Постанова № 55710237, 10.02.2016, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.02.2016
Номер справи
806/32/16
Номер документу
55710237
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2016 року м.Житомир справа №806/32/16

час прийняття: 11 год. 15 хв. категорія 8.3.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Попова О. Г.,

секретар судового засідання Гуменюк А.Ю.,

за участю: представників позивача ОСОБА_1М, ОСОБА_2,

представників відповідача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ековудс" до Новоград-Волинського управління Державної казначейської служби України Житомирської області, Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління Державної фіскальної служби в Житомирській області про зобов'язання вчинити дії та стягнення грошових коштів,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Ековудс" звернулось до суду з позовом в якому, з урахуванням заяв про уточнення позовних вимог, просить стягнути з Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління Державної фіскальної служби в Житомирській області пеню в сумі 205128,40 грн. за несвоєчасне перерахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість та понесенні судові витрати. В обґрунтування позовних вимог зазначило, що ТОВ "Ековудс" у відповідності до вимог Податкового кодексу України були подані декларації з податку на додану вартість за грудень 2014 року, січень - лютий 2015 року разом із заявою про бюджетне відшкодування та розрахунком такого відшкодування. Новоград-Волинською ОДПІ за результатами проведеної перевірки було складено довідки, згідно яких податковим органом підтверджено суму ПДВ до бюджетного відшкодування по даним деклараціям у розмірі 914061,00 грн. На думку позивача, за несвоєчасне перерахування ТОВ "Ековудс" бюджетного відшкодування податку на додану вартість в сумі 914061,00 грн., згідно пункту 200.23 статті 200 ПК України, належить стягнути з Новоград - Волинської ОДПІ ДФС України пеню в розмірі 205128,40 грн.

Представники позивача в судовому засіданні просили задовольнити позовні вимоги в повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві та заяві про уточнення позовних вимог.

Представник відповідача просила відмовити в задоволенні позовних вимог з підстав викладених в письмових запереченнях щодо позову.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що Новоград-Волинською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області проведені документальні позапланові виїзні перевірки ТОВ "Ековудс" від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту та бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за грудень 2014 року, за січень 2015 року, за лютий 2015 року, за результатами яких складені довідки №342/15-01/36943286 від 20.03.2015 року, №362/15-01/36943286 від 27.03.2015 року, №542/15-01/36943286 від 20.05.2015 року (а.с.7-41, 88-125, 126-155).

Перевірками визначення частини залишку від'ємного значення фактично сплаченої ТОВ "Ековудс" постачальникам та/або до державного бюджету, яка підлягає відшкодуванню, порушень не встановлено, про що зазначено у вказаних вище довідках.

Відповідно до пп.14.1.18 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України бюджетне відшкодування-відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.

Відповідно до пункту 200.1 статті 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Згідно з пунктом 200.3 статті 200 Податкового кодексу України при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Пунктом 200.4 статті 200 Податкового кодексу України встановлено, що при відємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума: а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу; б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Відповідно до пункту 200.7 статті 200 Податкового кодексу України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Пунктом 200.12 статті 200 Податкового кодексу України закріплено, що контролюючий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Згідно з пунктом 200.13 статті 200 Податкового кодексу України на підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом пяти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.

Враховуючи обставини справи та вказані норми Податкового кодексу України, Новоград - Волинська ОДПІ повинна була подати органу Державної казначейської служби України висновок із зазначенням суми, що підлягає автоматичному відшкодуванню з бюджету, а останнє перерахувати ТОВ "Ековудс" суму автоматичного бюджетного відшкодування не пізніше 31.03.2015 року, 07.04.2015 року та 31.05.2015 року відповідно.

Однак, під час розгляду справи встановлено та представником відповідача в судовому засіданні не спростовано, що всупереч зазначеній нормі Новоград-Волинська обєднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області не направила у визначені законом строки органу казначейської служби висновки про бюджетне відшкодування.

Пунктом 200.23 статті 200 Податкового кодексу України встановлено, що суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Отже, нормами Податкового кодексу України прямо закріплена відповідальність держави за несвоєчасне відшкодування податку на додану вартість. Зазначена норма є імперативною та не має будь яких виключень.

