Справа № 686/24557/15-а
ЄУН 686/24557/15-а
справа 2-а/686/903/15
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 лютого 2016 року Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області у складі:
головуючого судді Колієва С.А.
при секретарі Конопко А.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Хмельницькому про визнання неправомірними дії та зобовязання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом в якому зазначив, що 17 лютого 2006 року йому було призначено пенсію по інвалідності відповідно до ЗУ «Про державну службу». При обчисленні розміру призначеної йому пенсії відповідачем був врахований лише розмір його посадового окладу, надбавка за ранг, за вислугу років, за високі досягнення у праці, а інші виплати: матеріальна допомога на оздоровлення до відпусток, до такого розрахунку включені не були. У листопаді 2015 року він звернувся до управління ПФУ у м. Хмельницькому з заявою в якій просив провести перерахунок призначеної йому пенсії на підставі довідки про складові його заробітної плати за №616/к-12 від 25.11.2015 року, однак у цьому йому було відмовлено. Вважає таку відмову незаконною, оскільки з усіх включених у довідку виплат, в тому числі матеріальну допомогу на оздоровлення були нараховані та сплачені внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування. За таких обставин, відповідно до положень ЗУ «Про оплату праці», ЗУ «Про державну службу», ЗУ «Про пенсійне забезпечення», вказані суми повинні бути враховані відповідачем під час обчислення розміру його пенсії. З урахування викладеного, просить суд визнати дії управління ПФУ в м. Хмельницький щодо відмови у включенні суми матеріальної допомоги на оздоровлення до складу заробітку, який обчислюється при призначенні пенсії протиправними; зобовязати УПФУ в м. Хмельницький здійснити перерахунок його пенсії з 17.02.2006 року в розмірі 83% для розрахунку, включивши до сум заробітної плати з якої нараховується пенсія суму матеріальної допомоги на оздоровлення та згідно довідки за №616/к-12 від 25.11.2015 року.
Ухвалою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 15 грудня 2015 року позовні вимоги ОСОБА_1 за період з 17 лютого 2006 року по 14 червня 2015 рік включно були залишені без розгляду у звязку з пропуском строку встановленого ст.99 КАС України.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позов підтримав, просив його задовольнити, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові.
В судове засідання представник відповідача не зявився, надав письмові заперечення в яких у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 просив відмовити, посилаючись на їх безпідставність, а справу розглянути за його відсутності. Зазначив, що виплати, які отримував позивач та які він просить врахувати під час обчислення його пенсії, відповідно до положень ст.33 ЗУ «Про державну службу» не передбачені як складова частина заробітної плати, а тому не можуть бути враховані в заробіток, із якого обчислюється пенсія державному службовцю. Крім того, посилаючись на положення ст.ст.99, 100 КАС України зазначила, що позивач пропустила встановлений законом строк для звернення до адміністративного суду за захистом своїх порушених прав.
Перевіривши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у УПФ України у м. Хмельницький та з 17 лютого 2006 року позивачу була призначена пенсія по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 83% від заробітної плати державного службовця.
25 листопада 2015 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача з завою про перерахунок його пенсії по заробітку, надавши довідку хмельницької районної державної адміністрації № №40/05-3514/15 від 19.11.2015 року про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» за період з лютого 2004 по січень 2006 рік в якій зазначені суми виплачених надбавок, премій та інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення), які позивач отримував за вищевказаний період.
Листом УПФУ у м. Хмельницький від 25.11.2015 року № 616/к-12 за результатами розгляду вказаного звернення ОСОБА_1 було повідомлено заявнику, про відмову у здійсненні перерахунку пенсії. В обґрунтування прийнятого рішення відповідачем було зазначено, що відповідно до ст.33 Закону України «Про Державну службу» матеріальна допомога на оздоровлення не передбачена як складова заробітної плати, а тому не може бути врахована в заробіток, з якого обчислюється пенсія державному службовцю.
Згідно ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ( на час призначення пенсії позивачу у редакції Закону -90 відсотків ).
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконаленні визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року № 865, посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу», враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, а, згідно пп. 2 п. 4 цієї ж постанови, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95 ВР «Про оплату праці» (далі - Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.
Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
До інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, діюче законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати для призначення пенсії державного службовця усі виплати без винятку, з яких справляється перерахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Зазначену правову позицію підтримано практикою Верховного суду України у постанові від 20.02.2012 (справа №21-430а11), при вирішенні аналогічних справ за якою отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
З огляду на викладене суд вважає, що пенсія позивача повинна обчислюватися із заробітної плати, яку він отримував на день звільнення, в тому числі з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески, з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу» згідно з довідки Хмельницької районної державної адміністрації № 40/05-3514/15 від 19.11.2015 року про складові заробітної плати позивача за період з лютого 2004 року по січень 2006 рік (надбавки та премії за останні 24 календарних місяці роботи за будь-які 60 календарних місяців роботи перед зверненням за пенсією, яка подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»).
На всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Водночас суд зазначає, що відповідно до частини 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсії проводиться у такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії -з першого числа місяця , в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15 числа.
Враховуючи, що ОСОБА_1 звернувся до УПФУ в місті Хмельницькому та надав всі необхідні документи для здійснення перерахунку його пенсії з урахуванням спірних сум лише 25 листопада 2015 року, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог позивача, якому відповідач повинен здійснити перерахунок пенсії з 01.12.2015 року.
На підставі наведеного, Законів України «Про пенсійне забезпечення», «;Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про державну службу», «Про оплату праці», керуючись ст.ст. 2, 5, 6, 11, 71, 158-163 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницький задовольнити частково.
Визнати відмову управління Пенсійного фонду у місті Хмельницькому щодо включення суми матеріальної допомоги на оздоровлення для призначення пенсії ОСОБА_1 протиправною.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2015 року у розмірі 83 відсотків відповідно до Закону України «Про державну службу» (в редакції Закону на час призначення пенсії), включивши до сум заробітної плати, для обчислення пенсії, суми матеріальної допомоги на оздоровлення відповідно до довідки Хмельницької районної державної адміністрації № 40/05-3514/15 від 19 листопада 2015 року з урахуванням виплачених сум.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд.
Суддя: