ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
09 лютого 2016 р. Справа № 918/1411/15
Господарський суд Рівненської області у складі головуючого - судді Торчинюка В.Г., розглянувши матеріали справи
за позовом: Дубенської міської ради (далі - Рада)
до відповідача: Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" (далі - Товариство)
про визнання укладеною додаткової угоди про поновлення договору оренди земельної ділянки від 13 лютого 2006 року
за зустрічним позовом
Товариства (відповідач за первісним позовом)
до Ради (позивач за первісним позовом):
про визнання додаткової угоди укладеною.
В засіданні приймали участь:
від Ради: Міщанюк О.А., довіреність № 51 від 26 серпня 2015 року,
від Товариства: Омельченко А.В. за довіреністю від 23 грудня 2015 року № 1048/д.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач - Рада звернулася в господарський суд Рівненської області з позовом до відповідача - Товариства, в якому просив визнати укладеною додаткову угоду про поновлення підписаного між сторонами 13 лютого 2006 року договору оренди земельної ділянки площею 0,5697 га, розташованої в місті Дубно по вулиці Михайла Грушевського, 119 б, у запропонованій Радою редакції.
Ухвалою господарського суду Рівненської області від 22 грудня 2015 року порушено провадження у справі № 918/1411/15, розгляд якої призначено на 12 січня 2016 року.
6 січня 2016 року через відділ канцелярії та документального забезпечення суду уповноважений представник відповідача подав відзив на позовну заяву від 6 січня 2016 року № 1411 (а.с. 50-54), в якому Товариство заперечило проти задоволення вимог Ради з огляду на те, що рішення даного органу місцевого самоврядування від 26 квітня 2012 року № 1369, яким було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки, не було у встановленому законом порядку опубліковано у засобах масової інформації. Відтак, дане рішення, на думку Товариства, не набрало чинності, у зв'язку з чим правові підстави для застосування встановленої ним нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки, а також процентної ставки для сплати орендної плати, відсутні.
Крім того, 6 січня 2016 року через відділ канцелярії та документального забезпечення суду уповноважений представник відповідача також подав зустрічну позовну заяву від 5 січня 2016 року № 10/13 (а.с. 55-60), в якій просив суд прийняти даний зустрічний позов до спільного розгляду з первісним позовом Ради та визнати додаткову угоду до спірного договору оренди землі укладеною у запропонованій Товариством редакції.
Також до початку призначеного судового засідання через канцелярію суду надійшло клопотання Ради від 11 січня 2016 року про здійснення фіксування судового процесу за допомогою технічних засобів (а.с. 115). Вказане клопотання було задоволено судом.
Ухвалою суду від 11 січня 2016 року зустрічна позовна заява Товариства від 5 січня 2016 року № 10/13 була прийнята судом до спільного розгляду з первісним позовом Ради.
Ухвалою суду від 12 січня 2016 року розгляд справи відкладено на 26 січня 2016 року.
20 січня 2016 року через відділ канцелярії та документального забезпечення суду уповноважений представник первісного позивача подав відзив на зустрічну позовну заяву від 18 січня 2016 року № 272/05-02-29/16 (а.с. 125-127), в якому Рада заперечила проти задоволення зустрічних вимог Товариства у зв'язку з їх необґрунтованістю.
Крім того, 25 січня 2016 року через відділ канцелярії та документального забезпечення суду уповноважений представник Ради також подав письмові пояснення від 22 січня 2016 року № 346/05-02-29/16 (а.с. 131-132), в яких Радою було вказано, що рішення цього органу місцевого самоврядування від 26 квітня 2012 року № 1369 було опубліковане на офіційному сайті Ради. Зазначені обставини, на думку первісного позивача, свідчать про необґрунтованість викладених Товариством у його зустрічній позовній заяві посилань на те, що дане рішення не набрало чинності.
У судовому засіданні 26 січня 2016 року оголошувалася перерва до 9 лютого 2016 року.
Представник Ради в судовому засіданні 9 лютого 2016 року підтримав первісні позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві, та заперечив проти зустрічного позову.
