року по 30.09.2013 року перевищував у два раз суми доходів, які вона задекларувала. Так, відповідачкою було надано недостовірну інформацію в декларації про доходи від 03.10.2013 року, що призвело до надмірної виплати державної соціальної допомоги, як малозабезпеченій сім'ї. 29 квітня 2015 року управління направило повідомлення відповідачі про зобов'язання сплатити переплату до 15.06.2015 року. 03 вересня 2015 року управління повторно направило повідомлення відповідачці про зобов'язання сплатити переплату до 05.10.2015 року. Проте, станом на сьогодні сума переплати державної соціальної допомоги, як малозабезпеченій сім'ї у розмірі 5520,06 грн., від відповідачки на рахунок управління не надійшла. Тому, виникла підстава звернення до суду.

В судове засідання представник позивача Тершак Г.А. не з'явилася, про час та місце слухання справи була повідомлена належним чином, раніше надала суду заяву, в якій вказала, що позовні вимоги підтримує та просить задовольнити їх в повному обсязі. Справу просила розглянути без участі представника позивача. Також, зазначила, що не заперечує проти проведення заочного розгляду справи.

Відповідачка в судове засідання не з'явилася, про час та місце слухання справи була повідомлена належним чином через засоби масової інформації (обласна суспільно-політична газета «Вісті Придніпров'я» № 5 від 28.01.2016 року), причину своєї неявки суду не повідомила.

Зі згоди представника позивача, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 224 ЦПК України.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню по наступним підставам.

У судовому засіданні було встановлено, що на підставі заяв відповідачки про призначення допомоги малозабезпеченим сім'ям (а.с.16-17,24-25), рішеннями Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у м. Дніпропетровську ради останній була призначена допомога малозабезпеченим сім'ям.

Як вбачається із заяв відповідачки про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, відповідачка була повідомлена про обов'язок повідомити органи праці та соціального захисту населення про зміну всіх обставин, які можуть вплинути на отримання нею соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг.

Відповідно до п.12 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250, у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом.

Згідно ст. 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та п. 6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250, для призначення допомоги подається декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї.

В поданих Деклараціях про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням допомоги малозабезпеченим сім'ям, відповідачка підтвердила, що усвідомлює, що в разі подання нею неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан, їй може бути відмовлено в призначенні допомоги або припинено її надання.

Так, згідно трудового договору № 04521200821 відповідачка працювала у ПП ОСОБА_2 та отримувала дохід у розмірі 0,5 ставки заробітної плати на місяць (а.с.31), який (дохід) відповідачка й зазначила у своїй декларації.

Закон України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям.

Відповідно до ч. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

Згідно ст. 2 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», законодавство про державну соціальну допомогу складається з Закону України «Про прожитковий мінімум», цього Закону, інших нормативно-правових актів, що регулюють правовідносини з надання державної соціальної допомоги.

Статтею 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» передбачено, що право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України.

Проте, 15 грудня 2014 року позивач отримав відповідь на запит з Державної податкової інспекції, згідно якої ПП ОСОБА_2 у звітностях 1ДФ за II, III, IV квартал 2013 року звітувала, що відповідачка отримувала дохід у сумі повної ставки заробітної плати. Тобто, з цього моменту було виявлено невідповідність даних, поданих заявницею у декларації про доходи за II, III, IV квартал 2013 року та фактично отриманим доходом.

З інформації, наданої Державною податковою інспекцією, було встановлено, що дохід відповідачки у період з 01.04.2013 року по 30.09.2013 року перевищував у два раз суми доходів, які вона задекларувала. Тобто, відповідачкою було надано недостовірну інформацію в декларації про доходи від 03.10.2013 року, що призвело до надмірної виплати державної соціальної допомоги, як малозабезпеченій сім'ї.

У відповідності до п. 28 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» № 250 від 24.02.2003 року, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Тому, 29 квітня 2015 року позивач направив відповідачці повідомлення про припинення надання допомоги та зобов'язання сплатити переплату до 15.06.2015 року (а.с.10 на обороті). 03 вересня 2015 року позивач повторно направив відповідачці повідомлення про припинення надання допомоги та зобов'язання сплатити переплату до 05.10.2015 року (а.с.7). Проте, станом на час розгляду справи належна сума коштів відповідачкою повернута не була.

Відповідно до ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

За таких обставин, з урахуванням всього вищевказаного, оцінюючи всі докази у їх сукупності, приймаючи до уваги, що знайшов підтвердження факт того, що відповідачці була неправомірно виплачена допомога малозабезпеченим сім'ям у розмірі 5520,06 грн., яку вона на даний час добровільно не повернула, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню та вважає за необхідне стягнути з відповідачки на користь позивача суму незаконно отриманої допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 5520,06 грн.

Крім того, відповідно до вимог ч. 3 ст. 88 ЦПК України, з відповідачки повинно бути стягнено в дохід держави судовий збір по справі в сумі 1218 грн. 00 коп., оскільки позивач звільнений від сплати судового збору при зверненні до суду.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 3, 15, 16, 1166, 1212 ЦК України, Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» № 250 від 24.02.2003 року, ст. ст. 10, 11, 57-61, 88, 169, 209, 212-215, 224-227 ЦПК України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті ради до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги малозабезпеченим сім'ям - задовольнити.

Визнати одержання коштів, виплачених ОСОБА_1 у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям - неправомірним.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської суму незаконно отриманої допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 5520 грн. 06 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 1218 грн. 00 коп.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до апеляційного суду Дніпропетровської області через Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя В.В. Самсонова