Єдиний унікальний номер № 229/4574/15-а
Номер провадження 2-а/229/6/2016
Категорія 46
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 лютого 2016 року Дружківський міський суд Донецької області
у складі:
головуючого-судді- Гонтар А.Л.
при секретарі Костенко В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до заступника начальника спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м.Донецьку міжрегіонального головного управління ДФС ОСОБА_2 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення ,
в с т а н о в и в :
позивач ОСОБА_1 10.12.2015 року звернувся до Дружківського міського суду з позовною заявою до заступника начальника спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м.Донецьку міжрегіонального головного управління ДФС ОСОБА_2 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, в якій вказав що заступником начальника Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м.Донецьку Міжрегіонального головного управління ДФС ОСОБА_2 17 листопада 2015 року було винесено постанову серія АА №179363 по справі про адміністративне правопорушення, якою його було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.4 ст. 165-1 КУпАП та накладене на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1360,00 грн. Постанову було направлено за юридичною адресою підприємства та про неї він дізнався 23 листопада 2015року.
Він категорично не погоджується з постановою заступника начальника Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м.Донецьку Міжрегіонального головного управління ДФС. Він, як директорпідприємства не мав змоги виконати свої обов'язки, не бажав настання наслідків. Несвоєчасна сплата єдиного соціального внеску, яка призвела до виникнення податкового боргу не є умисною.
У зв'язку з проведенням в Донецькій області антитерористичної операції, КП «Компанія «Вода Донбасу» понесла великі збитки, так як значна кількість об'єктів - відокремлених підрозділів перебуває або у повному простої, або здійснюють частково свої функції. Юридичною адресою підприємства з 04.12.2014 року є м.Маріуполь, але фактичним місцезнаходженням підприємства залишається місто Донецьк. Відповідно до законодавства України КП "Компанія "Вода Донбасу" на адресу Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників було надано заяву від. 05.11.2014 року №17/1792, щодо звільнення підприємства від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соцыальне страхування", а саме від нарахування, утримання, сплати єдиного внеску та подання звітності. КП "Компанія "Вода Донбасу" знаходиться у важкому фінансовому становищі, що спричинено щорічним штучним стримуванням зростання тарифів на послуги водопостачання та водовідведення при регулярному зростанні цін на електроенергію, паливно-мастильні матеріали, реагенти, труби та інше. У період проведення антитерористичної операції фінансова криза підприємства значно посилилась, значно скоротились платежі населення, підприємств та інших споживачів за послуги водопостачання та водовідведення. Ускладнило фінансову кризу підприємства неодноразове відновлення об'єктів, які було пошкоджено в результаті бойових дій та обстрілів. При цьому на підприємсві існує заборгованість з виплати заробітної плати. За таких обставин, підприємство зобов'язане вживати всіх заходів саме з погашення заборгованості по заробітній платі. Враховуючи діючи норми закона та Конституції України, ч.5 ст.97, ч.1 ст.115 Кодексу законів України про працю, ч.3 ст.15, ч.1,6, ст.24 Закону України « про оплату праці» оплата праці здійснюється в першочерговому порядку, всі інші платежі здійснюються підприємством після виконання зобов'язань щодо оплати праці. Закон України «Про збір на облік єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» п.12 ст.9, також, зумовлює першочерговість виплати заробітної плати.
Згідно висновку Донецької Торгово-Промислової палати від 03.07.2014 року № 2005/12.12-03 обставинами непереборної сили по виконанню зобов'язань для КП "Компанія «Вода Донбасу» є проведення активних бойових дій у Донецькій області, дата виникнення таких обставин є 10.06.2014р. На сьогодні єдиний соціальний внесок за вересень сплачено у повному обсязі. Вважає, що її особистої провини у несвоєчасній сплаті єдиного соціального внеску немає.
Просить суд, скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення АА № 179363 від 17 листопада 2015 року.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи його сповіщено належним чином. Він надав заяву із клопотанням про розгляд справи без його участі.
В судове засідання відповідач незявився, про час та місце розгляду справи його було повідомлено належним чином, про що в справі є розписка.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги позивача задоволенню підлягають з наступних підстав.
Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суду перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несправедливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Судом встановлено, що постановою серії АА № 179363 по справі про адміністративне правопорушення від 17 листопада 2015 року, яка розглянута заступником начальника Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м.Донецьку Міжрегіонального головного управління ДФС ОСОБА_2, генерального директораКП "Компанія "Вода Донбасу" ОСОБА_1, притягнуто до адміністративної відповідальності, відповідно до ч.4 ст.165-1 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1360,00 грн. (а.с.9-10).
Відповідно до ст. 10 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
На підтвердження даних обставин позивач надав до суду Сертифікат (висновок) Торгово-Промислової палати України №1735 Вих. №5270/05-4 від 25.11.2014 р. та Висновок № 2005/12.12-03 від 03.07.2014 р. про настання обставин непереборної сили, де зазначено, що торгівельно-промислова палата України засвідчує настання обставин непереборної сили з 10.06.2014 р. КП «Компанія «Вода Донбасу» при здійснені господарської діяльності на території Донецької області та сплаті податків та обов'язкових платежів (а.с.39-46 ).
Відповідно до ч.2 ст. 14-1 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні", форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо".
Крім того, відповідно до п. 9-3 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", тимчасово на період дії особливого правового режиму, визначеного Законом України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" ( 1207-18 ), зупиняється застосування до платників єдиног внеску із місцезнаходженням (місцем проживання) на тимчасово окупованій території України норм статей 25 і 26 цього Закону. Податкова інформація про суми недоїмки платників єдиного внеску, визначених абзацом першим цього пункту, зберігається та опрацьовується в інформаційних базах контролюючих органів в окремому (позабалансовому) порядку.
Згідно п. 9-4 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" цього ж Закону, платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування" ( 2464-17 ), які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" ( 1669-18 ), де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014( 405/2014 ), звільняються від виконання своїх обовязків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану. Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обовязків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" ( 1669-18 ), де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014( 405/2014 ), визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом ( 2755-17 ) України для списання безнадійного податкового боргу.
Тому суд вважає, що постанова по справі про адміністративне правопорушення від 17 листопада 2015 року підлягає скасуванню.
На підставі ст.ст. 6-12, 71, 86, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.287, 288 КУпАП, суд -
п о с т а н о в и в :
позовні вимоги ОСОБА_1 до заступника начальника Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м.Донецьку Міжрегіонального головного управління ДФС ОСОБА_2 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення задовольнити повністю.
Постанову по справі про адміністративне правопорушення від 17 листопада 2015 рокусерії АА №179363 заступника начальника Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м.Донецьку Міжрегіонального головного управління ДФС ОСОБА_2 - скасувати, а справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили: через 10 днів з дня її проголошення, якщо продовж цього строку не подана апеляційна скарга; або після розгляду апеляційним судом у разі подання апеляційної скарги.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Донецького апеляційного адміністративного суду через Дружківський міський суд протягом 10 днів з дня проголошення постанови, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складання у повному обсязі.
Суддя: А. Л. Гонтар