Представник Товариства заперечив проти первісного позову Ради з підстав, зазначених у відзиві на позовну заяву від 6 січня 2016 року № 1411, а також підтримав зустрічний позов Товариства до Ради з викладених у ньому підстав.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши відповідність наявних у матеріалах справи копій поданих учасниками процесу документів їх оригіналам, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
На підставі рішення Ради від 29 грудня 2005 року № 1533 (а.с. 13) 13 лютого 2006 року між Радою та відкритим акціонерним товариством "Укрнафта" (правонаступником якого є Товариство) був укладений договір оренди земельної ділянки, за умовами якого Рада для господарської діяльності по функціонуванню та обслуговуванню автозаправної станції передала відкритому акціонерному товариству "Укрнафта" у платне користування строком на 3 роки земельну ділянку загальною площею 5697 м. кв., розташовану у місті Дубно по вулиці Грушевського, 119-Б (а.с. 14-15).
Даний договір підписаний уповноваженими представниками його сторін, скріплений печатками цих юридичних осіб, посвідчений приватним нотаріусом Дубнівського міського нотаріального округу Стадійчук О.В. та зареєстрований у реєстрі за № 865, а також зареєстрований в Дубенському районному відділі Рівненської регіональної філії Центру ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 13 лютого 2006 року № 040658500007.
За пунктами 3, 4 цієї угоди на вказаній земельній ділянці знаходиться об'єкт нерухомого майна - АЗС з асфальтованими заїздами, ціновим пілоном, дорожніми знаками та іншими об'єктами, необхідними для функціонування та обслуговування АЗС. Категорія даної земельної ділянки - землі житлової та громадської забудови.
Відповідно до пункту 5 цього правочину нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить п'ятсот двадцять вісім тисяч п'ятсот шістдесят вісім гривень.
Згідно з пунктом 9 договору за оренду земельної ділянки орендар на підставі виставлених рахунків сплачує орендодавцеві орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік складає 36999,74 грн. Річна орендна плата не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюється чинним законодавством України.
Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації (пункт 39 договору).
Судом встановлено, що на виконання умов даного договору 13 лютого 2006 року між сторонами цієї угоди був підписаний відповідний акт прийому-передачі земельної ділянки загальною площею 5697 м. кв., розташованої у місті Дубно по вулиці Грушевського, 119-Б.
Судом також встановлено, що 30 червня 2006 року між Радою та відкритим акціонерним товариством "Укрнафта" (правонаступником якого є Товариство) був укладений додатковий договір до спірного правочину, відповідно до умов якого сторони цієї угоди виклали окремі пункти договору оренди земельної ділянки від 13 лютого 2006 року в новій редакції.
Так, відповідно до пункту 5 договору, з урахуванням додаткового договору до цієї угоди від 30 червня 2006 року, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить сімсот тридцять вісім тисяч вісімсот п'ятдесят гривень.
За змістом пункту 3 цього правочину, з урахуванням додаткового договору до нього від 30 червня 2006 року, за оренду земельної ділянки орендар на підставі виставлених рахунків сплачує орендодавцеві орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік складає 54869,50 грн. Річна орендна плата не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюється чинним законодавством України.
Судом встановлено, що листом від 26 листопада 2008 року № 17/242 (а.с. 33) відкрите акціонерне товариство "Укрнафта" (правонаступником якого є Товариство) звернулося до Ради з пропозицією поновити договір оренди земельної ділянки від 13 лютого 2006 року строком до 2 лютого 2012 року. За наслідками розгляду даного звернення на засіданні Ради було прийнято протокольне рішення від 19 грудня 2008 року (а.с. 34), відповідно до якого вирішено відкритому акціонерному товариству "Укрнафта" укласти додаткову угоду до існуючого договору оренди на земельну ділянку в місті Дубно по вулиці Грушевського, 119-Б.
У той же час листом від 12 січня 2009 року № 2/18-127 (а.с. 35) Рада повідомила відкрите акціонерне товариство "Укрнафта" про те, що проект рішення первісного позивача "Про надання земельної ділянки в оренду "ВАТ "Укрнафта" буде затверджено після укладення відповідної додаткової угоди.
