Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 січня 2016 р. Справа №805/4961/15-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 11 година 55 хвилин
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Бабіча С.І., за участю секретаря судового засідання Проніна Д.С.,
представників позивача - Гори Н.П., Калініної Г.С.;
відповідача - не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Руссоль - Україна" до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкового повідомлення - рішення № 0015011502 від 13.11.2015 року
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Руссоль - Україна" звернулось до суду з позовом до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкового повідомлення - рішення № 0015011502 від 13.11.2015 року.
Позовні вимоги мотивовано тим, що Торгово-промислова палата України, за зверненням позивача, засвідчила настання обставин непереборної сили з 02.02.14 р. при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні норм законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів. Позивач вказує, що звернувся до відповідача із заявою від 23.11.15 р. про списання безнадійного боргу, в порядку ст. 101 Податкового кодексу України (далі - ПК України), проте, відповіді не отримав.
Згідно з наданим відзивом на позов, відповідач проти позову заперечував, посилаючись на те, що у ході перевірки дотримання граничних строків сплати узгодженого податкового зобов'язання з екологічного податку по податковій декларації позивача № 9022222994 від 22.04.14 р. на суму 15 422,21 грн., встановлено, що вказані узгоджені суми податкового зобов'язання несвоєчасно сплачені до бюджету, що є порушенням п. 57.1 ст. 57 ПК України, про що складено відповідний акт камеріальної перевірки № 1507/15-02 від 30.10.14 р., на підставі якого винесено спріне податкове повідомлення-рішення. Вважає, що під час винесення спірного рішення відповідач діяв у межах чинного законодавства України.
Відповідача у призначене на 21.01.16 р. судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про час та місце розгляду даної справи.
Відповідно до положень ч.4 ст. 128 КАС України, суд вважає за можливе вирішити справу на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд дійшо висновку про відстуність підстав для задоволення позовних вимог та встановив наступні обставини.
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Руссоль-Україна" зареєстроване в якості юридичної особи, включене до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (ЄДРПОУ 37653064), місцезнаходження юридичної особи: 84150, смт. Райгородок, вул. Куйбишева, буд. 28, перебуває на обліку як платник податків у Слов'янській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області.
Суд застосовує норми права у редакції, що була чинною станом на момент виникнення спірних правовідносин (13.11.15 р. - дата винесення спірного рішення).
Стаття 67 Конституції України встановлює, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно пункту 54.1 статті 54 Податкового Кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій декларації та уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Пунктом 56.11 статті 56 Податкового кодексу України передбачено, що не підлягає оскарженню податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Таким чином, у разі подання декларації з визначенням відповідних сум до сплати, у платника податків виникає обов'язок сплатити цю суму до відповідного бюджету у встановлений законом строк.
Порядок подання податкової звітності та сплати екологічного податку встановлено ст. 250 ПК України.
Відповідно до п.п. 250.1 та 250.2 ст. 250 ПК України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу. Платники податку складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до контролюючих органів та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації.
Позивачем було подано відповідачу податкову декларацію з екологічного податку № 9022222994 від 22.04.14 р. за 1-й квартал 2014 року, у тому числі за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення (15 422,21 грн.) та за розміщення відходів у спеціально відедених місцях чи на об'єктах (1 031,32 грн.) (а.с. 16-20).
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 ПК України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Податковий агент зобов'язаний сплатити суму податкового зобов'язання (суму нарахованого (утриманого) податку), самостійно визначеного ним з доходу, що виплачується на користь платника податку - фізичної особи та за рахунок такої виплати, у строки, передбачені цим Кодексом.
Відповідно до абз. 3 п. 126.1 ст. 126 ПК України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств, рентної плати протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
На підставі п.п. 19-1.1.1, п.19-1.1 ст.19-1 та 20.1.4 п.20.1 статті 20, а також п.75.1 ст.75 ПК України, відповідачем було проведено камеральну перевірку граничних строків сплати узгодженого податкового зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю "Руссоль-Україна", за наслідками якої складено акт №1506/15-02 від 20.10.2015 р. (а.с. 9)
У вказаному акті відповідачем встановлено, що позивачем порушено терміни сплати узгодженої суми грошового зобов'язання з екологічного податку від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення, яка повинна бути сплачена до бюджету відповідно до п.57.1 ст.57, п.250.2 ст.250 ПК України:
- термін сплати - 20.05.2014 р., фактично сплачено 08.09.2014р.,по терміну сплати 30.09.2014р.-фактично сплачено 25.02.2015р. /а.с.9/.
На підставі вказаного акту перевірки відповідачем прийнято спірне податкове повідомлення-рішення від 13.11.15 р. № 0015011502, яким Товариство з обмеженою відповідальністю "Руссоль-Україна", за затримку на 111 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання у розмірі 15 422,2 грн. зобов'язано позивача сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 3 804,44 грн. (а.с.11).
Позивачем надано суду наказ № 62 від 02.05.2014р., підписаний керівником позивача "Про зупинення виробництва", у зв'язку з проведенням активної фази антитерористичної операції в Слов'янську и Слов'янському районі та небезпеки для життя робітників підприємства; наказ № 200/1 від 01.09.2014р., підписаний керівником позивача "Про підготовку до запуску виробництва", в зв'язку з завершенням активної фази антитерористичної операції в м. Слов'янську и Слов'янському районі; лист від 05.08.14 р. до відповідача з проханням продовжити строк подання звітності по податкам та зборам за 1-ше півріччя 2014 р. та не нараховувати штрафи та пені; лист від 28.08.14 р. до відповідача з проханням надати відстрочку зі сплати податкового зобов'язання з екологічного податку та не нараховувати штрафи та пені.
