Постанова № 55722554, 12.02.2016, Іваничівський районний суд Волинської області

Дата ухвалення
12.02.2016
Номер справи
156/46/16-а
Номер документу
55722554
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 156/46/16-а

Номер провадження: 2-а/156/7/16

рядок статзвіту 2.19.6

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 лютого 2016 року смт Іваничі

Суддя Іваничівського районного суду Волинської області Нєвєров І.М. розглянувши в порядку скороченого провадження відповідно до ст. 1832 КАС України, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Іваничівському районі про зобовязання вчинити певні дії на захист порушених прав,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 01 жовтня 2010 року призначено пенсію по віку як державному службовцю відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» з розрахунку 90% посадового окладу. Заробітна плата для призначення пенсії визначена із посадового окладу, надбавки за ранг та вислугу років, які були виплачені в місяці звернення за пенсією та інших виплат, а саме, щомісячні премії за високі досягнення у праці, які обраховані в середньому розмірі за 24 останніх місяці перед зверненням. ОСОБА_1 25 грудня 2015 року звернулася до управління із заявою та довідкою № 1768/15 від 25.12.2015 року для проведення перерахунку пенсії із врахуванням премій до державних, професійних свят, ювілейних дат та інших виплат . Відповідач на дане звернення надіслав лист від 14 січня 2016 року № 170/02, в якому зазначив, що підстав провести перерахунок пенсії із застосуванням вищезазначених виплат , зокрема як премії до державних , професійних свят та ювілейних дат, а також індексації та матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, до суми пенсії при її призначенні державному службовцю немає.

За змістомстатті 37 Закону України №3723-ХІІ(у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першійстатті 1 Закону України від 24 березня 1995 року "Про оплату праці"встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Законувизначено структуру заробітної плати, до якої входить основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другоюстатті 33 Закону №3723-ХІІпередбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премії, доплати за ранги, надбавки за вислу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації, премії за сумлінну та багаторічну роботу входять до системи оплати праці державного службовця.

Крім того,статтею 66 Закону України від 05 листопада 1991 року "Про пенсійне забезпечення"врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Так, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу) на які відповідно доЗакону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування"нараховуються збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу, сукупного оподаткованого доходу, з яких справляються страхові внески до соціальних фондів, що діяла в день одержання зазначеного заробітку.

Стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-VІ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"визначає виплати, що враховуються в заробітну плату застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу враховується суми виплат, отриманих застрахованою особою після набрання чинності цим законом, яких цим законом було фактично нараховані та сплачені страхові внески, суми виплат, отриманих застрахованою особою до набрання чинності цим законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.За змістом норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.Таким чином, висновок відповідача про те, що матеріальна допомога, на яку нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права, перевагу було надано положеннямзаконів №3723-ХІІта№108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати для обчислення пенсії, за наведених обставинстаття 41 Закону №1058-ІVтастаття 66 Закону №1788-ХІІ.

У судових рішеннях Верховного Суду України № 21-97а13 від 28 травня 2013 року, №21-350а13 від 06 листопада 2013 року, № 21-3а14 від 04 березня 2014 року на які ОСОБА_1 посилається як на підставу для задоволення позову у справі, суд у подібних правовідносинах, дійшов висновку про те, що суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації, премії за сумлінну та багаторічну роботу на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховується до заробітку для обчислення пенсії державного службовця. Крім того, Верховний Суд України, вирішуючи питання про усунення розбіжностей у застосуванні статей33,37 Закону №3723-XIIзазначив, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Згідно ч.2ст.244-2 Кодексу адміністративного судочинства Українирішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права та для всіх судів України. Суди зобов'язані провести свою судову практику у відповідності з рішенням Верховного Суду України.

Відповідно до ч.2ст.161 КАС Українипри виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави передбаченої пунктом 1 частини першоїстатті 237 цього Кодексу.

Викладена вище правова позиція Верховного Суду України міститься у постанові, прийнятій за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першоїстатті 237 КАС України, тому є обов'язковою до застосування судом під час розгляду адміністративної справи.

Разом з тим, враховую, що позивач звернулась до управління Пенсійного фонду України в Іваничівському районі Волинської області із заявою про перерахунок пенсії, долучивши до неї відповідну довідку про складові заробітної плати, лише 25 грудня 2015 року, тому відповідно саме з цієї дати у відповідача виник обов'язок здійснити перерахунок та виплату їй пенсії з урахуванням виплачених матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, зазначених у цій довідці, з яких нараховані та сплачені страхові внески.

Таким чином, встановлено, щов порушення вимог діючого законодавства, Управління Пенсійного фонду України в Іваничівському районі неправомірно відмовило ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, а саме, ним не було враховано інші виплати (суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати) , з якихнараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і які мають бути враховані під час призначення (перерахунку) пенсії державному службовцю. Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Отже, з Державного бюджету України в користь позивача підлягають стягненню понесені нею судові витрати щодо сплати судового збору в розмірі 551,20 грн.

Керуючись ст. ст. 8, 9, 11, 18, 71, 183-2, ч.2 ст.244-2, ст.237 КАС України, на підставіЗакону України "Про оплату праці",Закону України "Про державну службу",Законом України "Про пенсійне забезпечення",Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суддя -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Іваничівському районі щодо не включення до складових заробітної плати з якої нараховувалась ОСОБА_1 пенсія, як державному службовцю матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати та інших фактично отриманих сум.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Іваничівському районі здійснити ОСОБА_1 обчислення розміру пенсії та її виплати як державному службовцю в розмірі 90 відсотків заробітної плати з урахуванням усіх видів оплати праці, на які були нараховані і сплачені страхові внески, включаючи суми матеріальних допомог, індексації заробітної плати та інших фактично отриманих сум як складових заробітної плати, з яких проводиться нарахування пенсії згідно норм чинного законодавства з урахуванням фактично отриманих сум з 25 грудня 2015 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 551 грн. 20 коп. сплаченого судового збору.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Іваничівський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя /підпис/ ОСОБА_2

з оригіналом згідно

Суддя І.М.Нєвєров