Крім того, у адресованому орендарю листі від 22 січня 2009 року № 2/18/264 (а.с. 36) Рада повідомила відкрите акціонерне товариство "Укрнафта" про те, що у зв'язку з внесенням змін до Положення "Про оренду земельних ділянок в м. Дубно та порядок встановлення розміру орендної плати за земельні ділянки" ставка орендної плати за використання спірної земельної ділянки змінилася з 7 % річних від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки на 12 % річних.
У зв'язку з наведеним у даному листі Рада вказала орендарю на необхідність внесення змін в існуючий договір оренди та сплати орендної плати згідно нових розрахунків за 2008 рік. У той же час в даному листі також було зазначено, що у разі невиконання орендарем вказаних вимог договір оренди землі на новий термін укладатися не буде.
Приписами частини 1, 2 статті 13 Конституції України унормовано, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону.
За статтею 1 Закону України "Про оренду землі" (далі - Закон) оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 13 Закону передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно зі статтею 206 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Також судом встановлено, що 26 квітня 2012 року Радою було прийнято рішення № 1369 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Дубно", відповідно до якого було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Дубно Рівненської області.
З матеріалів справи вбачається, що листом від 7 вересня 2015 року № 8.01.23/483 (а.с. 37) Товариство звернулося до Ради з проханням направити на адресу первісного відповідача належним чином підписаний з боку орендодавця (Ради) та скріплений печаткою даної юридичної особи договір оренди земельної ділянки у місті Дубно по вулиці Грушевського, 119-Б.
За наслідками розгляду вказаного звернення рішенням Ради від 2 листопада 2015 року № 4502 (а.с. 38) було вирішено поновити Товариству договір оренди земельної ділянки від 13 лютого 2006 року строком на три роки.
У подальшому на виконання встановленого статтею 188 Господарського кодексу України (далі - ГК України) порядку, а також згідно положень укладеного між сторонами правочину, листом від 9 листопада 2015 року № 4845/05-02-25/15 (а.с. 39) первісний позивач звернувся до Товариства з пропозицією укласти додатковий договір до спірного договору оренди землі від 13 лютого 2006 року. До цієї пропозиції Радою було долучено проект зазначеної додаткової угоди, відповідно до якого Товариству було запропоновано внести зміни до вищенаведеного договору оренди землі з урахуванням діючої на той час ставки орендної плати та нормативної грошової оцінки земель міста Дубно, встановленої рішенням первісного позивача від 26 квітня 2012 року № 1369 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Дубно".
Листом від 1 грудня 2015 року № 8.01.23/750 (а.с. 40) Товариство направило на адресу Ради підписаний уповноваженим представником та скріплений печаткою цієї юридичної особи примірник вищезазначеного договору разом з протоколом розбіжностей, відповідно до якого Товариство пропонувало зазначити у даному договорі, що нормативна грошова оцінка спірної земельної ділянки становить 1 157 338 грн. 10 коп., а розмір орендної плати складає 81 013 грн. 67 коп., тобто 7 % від нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки.
В обґрунтування даної позиції Товариство посилалося на те, що рішення первісного позивача від 26 квітня 2012 року № 1369 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Дубно" у встановленому законом порядку не було опубліковано у засобах масової інформації, а відтак не набрало чинності. У зв'язку з наведеним підстави для застосування передбачених цим актом органу місцевого самоврядування ставок та розмірів орендної плати, на думку Товариства, відсутні.
З матеріалів справи вбачається, що Радою не був підписаний вищезазначений протокол розбіжностей, що і стало підставою для звернення останньої до господарського суду Рівненської області з відповідним позовом.
Згідно з статтею 651 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 654 ЦК України встановлено, що зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту. Жодних звичаїв ділового обороту, які б передбачали іншу форму внесення змін до договору сторонами суду не повідомлено.
Згідно зі статтею 188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Відповідно до статті 30 Закону зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Виходячи зі змісту частин 1, 2 статті 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (частина 1 статті 21 Закону).
Законом України від 3 червня 2008 року № 309-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" були внесені зміни до частин 4, 5 статті 21 Закону, відповідно до яких річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю". Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині.
