донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
08.02.2016 справа №12/5009/1801/11
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: суддівМясищева А.М. Геза Т.Д., Сгара Е.В.при секретарі: за участю представників сторін: від скаржника: від кредиторів: від боржника: розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу на ухвалу господарського судуКалмиковій О.О. не з'явився; не з'явилися; не з'явився; Запорізької міської ради Запорізької областівід у справі29.10.2015р. №12/5009/1801/11за заявою кредитора до Публічного акціонерного товариства "Український графіт" м. Запоріжжя Відкритого акціонерного товариства "Вуглецевий композит" м. Запоріжжяпробанкрутство
В С Т А Н О В И В:
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 29.10.2015р. по справі №12/5009/1801/11 (суддя А.В. Дьоміна) скаргу ліквідатора ВАТ "Вуглецевий композит" м. Запоріжжя задоволено. Визнано бездіяльність Запорізької міської ради з неприйняття у комунальну власність територіальної громади м. Запоріжжя дороги та тротуарів по вул. Самоцвітна - вул. Крансоярська в м. Запоріжжі, які є державною власністю і не увійшли до статутного капіталу ВАТ "Вуглецевий композит" м. Запоріжжя під час приватизації - неправомірними. Зобов'язано Запорізьку міську раду у найкоротші строки прийняти у комунальну власність територіальної громади м. Запоріжжя дороги та тротуари по вул. Самоцвітна - вул. Крансоярська в м. Запоріжжі, які є державною власністю і не увійшли до статутного капіталу ВАТ "Вуглецевий композит", 69600, м. Запоріжжя, Північне шосе, 31-А, МСП-982; код за ЄДРПОУ 24516317 під час приватизації.
Оскаржуючи ухвалу господарського суду Запорізької області від 29.10.2015р. по справі №12/5009/1801/11 Запорізька міська рада просить скасувати її та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволені скарги ліквідатора ВАТ "Вуглецевий композит" м. Запоріжжя. При цьому посилається на те, що судом при винесені ухвали порушені та невірно застосовані норми матеріального та процесуального права. Згідно ч.13 ст.41 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у разі ліквідації підприємства - банкрута, зобов'язаного згідно із законодавством передати територіальній громаді об'єкти житлового фонду, в тому числі гуртожитки, дитячі дошкільні заклади та об'єкти комунальної інфраструктури, арбітражний керуючий (ліквідатор) передає, а орган місцевого самоврядування приймає такі об'єкти без додаткових умов у порядку, встановленому законодавством. Однак згідно переліку визначеному у ст. 4 Житлового кодексу України, дороги та тротуари не відносяться до складу житлового фонду.
Розглянувши матеріали справи судова колегія встановила.
Постановою господарського суду Запорізької області від 27.02.2013р. ВАТ "Вуглецевий композит" м. Запоріжжя визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено арбітражного керуючого Іщенка Д.В.
Ліквідатор ВАТ "Вуглецевий композит" м. Запоріжжя 06.07.2015р. та 22.07.2015р. звернувся зі скаргою до господарського суду Запорізької області на бездіяльність Запорізької міської ради з питань неприйняття до комунальної власності об'єктів комунальної інфраструктури, які не увійшли до статутного капіталу ВАТ "Вуглецевий композит" м. Запоріжжя.
З матеріалів справи вбачається, на балансі банкрута - ВАТ "Вуглецевий композит" м. Запоріжжя обліковується державне майно, зокрема, дороги та тротуари по вул. Самоцвітна - вул. Красноярська м. Запоріжжя, які не увійшли до статутного капіталу банкрута під час приватизації.
Наказом РВ ФДМУ по Запорізькій області від 02.03.2013р. №272 "Про передачу до комунальної власності об'єктів державної власності, які перебувають на балансі ВАТ "Вуглецевий композит" прийнято рішення про передачу у комунальну власність територіальної громади м. Запоріжжя зазначених доріг і тротуарів.
Ліквідатором вживались заходи щодо передачі зазначених доріг і тротуарів до комунальної власності про що свідчить переписка з органами місцевого самоврядування, РВ ФДМУ та Запорізькою обласною державною адміністрацією.
Однак, Виконавчий комітет Запорізької міської ради не одноразово відмовляв ліквідатору та РВ ФДМУ у прийнятті доріг і тротуарів у комунальну власність про що свідчать листи від 22.04.2013р. №2264/01-12/2445, від 25.04.2014р. №05715/-2-29/03, №05716/02029/03 від 27.05.2014р. №2294/01/01-07/2964, №2951, №2687, від 08.07.2014р. №3041/01/01-07, від 09.07.2014р. №05716/02-29/08, №05715/02-29/08 від 25.07.2014р. №09792/02-29/11, від 15.09.2014р. №11777/02-20/11 при цьому кожного разу Запорізькою міською радою встановлювалися додаткові умови, зокрема щодо надання безумовної згоди районної адміністрації Запорізької міської ради по Орджоникідзевському району та надання додаткових документів.
За відсутністю у ВАТ "Вуглецевий композит" м. Запоріжжя документів та відомостей, які вимагав Виконавчий комітет Запорізької міської ради, ліквідатор звернувся листом №01/23 від 11.03.2015р. до РВ ФДМУ по Запорізькій області з клопотанням надати йому відповідні документи по дорогам і тротуарам, адже органом управління зазначеним державним майном є Регіональне відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області.
Проте у листі від 16.04.2015р. №11-11-02223 РВ ФДМУ повідомив ліквідатора про те, що документи, які визначають технічні характеристики доріг і тротуарів, у РВ ФДМУ відсутні.
