ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 лютого 2016 р. Справа № 818/3563/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Старосуда М.І.
Суддів: Яковенка М.М. , Лях О.П. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Сумського обласного військового комісаріату на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 16.11.2015р. по справі № 818/3563/15
за позовом ОСОБА_1
до Сумського обласного військового комісаріату
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИЛА
Позивач звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просив суд: визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення індексації грошового забезпечення та її невиплати; зобов'язати відповідача провести та виплатити йому суму індексації грошового забезпечення за період проходження військової служби з 08.04.2014 року по 29.03.2015 року; зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити йому компенсацію суми індексації грошового забезпечення відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати".
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 16.11.2015 року зазначений адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Сумського обласного військового комісаріату щодо не проведення індексації грошового забезпечення та невиплати ОСОБА_1 сум індексації грошового забезпечення.
Зобов'язано Сумський обласний військовий комісаріат провести індексацію грошового забезпечення ОСОБА_1 за період проходження військової служби з 08.04.2014 року по 29.03.2015 року (за виключенням одноразових грошових виплат) та сплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення в сумі 668,69 грн. (шістсот шістдесят вісім грн. 69 коп.).
Зобов'язано Сумський обласний військовий комісаріат нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію суми індексації грошового забезпечення відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати".
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування доводів апеляційної скарги апелянт посилається на порушення судом першої інстанції вимог Законів України "Про індексацію грошових доходів населення", "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" та зазначає, що виплата сум індексації грошових доходів здійснюється залежно від наявності коштів.
В судове засідання апеляційної інстанції сторони не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Враховуючи неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, переглянувши в межах апеляційної скарги постанову суду та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що наказом військового комісара Сумського обласного військового комісаріату від 08.04.2014 року № 47 з 08 квітня 2014 року позивач був зарахований до списків особового складу частини та на всі види забезпечення, а наказом від 29.03.2015 року № 70 позивача виключено з 29.03.2015 року зі списків особового складу Сумського ОВК та всіх видів забезпечення.
Згідно довідки Сумського обласного військового комісаріату позивач за період з 08.04.2014 року по 29.03.2015 року отримав грошове забезпечення в розмірі 62 084,59 грн., без нарахування та виплати йому індексації грошового забезпечення.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що бездіяльність відповідача щодо не проведення індексації грошового забезпечення та її невиплати позивачу суперечить нормам чинного законодавства України та є протиправною, а тому позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача провести індексацію грошового забезпечення, її виплату та нарахувати і виплатити компенсацію суми індексації грошового забезпечення підлягають задоволенню.
Колегія суддів частково погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Закон України від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон України №2011-ХІІ) визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Відповідно до частин 1-4 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону. Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Порядок та умови проведення індексація грошових доходів населення визначено Законом України від 3 липня 1991 року №1282-ХІІ "Про індексацію грошових доходів населення" (далі - Закон України №1282-ХІІ) та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 (далі - Порядок №1078).
Відповідно до статті 1 Закону N 1282-XII, індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; поріг індексації - це величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
Частиною 1 статті 2 цього Закону передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, у тому числі пенсії. У частині п'ятій цієї ж статті вказано, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Згідно статті 4 Закону N 1282-XII, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Подальша індексація споживчих цін для індексації грошових доходів населення починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації 101 відсоток. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Пунктом 1-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення №1078 також передбачено, що підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. N 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Відповідно до абзацу п'ятого пункту 2 Порядку №1078, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.
Отже, грошове забезпечення військовослужбовців підлягає індексації, за виключенням виплат, що мають разовий характер.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем надано довідку - розрахунок про суми індексації доходів позивача за період з 08.04.2014р. по 29.03.2015 р., згідно якої загальна сума індексації за вказаний період складає 668,69 грн.
Доводи апелянта, що виплата сум індексації грошових доходів здійснюється залежно від наявності коштів, колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для не проведення нарахування та виплати сум індексації.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції в частині щодо визнання протиправною бездіяльності Сумського обласного військового комісаріату щодо не проведення індексації грошового забезпечення та невиплати позивачу сум індексації грошового забезпечення та зобов'язання Сумський обласний військовий комісаріат провести індексацію його грошового забезпечення за період з 08.04.2014р. по 29.03.2015 р. (за виключенням одноразових грошових виплат) та сплатити нараховану суму індексації грошового забезпечення.
Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити компенсацію суми індексації грошового забезпечення, колегія суддів зазначає наступне.
Умови та порядок проведення компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України від 19 жовтня 2000 р. N 2050-III "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" та Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 р. № 159 (далі по тексту Закон №2050-ІІІ та Порядок №159).
Відповідно до статей 1, 2 Закону № 2050-III підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), така компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Отже, основною умовою для виплати громадянину, передбаченої статтею 2 Закону № 2050-III та Порядком №159, компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі грошового забезпечення). При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування. Тобто, за Законом № 2050-III компенсації підлягають лише нараховані грошові доходи.
Як вбачається з довідки про суми виплаченого грошового забезпечення та листа Сумського обласного військового комісаріату №6612 від 05.10.2015 р., індексація доходів ОСОБА_1 за період з 08.04.2014 року по 29.03.2015 року не нараховувалась та не виплачувалась.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що у суду першої інстанції були відсутні правові підстави для задоволення позову в частині зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити компенсацію суми індексації грошового забезпечення відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати".
Згідно ч. 2 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може своєю постановою змінити постанову суду першої інстанції або прийняти нову постанову, якими суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.
Враховуючи встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що постанова суду першої інстанції в частині зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу компенсацію суми індексації грошового забезпечення відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому в цій частині підлягає скасуванню, з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні зазначених позовних вимог.
В іншій частині постанова суду відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому підлягає залишенню без змін.
Керуючись ст.ст.41 160, 167, 195, 196, п. 3 ч.1 ст. 198, ст. 202, ч.2 ст., 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А
Апеляційну скаргу Сумського обласного військового комісаріату задовольнити частково.
Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 16.11.2015р. по справі № 818/3563/15 скасувати в частині зобов'язання Сумський обласний військовий комісаріат нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію суми індексації грошового забезпечення відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" та прийняти в цій частині нову постанову, якою у задоволенні цієї частини позовних вимог відмовити.
В іншій частині постанову Сумського окружного адміністративного суду від 16.11.2015р. по справі № 818/3563/15 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя (підпис)Старосуд М.І.Судді(підпис) (підпис) Яковенко М.М. Лях О.П.