ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 січня 2016 року 11 год. 10 хв. Справа № 0870/7509/12 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Каракуші С.М.
за участю секретаря Рибакової М.В.
відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу
за позовом: Головного управління ДФС у Запорізькій області
до: фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
про: стягнення фінансових санкцій
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у Запорізькій області звернулось із адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій у сумі 11800 грн.
Під час судового розгляду справи первинного позивача ОСОБА_2 управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у Запорізькій області замінено на його правонаступника - Головне управління ДФС у Запорізькій області.
Представник позивача в судове засідання не прибула, подала до суду заяву про розгляд справи за відсутності представника, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив у задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.
Вислухавши пояснення відповідача, зясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
02.06.2012 працівниками Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової служби України у Запорізькій області на підставі наказу № 64-п від 01.06.2012 проведено перевірку магазину «Продукти», що знаходиться за адресою: Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Крупської, 25 та належить фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1, про що складено акт від 02.06.2012 № 56/211/НОМЕР_1 (а.с. 8-9).
В ході перевірки встановлено реалізацію алкогольних напоїв за цінами нижчими ніж встановлені мінімальні роздрібні ціни, а саме: згідно контрольних стрічок було реалізовано 01.09.2011 пляшку горілки «Хортиця» класична 0,7 л., 40% спирту за ціною 29,00 грн., 02.09.2011 пляшку горілки «Улюблена» 0,5 л., 40 % спирту за ціною 23,00 грн., 05.09.2011 пляшку горілки «Столична» 0,5 л., 40 % спирту за ціною 25,25 грн. та 05.09.2011 пляшку горілки «Шабський» 0,5 л., 40 % спирту за ціною 32,00 грн.; продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці без наявності у субєкта господарювання статусу громадського харчування, а саме було реалізовано 100 грам горілки «Немирівська» класична за ціною 6,50 грн.
25.06.2012 ОСОБА_2 управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової служби України в Запорізькій області прийнято рішення № 080190 про застосування до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 штрафних санкцій за роздрібну торгівлю алкогольними напоями за цінами, нижчими від встановлених мінімальних роздрібних цін на алкогольні напої в розмірі 5000 грн. та за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності у субєкта статусу громадського харчування в сумі 6800 грн.
Статтею 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптововідпускних і роздрібних цін окремими видами алкогольних напоїв вітчизняного виробництва» передбачена заборона роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензії та за ціною нижчою ніж, встановлена мінімальна роздрібна торгівля згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 № 957.
Крім того, згідно з положеннями статті 15-3 вказаного Закону, продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки суб'єктам господарювання громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус суб'єктів господарювання громадського харчування, підприємств з універсальним асортиментом товарів.
Статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» передбачено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
До суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів: у разі оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 5000 гривень та у разі порушення вимог статті 15-3 цього Закону - 6800 гривень.
Механізм застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», визначено спеціальним Порядком, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 № 790 (далі - Порядок).
Пунктом 6 Порядку передбачено, що рішення про застосування фінансових санкцій за порушення, передбачені статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації, його регіональні управління та їх територіальні підрозділи, Мінекономіки), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Державної податкової адміністрації, Держкомстату, Держспоживстандарту у межах їх компетенції, визначеної законодавством.
Рішенням виконуючого обовязки начальника регіонального управління від 25.06.2012 № 080190 на фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 накладено штрафні (фінансові) санкції в загальному розмірі 11800 грн.
Дане рішення було отримане відповідачем 27.06.2012, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення, яке міститься в матеріалах справи.
Вказане рішення про застосування фінансових санкцій від 25.06.2012 № 080190 було оскаржене відповідачем в судовому порядку.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 23.05.2013 у справі № 0870/7067/12, яка за наслідками апеляційного оскарження набрала законної сили 11.09.2014, у задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у Запорізькій області про скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 25.06.2012 № 080190 відмовлено у повному обсязі.
Пунктом 10 Порядку передбачено, що у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду.
У матеріалах справи відсутні докази перерахування суми застосованих фінансових санкцій у строки, визначені законодавством.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Положеннями статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України також встановлено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення суми фінансових санкцій, які не сплачені відповідачем у добровільному порядку, є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 11, 71, 72, 86, 94, 158-163, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 суму фінансових санкцій у розмірі 11800 (одинадцять тисяч вісімсот) грн. на розрахунковий рахунок 31111106700013, МФО:813015, ОКПО: 37968956, код бюджетної класифікації: 21081100 ГУДКУ у Запорізькій області, одержувач держбюджет Мелітопольського району Запорізької області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя С.М. Каракуша