Ліквідатор ВАТ "Вуглецевий композит" м. Запоріжжя за супровідним листом №01/24 від 11.03.2015р. направив на адресу Запорізької міської ради три підписаних та скріплених печаткою ВАТ "Вуглецевий композит" оригінальних примірника акта прийому передачі доріг і тротуарів та просив Запорізьку міську раду підписати зазначені акти прийому - передачі, скріпити їх печаткою та направити до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області для підписання.
Виконавчий комітет Запорізької міської ради у листі від 25.03.2015р. № 03848/02-29/11 повідомив ліквідатора про відмову підписувати зазначені акти прийому-передачі та повернув зазначені акти без підпису за відсутністю рішення Запорізької міської ради про прийняття зазначених об'єктів до комунальної власності. При цьому, в листі зазначив, про те, що ліквідатор не виконав додаткові умови з передачі даних об'єктів, які виставляє виконавчий комітет Запорізької міської ради.
З матеріалів справи вбачається, що питання передачі зазначених доріг і тротуарів до комунальної власності обговорювалось на комітетах кредиторів, про що складено протоколи комітету кредиторів № 12 від 23.01.2014р., № 13 від 27.02.2014, № 16 від 28.05.2014, № 17 від 23.06.2014, № 18 від 25.07.2014, № 19 від 18.08.2014, № 24 від 29.01.2015, № 25 від 26.03.2015, № 27 від 09.06.2015). Внаслідок чого, комітет кредиторів звертався до відповідних інстанцій: до мера м. Запоріжжя, РВ ФДМУ, ФДМУ (м.Київ), Запорізьку обласну державну адміністрацію, однак зазначені звернення жодних позитивних результатів на надало.
Згідно ч. 13 ст. 41 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у разі ліквідації підприємства - банкрута, зобов'язаного згідно із законодавством передати територіальній громаді об'єкти житлового фонду, в тому числі гуртожитки, дитячі дошкільні заклади та об'єкти комунальної інфраструктури, арбітражний керуючий (ліквідатор) передає, а орган місцевого самоврядування приймає такі об'єкти без додаткових умов у порядку, встановленому законодавством.
У п. 51 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" зазначено, що до виключної компетенції міських, селищних, сільських рад належить надання згоди на передачу об'єктів з державної у комунальну власність та прийняття рішень про передачу об'єктів з комунальної у державну власність, а також щодо придбання об'єктів державної власності.
Статтею 6 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" визначено, що передача об'єктів здійснюється комісією з питань передачі об'єктів, до складу якої входять представники виконавчих органів відповідних рад, місцевих органів виконавчої влади, органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядних організацій, фінансових органів, підприємств, трудових колективів підприємств, майно яких підлягає передачі. У разі передачі об'єктів у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах комісію з питань передачі об'єктів утворює та призначає її голову виконавчий орган відповідної сільської, селищної, міської, районної у місті ради.
Згідно статті 74 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами.
Таким чином, прийняти рішення про прийняття доріг і тротуарів у комунальну власність може лише міська рада, розглянувши це питання на пленарному засіданні, оскільки законом не надано право міській раді передавати ці повноваження до виконкому, оскільки це є виключними повноваженнями міської ради.
Запорізькою міською радою не виконано вимоги суду першої інстанції щодо надання нормативно - обгрунтованого пояснення, з яких причин Запорізька міська рада не приймає до комунальної власності об'єкти комунальної інфраструктури, що не увійшли до статутного капіталу ВАТ "Вуглецевий композит" м. Запоріжжя.
За таких обставин, господарський суд дійшов обґрунтованого висновку про те, що Запорізькою міською радою в порушення ч.13 ст.41 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" не прийнято рішення стосовно прийняття до комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя доріг та тротуарів по вул. Самоцвітна - вул. Красноярська в м. Запоріжжі, які є державною власністю і не увійшли до статутного капіталу ВАТ "Вуглецевий композит" м. Запоріжжя під час приватизації.
Тому правомірно зобов'язано Запорізьку міську раду у найкоротші строки прийняти у комунальну власність територіальної громади м. Запоріжжя дороги та тротуари по вул. Самоцвітна - вул. Крансоярська в м. Запоріжжі, які є державною власністю і не увійшли до статутного капіталу ВАТ "Вуглецевий композит", 69600, м. Запоріжжя, Північне шосе, 31-А, МСП-982; код за ЄДРПОУ 24516317 під час приватизації.
Посилання скаржника на те, що згідно переліку, визначеному у ст.4 Житлового кодексу України, дороги та тротуари не відносяться до складу житлового фонду не може бути прийнято до уваги, оскільки згідно приписів ч.13 ст.41 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у разі ліквідації підприємства - банкрута, передаються територіальній громаді не тільки об'єкти житлового фонду, а і об'єкти комунальної інфраструктури.
З огляду на наведене ухвала господарського суду відповідає матеріалам справи, приписам чинного законодавства та не підлягає скасуванню.
Керуючись ст. 103,104,105, 106 ГПК України, судова колегія
П О С Т А Н О В И Л А :
Ухвалу господарського суду Запорізької області від 29.10.2015р. у справі №12/5009/1801/11 залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Головуючий А.М. М'ясищев
Судді Т.Д. Геза
Е.В. Сгара
Надруковано 23прим.:
1 прим.- скаржнику
1 прим. - ліквідатору
15 прим. - кредиторам
1 прим. - банкруту
2 прим. - прокуратурі
1 прим. - у справу
1 прим. - ДАГС
1- прим. ГСЗО