У зв'язку з введенням в дію 1 січня 2011 року Податкового кодексу України (далі - ПК України), Законом України "Про плату за землю" втратив чинність (частина 2 прикінцевих положень Податкового кодексу України).
Статтею 288 ПК України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Відповідно до статті 274 ПК України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь та земель загального користування - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
Згідно зі статтями 1, 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".
За змістом частини 5 статті 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Виходячи зі змісту статті 15 Закону України "Про оцінку земель" підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Відповідно до частини 1 статті 23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Пунктом 32 договору оренди землі від 13 лютого 2006 року передбачено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
В пункті 12 спірного договору оренди його сторони погодили, що розмір орендної плати може змінюватися за згодою сторін (шляхом внесення змін до договору). Пропозиції про перегляд орендної плати надсилаються не частіше, ніж один раз на квартал і розглядаються відповідно до законодавства.
З аналізу вищезазначених нормативних приписів та положень договору оренди землі від 13 лютого 2006 року вбачається, що рішення відповідної ради про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель може бути підставою для внесення змін до договору в частині визначення розміру орендної плати.
Водночас рішенням Ради від 26 квітня 2012 року № 1369 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Дубно", відповідно до якого було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Дубно Рівненської області, на яке посилається Рада як на підставу своїх вимог, не може бути належною підставою для внесення змін до спірного правочину, оскільки вказане рішення у встановленому порядку не набрало чинності.
Так, відповідно до частин 5, 11 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
За статтею 57 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку, встановленому законом. Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, не доведені до відома населення у порядку, встановленому законом, є нечинними.
Регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання (частина 5 статті 12 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності").
Згідно зі статтею 22 Закону України "Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації" рішення органів місцевого самоврядування, інші нормативно-правові акти публікуються в офіційних виданнях (відомостях, бюлетенях, збірниках, інформаційних листках тощо) та друкованих засобах масової інформації відповідних органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Недержавні друковані засоби масової інформації мають право оприлюднювати офіційні документи органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до законодавства України і на засадах, передбачених укладеною угодою між цими органами та редакціями друкованих засобів масової інформації.
Статтею 1 Закону України "Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації" встановлено, що засіб масової інформації органу державної влади чи органу місцевого самоврядування - засіб масової інформації, засновником (співзасновником) якого є орган державної влади або орган місцевого самоврядування і який повністю або частково утримується за рахунок державного чи місцевих бюджетів, одночасно, офіційним друкованим виданням органів державної влади та органів місцевого самоврядування є видання, які спеціально видаються органами державної влади та органами місцевого самоврядування (відомості, бюлетені, збірники, інформаційні листки тощо) для інформування про свою діяльність.
З огляду на викладене, враховуючи те, що рішення Ради від 26 квітня 2012 року № 1369 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Дубно" є актом нормативно-правового характеру, останнє набирає чинності з дня його офіційного оприлюднення.
На підтвердження оприлюднення наведеного рішення, Радою до матеріалів справи було долучено копію витягу з офіційного сайту первісного позивача (а.с. 134).
Проте вказаний доказ оцінюється судом критично, оскільки законодавством України не передбачено можливості офіційного оприлюднення актів органів місцевого самоврядування у мережі Інтернет.
Аналогічна правова позиція щодо не чинності рішень органів місцевого самоврядування про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель в разі їх не опублікування саме через друковані засоби масової інформації, викладена у постанові Вищого господарського суду України від 1 квітня 2015 року у справі № 912/3198/14.
Відтак, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення первісного позову Ради та внесення змін до спірного правочину на підставі рішення Ради від 26 квітня 2012 року № 1369 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Дубно", оскільки останнє не набрало чинності.
За таких обставин у задоволенні первісного позову Ради слід відмовити.
Водночас у зустрічному позові Товариство просило суд визнати укладеною додаткову угоду до спірного договору оренди землі у запропонованій Товариством редакції, за якою, зокрема, нормативна грошова оцінка спірної земельної ділянки становить 1 157 338 грн. 10 коп., а розмір орендної плати складає 81 013 грн. 67 коп., тобто 7 % від нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки.
