Постанова № 55697373, 02.02.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.02.2016
Номер справи
370/2823/15-а
Номер документу
55697373
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 370/2823/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Устимчук М.Ю.

Суддя-доповідач: Федотов І.В.

ПОСТАНОВА

Іменем України

02 лютого 2016 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - судді Федотова І.В.,

суддів: Ісаєнко Ю.А. та Ганечко О.М.,

за участю секретаря Полякової А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в приміщенні суду, апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Макарівського районного суду Київської області від 19 листопада 2015 року у справі за адміністративним позовом прокуратури Макарівського району Київської області в інтересах держави в особі Плахтянської сільської ради Макарівського району Київської області до Управління Держземагенства в Макарівському районі Київської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

Прокуратура Макарівського району Київської області (далі - позивач) звернулася до суду з позовом в інтересах держави в особі Плахтянської сільської ради Макарівського району Київської області до Управління Держземагенства в Макарівському районі Київської області (далі- відповідач),третя особа: ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2) про визнання дій відповідача щодо присвоєння кадастрового номеру земельній ділянці НОМЕР_1 протиправними та зобов'язання відповідача видалити з автоматизованої бази Державного земельного кадастру вказаний кадастровий номер, присвоєний на земельну ділянку загальною площею 1,10068 га в межах населенного пункту Плахтянської сільської ради Макарівського району Київської області.

Постановою Макарівського районного суду Київської області від 19 листопада 2015 року адміністративний позов було задоволено.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, вважаючи, що судом неповно з'ясовано обставини справи та неправильно застосовано норми матеріального і процесуального права.

В судове засідання сторони не з'явились, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку із чим, колегія суддів, на підставі ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 41, ч. 4 ст. 196 КАС України розглядає справу за їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно з п.3 ч.1 ст.198, ч.1 ст.202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення, зокрема, є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Колегією суддів встановлено, що на підставі рішення Плахтянської сільської ради від 26.04.2007 року за №303 на земельну ділянку в межах населеного пункту с. Плахтянка Макарівського району площею 1,10068 га для ведення підсобного сільського господарства ОСОБА_1 присвоєно кадастровий номер НОМЕР_2.

Вважаючи, що відділом Держкомзему в Макарівському районі (з 01.01.2013 року перейменовано в управління Держземагенства в Макарівському районі) внесений до автоматизованої бази ДЗК кадастровий номер НОМЕР_2, присвоєний на земельну ділянку ОСОБА_3, на підставі неіснуючого рішення, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Приймаючи постанову, суд першої інстанції виходив з того, що заявлені позивачем вимоги про протиправність дій управління Держземагенства в Макарівському районі щодо присвоєння кадастрового номеру земельній ділянці НОМЕР_2 є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Проте, колегія суддів вважає, що до таких висновків суд першої інстанції дійшов при неповному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 2 Земельного кодексу України, земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.

Статтею 4 Земельного кодексу України передбачено, що завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.

Згідно з ст. 12 Земельного кодексу України розпорядження землями територіальних громад належить до повноважень сільських, селищних, міських рад та здійснюється до вимог цього Кодексу.

Відповідно до частини першої статті 193 Земельного кодексу України державний земельний кадастр - це єдина державна система земельно-кадастрових робіт, яка встановлює процедуру визнання факту виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками та містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим цих ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристику, розподіл серед власників землі та землекористувачів.

Матеріали справи свідчать, що управлінням Держземагенства у Макарівському районі Київської області від 01.10.2015 року № 10-1013-0.2 - 6462/2-15 повідомлено прокуратуру Макарівського району про те, що відповідно до інформації державного реєстру земель, кадастровий номер на земельну ділянку НОМЕР_2 присвоєно на підставі рішення від 26.04.2007 року № 303. Інформація до державного реєстру земель вносилась на підставі розробленої документації із землеустрою ТОВ «Укрприватзем».

Так, під час апеляційного розгляду справи апелянтом надано копію технічної документації із землеустрою ТОВ «Укрприватзем».

Із вказаної технічної документації колегією суддів встановлено, що Плахтянською сільською радою рішенням від 26.04.2007 року № 303 надано ОСОБА_2 дозвіл на виготовлення технічної документації для передачі земельної ділянки загальною площею 1,1 га у селі Плахтянка для ведення особистого селянського господарства (а.с. 47).

На підставі вказаної технічної документації Головним управлінням земельних ресурсів у Київській області на земельну ділянку ОСОБА_2 присвоєно кадастровий номер НОМЕР_2 та 06.08.2008 року внесено до бази даних відповідні дані (а.с. 38-39).

Згідно з пунктом 2 Положення про порядок ведення державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.1993 №15 (чинного на момент виникнення спірних правовідносин), державний земельний кадастр включає дані реєстрації права власності, права користування землею та договорів на оренду землі, обліку кількості та якості земель, бонітування ґрунтів, зонування територій населених пунктів, економічної та грошової оцінки земель.

