Іванівський районний суд Одеської області
Справа № 499/28/16-а
Провадження № 2-а/499/4/16
П О С Т А Н О В А
Іменем України
"29" січня 2016 р. смт.Іванівка
Суддя Іванівського районного суду Одеської області Погорєлов І.В. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду в Іванівському районі Одеської області про визнання відмови про призначення пенсії на пільгових умовах незаконною про зобовязання призначити пільгову пенсію,
ВСТАНОВИВ :
ОСОБА_1 (далі-Позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду в Іванівському районі Одеської області (далі-Відповідач-УПФУ) про визнання відмови про призначення пенсії на пільгових умовах незаконною про зобовязання призначити пільгову пенсію посилаючись на те, що протягом тривалого часу він працював в Черкаському виробничому об'єднанні «Хімволокно» (з 28.04.1994 р. об'єднання перетворено на Відкрите акціонерне товариство «Черкаське хімволокно») в хімічному цеху на посадах слюсаря-ремонтника та апаратника приготування хімічних розчинів, що підтверджується відповідними записами у його трудовій книжці.
30.03.1987 року позивач був прийнятий до Ремонтно-будівельно-монтажного управління № 7 тресту «Південзахідхімрембудмонтаж» слюсарем-ремонтником апаратного обладнання 2-го розряду (запис № 5 протокол 88-к від 26.03.1987 р.), 13.04.1999 року звільнений за власним бажанням (запис № 16 протокол 171 від 08.04.1999 р.).
Зайнятість на вищезазначених роботах зараховується до пільгового стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. а ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-ХП, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років, із них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 20 років, із них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
28 травня 2015 року позивачу виповнилося 50 років.
У зв'язку з настанням даного юридичного факту, 25 серпня 2015 року він звернувся до Управління Пенсійного фонду в Іванівському районі Одеської області (за місцем фактичного проживання) із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах.
На день звернення до відповідача позивач мав понад 10 років спеціального стажу роботи, який дає мені право на призначення пенсії на пільгових умовах.
За результатами розгляду Управлінням Пенсійного фонду в Іванівському районі Одеської області (далі - УПФ) позивачу було відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку із тим, що відсутні документи по атестації робочого місця, пільговий стаж зараховано без атестації робочого місця до 21.08.1992 року та складає 5 років 4 місяці 22 дні, про що УПФ прийнято рішення № 13 від 23 листопада 2015 року.
Дане рішення відповідача позивач вважає незаконним, необґрунтованим та таким, що порушує його право на соціальний захист, закріплене статтею 46 Конституції України.
Відповідач - УПФУ надало заперечення по позовну заяву, просило у задоволенні позовних вимог відмовити, та надали заяву про слухання справи у її відсутність.
У відповідності до ст. 183-2 КАС України суд вважає можливим розглянути справу у порядку скороченого провадження за відсутності сторін на підставі наявних доказів, оскільки у справі мається достатньо матеріалів про їх права та правовідносини
Суд, заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 протягом тривалого часу працював в Черкаському виробничому об'єднанні «Хімволокно» (з 28.04.1994 р. об'єднання перетворено на Відкрите акціонерне товариство «Черкаське хімволокно») в хімічному цеху на посадах слюсаря-ремонтника та апаратника приготування хімічних розчинів, що підтверджується відповідними записами у його трудовій книжці.
30.03.1987 року він був прийнятий до Ремонтно-будівельно-монтажного управління № 7 тресту «Південзахідхімрембудмонтаж» слюсарем-ремонтником апаратного обладнання 2-го розряду (запис № 5 протокол 88-к від 26.03.1987 р.), 13.04.1999 року звільнений за власним бажанням (запис № 16 протокол 171 від 08.04.1999 р.).
Зайнятість на вищезазначених роботах зараховується до пільгового стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. а ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-ХП, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років, із них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 20 років, із них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
28 травня 2015 року позивачу виповнилося 50 років.
У зв'язку з настанням даного юридичного факту, 25 серпня 2015 року він звернувся до Управління Пенсійного фонду в Іванівському районі Одеської області (за місцем фактичного проживання) із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах.
На день звернення до відповідача позивач мав понад 10 років спеціального стажу роботи, який дає йому право на призначення пенсії на пільгових умовах.
