Постанова № 55671445, 11.02.2016, Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
11.02.2016
Номер справи
243/397/16-а
Номер документу
55671445
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Номер провадження 2-а/243/22/2016

Номер справи 243/397/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

« 11 » лютого 2016 року Словянський міськрайонний суд Донецької області у складі:

Головуючого судді - Хаустової Т.А.,

при секретарі - Нікіфоровій В.В.,

за участю

позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2»янського об»єднаного Управління ОСОБА_3 Фонду України Донецької області ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі №19 Словянського міськрайонного суду Донецької області цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2»янського об»єднаного Управління пенсійного фонду України Донецької області про визнання рішення незаконним, скасування рішення та зобов»язання призначити пенсію із зниженням пенсійного віку,-

В С Т А Н О В И В :

21 січня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в м. Слов»янську та ОСОБА_2»янському районі Донецької області про визнання рішення незаконним, скасування рішення та зобов»язання призначити пенсію із зниженням пенсійного віку.

На виконання ОСОБА_5 Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року № 1055 «Деякі питання функціонування територіальних органів ОСОБА_3 фонду України», ОСОБА_3 фонду України від 23 грудня 2015 року № 55463/07- 10 «Про заходи виконання ОСОБА_5 Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року № 1055» та ОСОБА_6 управління ОСОБА_3 фонду України в Донецькій області від 31 грудня 2015 року № 4750/ 10 2/ 34 проведена державна реєстрація зміни найменування Управління ОСОБА_3 фонду України в м. Слов»янську та ОСОБА_2»янському районі Донецької області.

На підставі Наказу №01 від 25 січня 2016 року внаслідок проведених змін Управління ОСОБА_3 фонду України в м. Слов»янську та ОСОБА_2»янському районі Донецької області перейменовано в ОСОБА_2»янське об»єднане управління ОСОБА_3 фонду України Донецької області.

На підставі Ухвали ОСОБА_2»янського міськрайонного суду Донецької області від 05 лютого 2016 року, зі згоди позивача, в порядку, передбаченому ст. 52 Кодексу Адміністративного судочинства України, замінено первісного відповідача Управління ОСОБА_3 фонду України в м. Слов»янську та ОСОБА_2»янському районі Донецької області у справі за адміністративною позовною заявою ОСОБА_1 про визнання рішення незаконним, скасування рішення та зобов»язання призначити пенсію із зниженням пенсійного віку, належним відповідачем ОСОБА_2»янське об»єднане Управління ОСОБА_3 фонду України Донецької області що знаходиться за адресою 84122 Донецька область м. Слов»янськ площа Соборна,3.

Позивач ОСОБА_1 обґрунтовує свої вимоги тим, що 29 квітня 2015 року йому виповнилося 52 роки. Він є учасником ліквідації внаслідок аварії на Чорнобильської АЕС, так як в період з 15 лютого по 15 березня 1987 року приймав участь в роботі по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 30 кілометровій зоні відчуження. Оскільки у відповідності до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28 лютого 1991 року він має право на зниження пенсійного віку, встановленого для отримання державних пенсій на 8 років.

12 травня 2015 року він подав заяву до Управління пенсійного фонду України в м. Словянську та Словянському районі Донецької області про призначення йому пенсії із зниженням пенсійного віку. Для вирішення питання про призначення пенсії ним відповідачу були надані наступні документи:

-копії паспорту та картки платника податків,

-копія трудової книжки БТ-І № 7028162 від 28 липня 1981 року,

-копія військового білету НУ № 8110221 від 11 листопада 1981 року,

-довідка про навчання № 09-06/40 від 12 листопада 2014 року,

-довідка про стаж № 15534/г/05-22-04-013-1 від 13 листопада 2014 року,

-довідка про дозу радіоактивного опромінення № 114 від 05 лютого 1991 року,

-довідка про заробітну плату № 15490/10/05-22-05-013 від 12 листопада 2014 року,

-копія посвідчення учасника ліквідації внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії серія А № 122173 від 10 грудня 1992 року.

Рішенням № 47 від 25 грудня 2015 року йому відмовлено у призначені пенсії із зниженням пенсійного віку згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28 лютого 1991 року. Як вказано в рішенні, стаж його роботи з 15 лютого 1987 року по 15 березня 1987 року відповідачем не враховується до списку № 1 як учасника ліквідації внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС у звязку з відсутністю ОСОБА_7 по формі № 122 і первинних документів, які б підтверджували період роботи в зоні відчуження.