Відповідно до пункту 8 зазначеного Положення облік кількості земель ведеться по власниках землі і землекористувачах, у тому числі орендарях.

Згідно з пунктами 1.4, 1.5 Порядку присвоєння кадастрових номерів земельним ділянкам для ведення Державного реєстру земель, затвердженого з метою забезпечення присвоєння кадастрових номерів земельним ділянкам згідно із вказівкою Держкомзему від 20.03.2002 року № 12, кадастровий номер земельної ділянки - це унікальний на території України код, який присвоюється кожній земельній ділянці з метою її ідентифікації і залишається незмінним на протязі всього часу фізичного та юридичного існування земельної ділянки як єдиного цілого.

Сформований кадастровий номер використовується тільки для кодування земельних ділянок, несе в собі інформацію щодо місцеположення земельної ділянки в межах адміністративно-територіального устрою і не обов'язково повинен слугувати об'єктом синтаксичного чи семантичного аналізу з метою отримання будь-яких інших даних похідного характеру.

Порядок внесення відомостей до бази даних автоматизованої системи державного земельного кадастру визначено Тимчасовим порядком ведення державного реєстру земель, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 02.07.2003 №174.

Здійснивши системний аналіз норм законодавства, чинних на момент спірних правовідносин, колегія суддів зазначає, що звертаючись до суду з даним адміністративним позовом, прокуратурою не наведено жодних посилань на порушення відповідачем нормативно-правових актів, якими він керувався здійснюючи дії щодо внесення до автоматизованої бази ДЗК кадастрового номеру НОМЕР_2, присвоєного на земельну ділянку загальною площею 1,10068 га в межах населеного пункту Плахтянської сільської ради Макарівського району.

Більш того, позивачем не надано жодних доказів, на підтвердження обґрунтованості виключення з бази даних ДЗК відомостей щодо спірної земельної ділянки.

Судова колегія відхиляє посилання позивача на інформацію архівного відділу Макарівської РДА від 17.09.2015 року за № 05-04/646 про те, що протягом 2007 року питання про надання дозволу на розробку технічної документації чи її затвердження ОСОБА_3 на сесіях сільської ради не вирішувалося, оскільки вони спростовуються рішенням Плахтянської сільської ради від 26.04.2007 року № 303.

При цьому, позивачем не надано жодного доказу на підтвердження скасування такого рішення або визнання його недійсним.

Крім того, як вбачається з довідки виданої Плахтянською сільською радою від 29.07.2008 року № 446, ОСОБА_2 дійсно користується земельною ділянкою в розмірі 1,10 га з 2000 року, яка знаходиться в АДРЕСА_1 (а.с.48 ).

Також своїм листом від 01.10.2015 року № 166 Плахтянська сільська рада повідомила прокуратуру Макарівського району про те, що ОСОБА_2 рахується платником земельного податку в Плахтянській сільській раді.

Крім того, слід звернути увагу на те, що прокуратура Макарівського району Київської області звернулася до суду першої інстанції 20 жовтня 2015 року, про визнання протиправними та скасуванню дій відповідача щодо присвоєння кадастрового номеру земельній ділянці вчинених 06 серпня 2008 року.

Згідно ст.99 КАС України, для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, обчислення якого починається з дня виникнення підстав, що дають право на таке звернення.

Підставою для такого звернення є факт порушення, вчинений у певний час, а не факт, коли про це стало відомо прокурору.

При цьому суд першої інстанції, вирішуючи спір по суті, з урахуванням змісту відповідей отриманих позивачем від відповідача та особи в інтересах якої він звернувся до суду з даним позовом, не перевірив належним чином зазначених обставин та не навів жодних доводів щодо цього у рішенні.

Такі висновки судової колегії узгоджується і з позицією Верховного Суду України викладеною у постанові від 3 листопада 2015 року.

Згідно ч.1 ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Наведеним вище обставинам суд першої інстанції оцінки не надав, заходів щодо самостійного витребування доказів не вжив, чим порушив принцип адміністративного судочинства - офіційне з'ясування обставин справи.

З огляду на вищевикладене, враховуючи встановлені судом апеляційної інстанції обставини, колегія суддів приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність правових підстав для їх задоволення.

Отже, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції неповно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з порушенням норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому воно підлягає скасуванню з ухваленням нової постанови про відмову у задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 41, 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів,

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.

Постанову Макарівського районного суду Київської області від 19 листопада 2015 року скасувати та ухвалити нову, якою у задоволені адміністративного позову прокуратури Макарівського району Київської області в інтересах держави в особі Плахтянської сільської ради Макарівського району Київської області до Управління Держземагенства в Макарівському районі Київської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя:

Судді:

Головуючий суддя Федотов І.В.

Судді: Ісаєнко Ю.А.

Ганечко О.М.