Як було зазначено вище, листом від 7 вересня 2015 року № 8.01.23/483 Товариство звернулося до Ради з проханням направити на адресу первісного відповідача належним чином підписаний з боку орендодавця (Ради) та скріплений печаткою даної юридичної особи договір оренди земельної ділянки у місті Дубно по вулиці Грушевського, 119-Б.
За наслідками розгляду вказаного звернення рішенням Ради від 2 листопада 2015 року № 4502 було вирішено поновити Товариству договір оренди земельної ділянки від 13 лютого 2006 року строком на три роки.
Листом від 1 грудня 2015 року № 8.01.23/750 Товариство направило на адресу Ради підписаний уповноваженим представником та скріплений печаткою цієї юридичної особи примірник договору про поновлення договору оренди землі разом з протоколом розбіжностей, відповідно до якого первісний відповідач пропонував зазначити у даному договорі, що нормативна грошова оцінка спірної земельної ділянки становить 1 157 338 грн. 10 коп., а розмір орендної плати складає 81 013 грн. 67 коп., тобто 7 % від нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки. Обґрунтовуючи дану пропозицію, Товариство посилалося на те, що рішення первісного позивача від 26 квітня 2012 року № 1369 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Дубно" у встановленому законом порядку не було опубліковано у засобах масової інформації, а відтак не набрало чинності.
Слід також зазначити, що зі змісту рішення Ради від 2 листопада 2015 року № 4502 не вбачається надання згоди даним органом місцевого самоврядування на поновлення спірного договору оренди землі із застереженнями про зміну певних його умов.
Зі змісту нормативних приписів чинного законодавства вбачається, що необхідною умовою укладення договору оренди земельної ділянки, яка перебуває у державній або в комунальній власності, є наявність рішення відповідного органу про надання земельної ділянки.
Аналогічна позиція викладена у пункті 2.16 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17 травня 2011 року № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин".
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про те, що наявність рішення Ради від 2 листопада 2015 року № 4502 фактично свідчить про надання згоди даним органом місцевого самоврядування на укладення додаткового договору про поновлення спірної угоди у запропонованій Товариством редакції (з урахуванням протоколу розбіжностей) та надання первісному відповідачу земельної ділянки загальною площею 5697 м. кв., розташованої у місті Дубно по вулиці Грушевського, 119-Б, в оренду на 3 роки без будь-яких заперечень.
Враховуючи вищезазначене, а також зважаючи, зокрема, на відсутність у матеріалах справи доказів порушення Товариством умов договору оренди землі від 13 лютого 2006 року, суд дійшов висновку про обґрунтованість зустрічних позовних вимог Товариства про визнання укладеною додаткової угоди до спірного договору оренди землі у запропонованій первісним відповідачем редакції, у зв'язку з чим зустрічний позов Товариства підлягає задоволенню.
Слід також зазначити, що у проекті вказаної додаткової угоди були допущені технічні помилки щодо назви міста, на території якого знаходиться спірна земельна ділянка, та замість міста Дубно було невірно зазначено місто Лубно у відповідних відмінках. Відтак, суд дійшов висновку про необхідність вірного викладення цієї назви у тексті даної угоди, а також у тексті судового рішення.
Частиною 3 статті 653 встановлено, що коли договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
На Раду на підставі статті 49 ГПК України покладаються витрати по сплаті судового збору в розмірі 1 378 грн. 00 коп.
Керуючись ст.ст. 49, 81-1, 82-85 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
1. У задоволенні позову Дубенської міської ради відмовити.
2. Зустрічний позов Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" задовольнити.
