Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 лютого 2016 р. Справа № 805/5054/15-а
приміщення суду за адресою: 84122, м. Словянськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття: 15:15
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Крилової М.М., суддів Дмитрієва В.С., Кравченко Т.О. при секретарі судового засідання Піскурєвій Ю.А., за участю позивача, розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Управління Міністерства внутрішніх справ України на Донецькій залізниці про скасування наказу, поновлення на службі та стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства внутрішніх справ України, Управління Міністерства внутрішніх справ України на Донецькій залізниці про визнання протиправним та скасування наказу Управління МВС України на Донецькій залізниці від 02.11.2015 № 245 о/с про звільнення з роботи на підставі п. 64 «г» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, зобовязання МВС України поновити ОСОБА_1 на службі в органах внутрішніх справ, надавши посаду рівнозначну до кваліфікації та зобовязання МВС України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення за час вимушеного прогулу.
Заявлені вимоги обґрунтовані тим, що позивач проходив службу в Управлінні Міністерства внутрішніх справ України на Донецькій залізниці. На підставі наказу МВС України на Донецькій залізниці від 08.06.2015 № 659 «Про ліквідацію Управління Міністерства внутрішніх справ України на Донецькій залізниці» Управлінням МВС України на Донецькій залізниці винесено наказ № 245 о/с «По особовому складу» від 02.11.2015, яким звільнено зі служби в органах внутрішніх справ у запас Збройних сил (з постановленням на військовий облік) за п. 64 «г» (через скорочення штатів) майора міліції ОСОБА_1 (М-125197), старшого оперуповноваженого відділу карного розшуку Управління МВС України на Донецькій залізниці з 05.11.2015. Позивач вважає своє звільнення протиправним та таким, що порушує гарантії встановлені трудовим законодавством щодо переважного права на залишення на роботі при скороченні численності чи штату працівників у звязку із змінами в організації виробництва і праці та посилаючись на Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом ОВС та вимоги КЗпП України просив скасувати наказ про звільнення, поновити на службі та стягнути грошове забезпечення за час вимушеного прогулу.
Позивач у судовому засіданні заявлений позов підтримав та надав пояснення аналогічні тим, що викладені в позовній заяві.
Представник Управління МВС України на Донецькій залізниці у судове засідання не зявився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином. На адресу суду надіслав письмові заперечення проти позову, в обґрунтування яких зазначив, що в рамках реформування правоохоронної системи Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування органів внутрішніх справ» від 12.02.2015 № 193-VIII Верховною Радою України ліквідовано органи внутрішніх справ на транспорті, до складу яких віднесено управління МВС України на Донецькій залізниці. Оскільки наказом МВС України від 08.06.2015 № 659 «Про ліквідацію Управління Міністерства внутрішніх справ України на Донецькій залізниці» ліквідоване Управління МВС України на Донецькій залізниці в звязку із чим наказом МВС України від 22.06.2015 № 741 «Про організаційно-штатні зміни в підрозділах транспортної міліції» скорочені всі посади, крім посад членів ліквідаційної комісії. Жодних відомостей про правонаступників Управління МВС України на Донецькій залізниці в наказу МВС України від 08.06.2015 № 659 не міститься. Представник Управління МВС України на Донецькій залізниці вважає, що управлінням дотримано термін попередження працівників про звільнення у звязку з ліквідацією. Позивачем були написані рапорти на переведення спочатку на посаду старшого оперуповноваженого карного розшуку лінійного відділення на станції Маріуполь Приморського районного відділу Маріупольського міського управління ГУМВС України в Донецькій області, надалі на посаду оперуповноваженого сектору карного розшуку Орджонікідзевського районного відділу Маріупольського міського управління