ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28.01.2016Справа №910/33166/15
За позовомЛьвівського міського комунального підприємства "Львівводоканал"доНаціонального транспортного університетупростягнення 10527,92 грн.Суддя Смирнова Ю.М.
Представники:
від позивачаГуковський П.В. - представник;від відповідачаГлавацька А.В., Климишин Р.М., Денисюк О.В. - представники;
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Львівське міське комунальне підприємство "Львівводоканал" звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Національного транспортного університету про стягнення 8422,34 грн. за скид стічних вод в міську каналізацію м. Львова без дозволу та стягнення 2105,58 грн. в фонд охорони навколишнього природного середовища м. Львова за скид стічних вод в міську каналізацію м. Львова.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач в порушення норм чинного законодавства України та укладених між сторонами договорів №102742 на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до каналізаційної мережі від 01.03.2010 та № 102184 на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до каналізаційної мережі від 18.02.2013 не сплатив плату за скид своїх стічних вод без дозволу в систему міської каналізації м. Львова у січні місяці 2013 у загальному розмірі 10527,92 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 06.01.2016 за вказаним позовом порушено провадження у справі №910/33166/15 та розгляд справи призначено на 28.01.2016.
Представник позивача в судовому засіданні 28.01.2016 заявлені позовні вимоги підтримав.
Представники відповідача в судове засідання 28.01.2016 з'явились, надали суду відзив на позов, в якому проти задоволення позовних вимог заперечили, посилаючись на те, що на виконання п.2.2.1 договору №102742 на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до каналізаційної мережі від 01.03.2010, яким в січні місяці 2013 регулювались правовідносини між сторонами, відповідачем (ВПУ № 63) було направлено на адресу позивача лист за вих.№ 338 від 19.10.2012, в якому ВПУ №63 просило позивача, на підставі погодженого проекту ліміту №1581 від 28.03.2011 і доведеного ліміту на скид № 1583 від 04.04.2011, надати відповідачу дозвіл на скид стічних вод у 2013 році, однак, позивачем було відмовлено у наданні дозволу на скид стічних вод на 2013 рік листом від 26.01.2012 за вих. № 36-6658. Відмову вмотивовано тим, що у водопровідному господарстві ВПУ № 63 відбулися зміни (не правильно визначені контрольні колодязі), а тому проект ліміту є неповним і необ'єктивним. Як зазначає відповідач у відзиві на позов, строки виконання обов'язку відповідача по отриманню дозволу в укладеному між сторонами договору не визначені, а згідно з п. 4.3.2 Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, які затверджені рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 18.09.2002 №292, водоканал після внесення підприємства в перелік підприємств, дозвіл на скид для яких надається на підставі доведеного ліміту на скид був зобов'язаний до 01 липня поточного року повідомити підприємство (актом або рекомендованим чи цінним листом) про обов'язок щодо погодження проекту ліміту і отримання дозволу на скид, у зв'язку із змінами у водопровідному - каналізаційному господарстві ВПУ № 63, однак зазначених дій позивач не вчинив. У зв'язку із відсутністю письмової вимоги позивача про погодження ВПУ № 63 проекту ліміту у певний строк, зазначене погодження відбулось лише 10.12.2013, а отже, як стверджує відповідач, порушення умов укладеного між сторонами договору з боку відповідача відсутнє. Крім цього, відповідач зазначив про те, що жодних змін у водопровідному господарстві ВПУ № 63 не відбулося, а саме ВПУ №63 у січні 2013 було реорганізоване у Львівське вище професійне училище транспортних технологій та сервісу Національного транспортного університету, внаслідок чого станом на 01.01.2013 останнє не мало ні затвердженого кошторису, ні печатки, ні ідентифікаційного коду з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій і не могло укладати фінансово-господарські договори, а Львівське міське комунальне підприємство "Львівводоканал" жодного разу не зверталося до Національного транспортного університету з будь-якими вимогами.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
