УХВАЛА
18 грудня 2015 р. 804/16459/15
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Барановський Р.А., перевіривши матеріали позовної заяви Департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації до Відокремленого підрозділу "Придніпровська теплова електростанція Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпроенерго" за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області про анулювання дозволу (вх. №80311/15 від 18.12.15), -
ВСТАНОВИВ:
Департамент екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Відокремленого підрозділу "Придніпровська теплова електростанція Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпроенерго" за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області із позовними вимогами щодо анулювання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря №1210138400 -1086 від 18.04.2012р. з терміном дії до 27.10.2016р. та анулювання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря №1210138400-1086А про внесення змін до дозволу №1210138400-1086 від 18.06.2012р. з терміном діх до 27.10.2016р., виданих Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області та отриманих Відокремленим підрозділом "Придніпровська теплова електростанція Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпроенерго".
Перевіривши позовну заяву на відповідність вимогам ст. 105-107 Кодексу адміністративного судочинства України, суд доходить висновку, що вона подана з порушенням вимог закону, оскільки позивачем не надано документу, який підтверджує сплати судового збору за подання адміністративного позову немайнового характеру.
Відповідно до частини 3 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України (ч. 2 ст. 9 Закону України "Про судовий збір" N 3674-VI від 08.07.2011р.).
У відповідності до положень Закону України Про судовий збір, судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством та перераховується у безготівковій або готівковій формі.
Слід зазначити, що разом із матеріалами адміністративного позову Департаментом екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації було також подано клопотання про відстрочення сплати судового збору.
Питання зменшення розміру судових витрат або звільнення від їх оплати, відстрочення та розстрочення судових витрат врегульовані статтею 88 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, відповідно до частини першої статті 88 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 8 Закону України Про судовий збір, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Статтею 5 Закону України Про судовий збір визначений перелік осіб, звільнених від сплати судового збору.
З огляду на викладене, заявник не відноситься до осіб, які звільнені від сплати судового збору та повинен сплачувати судовий збір при зверненні із даним поданням.
У розумінні приписів ст. 8 Закону України Про судовий збір відстрочення або розстрочення сплати судового збору скаржнику, зменшення розміру судового збору, звільнення його від сплати може мати місце за наявності виключних обставин.
Даною статтею передбачено право суду, а не обов'язок щодо відстрочки, розстрочки, зменшення розміру судового збору або звільнення заявника від сплати судового збору.
Як зазначає у своїх рішеннях Вищий адміністративний суд України, обмежене фінансування бюджетної установи не є підставою для її звільнення від сплати судового збору, не є вказані аргументи і підставою для відстрочення його сплати (ухвали Вищого адміністративного суду України від 20.01.2014р., від 15.04.2014р., 29.07.2014р.)
Аналіз такого врегулювання та судової практики дає підстави зробити висновок про те, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати. Таке право мають і бюджетні установи. Водночас якщо ці бюджетні установи діють як субєкт владних повноважень, то обмежене фінансування такої установи не є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати.
Слід зазначити, що клопотання про відстрочення сплати судового збору заявником жодним чином не обгрунтовано.
Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про відсутність підстав для звільнення Департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації від сплати судового збору за звернення до суду із адмністративним позовом немайнового характеру.
Так, у відповідності до положень ст. 4 Закону України "Про судовий збір" (у редакції від 01.09.2015р. з урахуванням приписів Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору") - ставка судового збору за подання суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою-підприємцем адміністративного позову немайного характеру становить 1 розмір мінімальної заробітної плати.
Статтею 8 Закону України "Про державний бюджет на 2015 рік" від 28.12.2014р. №80-VІІІ зафіксовано розмір мінімальної заробітної плати, який діє із 1 січня 2015 року в сумі 1218,00 грн.
Крім того, подана від імені Департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації позовна заява підписана його представником - ОСОБА_1, однак в порушення вищезазначених вимог закону - у позовній заяві відсутні реквізити представника позивача, визначені ч. 5 ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: не вказано повністю ім'я представника.
Відповідно до положень ч.5 ст.106 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі якщо позовна заява подається представником, то у ній зазначаються ім'я представника, його поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є. Одночасно з позовною заявою подається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника.
У відповідності до положень ст. 28 Цивільного кодексу України - ім'я фізичної особи, яка є громадянином України, складається із прізвища, власного імені та по батькові, якщо інше не випливає із закону або звичаю національної меншини, до якої вона належить.
Так, у поданій Департаментом екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації зазначено лише прізвище та ініціали представника (ОСОБА_2В.), що не відповідає вимогам до позовної заяви, встановленим ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України.
Таким чином, надання до суду позовної заяви із зазначенням повного імені представника позивача, його поштової адреси, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є, разом із відповідним примірником для відповідача, а також шляхом надання документу про сплату судового збору (квитанції установи банку або відділення звязку, які прийняли платіж або платіжне доручення, підписане уповноваженою посадовою особою банку і скріплене печаткою установи банку з відміткою про дату виконання платіжного доручення) за подання адміністративного позову немайнового характеру у відповідності до Закону України Про судовий збір у розмірі 1218, 00 грн. за наступними розрахунковими реквізитами для перерахування судового збору:
Отримувач коштів: УДКСУ у Красногвардійському районі м.Дніпропетровська, 22030001, код ЄДРПОУ отримувача - 37989253, банк отримувача - ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО: 805012, рахунок отримувача - №31210206784008, код класифікації доходів бюджету - 22030001.
Призначення платежу: Судовий збір, за позовом____ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Дніпропетровський окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ (суду) 34824364.
Відповідно до ч.1 ст.108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху і встановлює строк для їх усунення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 106, 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області щодо звільнення від сплати судового збору - відмовити.
Позовну заяву Департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації до Відокремленого підрозділу "Придніпровська теплова електростанція Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпроенерго" про анулювання дозволу-залишити без руху.
Встановити позивачу строк до 25 січня 2016 р. для усунення недоліків позовної заяви, надання до суду позовної заяви із зазначенням повного імені представника позивача, його поштової адреси, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є, разом із відповідним примірником для відповідача, а також шляхом надання до суду документу про сплату судового збору за подання до суду позовної заяви немайнового характеру, за порядком та у розмірах передбачених Законом України Про судовий збір в сумі 1218, 00 грн.
Копію даної ухвали направити особі, що звернулася з позовною заявою.
Ухвала суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статтями 186 та 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя ОСОБА_3