ГУМВС України в Донецькій області, однак за результатами перевірки позивача зроблені висновки про недоцільність його призначення на ці посади. З огляду на що, відповідачем у звязку з ліквідацією Управління МВС України на Донецькій залізниці та відсутністю можливості подальшого використання позивача на службі винесено наказ від 02.11.2015 № 245 о/с, яким позивача звільнено з ОВС на підставі п. 64 «г» Положення (через скорочення штатів). З вказаних підстав просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Представник Міністерства внутрішніх справ України у судове засідання не зявився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином. На адресу суду надіслав письмові заперечення, в яких зазначив, що наказ УМВС України на Донецькій залізниці від 02.11.2015 № 245 о/с було прийнято на підставі наказу МВС України від 02.06.2015 № 741 «Про організаційно-штатні зміни в підрозділах транспортної міліції», відповідно до якого всі посади УМВС України на Донецькій залізниці були скорочені у звязку з ліквідацією останнього. На момент виникнення спірних правовідносин порядок проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ був врегульований спеціальним законодавством. Відповідно до п. 64 «г» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою КМ УРСР від 29.07.1991 № 114, однією з підстав звільнення осіб середнього, старшого і вищого начальницького складу звільняються зі служби в запас (з постановкою на військовий облік) є скорочення штатів. Враховуючи те, що по УМВС України на Донецькій залізниці було прийнято рішення про ліквідацію та всі його посади були скорочені, тому спірний наказ є законним та обґрунтованим. З 07.11.2015 набув чинності Закон України «Про Національну поліцію» прикінцевими та перехідними положеннями якого, зокрема, передбачено повне припинення діяльності органів внутрішніх справ з їх подальшою ліквідацією. На території України створюється Національна поліція добір працівників до якої здійснюється на конкурсній основі та не передбачає автоматичного зарахування на службу в органи поліції колишніх працівників органів внутрішніх справ. Національна поліція України є новоствореним органом державної влади та не є правонаступником органів внутрішніх справ, що діяли на підставі положення Закону України «Про міліцію». З вказаних відстав просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Вислухавши пояснення позивача, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується паспортом громадянина України серії ВС № 374264.
З 15.08.2001 позивач проходив службу в органах внутрішніх справ, про що зроблено запис у трудову книжку ОСОБА_1 серії АЕ № 652869.
З рішення міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визначення учасниками бойових дій від 26.02.2015 № 9/ІІІ/1/1038 вбачається, що ОСОБА_1 надано статус учасника бойових дій.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 08.06.2015 № 659 «Про ліквідацію Управління Міністерства внутрішніх справ України на Донецькій залізниці» у відповідності до Закону України «Про центральні органи виконавчої влади», Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», статей 104, 105, 110, 111 Цивільного кодексу України, п. 11 Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого постановою КМУ від 13.08.2014 № 401, та на виконання вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування органів внутрішніх справ» наказано ліквідувати Управління Міністерства внутрішніх справ України на Донецькій залізниці (ідентифікаційний код 08602371).
Як вбачається з електронних відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Управління Мміністерства внутрішніх справ України на Донецькій залізниці з 15.07.2015 знаходиться в стані припинення.
На підставі наказу МВС України від 22.06.2015 № 741 «Про організаційно-штатні зміни в підрозділах транспортної міліції» затверджено Перелік змін у штатах МВС.
Відповідно до Переліку змін у штатах МВС скорочено всі 117 посад в УМВС України на Донецькій залізниці, крім посад членів комісії з ліквідації УМВС України на Донецькій залізниці, створеної наказом МВС України від 08.06.2015 № 659.