3. Визнати укладеною з моменту набрання чинності рішенням суду на умовах проекту цього договору додаткову угоду про поновлення договору оренди земельної ділянки від 13 лютого 2006 року, укладеного між Дубенською міською радою та відкритим акціонерним товариством "Укрнафта", посвідченого приватним нотаріусом Дубнівського міського нотаріального округу Стадійчук О.В. та зареєстрованого у реєстрі за № 865, а також зареєстрованого в Дубенському районному відділі Рівненської регіональної філії Центру ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 13 лютого 2006 року № 040658500007, у наступній редакції:
ДОДАТКОВА УГОДА
про поновлення договору оренди земельної ділянки від 13 лютого 2006 року
м. Дубно 09.11.2015 року
Ми, що нижче підписалися, Управління архітектури, будівництва та земельних питань Дубенської міської ради, яке діє в інтересах Дубенської міської ради на підставі рішення міської ради від 02.11.2015 року №4503, надалі Орендодавець, в особі начальника Двигая Вадима Анатолійовича, що діє на підставі Положення про Управління, затвердженого рішенням міської ради від 20 червня 2014 року №3196, та Публічне акціонерне товариство «Укрнафта» в особі начальника відділення реалізації нафтопродуктів по Рівненській області Якимюка Олександра Юрійовича, який діє на підставі Довіреності від 24.12.2014 року, зареєстрованої в реєстрі № 5558, в подальшому Орендар, з другої сторони, уклали цю додаткову угоду про наступне:
В зв'язку з закінченням строку дії договору оренди земельної ділянки на підставі рішення Дубенської міської ради від 02 листопада 2015 року № 4502 «Про поновлення договору оренди земельної ділянки на вул. Грушевського, 119 б» сторони домовились поновити та внести зміни у договір оренди земельної ділянки від 13 лютого 2006 року, зареєстрований у Дубенському районному відділі Рівненської регіональної філії Центру ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 13 лютого 2006 року № 040658500007, виклавши його в такій редакції:
Предмет договору
1. Орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - (землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення) для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій (для будівництва та обслуговування автозаправної станції), яка розташована в м. Дубно на вул. Михайла Грушевського, 119 б.
Об'єкт оренди
2. В оренду передається земельна ділянка площею 0,5697 га, в тому числі 0,05697га забудованих земель.
3. На земельній ділянці знаходиться об'єкт нерухомого майна - будівля АЗС.
4. В оренду передається тільки земельна ділянка. Кадастровий номер 5610300000:02:001:1760.
5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1 157 338,10 грн.
6. Земельна ділянка, яка передається в оренду, немає недоліків, які могли б перешкоджати її ефективному використанню.
7. Інші особливості об'єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини - немає.
Строк дії договору
8. Договір укладено на 3 (три) роки. Після закінчення строку оренди орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Орендна плата
9. Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі у розмірі 81 013,67 грн. на рік, що становить 7% нормативної грошової оцінки землі.
10. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з врахуванням індексів інфляції, визначених Центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
11. Орендна плата вноситься щомісячно на рахунок місцевого бюджету у розмірі 1/12 частини орендної плати на р/р 33211812700003 в УДК в Рівненській області, МФО 833017, код платежу 18010600 не пізніше 30 числа звітного місяця.
12. Розмір орендної плати переглядається щорічно у разі: зміни умов господарювання, передбаченого цим договором;
зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; в інших випадках, передбачених законом.
13. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі подвійної облікової ставки НБУ несплаченої суми за кожний день прострочення.
Умови використання земельної ділянки
14. Земельна ділянка передається в оренду для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій (для будівництва та обслуговування автозаправної станції).
15. Категорія земель - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, цільове призначення згідно КВЦИЗ-12.08.
16. Умови збереження стану об'єкта оренди - використання земельної ділянки відповідно до її цільового призначення, забороняється самовільна забудова земельної ділянки.
Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду
17. Передача земельної ділянки в оренду здійснюється за розробленою технічною документацією.
18. Земельна ділянка вважається переданою Орендодавцем Орендарю з моменту державної реєстрації права оренди.
Умови повернення земельної ділянки
19. Після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду. Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.
20. Здійснені орендарем без згоди орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.
21. Поліпшення стану земельної ділянки, проведені орендарем за письмовою згодою з орендодавцем землі, не підлягають відшкодуванню.
22. Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання орендодавцем зобов'язань, передбачених цим договором.
Збитками вважаються:
фактичні витрати, яких орендар зазнав у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням договору орендодавцем, а також витрати, які орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;
доходи, які орендар міг би реально отримати в разі належного виконання орендодавцем умов договору.
