Постанова № 55724781, 12.02.2016, Попільнянський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
12.02.2016
Номер справи
288/1670/15-а
Номер документу
55724781
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 288/1670/15-а

Провадження № 2-а/288/9/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 лютого 2016 року смт. Попільня

Попільнянський районний суд Житомирської області в складі :

головуючого судді - Сікан В. М. ,

при секретарі Дашинській Н.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Попільня справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в Попільнянському районі Житомирської області про визнання дій протиправними та зобовязати вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду в Попільнянському районі Житомирської області (далі - відповідач) про визнання дій протиправними та зобовязати вчинити дії.

Даний позов обґрунтований тим, що він має статус учасника ліквідації наслідків аварії Чорнобильської катастрофи.

З 02.12.1985 року по 28.11.1990 року, він працював водієм автобуса у Народицькій колоні, яка відносилась до « Овруцького АТП 0504».

В травні 1986 року, він був безпосередньо задіяний на роботах повязаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, а саме з 28.05.1986 по 30.05.1986 року приймав участь в евакуації населення з населених пунктів ОСОБА_2, ОСОБА_3, Мотилі в зоні відчуження аварії на Чорнобильській АЕС, в звязку з чим йому було сплачену підвищену заробітну плату з коефіцієнтом 2,0 в сумі 22 рублі 60 копійок, по додатковій платіжній відомості б/н від 10.07.1986 року.

Наказом № 160 від 16.07.1986 року, керівництво Овруцького АТП 05040 за зразкове виконання завдання по наданню допомоги в ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС його нагороджено почесною грамотою та грошовою допомогою.

Відповідно до закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особи,які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з липня 1986 року по 31 грудня 1986 року не менше 5 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 10 років.

Коли він звернувся за розясненням про зменшення пенсійного віку з урахуванням ст. 55 « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до управління пенсійного фонду України в Попільнянському районі Житомирської області, то зясувалося, що йому необхідно надати оригінал довідки форми № 122, яка у нього відсутня, також 03.12.2015 року, відповідачем йому надано письмову відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» .

Отримати та надати довідку форми № 122, в нього не має можливості, оскільки відсутні первинні документи, строк давності зберігання яких становить три роки.

Просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Попільнянському районі Житомирської області щодо відмови йому в призначенні

пенсії за віком, як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії, відповідно до ст. 55 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - неправомірними, та зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Попільнянському районі Житомирської області призначити йому пенсію зі зниженням пенсійного віку, як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до ст. 55 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з моменту його звернення із заявою про призначення пенсії.

Позивач та його представник в судове засідання не зявились, надіслали заяви в яких просили справу слухати за їх відсутності, позовні вимоги задовольнити в повному обсязі, з підстав визначених у позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, надіслав до суду заперечення на позовну заяву ОСОБА_1, та заяву в якій просив справу слухати у його відсутність.

Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку про те, що адміністративний позов підлягає задоволенню, з наступних підстав:

Як вбачається з матеріалів справи, позивач є ліквідатором аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, що підтверджується посвідченням серії А № 126689.

27 листопада 2015 року позивач звернуся до Управління Пенсійного фонду в Попільнянському районі Житомирської області із заявою про призначення пільгової пенсії за віком.

03.12.2015 року, відповідач своїм листом відмовив ОСОБА_1, в призначенні пенсії як ліквідатору в звязку з відсутністю перинних документів по довідці ф-122 та документів про роботу зоні відчуження.

Згідно довідки № 121 від 23.11.2015 року, виданої ПАТ « Овруцьким автотранспортне підприємство 11847», ОСОБА_1, працював водієм автобуса у Народицькій колоні яка відносилась до « Овруцького АТП 05040» з 02.12.1985 року по 29.11.1990 року.

Згідно довідки № 292 від 01.12.1992 року, виданої Овруцьким автотранспортним підприємством 11847, ОСОБА_1, був безпосередньо задіяний на роботах повязаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, а саме з 28.05.1986 по 30.05.1986 року приймав участь в евакуації населення з населених пунктів ОСОБА_2, ОСОБА_3, Мотилі в зоні відчуження аварії на Чорнобильській АЕС, в звязку з чим йому було сплачену підвищену заробітну плату з коефіцієнтом 2,0 в сумі 22 рублі 60 копійок, по додатковій платіжній відомості б/н від 10.07.1986 року.

Як вбачається з довідки № 122 від 23.11.2015 року, ОСОБА_1, за період роботи з 28.05.1986 по 30.05.1986 року в зоні відчуження наслідків аварії на ЧАЕС, виплачено додаткову заробітну плату.

Згідно наказу № 160 від 16.07.1986 року, ОСОБА_1 за зразкове виконання завдання по наданню допомоги в ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС його нагороджено почесною грамотою та грошовою допомогою.

Згідно довідки № 120 від 23.11.2015 року, виданою ПАТ « Овруцьким АТП 11847», вбачається, що довідку форми № 122 затверджену 09.03.1988 року, підприємство надати не в змозі, оскільки не має первинних документів, строк давності яких становить три роки.

Як вбачається з довідки від 24.01.2012 року, виданою Управлінням праці та соціального захисту населення Попільнянської районної державної адміністрацією, ОСОБА_1, має право на пільги, як ЧАЕС -2 категорії ліквідатор.

Згідно ст.55 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасники ліквідації аварії на

Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 01.07.1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 01.07.1986 року по 31.12.1986 року не менше 5 календарних днів пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 10 років, а учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали з 1 липня 1986 по 31 грудня 1986 року в зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку до 5 років.

Згідно ст. 15 Закон України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», від 28.02.1991 року за №769-ХІІ підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Підставами для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях. Видача довідок про період роботи (служби) ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами організаціями (військоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення- місцевими радами народних депутатів на цих територіях. Визначення рівнів забруднення, опромінення, відновлення їх шляхом розрахунку здійснюється Кабінетом Міністрів України за поданням відповідних державних органів та обласних державних адміністрацій.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхні посадові і службові зобовязання діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ч.1 ст.6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому КАС України, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю субєкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Таким чином, вищевказані документи в повній мірі підтверджують наявний стаж роботи позивача в зоні відчуження,що надає право на призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку на 10 років, відповідно до ст.55 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , у звязку з чим, суд приходить до висновку щодо безпідставності відмови управлінням Пенсійного фонду України в Попільнянському районі Житомирської області у призначенні позивачу пенсії відповідно до ст.55 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» .

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позивач має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до положень ст. 55 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», і право на призначення такої пенсії підлягає відновленню з дати звернення до Управління Пенсійного фонду України в Попільнянському районі Житомирської області із заявою про призначення пенсії, тобто з 27 листопада 2015 року.

Для відновлення порушеного права, суд вважає за необхідне адміністративний позов задовольнити.

Керуючись ст.ст 2,6 -7, 10-12, 17, 122, 158-163, 167 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Попільнянському районі Житомирської області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком, як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії, відповідно до ст. 55 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - неправомірними.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Попільнянському районі Житомирської області призначити ОСОБА_1 пенсію зі зниженням пенсійного віку, як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до ст. 55 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з моменту його звернення із заявою про призначення пенсії,

тобто з 27 листопада 2015 року.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а особами без виклику яких було постановлено постанову, або застосовано ч.3 ст.160 КАС України протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Попільнянський районний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Попільнянського

районного суду ОСОБА_4 В. М.