01.07.2015 Управлінням МВС України на Донецькій залізниці винесено попередження № 5/2075. Згідно з яким, у звязку з ліквідацією Управління МВС України на Донецькій залізниці, на підставі наказу МВС України від 08.06.2015 № 659 «Про ліквідацію Управління Міністерства внутрішніх справ України на Донецькій залізниці» та відповідно до вимог наказів МВС України від 14.04.2015 № 431 «Про заходи щодо реформування органів внутрішніх справ», від 22.06.2015 № 741 «Про організаційно-штатні зміни в підрозділах транспортної міліції» попереджено відповідно до ст. 49-2 КЗпП України про майбутнє звільнення із займаної посади за п. 1 ст. 40 КЗпП України, або пунктів 63 «з», 64 «г» (через скорочення штатів) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом ОВС працівників Управління МВС України на Донецькій залізниці. З попередження ознайомлений, зокрема, старший оперуповноважений відділу карного розшуку Управління МВС України на Донецькій залізниці майор міліції ОСОБА_1 - 06.07.2015, про що свідчить його особистий підпис у попередженні.
02.11.2015 Управлінням МВС України на Донецькій залізниці винесено наказ №245 о/с «По особовому складу», згідно з яким, відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ та наказу МВС України від 08.06.2015 № 659 «Про ліквідацію Управління Міністерства внутрішніх справ України на Донецькій залізниці» (із змінами) звільнено зі служби в органах внутрішніх справ у запас Збройних Сил (з постановленням на військовий облік) за п. 64 «г» (через скорочення штатів) майора міліції ОСОБА_1 (М-125197), старшого оперуповноваженого відділу карного розшуку Управління МВС України на Донецькій залізниці, 05 листопада 2015 року, установивши за серпень 2015 року премію у розмірі 136 відсотків (невикористана частина відпустки за 2015 рік складає 29 діб). Вислуга років на службі в органах внутрішніх справ на день звільнення в календарному обчисленні становить 14 років 02 місяці 20 днів, у пільговому 17 років 02 місяці 16 днів.
05.11.2015 позивач отримав трудову книжку, посвідчення на постановлення на військовий облік, виписку з наказу про звільнення, що підтверджується рапортом ОСОБА_1 від 05.11.2015.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 звертався до керівника Головного управління МВС України в Донецькій області з рапортами про переведення для подальшого проходження служби. Зазначені обставини підтверджені листом управління кадрового забезпечення Головного управління МВС України в Донецькій області № 10/3637 від 14.08.2015.
З довідки Управління МВС України на Донецькій залізниці від 16.11.2015 №5/5144 вбачається, що 19.10.2015 УВБ в Донецькій області ДВБ МВС України було надано відповідь УВБ в Донецькій області ДВБ МВС України щодо недоцільності призначення на посаду старшого оперуповноваженого КР лінійного відділу на станції Маріуполь Приморського ВР Маріупольського МУ ГУМВС України в Донецькій області. Також зазначено, що ОСОБА_1 було надано рапорт на іншу посаду відповідно до якого відділом кадрового забезпечення Управління МВС України на Донецькій залізниці було надано запит до УВБ в Донецькій області ДВБ МВС України щодо переміщення до іншого ГУМВС, УМВС, навчального закладу. Станом на 06.11.2015 відповідь не надійшла.
Статтею 110 Цивільного кодексу України передбачена ліквідація юридичної особи.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 110 Цивільного кодексу України юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.
Суд зазначає, що ліквідація логічно повязана із скороченням чисельності і штату працівників. У разі ліквідації чисельність працівників скорочується, а весь штат працівників ліквідується. Ліквідація це така форма припинення юридичної особи, за якої припиняються її права та обовязки, тобто вона знімається з реєстрації в усіх фондах та організаціях.
Отже, при повній ліквідації чисельність працівників скорочується, а весь штат працівників ліквідується, крім працівників відносно яких діють обмеження на звільнення, тобто пряма заборона на звільнення перелічених працівників, оговорена в Законі.
02 липня 2015 року Верховною радою України прийнято закон «Про Національну поліцію» № 580-VІІІ. 06 серпня 2015 року цей Закон опубліковано в офіційному виданні «Голос України» №141-142.
За п. 1 розділу ХІ «Прикінцевих та перехідних положень» цей Закон набирає чинності через три місяці з дня, наступного за днем його опублікування.
