Справа № 591/8315/15-а
Провадження № 2-а/591/42/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 лютого 2016 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:
головуючого в особі судді - КЛИМЕНКО А.Я.
при секретарі - Сотник К.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Суми
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії-
встановив:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправним дії Управління Пенсійного фонду України в м. Суми щодо відмови в перерахунку йому пенсії на підставі довідки про заробітну плату від 20.09.2004 року №07/438 та зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в м. Суми здійснити перерахунок та виплату пенсії за інвалідністю виходячи з даних довідки про заробітну плату в зоні відчуження від 20.09.2004 року №07/438, відповідно до порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210, починаючи з дня звернення за перерахунком.
Позивач ОСОБА_1, його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю і просять суд їх задоволити повністю.
Представник відповідача Управління Пенсійного фонду України в м. Суми в судовому засіданні проти позову заперечувала і пояснила суду, що в зв»язку з тим, що суми заробітної плати, які зазначені в довідці від 20.09.2004 року №07/438 не відповідають сумам заробітної плати, які зазначені в довідці про заробітну плату №58 від 15.02.2007 року на підставі якої на даний час проводиться перерахунок пенсії Позивача, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії і просить суд в позові відмовити повністю.
Суд, вислухавши сторони, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню виходячи з наступного:
Судом при розгляді справи встановлено, що 21 лютого 1977 року ОСОБА_1 був прийнятий на роботу до Сумське СУ-41 треста «Харківстальконструкція» на посаду монтажника 4 розряду.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 в період з 02 вересня 1988 року по 23 жовтня 1988 року приймав участь в роботах з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та отримав граничну дозу опромінення -2,30 БЕР.
Згідно посвідчення першої категорії серії НОМЕР_1 від 04.08.1998 року та вкладки №036607 від 07.08.2003 року ОСОБА_1 є громадянином, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи (Категорія 1).
Згідно довідки серії МСЕ №007210, ОСОБА_1 встановлена друга група інвалідності внаслідок захворювання, отриманого під час виконання робіт з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, безстроково.
Експертним висновком від 23.04.1998 року №7582 встановлено, що захворювання ОСОБА_1 пов»язано з дією іонізуючих та інших шкідливих факторів під час виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Згідно з ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб»єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій.
Згідно зі ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб»єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до ч.2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб»єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Згідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб»єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: 1) інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв»язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1.
Статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Статтею 49 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991року передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно з ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які з постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції Закону, чинного на момент виникнення спірних правовідносин) пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв»язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990р.р. у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством. В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв»язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.
Статтею 64 Конституції України встановлено, що Конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені.
На даний час Акціонерне Товариство «Харківстальконструкція» Сумське спеціалізоване управління №41 припинило господарську діяльність, шляхом ліквідації про, що внесено відповідний запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.
20 вересня 2004 року ОСОБА_1 було надано довідку про заробітну плату згідно змісту якої за час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС йому нарахована та виплачена заробітна плата розміром 3260 крб..
Наказом Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 року №644 було затверджено нову форму довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках.
21 липня 2015 року ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах із заявою про перерахунок його пенсії на підставі довідки про заробітну плату від 20.09.2004 року №07/438 в якій вказаний розмір заробітної плати фактично отриманий Позивачем за роботу в зоні відчуження.
Згідно листа від 10.08.2015 року №333/с Позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії на підставі довідки про заробітну плату від 20.09.2004 року №07/438 у зв'язку з тим, що суми заробітної плати не відповідають сумам заробітної плати, які вказані в довідці від 15.02.2007 року №58.
Суд вважає, що відповідачем помилково не враховано дані про заробітну плату ОСОБА_1, яка міститься в довідці від 20.09.2004 року №07/438, у зв»язку з наступним: Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв»язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначено Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011року.
Відповідно до ч. 1 ст. 43 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Відповідно до ч. ч. 1, 4 ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення органами місцевого самоврядування.
Судом встановлено, що матеріали справи містять три довідки, які містять абсолютно різні за змістом дані про фактично відпрацьований час у зоні відчуження, характер виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня, та про нарахування заробітку за роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Разом з тим, в матеріалах справи відсутні первинні документи підприємства про нарахування заробітку за роботу на ЧАЕС.
Таким чином, при розгляді даної справи суд виходить з положень ст. 69-72 КАС України щодо доказування у адміністративному процесі.
Так, відповідно до ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору /ст. 70 КАС України/.
Статтею 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об»єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв»язок доказів у їх сукупності /ст. 86 КАС України/.
Отже, враховуючи наведені норми закону, суд вважає, що саме Довідка від 20.09.2004 року №07/438 містить достовірні дані про заробіток ОСОБА_1, який враховується при обчисленні пенсії, оскільки саме в ній, на думку суду, містяться дані про вірні періоди про фактично відпрацьований час у зоні відчуження, місце і тривалість робочого дня, та про заробітну плату нараховану за виконання такої роботи.
Згідно з п.7 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим Постановою Кабінетів Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 пенсії призваних на військові збори військовозобов»язанних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у ІІІ зоні 5, ІІ 4, І 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.
Отже, перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 слід провести відповідно до постанови КМУ від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із врахуванням довідки від 20.09.2004 року №07/438, в якій зазначена заробітна плата в сумі 3260 крб..
Крім того, відповідачем не надано доказів, що дані, які містяться в зазначеній довідці, містять недостовірні відомості.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідачем безпідставно відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку пенсії позивачу, згідно довідки від 20.09.2004 року №07/438.
Право позивача порушене і підлягає захисту в суді.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19, 64 Конституції України, ст. 14, 15, 49, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 43 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011року №1210, Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», затверджених постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, ст.ст. 7-9, 11,69-71,159-163, 171-2, 256 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задоволити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про заробітну плату від 20.09.2004 року №07/438 - неправомірними.
Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах здійснити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перерахунок та виплату пенсії за інвалідністю виходячи з даних довідки про заробітну плату в зоні відчуження від 20.09.2004 року №07/438, відповідно до порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210, починаючи з дня звернення за перерахунком, тобто з 21 липня 2015 року.
Постанову суду може бути оскаржено відповідно до ст. 186 КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суд м. Суми протягом 10-ти днів з дня проголошення постанови, або протягом 10-ти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 11 лютого 2016 року.
СУДДЯ А.Я. КЛИМЕНКО