За результатами розгляду заяви УПФ позивачу було відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку із тим, що відсутні документи по атестації робочого місця, пільговий стаж зараховано без атестації робочого місця до 21.08.1992 року та складає 5 років 4 місяці 22 дні, про що УПФ прийнято рішення № 13 від 23 листопада 2015 року.
Дане рішення відповідача позивач вважає незаконним, необґрунтованим та таким, що порушує його право на соціальний захист, закріплене статтею 46 Конституції України.
Застосовуючи норми матеріального права суд виходить з такого.
Відповідно до п. З Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Мінпраці від 18 листопада 2005 року № 383 ( зареєстровано в Міністерстві юстиції України 1 грудня 2005 р. за № 1451/11731), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації за розробленими на виконання постанови № 442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 1 вересня 1992 року №41.
Основна мета атестації, як випливає із зазначених нормативних актів, полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові і безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Згідно з п. 4 Порядку проведення атестації та підпунктом 1.5 п. 1 Методичних рекомендацій періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років.
Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.
Результати атестації використовуються при встановленні пенсій за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств та організацій, обґрунтуванні пропозицій про внесенні змін та доповнень до списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а також для розробки заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працюючих.
У п 4.2 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах йдеться про те, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
У випадках, коли чергова атестація була проведена з порушенням передбачених п. 4 Порядку проведення атестації строків, а працівник до її проведення виконував роботу, яка дає право на пенсію на пільгових умовах, цей період його роботи має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередньої атестації.
Ця правова позиція відповідає практиці Верховного Суду України, що у своїй постанові від 16 вересня 2014 р. у справі № 21-3 07а 14) висвітлив та сформував єдиний висновок щодо регулювання правовідносин в даній категорії.
На підприємстві вподовж часу роботи позивача була проведена первинна атестація робочих місць у 1994 році, зокрема професій слюсаря-ремонтника та апаратника приготування хімічних розчинів, чергова атестація була проведена у 2000 році, що підтверджується виписками з наказів по ВАТ «Черкаське хімволокно» № 376 від 25.07.1994 р., № 275 від 27.03.2000 р.
Крім того, на підтвердження трудового стажу позивачем також були подані уточнюючі довідки № 515 від 18.11.1997 р., № 403 від 28.04.2006 р., відповідно до вимог Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, згідно з п. З якого за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Згідно з п. 20 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначать право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлених для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Атестація робочих місць за умовами праці це комплексна оцінка всіх факторів виробничого середовища і трудового процесу, супутніх соціально-економічних факторів, що впливають на здоровя і працездатність працівників в процесі трудової діяльності.
Таким чином, законодавцем покладено обовязок проведення атестації робочих місць на керівників підприємств, а тому її непроведення не може позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення.
Пунктом 18 зазначеного Порядку передбачено, що за відсутності документів про наявний стаж і неможливості їх одержання внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в п. 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній роботі на одному підприємстві, в установі, організації ( в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.
Відповідно ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. З ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Частиною 2 ст. 71 КАСУ України саме на представника влади покладається обовязок доводити правомірність своїх рішень, дій.
Відповідач не довів в судовому засіданні правомірності свого рішення, що є його обовязком.
Натомість позивачем доведені всі обставини, на які він посилалася, як на підставу своїх вимог.
Отже, Управління Пенсійного фонду України в Іванівському районі безпідставно, всупереч норм чинного законодавства відмовило позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.«а» ч. 1 ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», у зв'язку з чим його рішення підлягає визнанню незаконним та скасуванню.
Керуючись п. «в» ст. 13, ст.ст. 62, 82 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991року № 17880-XII, п.п.1,2,18 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, затвердженого ПКМУ від 12 серпня 1993 року № 637, ч.3 ст.2, ст.ст. 11,71, 86, ч.3 ст. 122, ст. 160-163 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Іванівському районі Одеської області про визнання відмови про призначення пенсії на пільгових умовах незаконною про зобовязання призначити пільгову пенсію - задовольнити .
Визнати відмову Управління Пенсійного Фонду України в Іванівському районі Одеської області про призначення пенсії на пільгових умовах ОСОБА_1 незаконною.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Іванівському районі Одеській області призначити ОСОБА_1 пільгову пенсію відповідно до п.«а» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року №1788-ХІІ та проводити виплату пенсії починаючи з дня звернення до ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в Іванівському районі Одеської області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах , а саме з 25 серпня 2015 року.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
У разі застосування судом частини третьої ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
СуддяОСОБА_2