Відповідно до п. 8 розділу ХІ «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про Національну поліцію» з дня опублікування цього Закону всі працівники міліції (особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), а також інші працівники Міністерства внутрішніх справ України, його територіальних органів, закладів та установ вважаються такими, що попереджені у визначеному порядку про можливе майбутнє звільнення через скорочення штатів.
Як встановлено п. 9 цього Закону працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції.
Посади, що пропонуються особам, зазначеним у цьому пункті, можуть бути рівнозначними, вищими або нижчими щодо посад, які ці особи обіймали під час проходження служби в міліції.
Згідно п. 10 цього Закону працівники міліції, які відмовилися від проходження служби в поліції та/або не прийняті на службу до поліції в тримісячний термін з моменту попередження про наступне вивільнення, звільняються зі служби в органах внутрішніх справ через скорочення штатів.
Указані в цьому пункті особи можуть бути звільнені зі служби в органах внутрішніх справ до настання зазначеного в цьому пункті терміну на підставах, визначених Положенням про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ.
Відповідно до пп. «г» п. 64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою КМ УРСР від 29.07.1991 № 114 особи середнього, старшого і вищого начальницького складу звільняються зі служби в запас (з постановкою на військовий облік) через скорочення штатів - при відсутності можливості подальшого використання на службі.
Як встановлено у судовому засіданні, позивач не прийнятий на службу до національної поліції, відтак звільнення ОСОБА_1 зі служби органів внутрішніх справ проведено у відповідності розділу ХІ «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про Національну поліцію».
Стосовно позовної вимоги про поновлення ОСОБА_1 на службі в органах внутрішніх справ, надавши посаду рівнозначну до кваліфікації суд зазначає наступне.
Згідно до пункту 24 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, У разі незаконного звільнення або переведення на іншу посаду особи рядового, начальницького складу органів внутрішніх справ підлягають поновленню на попередній посаді з виплатою грошового забезпечення за час вимушеного прогулу або різниці в грошовому забезпеченні за час виконання службових обовязків, але не більш як за один рік.
Оскільки судом не встановлено, що звільнення позивача є незаконним, тому підстави для поновлення по службі ОВС відсутні.
Разом з тим, суд зазначає, що статтею 42 Кодексу законів про працю України передбачено, що при скороченні чисельності чи штату працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці. При рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації перевага в залишенні на роботі надається, зокрема, особам, в сім'ї яких немає інших працівників з самостійним заробітком; учасникам бойових дій, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Посилання позивача на недотримання відповідачами норм Кодексу законів про працю України під час звільнення ОСОБА_1 є необґрунтованими, оскільки Кодекс законів про працю України не регулює порядок проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ.
За таких обставин, суд вважає наказ Управління Міністерства внутрішніх справ України на Донецькій залізниці від 02.11.2015 №245 о/с про звільнення майора міліції ОСОБА_1 (М-125197), старшого оперуповноваженого відділу карного розшуку Управління МВС України на Донецькій залізниці зі служби в органах внутрішніх справ у запас Збройних Сил (з постановленням на військовий облік) за п. 64 «г» (через скорочення штатів) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ з 05 листопада 2015 року прийнятий на підставі, в межах та у спосіб визначений чинним законодавством.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку, що позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Управління Міністерства внутрішніх справ України на Донецькій залізниці про скасування наказу, поновлення на службі та стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу не підлягає задоволенню.
Повний текст постанови виготовлений 09 лютого 2016 року.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 8-11, 94, 99, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Управління Міністерства внутрішніх справ України на Донецькій залізниці про скасування наказу, поновлення на службі та стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу відмовити.
Постанова прийнята в нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частини проголошені у судовому засіданні 04 лютого 2016 року за участю позивача. Повний текст постанови буде виготовлений у відповідності до ст. 160 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Головуючий суддя Крилова М.М.
Судді ОСОБА_2 ОСОБА_3