01.03.2010 між Львівським міським комунальним підприємством "Львівводоканал" (Львівводоканал, позивач) та Вищім професійним училищем №63 (ВПУ №63, абонент) укладено договір №102742 на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до каналізаційної мережі (договір), відповідно до умов якого Львівводоканал надає послуги у забезпеченні питною водою та прийманні стічних вод, а абонент користується послугами: здійснює забір води з водопроводу, скид стічних вод у каналізацію і сплачує вартість наданих послуг на умовах, які визначені договором та чинним законодавством України, зокрема: Законом України "Про питну воду і питне водопостачання", Правилами користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах та селищах України, Правилами технічної експлуатації систем водопостачання і водовідведення, Правилами приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації міст і селищ України, Правилами приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова (Правила приймання) (п.1.1), Львівводоканал зобов'язався згідно з технічними умовами на приєднання абонента до міської мережі водопроводу та каналізації, виданими Львіводоканалом забезпечити в розмірі лімітів постачання питної води, яка відповідає чинному стандарту або дозволу Держстандарту України та Міністерства охорони здоров'я України на відхилення від стандарту в об'ємі 191 куб.м/міс., приймання стічних вод, у яких не перевищено допустимі концентрації забруднювальних речовин в об'ємі 191 куб.м/міс., дощових (талих) стічних вод 506 куб.м/міс. (п.2.1.1), абонент зобов'язується зокрема отримати в Львіводоканал технічні умови (в разі їх відсутності) на приєднання абонента до мереж водопроводу та каналізації, погодити Паспорт водного господарства (в разі його відсутності) протягом одного місяця з моменту укладання договору і у встановленому порядку отримати дозвіл на скид стічних вод, погодивши проект ліміту на скид забруднювальних речовин. Невиконання вказаних вимог є підставою Львіводоканалу для розірвання договору і припинення надання послуг з водопостачання та водовідведення (п.2.2.1), не перевищувати встановлені ліміти водоспоживання і водовідведення та допустимі концентрації забруднювальних речовин в контрольних колодязях на каналізаційних випусках абонента (п.2.2.7), оплата за послуги водопостачання та водовідведення проводиться абонентом відповідно до діючих тарифів шляхом перерахування на рахунок Львівводоканал коштів до 10 числа, наступного за звітним місяця (п.3.5), об'єм відібраної води, а також об'єм скинутих стічних вод понад встановлений ліміт оплачується в п'ятикратному розмірі. При відсутності технічних умов і неотриманні їх на протязі 4-х місяців від дати укладення договору, весь об'єм води та стоків вважається понадлімітним і оплачується в п'ятикратному розмірі. При відсутності дозволу на скид забруднювальних речовин чи закінченні строку його дії весь об'єм стоків вважається понадлімітним і оплачується в п'ятикратному розмірі (п.4.4).
24.06.2011 Львівводоканал було погоджено перелік підприємств, для яких встановлюється ліміт на скид забруднювальних речовин у міську каналізацію станом на 01.01.2012, до якого, зокрема, віднесено і Вище професійне училище №63 м.Львова.
Наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України №758 від 27.06.2012 Вище професійне училище № 63 м. Львова (ВПУ № 63) припинено шляхом його реорганізації (приєднання) до Національного транспортного університету (відповідача), як відокремлений структурний підрозділ - Львівське вище професійне училище транспортних технологій та сервісу Національного транспортного університету (п. 1), Національний транспортний університет є правонаступником майна, прав та обов'язків Вищого професійного училища № 63 м. Львова, що припиняється (п.2).
Листом від 19.10.2012 за вих. № 338 ВПУ № 63 звернулося до Львівводоканалу із клопотанням про надання дозволу на скид стічних вод на 2013 рік на підставі погодженого проекту ліміту №1581 від 28.03.2011 і доведеного ліміту на скид №1583 від 04.04.2011. При цьому, у вказаному листі вказано про те, підстав для внесення змін у погоджений проект ліміту немає, оскільки з часу погодження проекту ліміту не відбулось змін у водопровідно-каналізаційному господарстві підприємства, проект ліміту повний і об'єктивний. Крім цього, ВПУ № 63 в цьому ж листі повідомило про те, що останнє, як водокористувач, попереджене Львівводоканалом про те, що за повноту і об'єктивність проекту ліміту відповідальність несе абонент, при встановленні факту використання абонентом каналізаційних випусків, які не зафіксовані в проекті ліміту, допустимі концентрації на скид у міську каналізацію приймаються на рівні ГДК на скид у водойми, погодження проекту ліміту анулюється і весь об'єм стічних вод розглядається як такий, що здійснюється без дозволу.
Листом за вих. №36-6658 від 26.11.2012 Львівводоканал відмовив ВПУ № 63 в наданні дозволу на скид стічних вод, оскільки дані вказані в проекті ліміту №1581 від 28.03.2011 не відповідають фактичним (зокрема, неправильно визначені контрольні колодязі).
