Постанова № 55699302, 10.02.2016, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.02.2016
Номер справи
822/7/16
Номер документу
55699302
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 822/7/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2016 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіМайстер П.М. при секретаріНетичай Ю.В. за участі:представника позивача: Малюзіна О.І., представника відповідача: Драчука С.Л.,розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Управління Держпраці у Хмельницькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Шепетівський гранкар'єр" про застосування заходів реагування, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом, в якому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю "Шепетівський гранкар'єр", а саме заборонити проведення вибухових робіт на наданій в користування ділянці надр, що передбачена дозволом на користування надрами від 29.05.2003 року №3016, а саме на Рудня - Новенському 1 родовищі мігматитів.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Управлінням Держпраці у Хмельницькій області було проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки Товариства з обмеженою відповідальністю "Шепетівський гранкар'єр". Перевіркою виявлено порушення вимог законодавчих та нормативно - правових актів з охорони праці та промислової безпеки, а саме не поновлено дію спеціального дозволу на користування надрами, що є порушенням вимог ст.16 "Кодексу України про надра" та п.22 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року №615 "Про затвердження Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами". Зазначає, що у зв'язку з виникненням загрози здоров'ю і життю людей, та з метою недопущення заподіяння такої шкоди, є підстави для заборони проведення відповідачем вибухових робіт на наданій в користування ділянці надр, що передбачена дозволом на користування надрами від 29.05.2003 року №3016, а саме на Рудня - Новенському 1 родовищі мігматитів.

Враховуючи зазначене, позивач просить застосувати заходи реагування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Шепетівський гранкар'єр" у вигляді заборони проведення вибухових робіт на наданій в користування ділянці надр, що передбачена дозволом на користування надрами від 29.05.2003 року №3016, а саме на Рудня - Новенському 1 родовищі мігматитів.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надавши суду заперечення, в якому просить у задоволенні позову відмовити в повному обсязі, з підстав викладених у ньому.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши належним чином зібрані докази по справі, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, приходить до висновків, що позовні вимоги не підлягають до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідно до направлення на проведення перевірки №1802/15 від 22.12.2015 року та на підставі наказу №270 від 22.12.2015 року посадовими особами позивача проведено позапланову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Шепетівський гранкар'єр", на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, а саме безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також ведення робіт, пов'язаних з геологічним вивченням надр, їх використанням та охороною, використанням і переробкою мінеральної сировини.

Результати перевірки оформлені актом перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) №22-32/168 від 24.12.2015 року.

Відповідно до акту перевірки встановлені наступні порушення:

- наказ про організацію масового вибуху 20.10.2015 року не відповідає встановленій формі, що є порушенням п. 3.4 розд. 3 НПАОП 0.00 - 5.41-14 "Інструкції з безпечної організації та проведення масових вибухів свердловинних зарядів на відкритих гірничих роботах";

- розпорядок проведення масового вибуху 20.10.2015 року не відповідає встановленій формі, що є порушенням п. 3.5 розд. 3 НПАОП 0.00 - 5.41-14 "Інструкції з безпечної організації та проведення масових вибухів свердловинних зарядів на відкритих гірничих роботах";

- не поновлено дію спеціального дозволу на користування надрами, що є порушенням вимог ст.16 "Кодексу України про надра" та п.22 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року №615 "Про затвердження Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами".

Акт перевірки вручено під розпис директору Товариства з обмеженою відповідальністю "Шепетівський гранкар'єр" Ходаківському М.М.

Зауваження або заперечення щодо проведеного позапланового заходу зі сторони суб'єкта господарювання не надходили.

24 грудня 2015 року позивачем внесений припис №22-32/168-145, яким встановлені терміни усунення порушень, виявлених під час перевірки.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Держпраці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Відповідно до п. 7 даного Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до вимог статті 38 Закону України "Про охорону праці" державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Статтею 4 Закону України „Про охорону праці" визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Відповідно до Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 № 826 (далі - Положення), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки:

порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників;

порушень вимог Кодексу України про надра;

відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;

не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки;

виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

Відповідно до пункту 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.

Однак, суд звертає увагу, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Шепетівський гранкар'єр" було надано до суду докази усунення виявлених Управлінням Держпраці у Хмельницькій області порушень, а саме копію Наказу №29 від 02.02.2016 року, яким скасовано наказ Державної служби геології та надр України від 04.09.2015 року №271 "Щодо анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень" в частині зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №3016 від 29.05.2003 року, наданого ТОВ "Шепетівський гранкар'єр" з метою видобування мігматитів Рудня - Новенського 1 родовища, розташованого у Хмельницькій області.

У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, оскільки судом встановлено, що на момент розгляду адміністративної справи Товариством з обмеженою відповідальністю "Шепетівський гранкар'єр" всі порушення, зазначені у акті перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) №22-32/168 від 24.12.2015 року, які стали підставою для звернення позивача до суду із даним позовом, були усунуті, що підтверджено матеріалами справи, відсутні підстави для задоволення адміністративного позову.

З огляду на викладене вище позивачем не доведено правомірність позовних вимог.

Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В позові Управління держпраці у Хмельницькій області відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 10 лютого 2016 року о 15 год. 00 хв.

Суддя/підпис/ "Згідно з оригіналом" Суддя П.М. Майстер