Тобто у платника податку, який не отримує бюджетне відшкодування в порядку та строки визначені статтею 200 Податкового кодексу України, виникає право на нарахування пені на суму такої заборгованості на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Згідно витягу по особовому рахунку ТОВ "Ековудс" суми бюджетного відшкодування, згідно висновків податкового органу (а.с.67-69), були перераховані лише 30.12.2015 року (а.с.54).

З огляду на те, що податковим органом не виконано обов'язку з відшкодування позивачу суми податку на додану вартість у передбачений Податковим кодексом строк, у позивача виникло право на нарахування пені.

Розмір облікової ставки НБУ у 2015 році встановлений в таких розмірах: з 04.03.2015 року - 30% річних, з 28.08.2015 року - 27% річних, з 25.09.2015 року - 22% річних (а.с.156).

Враховуючи приписи п.200.23 ст.200 Податкового кодексу України, розмір облікової ставки НБУ, кількість днів неотримання позивачем бюджетного відшкодування станом на день отримання бюджетного відшкодування - 30.12.2015 року, розмір пені становить 205128,40 грн., а саме:

- по декларації за грудень 2014 року (довідка №342/15-01/36943286 від 20.03.2015 року, висновок про суми відшкодування ПДВ від 25.12.2015 року) за період з 02.04.2015 по 30.12.2015 року

244094,00 х(30х120%):365х148 днів = 35631,04 грн.

244094,00х(27х120%):365х27днів = 5850,23 грн.

244094,00х(22х120%):365х97днів = 17125,37 грн.

- по декларації за січень 2015 року (довідка №362/15-01/36943286 від 27.03.2015 року, висновок про суми відшкодування ПДВ від 25.12.2015 року) за період з 02.04.2015 по 30.12.2015 року

487644,00х(30х120%):365х141 днів = 67815,92 грн.

487644,00х(27х120%):365х27 днів = 11687,42 грн.

487644,00х(22х120%):365х97 днів = 34212,56 грн.;

- по декларації за лютий 2015 року (довідка №542/15-01/36943286 від 20.05.2015 року, висновок про суми відшкодування ПДВ від 25.12.2015 року) за період з 02.06.2015 по 30.12.2015

182323,00 х(30х120%):365х87 днів = 15644,81 грн.

182323,00 х(27х120%):365х27 днів = 4369,76 грн.

182323,00 х(22х120%):365х97 днів = 12791,58 грн.

Представник відповідача не спростовувала суми розрахованої пені.

Верховний Суд України в постанові від 03 червня 2014 року (№ 21-131а14) зазначив, що неподання органом державної податкової служби після закінчення перевірки до органу Державного казначейства України висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, та непогашення у зв'язку з цим заборгованості бюджету з ПДВ, не позбавляє платника податку права пред'явити вимоги про стягнення пені.

Правова позиція Верховного Суду України, висловлена у цій постанові, згідно зі приписами ст.244-2 КАС України, є обовязковою для застосування до спірних правовідносин, що є предметом даного позову.

Щодо твердження представника відповідачів про відсутність методики, механізму та порядку нарахування пені за прострочення отримання заборгованості бюджету з відшкодування ПДВ, то суд його вважає надуманим, враховуючи, що контролюючий орган нараховує пеню на суми грошових зобов'язань, не сплачених платником податків у встановлені законодавством строки, відповідно до глави 12 розділу ІІ Податкового кодексу України.

Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Так як під час розгляду справи по суті позивачем зменшено суму позовних вимог в частині стягнення заборгованості в розмірі 914061,00 грн., тому судові витрати здійснені позивачем присуджуються йому відповідно до заявлених вимог, враховуючи заяву про уточнення позовних вимог, тобто в сумі 3076,93 грн. (205128,40 грн. х1,5%).

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог ТОВ "Ековудс".

Керуючись статтями 71, 86, 94, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

постановив:

Позов задовольнити.

Стягнути з Новоград - Волинської об'єднаної державної податкової інспекції державної фіскальної служби України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Ековудс" пеню в сумі 205128,40 грн. за несвоєчасне перерахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість.

Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Ековудс" за рахунок бюджетних асигнувань Новоград - Волинської об'єднаної державної податкової інспекції державної фіскальної служби України 3076,93 грн. сплаченого судового збору.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О.Г. Попова

Повний текст постанови виготовлено: 12 лютого 2016 р.