Постанова № 55698756, 03.02.2016, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.02.2016
Номер справи
727/6430/15-а
Номер документу
55698756
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 727/6430/15-а

Головуючий у 1-й інстанції: Семенко О.В.

Суддя-доповідач: Сушко О.О.

03 лютого 2016 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Сушка О.О.

суддів: Залімського І. Г. Смілянця Е. С.

за участю:

секретаря судового засідання: Мартинюк В.В.,

позивача: ОСОБА_2

представників відповідачів: Марчук Б.А., Бірюк Г.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 03 грудня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з цим позовом, і, з урахуванням внесених змін, просив визнати протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в м. Чернівці від 20.07.2015 року про відмову в переведені його пенсії на пенсію державного службовця і зобов`язати останнього призначити пенсію державного службовця, а також визнати протиправними рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області за розглядом його скарги від 27.07.2015 року.

Відповідно до постанови Шевченківського районного суду м. Чернівці від 03 грудня 2015 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, позивач звернувся до Вінницького апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій просить ухвалене у справі судове рішення скасувати та постановити нове рішення по справі, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

В судовому засіданні позивача підтримав доводи апеляційної скарги та просив суд її задовольнити.

Представники відповідачів у судовому засіданні заперечили проти задоволення вимог апеляційної скарги та просили залишити рішення суду першої інстанції без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, надавши правову оцінку обставинам та доказам по справі, колегія суддів прийшла до висновку про необхідність задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Як досліджено з матеріалів справи, позивач з 01.08.2001 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Чернівцях та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

16.07.2015 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях з заявою про переведення його пенсії, отримуваної на загальних підставах, на пенсію державного службовця.

Листом від 20.07.2015 року №145/Ш-11 відповідач повідомив позивача про те, що згідно з вимогами п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року №213, з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Закону України "Про державну службу", не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, відтак права на перехід на іншу пенсію немає.

27.07.2015 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області з скаргою на протиправну відмову начальника управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях щодо переведення його пенсії на пенсію державного службовця.

07.08.2015 року Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області прийняло рішення № 299/Ш-11 за розглядом скарги позивача, у якому вказало на відсутність підстав переведення позивача на пенсію державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу".

Суд першої інстанції відмовляючи в задоволенні позову виходив з того, що в діях відповідача відсутня протиправність, так як фактично рішення про відмову у призначенні пенсії не приймалося.

Проте з таким висновком суду першої інстанції судова колегія не може погодитись з наступних підстав.

Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Як встановлено комісією по встановленню трудового стажу для виплати надбавки за вислугу років від 11.06.2007 року прокуратури Львівської області, позивач з 09.08.1967 року по 23.10.1967 року проходив стажування на посаді слідчого в прокуратурі м. Чернівці; з 27.10.1967 року по 16.01.1968 року - виконував обов'язки старшого слідчого прокуратури Хмельницької області; з 16.01.1968 року по 01.07.1970 року - працював слідчим прокуратури Летичівського району; з 01.07.1970 року по 15.03.1976 року - працював слідчим прокуратури Городокського району; з 16.03.1976 року по 04.02.1980 року - обіймав посаду старшого слідчого прокуратури Першотравневого району м. Чернівці; з 04.02.1980 року по 15.06.1987 року - перебував на посаді слідчого Чернівецької транспортної прокуратури; 12.1958 року по 12.1961 року - знаходився на строковій військовій службі в ЗС; з 01.09.1962 року по 27.06.1967 року - навчався в Київському державному університеті.

Отже, трудовий стаж позивача на посадах стажиста, слідчого та старшого слідчого органів прокуратури складає 19 років 10 місяців, з врахуванням строкової військової служби та половини навчання - 25 років 02 місяці 28 днів.

Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку.

За змістом ч.ч.2,3 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 р. № 283 до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах суддів, слідчих, прокурорів, інших службових осіб, яким присвоєно персональні звання; час військової служби у Збройних Силах та інших військових формуваннях.

Таким чином, періоди роботи на посадах слідчих прокуратури та строкова служба в Збройних Силах відноситься до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", тоді як навчання в вищому навчальному закладі зараховується тільки до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років працівникам прокуратури.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 12.10.2007 №18-6 затверджено Порядок розгляду скарг на рішення органів Пенсійного фонду України щодо пенсійного забезпечення.

Цей порядок визначає процедуру подання та розгляду скарг на рішення про призначення, перерахунок, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший, виплаті пенсій (далі-рішення), прийняті головним управлінням Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управліннями Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах (далі - органи, що призначають пенсію).

Згідно п.10 цього Порядку Орган Пенсійного фонду України при розгляді скарги заявника перевіряє законність і обґрунтованість рішення, що оскаржується, і приймає одне з таких рішень:

1) залишає скаргу без задоволення;

2) повністю або в певній частині задовольняє скаргу. У разі повного або часткового задоволення скарги органу, що призначає пенсії, даються розпорядження про вчинення відповідних дій.

Головне управління пенсійного фонду України, розглядаючи скаргу позивача на протиправні дії управління Пенсійного фонду України у м. Чернівці, фактично погодилося з тим, що позивач не має право на призначення пенсії державного службовця, не узявши до уваги висновок Вінницького апеляційного адміністративного суду, викладений у постанові від 08.07.2015 року в справі № 727/3276/15-а, у якому суд апеляційної інстанції встановив право позивача на пенсію державного службовця.

Колегія суддів не приймає до уваги посилання відповідачів на норми ч. 5 Розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення", так як позивач набув право на призначення пенсії державного службовця з 04.02.2003 року - з набуттям чинності Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу"" від 16.01.2003 року, № 432-IV.

Відповідно до ст. 94 КАС України на користь позивача з відповідачів солідарно підлягає стягненню понесенні ним витрати зі сплати судового збору.

Згідно ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим, законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Отже, оскаржену постанову не можна визнати законною та обґрунтованою, тому відповідно до ст. 202 КАС України, постанову суду першої інстанції необхідно скасувати з ухваленням нового рішення у справі.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити повністю.

Постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 03 грудня 2015 року скасувати.

Прийняти нову постанову, якою адміністративний позов задовольнити.

Визнати бездіяльність управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях щодо відмови у призначенні пенсії державного службовця ОСОБА_2 - протиправною.

Визнати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 07.08.2015 року за розглядом скарги ОСОБА_2 від 27.07.2015 року - протиправними.

Зобов`язати управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях призначити пенсію державного службовця ОСОБА_2 відповідно до Закону України "Про державну службу", здійснивши переведення його пенсії, призначеної у відповідності Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Стягнути солідарно за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області та управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях на користь ОСОБА_2 понесенні ним судові витрати зі сплати судового збору в сумі 609 грн..

Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.

Постанова суду складена в повному обсязі 05 лютого 2016 року.

Головуючий Сушко О.О. Судді Залімський І. Г. Смілянець Е. С.