ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
10 лютого 2016 року № 826/17107/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Іщука І.О., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 доДержавної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління ДФС у м. Києві провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 30.06.2014 р. №74669,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління ДФС у м. Києві (далі - Відповідач або ДПІ у Святошинському районі м. Києва) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 30.06.2014 р. №74669.
В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначає, що спірним податковим повідомленням-рішенням безпідставно нараховано податкове зобов'язання з земельного податку у розмірі 2 285,91 грн. замість 710,27 грн., внаслідок чого Позивач вважає спірне податкове повідомлення-рішення таким, що підлягає скасуванню.
В судовому засіданні 12.11.2015 року представник Позивача позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.
Відповідач в судове засідання 12.11.2015 року не з'явився, належним чином повідомлений, докази чого містяться в матеріалах справи. Заперечень по суті спору не надав.
Враховуючи неявку Відповідача, який був повідомлений належним чином, враховуючи відсутність потреби заслухати свідка або експерта, судом було прийнято рішення про розгляд справи в письмовому провадженні на підставі частини шостої статті 128 КАС України.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є власником 70/100 частин приміщення площею 90,90 кв. м., яке розташоване в АДРЕСА_1, що підтверджується копією свідоцтва про право власності від 02 червня 2005 року, виданого Головним управлінням житлового забезпечення Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
28.05.2015 року Позивачем було одержано податкове повідомлення-рішення форми "Ф" від 30.06.2014 року № 74669 на суму 2 285,91 грн. за платежем "земельний податок з фізичних осіб".
Позивач оскаржив вказане вище податкове повідомлення-рішення до Головного управління ДФС у м. Києві.
Рішенням ГУ ДФС у м. Києві про результати розгляду скарги від 06.08.2015 року № 2253/с/25-15-10-08-16 податкове повідомлення-рішення від 30.06.2014 року № 74669 скасовано в частині 182,87 грн., в іншій частині вказане рішення залишено без змін, у зв'язку із чим скаргу ОСОБА_1 від 11.06.2015 року - задоволено частково.
Вважаючи податкове повідомлення-рішення від 30.06.2014 року № 74669 незаконним, Позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.
Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу використання землі в Україні є платним. Згідно із ст. 269 ПК України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Відповідно до п. 286.1 ст. 286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
При переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно (п. 287.6 ст. 287 ПК України).
Згідно із п. 286.6 ст. 286 ПК України встановлено, що за земельну ділянку, на якій розташована будівля, що перебуває у користуванні кількох юридичних або фізичних осіб, податок нараховується кожному з них пропорційно тій частині площі будівлі, що знаходиться в їх користуванні, з урахуванням прибудинкової території.
Відповідно до п. 287.8 ст. 287 ПК України власник нежилого приміщення (його частини) у багатоквартирному жилому будинку сплачує до бюджету податок за площі під такими приміщеннями (їх частинами) з урахуванням пропорційної частки прибудинкової території з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.
Ця частка визначається співвідношенням загальної площі приміщення до спільної площі усіх квартир і нежитлових будівель у будинку.
Матеріали справи свідчать, що частка приміщення позивача площею 90,9 кв. до загальної площі будинків (35 109 кв.м. + 10 338 кв.м. + 23 235 кв.м.), розташованих на земельній ділянці 2,32 га (23 200 кв. м.), становить 30,70 кв.м.
Згідно з рішенням Київської міської ради від 26.07.2007 року №43/1877 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Києва та Порядку її визначення" нормативна грошова оцінка 1 кв.м. земельної ділянки на АДРЕСА_1 у разі комерційного використання складає - 3 305,11 грн.
З наведеного вбачається, що нормативна грошова оцінка частки земельної ділянки, з якої позивач зобов'язаний сплатити земельний податок (30,70 кв.м.) дорівнює 101 466,9 грн. (30,70 кв.м. х 3 305,11 грн.).
Відповідно до п. 274.1 ст. 274 ПК України (в редакції, що діяла на момент визначення податкових зобов'язань) ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273,276 цього Кодексу.
З вказаної норми закону вбачається, що ставка податку щодо приміщення площею 90,90 кв. м., яке розташоване в АДРЕСА_1, становить 1014,67 грн. (101 466,9 грн. х 1% = 1014,67 грн.), а 70/100 від суми земельного податку з вказаного приміщення дорівнює 710,27 грн.
Крім того, відповідно до до п. 286.5 ст. 286 ПК України нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленого у порядку визначеному ст. 58 цього Кодексу.
Згідно із п. 287.5 ст. 287 ПК України податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Так, оригінал спірного податкового повідомлення-рішення від 30.06.2014 року № 74669 було направлено ДПІ у Святошинському районі ГУ ДФС у м. Києві на адресу ОСОБА_1 лише 29.05.2015 року, що є також порушенням вищевказаних вимог ПК України, а також п. 3.5. Порядку направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №1236 від 28.11.2012 року.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем у свою чергу не було надано жодного обґрунтування розрахунку суми нарахованого земельного податку, а також не було надано заперечень по суті спору.
Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку, що Відповідачем невірно визначено суму земельного податку у спірному податковому повідомленні-рішенні від 30.06.2014 р. №74669, а тому вказане рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідачем не доведено, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин справи, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати підлягають відшкодуванню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 69-71, 94, 160-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління ДФС у м. Києві від 30.06.2014 р. №74669.
3. Судові витрати в розмірі 182,70 грн. присудити на користь ОСОБА_1 за рахунок асигнувань Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління ДФС у м. Києві.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її отримання особою, яка оскаржує постанову, за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.О. Іщук