Постанова № 55699251, 04.02.2016, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.02.2016
Номер справи
822/58/16
Номер документу
55699251
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 822/58/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 лютого 2016 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі :головуючого-судді суддівПольового О.Л. Салюка П.І. Данилюк У.Т. при секретарі за участі:Бачку А.М. позивача представника відповідача представника третьої особирозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_6 до Міністерства оборони України , третя особа на стороні відповідача Хмельницький обласний військовий комісаріат про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду із позовом до Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що з 25.12.2012 року йому було встановлено другу групу інвалідності, внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини. Вказує, що відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 499 йому гарантовано право на отримання одноразової грошової допомоги. Для реалізації свого права звернувся до Хмельницького обласного військового комісаріату із заявою про виплату йому одноразової грошової допомоги та надав копії необхідних документів. Листом Департаменту фінансів Міністерства оборони України № 248/3/6/3546 від 25.11.2015 року позивачу було відмовлено у виплаті одноразової грошової допомоги. Вважає відмову формальною та такою, що суперечить чинному законодавству.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав.

Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позовних вимог та зазначив, що позивач не має права згідно законодавства України на призначення та виплату одноразової грошової допомоги.

Представник третьої особи позовні вимоги не визнав.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Суд встановив, що позивач проходив військову службу в Збройних Силах України.

Рішенням Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв Міністерства оборони України від 25.12.2012 року № 2621 встановлено, що захворювання позивача пов'язані із захистом Батьківщини.

16.01.2013 року Хмельницькою обласною медико-соціальною експертною комісією позивачу встановлено 2 групу інвалідності, яка настала внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини.

30.06.2015 року позивач звернувся до Хмельницького обласного військового комісаріату із заявою про виплату йому одноразової грошової допомоги та надав копії необхідних документів.

Згідно листа Департаменту фінансів Міністерства оборони України № 248/3/6/3546 від 25.11.2015 року позивачу було відмовлено у виплаті одноразової грошової допомоги, оскільки редакція ст.16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", яка передбачає виплату одноразової грошової допомоги, на заявника не поширюється (встановлено інвалідність до 01.01.2014 року), то підстав для розгляду поданих документів не вбачається. Документи повернуто, як такі, що не відповідають вимогам постанови КМУ № 975 від 25.12.2013 року.

Вирішуючи спір по суті позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 25.03.1992 року № 2232-ХІІІ (далі Закон № 2232-ХІІІ) дія цього Закону поширюється на військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.

Згідно ч.1 ст.16 Закону № 2232-ХІІІ одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Приписами ч.2 ст.16 Закону № 2232-ХІІІ передбачено, що у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю під час виконання ним обов'язків військової служби, а також інвалідності, що настала в період проходження військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження військової служби, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пп.2 п.2 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 499 (далі Порядок № 499) одноразова грошова допомога виплачується військовослужбовцям у разі настання інвалідності в період проходження військової служби та особам, звільненим з військової служби, у разі настання інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення з такої служби чи після закінчення зазначеного строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період її проходження, - у розмірі 30-місячного грошового забезпечення - інвалідам II групи.

Згідно п.3 Порядку № 499 особи, яким виплачується одноразова грошова допомога у разі поранення (контузії, травми або каліцтва) чи в разі настання інвалідності, подають за місцем проходження служби (зборів) або до військомату (далі - уповноважений орган) такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з пораненням (контузією, травмою або каліцтвом) чи настанням інвалідності; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення відсотка втрати працездатності та рішення відповідної військово-медичної установи щодо визнання поранення (контузії, травми або каліцтва); копію документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане з вчиненням особою злочину чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного заподіяння собі тілесного ушкодження; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності; копію сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера.

Відповідно до п.7 Порядку № 499 керівник уповноваженого органу подає в 15-денний строк з дня реєстрації документів головному розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 3 і 4 цього Порядку.

Головний розпорядник коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів на їх підставі рішення про призначення одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або в разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

Наказом Міністра оборони України № 168 від 12.07.2007 року "Про організацію роботи та призначення комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби" призначено постійно діючу комісію з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби. До повноважень голови вказаної Комісії, зокрема, віднесено підготовку пропозицій та подання їх Міністру оборони України для прийняття рішення про призначення грошової допомоги та її розмір.

Аналізуючи вищенаведені норми, суд приходить до висновку, що рішення про виплату одноразової грошової допомоги в зв'язку з інвалідністю військовослужбовців, приймає головний розпорядник коштів, у даному випадку Міністерство оборони України, після отримання відповідного висновку із визначеним переліком документів, необхідних для призначення виплати. Тобто, підготовка та подання пропозицій Міністру оборони України щодо призначення грошової допомоги та її розмір відноситься до виключної компетенції Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі, каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби.

Як вбачається з матеріалів справи, до Комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби не надіслано матеріали щодо призначення позивачу одноразової грошової допомоги.

Таким чином, Департамент фінансів Міністерства оборони України не наділений правом вирішення питання щодо наявності у позивача права на отримання одноразової грошової допомоги.

Суд вважає протиправною бездіяльність відповідача, оскільки останнім не розглянуто у встановленому законом порядку заяву позивача з додатками і безпідставно їх повернуто, чим порушено вищенаведений порядок.

Відповідно до ч.2 ст.11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Тобто, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Таким чином, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України щодо нерозгляду заяви ОСОБА_6 про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням другої групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини та зобов'язати відповідача розглянути згідно Закону вказану заяву.

Як встановлено судом, відповідач не розглянув по суті заяву позивача. А тому, суд вважає, що вимога про зобов'язання Міністерства оборони України прийняти рішення щодо призначення ОСОБА_6 як інваліду 2 групи одноразової грошової допомоги не підлягає задоволенню - як передчасна.

Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З наведених вище підстав, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України щодо нерозгляду заяви ОСОБА_6 про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням другої групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини.

Зобов'язати Міністерство оборони України розглянути згідно Закону заяву ОСОБА_6 про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням другої групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови складено 09 лютого 2016 року

Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/О.Л. Польовий П.І. Салюк У.Т. Данилюк "Згідно з оригіналом" Суддя О.Л. Польовий