Згідно рахунку №4110_01 від 08.02.2013 за скид стічних вод без дозволу в січні місяці 2013 позивачем було нараховано ВПУ № 63 плату на загальну суму 10527,92 грн. (80% у розмірі 8422,34 грн. на користь Львівводоканал, а 20% у розмірі 2105,58 грн. на користь фонду охорони навколишнього природного середовища м.Львова).
Вказаний рахунок було надіслано позивачем на адресу ВПУ №63 12.02.2013 згідно фіскального чеку відділення зв'язку №7741 від 12.02.2013.
19.11.2013 та 02.04.2014 позивачем було надіслано на адресу Львівського вищого професійного училища транспортних технологій та сервісу Національного транспортного університету претензії про оплату заборгованості у розмірі 10527,92 грн., однак відповідач відповіді на вказані претензії не надав, заборгованість не оплатив.
Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України № 37 від 19.02.2002 затверджено Правила приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, а також Інструкцію про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів.
Відповідно до п. 1.5. даних Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України на підставі цих Правил та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів Водоканали розробляють місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту, у яких установлюються допустимі концентрації (далі - ДК) для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися Підприємствами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод Підприємств у міську каналізацію.
Згідно п. 1.6. Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України місцеві Правила приймання згідно з Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" затверджують виконавчі органи місцевих рад за поданням Водоканалів після погодження з територіальними органами Мінекоресурсів та Міністерства охорони здоров'я України. Місцеві Правила приймання є обов'язковими для всіх Підприємств, яким Водоканали надають послуги з водовідведення та які розташовані на території даної місцевої ради.
Відповідно до пункту 2.4 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, підприємства зобов'язані виконувати в повному обсязі вимоги місцевих Правил та договору на послуги водовідведення, дотримуватись установлених Водоканалом кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках підприємства, оплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників.
Правилами приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, затвердженими рішенням виконкому Львівської міської ради № 292 від 18.09.2002 передбачений обов'язок підприємств розробити проект ліміту, погодити його з інспекцією та водоканалом і отримати дозвіл на скид (п.3.5.3), скидання стічних вод абонентів в систему міської каналізації при відсутності у них чинного дозволу на скид не допускається (п.4.1.10), абонент зобов'язується погодити паспорт водного господарства і отримати дозвіл на скид, погодивши проект ліміту (п.4.2.2.2), при відсутності дозволу на скид чи закінченні строку його дії весь об'єм стічних вод вважається понадлімітним і оплачується в п'ятикратному розмірі (п.4.2.2.6), перелік підприємств, дозвіл на скид для яких надається на підставі доведеного ліміту на скид (у т.ч. які розробляють проект ліміту), затверджується Управлінням інженерного господарства міськвиконкому з подання водоканалу після погодження з інспекцією (п.4.3.1), після внесення підприємства в перелік водоканал до 01 липня повідомляє підприємство (актом або рекомендованим чи цінним листом) про обов'язок щодо погодження проекту ліміту і отримання дозволу на скид (п.4.3.2), підприємства, внесені до переліку, зобов'язані мати дозвіл а скид до вилучення з переліку (п.4.3.3), в обов'язковому порядку проект ліміту розробляють і подають на погодження підприємства занесені до переліку (п.4.3.1), як такі, що лімітуються на підставі проекту ліміту (п.4.4.1, п.4.4.1.1), відповідальність за повноту та об'єктивність проекту ліміту несе підприємство (п.4.4.2), для отримання дозволу на скид на наступний рік розроблені проекти ліміту подаються підприємствами на погодження не пізніше 1 листопада поточного року (п.4.4.8), якщо дані проекту ліміту не відповідають фактичним, його погодження анулюється. При цьому, дозвіл на скид втрачає чинність (п.4.4.15), підприємства зобов'язані отримати дозвіл водоканалу на скид стічних вод (п.4.6.1), плата за скидання стічних вод без дозволу встановлюється в п'ятикратному розмірі тарифу (п.4.6.6) плата підприємства за скид до міської каналізації стічних вод без дозволу здійснюється відповідно до рахунків, які виставляє водоканал і розподіляється таким чином: 20% перераховуються підприємством на рахунок міського фонду охорони навколишнього природного середовища, 80% перераховуються підприємством на рахунок водоканалу (п.8.4.9), весь об'єм стічних вод (за розрахунковий період) розглядає як такий, що перевищує ліміт об'єму стічних вод, і плата за їх скидання встановлюється в п'ятикратному розмірі основного тарифу (Кк = 4), за умови відсутності у абонента дозволу на скид чи закінчення строку його дії (п.9.4.2).
