Справа № 686/70/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 січня 2016 року м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі
судді Заворотної О.Л.,
секретаря судового засідання Потравного І.С.
з участю позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Хмельницькому адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Хмельницькому про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -
встановив:
В січні 2016 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому і просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови перерахувати їй пенсію у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої їй була призначена пенсія та зобов'язати відповідача провести їй перерахунок пенсії відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» у зв'язку із підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія з 01 вересня 2015 року.
В обґрунтування заявлених позовних вимог посилається на те, що одержує пенсію за віком, призначену її Управлінням Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому, згідно Закону України «Про державну службу». До 08.11.2010 року вона працювала на посаді головного спеціаліста відділу організації виробництва, маркетингу продукції рослинництва та твариництва Управління агропромислового розвитку Хмельницької обласної державної адміністрації, за період роботи її було присвоєно 11 ранг державного службовця. 30.11.2015 вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, у зв'язку із підвищенням посадового окладу головного спеціаліста, який станом на 01.09.2015 року становив 1378 грн. Однак, їй було відмовлено із посиланням на те, що відповідно до п. 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 VIII передбачено, що з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника консультанта народного депутата України, а тому з 01.06.2015р. пенсії за вищевказаними законами не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Вважає таку відмову управління ПФ України у перерахунку пенсії необгрунтованою, незаконною та неправомірною, у звязку з чим звернулась до суду та просить відмову управління Пенсійного фонду у місті Хмельницькому щодо проведення перерахунку пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у звязку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія протиправною та зобов'язати управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.09.2015р., в розмірі 85 відсотків відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року у звязку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія, відповідно до довідки № 44 від 30.11.2015 року.
В судовому засіданні ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала та просить задовольнити в повному обсязі, з підстав викладених в позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, подав до суду заперечення на позовну заяву, просить справу слухати за відсутності представника, в задоволенні позову відмовити.
Суд, заслухавши пояснення позовича, дослідивши матерілаи справи, встановив наступні обставини справи та відповідні правовідносини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФ України у м.Хмельницькому з 09.11.2010р., де одержує пенсію за віком призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 85% від заробітку.
Згідно довідки № 44 від 30.11.2015 року Департаменту агропромислового розвитку Хмельницької ОДА ОСОБА_1 працювала в Департаменті агропромислового розвитку Хмельницької ОДА і заробітна плата за посадою головного спеціаліста, з якої призначена пенсія, для її перерахунку з 01.09.2015 року розмір заробітної плати за даною посадою для перерахунку пенсії становить 3132,50грн. з яких: посадовий оклад - 1378 грн., доплата за ранг - 70 грн., надбавка за вислугу років (25%) 362,00 грн., надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи (35%) 633,50 коп., премія (50%) 689,00грн.
Головне управління агропромислового розвитку облдержадміністрації перейменовано на Департамент агропромислового розвитку Хмельницької ОДА відповідно до розпоряджень голови обласної державної адміністрації від 29.10.2012 року № 303/2012-р. та від 12.11.2012 року № 333/2012-р., що підтверджується довідкою Департаменту агропромислового розвитку Хмельницької ОДА № 01-01/10 від 14.12.2015 року.
У зв'язку з тим, що розмір посадового окладу головного спеціаліста з 01 вересня 2015 року збільшився, позивачка 30.11.2015року звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, проте 10.12.2015 року отримала відмову у перерахунку пенсії, з посиланнм на те, що з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника консультанта народного депутата України, а тому з 01.06.2015р. пенсії за вищевказаними законами не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця установлений постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» (з наступними змінами і доповненнями).
Пунктом 4 вищезазначеної Постанови встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України № 482 від 20 травня 2009 року «Про деякі питання оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів, що фінансуються з бюджету» встановлено, що у разі, коли розмір посадового окладу працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів, що фінансуються з бюджету, нижчий ніж визначений законом розмір мінімальної заробітної плати, посадовий оклад установлюється на рівні відповідного розміру мінімальної заробітної плати.
Отже враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що заробітна плата за посадою державного службовця, з якої позивачці призначено пенсію підвищувалась про що, зокрема, свідчить довідка №44 від 30.11.2015 року, видана Департаментом агропромислового розвитку Хмельницької ОДА.
Відповідно до п. 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 VIII передбачено, що з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника консультанта народного депутата України.
Наведена норма свідчить про те, що з 01.06.2015 року не здійснюється призначення пенсій відповідно до спеціального законодавства, а саме законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника консультанта народного депутата України, оскільки норми, які регулюють питання пенсійного забезпечення тієї категорії осіб, на яких поширюється дія цих законів скасовані.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку її пенсії у звязку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія є неправомірними, оскільки не відповідають вимогам Закону.
Відповідно до вимог ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається (перераховується) з дня звернення за пенсією. Також, згідно з п.4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії за відповідною заявою.
Крім того, відповідно до чинного законодавства, перерахунок пенсії здійснюється на підставі документів, поданих пенсіонером до управління Пенсійного фонду, а тому відповідач не мав можливості перерахувати пенсію позивачу з моменту виникнення у неї права на такий перерахунок, оскільки у нього не було відомостей про складові заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески.
Таким чином, право позивача підлягає захисту з моменту звернення нею до відповідача з вищезазначеною заявою.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своїх дій та бездіяльності.
Відповідно до ч. 3 ст. 162 КАС України, суд може прийняти постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, у сфері публічно правових відносин з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 19, 46 Конституції України, ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 1, 2, 5, 11, 71, 72, 122, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати відмову управління Пенсійного фонду у місті Хмельницькому щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у звязку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія - протиправною.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 30.11.2015р., в розмірі 85 відсотків відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року у звязку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія, відповідно до довідки № 44 від 30.11.2015 року, з урахуванням виплачених сум.
Стягнути з державного бюджету на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 275,60грн.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд.
Суддя: