№263/14165/15-а
№2-а/263/8/2016
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 січня 2016 року суддя Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області ОСОБА_1, при секретарі Соколовій О.Б., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя про визнання неправомірними дій під час перерахунку розміру пенсії за вислугу років та зобовязання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
01 грудня 2015 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати дії управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя щодо обмежень під час перерахунку розміру пенсії за вислугу років та зобовязати управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя здійснити перерахунок пенсії з 27 травня 2015 року на підставі довідки Прокуратури Донецької області №18-57-1100 від 08.08.2012 та відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року № 1789- XII, виходячи з розрахунку 90% від суми заробітної плати та здійснити відповідні виплати.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що з 17 лютого 1993 року працював на різних посадах в органах прокуратури України. В жовтні 2008 року йому безстроково призначено пенсію за вислугою років на підставі Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% від суми заробітної плати. З 01.07.2012 на підставі довідки прокуратури Донецької області №18-57-1100 від 08.08.2012 здійснено перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» та обчислило її розмірі 80% від суми заробітної плати. 27.04.2010 був звільнений з органів прокуратури України. 16.10.2015 року позивач звернувся до відповідача щодо розяснення стану обчислення пенсії та причин невиплати пенсії щодо перерахунку пенсії за вислугою років на підставі довідки прокуратури Донецької області №18-57-1100 від 08.08.2012 року та обчислення її в розмірі 90% від суми заробітної плати відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції закону №1789-Х1 від 05.11.1991), яка діяла на час призначення пенсії. Відповідно до листа відповідача від 22.10.2015 року у перерахунку пенсії згідно довідки прокуратури Донецької області №18-57-1100 від відмовлено. Вважає дії відповідача неправомірними, оскільки відповідно до ч .ч. 1, 2, 3 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку. Вважає, що право на пенсійне забезпечення було набуто ще в жовтні 2008 року, наявність необхідного загального стажу роботи понад 20 років, у тому числі на посадах прокурора прокуратури понад 17 років, відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» надало право на призначення пенсії в розмірі не більше 90 відсотків від суми заробітної плати.
Позивач у судове засідання не прибув, просив розглядати справу у його відсутність.
Представник відповідача ОСОБА_4 надала письмові заперечення відповідача проти задоволення позову, в яких зазначено, що, позивач перебуває на обліку УПФУ Жовтневого району м. Маріуполя, є одержувачем пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру», первісний розмір пенсії був обчислений в сумі 90% від суми місячної заробітної плати. З 01.10.2011 року набув чинності Закон України «про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», яким були внесені зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», а саме, що прокурорам і слідчим пенсія обчислюється в розмірі 80% від суми їхньої місячної заробітної плати, який чинний. Вважає, що вимоги позивача не мають правового підґрунтя, тому просить відмовити у задоволенні позову.
Оцінивши обставини, повідомлені позивачем та відповідачем, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 перебуває на обліку в ОСОБА_3 ПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя як одержувач пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» з жовтня 2008 року, про що не заперечує відповідач. Первісний розмір пенсії був обчислений в сумі 90% від суми місячної заробітної плати.
З 01.10.2011 року набув чинності Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», яким були внесені зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», а саме, що прокурорам і слідчим пенсія обчислюється в розмірі 80% від суми їхньої місячної заробітної плати. З 01.07.2012 року розмір пенсії ОСОБА_2 було перераховану пенсію на 80% від суми заробітної плати, на підстав довідки Прокуратури Донецької області №18-57-1100 від 08.08.2012, що також не заперечується сторонами.
16.10.2015 року позивач звернувся до відповідача за розясненням стосовно поновлення виплати пенсії за вислугою років в розмірі, встановленому ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», провести перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області №18-57-1100 від 08.08.2012 року в сумі заробітної плати для нарахування пенсії та розясненням щодо зменшення розміру пенсії.
ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя від 22.10.2015 №107/Б-17-01-08, йому розяснено, що відповідач здійснив перерахунок пенсії починаючи з 01 липня 2012 року виходячи з розміру 80 відсотків від заробітної плати, що зазначена в довідці, на підставі статті 50-1 Закону № 1798- XII з урахуванням змін, внесених Законом № 3668- VI. Підстав для здійснення перерахунку пенсії немає.
Відповідно довідки Прокуратури Донецької області від 08.08.2012 №18-57-1100, сума заробітної плати ОСОБА_2 для нарахування пенсії за відповідною посадою - 4746,22 грн.
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів визначено ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 90 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-УІ від 08.07.2011 року, який набирав чинності з 01.10.2011 року, внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема, розмір пенсії за вислугу років прокурорів і слідчих прокуратури зменшено до 80% місячної (чинної) заробітної плати.
Згідно положень вищевказаної статті у редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 % суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюються частинами 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» змін не зазнали (змінилася лише нумерація частин цієї статті).
Відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Зважаючи на викладене, суд вважає, що при перерахунку пенсії позивачу прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла М на час призначення пенсії, а внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч. 13, ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали.
Крім того, статтею 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України видокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, ОСОБА_3 державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
До аналогічних висновків дійшов Верховний Суд України у справах № 21-445а13, № 21-420а13, № 21-348а13.
З огляду на викладене суд приходить до висновку, що відповідач мав здійснити перерахунок пенсії позивачу у розмірі 90% від суми заробітної плати, визначеної у довідці прокуратури Донецької області № 18-57-1100 від 08.08.2012 року відповідно до статті 50- 1 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1789- XII «Про прокуратуру) в межах строку позовної давності, тобто з 27.05.2015 року.
Враховуючи викладене, зясувавши обставини справи, оцінивши докази, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позову.
Згідно до ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
На підставі зазначеного з ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Жовтневому району м. Маріуполя підлягає стягненню судовий збір на користь позивача у розмірі 487,20 грн., сплачений ним при поданні позову до суду.
На підставі вищевикладеного та керуючись Законом України «Про прокуратуру», Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», статтями 10-11, 71, 86, 100, 160-163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3 пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя про визнання неправомірними дій під час перерахунку розміру пенсії за вислугу років та зобовязання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати неправомірними дії ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області щодо неврахування ОСОБА_2 90 % від суми заробітної плати під час перерахунку розміру пенсії за вислугу років 01.07.2012 року.
Зобов'язати ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії з 27 травня 2015 року відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» ( в редакції закону №1789-ХІІ від 05.11.1991) на підставі довідки Прокуратури Донецької області №18-57-1100 від 08.08.2012 року, виходячи з розрахунку 90% від суми заробітної плати та здійснити відповідні виплати з урахуванням фактично виплачених коштів.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 487,20 грн.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Маріуполя протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Суддя Н.П. Кірякова