Як свідчать обставини справи, ВПУ № 63 (правонаступником якого є відповідач) всупереч умов укладеного між сторонами договору та Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, затвердженими рішенням виконкому Львівської міської ради № 292 від 18.09.2002 у січні місяці 2013 року скидав стічну воду без дозволу, у зв'язку з чим відповідачу була нарахована плата за скид стічних вод без дозволу відповідно до Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, затвердженими рішенням виконкому Львівської міської ради № 292 від 18.09.2002 на загальну суму 10527,92 грн. (80% у розмірі 8422,34 грн. на користь Львівводоканал, а 20% у розмірі 2105,58 грн. на користь фонду охорони навколишнього природного середовища м.Львова). При цьому, позивачем 12.02.2013 було надіслано на адресу відповідача рахунок на сплату за скид стічних вод без дозволу січень місяць 2013 року, однак відповідач вказаний рахунок не оплатив.
Заперечуючи на позовні вимоги, відповідач зазначив, що строки виконання обов'язку відповідача по отриманню дозволу в укладеному між сторонами договору не визначені, а згідно з п. 4.3.2 Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, які затверджені рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 18.09.2002 №292, водоканал після внесення підприємства в перелік підприємств, дозвіл на скид для яких надається на підставі доведеного ліміту на скид був зобов'язаний до 01 липня поточного року повідомити підприємство (актом або рекомендованим чи цінним листом) про обов'язок щодо погодження проекту ліміту і отримання дозволу на скид, у зв'язку із змінами у водопровідному - каналізаційному господарстві ВПУ № 63, однак зазначених дій позивач не вчинив, у зв'язку з чим за відсутності письмової вимоги позивача про погодження ВПУ № 63 проекту ліміту у певний строк, як стверджує відповідач, порушення умов укладеного між сторонами договору з боку відповідача відсутнє. Крім цього, відповідач зазначив про те, що жодних змін у водопровідному господарстві ВПУ № 63 не відбулося.
Однак, суд вважає такі твердження відповідача безпідставними, оскільки виходячи з умов укладеного між сторонами договору та положень Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, які затверджені рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 18.09.2002 №292 передбачений обов'язок саме підприємств розробити проект ліміту, погодити його з інспекцією та водоканалом і отримати дозвіл на скид, а скидання стічних вод абонентів в систему міської каналізації при відсутності у них чинного дозволу на скид не допускається.
Отже, оскільки матеріалами справи підтверджується факт відсутності у відповідача в січні місяці 2013 року дозволу на скид стічних вод, суд визнає правомірним та обґрунтованим нарахування позивачем плати за скид стічних вод без дозволу відповідно до Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, затвердженими рішенням виконкому Львівської міської ради № 292 від 18.09.2002.
Враховуючи те, що нарахована позивачем сума у розмірі 10527,92 грн. розподіляється наступним чином - 80% на суму 8422,34 грн. на користь Львівводоканал, а 20% на суму 2105,58 грн. на користь Фонду охорони навколишнього природного середовища м. Львова, то суд визнає обґрунтованим стягнення з відповідача на користь позивача 8422,34 грн. (80% нарахованої плати згідно Правил).
Решта суми (20%) згідно п.8.4.9 Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, затвердженими рішенням виконкому Львівської міської ради № 292 від 18.09.2002, підлягає сплаті на користь міського фонду охорони навколишнього природного середовища м. Львова, а не водоканалу, відповідно, у позивача відсутні підстави для отримання вказаних коштів на свій рахунок.
Тому позовні вимоги підлягають частковому задоволенню - в частині стягнення з відповідача 8422,34 грн. В іншій частині позов задоволенню не підлягає.
У відповідності до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 33, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Національного транспортного університету (01010, м. Київ, вул. Суворова. 1, ідентифікаційний код 02070915) на користь Львівського міського комунального підприємства "Львівводоканал" (79017, Львівська обл., місто Львів, вул. Зелена, будинок 64, ідентифікаційний код 03348471) 8422 (вісім тисяч чотириста двадцять дві) грн. 34 коп. за скид стічних вод в міську каналізацію м. Львова без дозволу та судовий збір у розмірі 974 (дев'ятсот сімдесят чотири) грн. 40 коп.
3. Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили
4. В іншій частині позову відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 10.02.2016
Суддя Ю.М.Смирнова