23. Розмір фактичних витрат орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.
Обмеження ( обтяження ) щодо використання земельної ділянки
24. На орендовану земельну ділянку обмежень(обтяжень) та інших прав третіх осіб не встановлено.
25. Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень ) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.
Інші права та обов'язки сторін
26. Права орендодавця:
вимагати від орендаря використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно цього І договору; забезпечення екологічної безпеки землекористування шляхом додержання вимог земельного і природоохоронного законодавства, державних та місцевих стандартів, норм і правил щодо використання землі;
вимагати від орендаря збільшення розмірів орендної плати в разі збільшення відповідно до закону розмірів земельного податку та з інших підстав, визначених у пункті 10 та пункті 12 цього договору.
27. Обов'язки орендодавця:
забезпечувати відповідно до закону права третіх осіб щодо орендованої земельної ділянки; не втручатись у господарську діяльність орендаря і не створювати йому будь-яких перешкод при виконанні умов цього договору;
28. Права орендаря:
має право на здійснення діяльності на орендованій земельній ділянці відповідно до цільової призначення та умов, визначених у цьому договорі;
за згодою орендодавця передавати у користування орендовану земельну ділянку або її частину іншій особі (суборенда) у випадках та на умовах, передбачених законом;
29. Обов'язки орендаря:
приступити до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором; використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення; своєчасно сплачувати орендну плату;
забезпечення екологічної безпеки землекористування шляхом додержання вимог земельного і природоохоронного законодавства, державних та місцевих стандартів, норм і правил щодо використання землі;
у п'ятиденний строк після державної реєстрації права оренди земельної ділянки надати копію договору у Дубенську ОДПІ.
Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини
30. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини несе орендар.
Зміна умов договору і припинення його дії
31. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
32. Дія договору припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено; придбання орендарем земельної ділянки у власність;
викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; ліквідації юридичної особи орендаря; інших випадків, передбачених законом.
33. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за: - взаємною згодою сторін;
- рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
34. Перехід права оренди земельної ділянки до другої особи, а також реорганізація юридичної особи - орендаря є підставою для зміни умов або розірвання договору.
Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору
35. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.
36. Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняєтеся від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.
Прикінцеві положення
37. Цей договір набирає чинності після підписання сторонами, нотаріального посвідчення та державної реєстрації речового права оренди. Цей договір укладено в чотирьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в орендодавця, другий в орендаря, третій - в органі, який провів його державну реєстрацію, четвертий -у нотаріуса.
Невід'ємними частинами договору є:
план або схема земельної ділянки;
акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);
акт приймання - передачі об'єкта оренди.
проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Реквізити сторін
Орендодавець Орендар
Дубенська міська рада Публічне акціонерне товариство «Укрнафта»
в інтересах якої діє Управління архітектури, в особі начальника відділення реалізації
будівництва та земельних питань Дубенської міської нафтопродуктів по Рівненській області Якимюка О.Ю. ради в особі Двигая В.А. Місцезнаходження юридичної особи:
Місцезнаходження юридичної особи: 04053, м. Київ, провулок Несторівський,3-5
35600 м. Дубно, вул. Замкова, 4 Ідентифікаційний код юридичної особи: 00135390
Ідентифікаційний код юридичної особи: 25675957
Одержувач: Дубенське УК/м. Дубно МФО 833017
код 38043480* р/р 33211812700003(юридичні особи)
Банк одержувача: ГУ ДКСУ у Рівненській області
18010600 (юридичні особи)
Двигай В.А. Якимюк О.Ю.
4. Стягнути з Дубенської міської ради (35600, Рівненська область, місто Дубно, вулиця Замкова, будинок 4, ідентифікаційний код: 05391063) на користь Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" (04053, місто Київ, провулок Несторівський, будинок 3-5, ідентифікаційний код: 00135390) 1 378 (одну тисячу триста сімдесят вісім) грн. 00 коп. витрат по сплаті судового збору.
5. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення підписане суддею "11" лютого 2016 року.
Суддя Торчинюк В.Г.