Листом № 731 від 01.09.14 р. позивач звернувся до відповідача з проханням перерахувати переплату з податку на прибуток на погашення грошового зобов'язання з надходжень від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях у сумі 1032 грн. та з екологічного податку від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення за 1-й квартал 2014 року на суму 15 422,21 грн. ( а.с. 24).
Шляхом вказаного перерахування, що було здійснено 08.09.14 р., було погашено заборгованість відповідача з екологічного податку від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення за 1-й квартал 2014 року на суму 15 422,21 грн.
Вказані обставини сторонами не заперечуються.
Листом № 1736 від 23.11.15 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про списання, зокрема, і нарахованого штрафу в сумі 3 084,44 грн., що зазначений у спірному податковому повідомленні - рішенні. У якості додатку до вказаного листа було надано копію сертифікату (висновку) ТПП України №2929/05-4 від 08.09.14р. (а.с. 21).
Вказана заява мотивована посиланнями на пп. 101.2.4 п. 101.2 ст. 101 ПК України та п.4 розділу 2 наказу Міністерства доходів і зборів України від 10.10.13 р. № 577 "Про затвердження Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків".
Суд зазначає, що Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.
Законом України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" визначені тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції. Цей Закон визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.
Відповідно до статті 1 Закону період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Відповідно до статті 10 Закону Протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і втрачає чинність через шість місяців з дня завершення антитерористичної операції, крім пункту 4 статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону.
Доказами, що підтверджують факт настання (існування) зазначених обставин, є, зокрема, висновок Торгово-промислової палати про настання обставин непереборної сили чи стихійного лиха на території України.
Відповідно до ст. 11 Закону України № 1669-VІІ, внесені відповідні зміни до Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні", зокрема даний закон доповнено ст. 14-1, згідно якої форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.
Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб'єктів малого підприємництва видається безкоштовно.
Статтею 101 Податкового кодексу України визначено, що списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг. Під терміном "безнадійний" розуміється, зокрема, податковий борг платника податків, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) (пп. 101.2.4 п 101.2 ст. 101 ПК України).
Позивачем до матеріалів справи надано засвідчену належним чином копію сертифікату Торгово-промислової палати України від 08.09.2014р. №2929/05-4 про настання форс-мажорні обставин (обставини непереборної сили), яким засвідчено настання форс - мажорні обставини (обставин непереборної сили) зокрема : акти тероризму, збройний конфлікт, військові дії на території Донецької області з 02 травня 2014 року для ТОВ "Руссоль-Україна" щодо дотримання норм законодавчих актів України, які стосуються продовження граничних строків для подання податкової декларації (а.с. 21).
Проте, суд зазначає про наступні обставини.
Відповідно до п. 101.5 ст. 101 ПК України контролюючі органи щокварталу здійснюють списання безнадійного податкового боргу. Порядок такого списання встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.13 р. № 577, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 31 жовтня 2013 р. за № 1844/24376 затверджено Порядок списання безнадійного податкового боргу платників податків (далі - Порядок).
Відповідно до пп.4 п. 2.1 вказаного Порядку під терміном "безнадійний податковий борг" слід розуміти, зокрема, податковий борг платника податків, що виник унаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).
Пунктом 4.1 вказаного Порядку встановлено, що у випадках, передбачених підпунктом 4 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, платник податків звертається до органу доходів і зборів за місцем обліку безнадійного податкового боргу та/або за місцем обліку такого платника з письмовою заявою, в якій зазначаються суми податків та зборів, що підлягають списанню.
Таким чином, сукупний аналіз положень ст. 101 ПК України та Порядку, вказує на те, що безнадійний податковий борг підлягає списанню лише після відповідного звернення платника податку до податкового органу.
У даній справі спірне податкове повідомлення - рішення № 0015011502 винесено відповідачем 13.11.2015 року тобто ще до того як позивач звернувся до відповідача із заявою про списання безнадійного податкового боргу (23.11.15 р.).
Отже, станом на момент винесення спірного рішення (13.11.15 р.), відповідач діяв правомірно, обгрунтовано та у межах чинного законодавства України.
Враховуючи викладене, суд визнає позовні вимоги про скасування податкового повідомлення - рішення № 0015011502 від 13.11.2015 року, безпідставними та такими, що задоволенню не підлягають.
Суд звертає увагу на те, що дане судове рішення не позбавляє позивача звернутись до суду з відповідним позовом про списання безнадійного податкового боргу.
Приймаючи до уваги положення ст. 94 КАС України, судові витрати понесені позивачем відшкодуванню не підлягають.
Керуючись Конституцією України, Податковим кодексом України, Законами України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" "Про торгово-промислові палати в Україні", Розпорядженням КМУ "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України", Наказом доходів і зборів України "Про затвердження Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків", Кодексом адміністративного судочинства України,
П О С Т А Н О В И В :
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Руссоль - Україна" звернулось до суду з позовом до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкового повідомлення - рішення № 0015011502 від 13.11.2015 року - відмовити повністю.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступна та резолютивна частини проголошені у судовому засіданні 21 січня 2016 року.
Постанову складено у повному обсязі 26 січня 2016 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України (проголошення вступної та резолютивної частин постанови), а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Бабіч С.І.