Відмова у призначені йому пенсії із зниженням пенсійного віку згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28 лютого 1991 року він вважає незаконним з наступних підстав:

У відповідності з п. 2.1 Порядку подачі і оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії згідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», затвердженим ОСОБА_5 правління ОСОБА_3 фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 з наступними змінами та доповненнями, ним до заяви про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС повинні бути представлені ОСОБА_8 учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і ОСОБА_7 про період участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС по формі, затвердженій ОСОБА_5 Державного комітету СРСР по праці і соціальним питанням від 09 березня 1988 року № 122, або ОСОБА_7 військової частини, у складі якої особа приймала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або ОСОБА_7 архівної установи, або інші первинні документи, в яких вказаний період роботи, населений пункт чи обєкт, де особою виконувалися роботи по ліквідації наслідків аварії Чорнобильської АЕС.

Він вважає, що ним виконані вказані вимоги, так як ним відповідачу надані копії посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії серії А № 122173 від 10 грудня 1992 року, згідно якого він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії і має право на пільги і компенсації, встановленні Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28 лютого 1991 року, а також ОСОБА_7 № 114 від 05 лютого 1991 року, видана УВС Донецької області, із якої вбачається, що він дійсно в період з 15 лютого по 15 березня 1987 року приймав участь в роботі по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 30 кілометрах зони відчуження, доза радіоактивного опромінення складає 1610мр/год. Також додатково у листопаді 2015 року ним представлено відповідачу лист Відділу кадрового забезпечення Донецького юридичного інституту, який підтверджує, що у відповідності до Наказу начальника Донецької середньої школи міліції МВС СРСР від 27 березня 1987 року № 35 л/с «По особовому складу» курсант другого курсу Донецької спеціальної середньої школи міліції МВС СРСР ОСОБА_1 вважається таким, що виконував спеціальне завдання у Брагінському і Хойніцькому районах Гомельської області БРСР з виплатою грошового утримання у відповідності з Наказом МВС СРСР від 11 травня 1986 року № 0130 за період відрядження на Чорнобильській АЕС з 15 лютого по 15 березня 1987 року.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримав заявлені позовні вимоги, на обґрунтування яких послався на обставини, викладені у позовній заяві, та зазначив, що на теперішній час він не може надати до суду передбачених законом доказів, що звертався до Управління пенсійного Фонду у м. Слов»янську та ОСОБА_2»янському районі Донецької області з заявою про призначення пенсії ще 12 травня 2015 року. А також заперечує проти того, що відмовився від розгляду його заяви від 25 червня 2015 року про призначення йому пенсії.

Просить суд визнати дії ОСОБА_2»янського об»єднаного Управління ОСОБА_3 фонду України Донецької області про відмову йому у призначені пенсії із зниженням пенсійного віку згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28 лютого 1991 року незаконними.

Скасувати Рішення № 47 від 25 грудня 2015 року про відмову йому у призначені пенсії із зниженням пенсійного віку згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28 лютого 1991 року, як незаконне.

Зобовязати ОСОБА_2»янське об»єднане Управління ОСОБА_3 фонду України Донецької області призначити йому пенсію із зниженням пенсійного віку згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28 лютого 1991 року.

У судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_2»янського об»єднаного Управління ОСОБА_3 фонду України Донецької області ОСОБА_4, що діє на підставі Довіреності № 1999/10 від 04 лютого 2016 року, не визнав заявлені позовні вимоги ОСОБА_1 та суду пояснив, що ОСОБА_1 25 червня 2015 року звернувся за призначенням пенсії за віком відповідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28.02.1991 р. із зменшенням пенсійного віку на 8 років, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів.

При зверненні за призначенням пенсії зі зниженням пенсійного віку, визначеного цим Законом, особи повинні надати:

посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС, яке повинно мати штамп про його перереєстрацію, дату її проведення та вкладку до посвідчення;

довідку ф.122 (за встановленою формою, яка затверджена ОСОБА_5 Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях № 122 від 09.03.1988р.), яка є основним документом, що визначає час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження, яка видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами, організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії.

У разі неможливості подання довідки за формою № 122 внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації, для визначення права на призначення пенсії надаються інші (первинні) документи, що підтверджують період роботи в зоні відчуження: посвідчення про відрядження в зону відчуження; військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).

На момент звернення 25 червня 2015 року надана довідка про стаж у зоні відчуження та дозу радіоактивного опромінення № 114 від 05 лютого 1991 року; копія посвідчення учасника ліквідації на ЧАЕС 2 категорії серія А № 122173 від 10 грудня 1992 року.

ОСОБА_7 № 114 від 05 лютого 1991 року не відноситься до первинних документів та не відповідає зразку форми довідки № 122.

Управлінням ОСОБА_3 фонду України в м. Слов'янську та Слов'янському районі Донецької області було направлено запит 30 жовтня 2014 року № 18608/05 до Центрального архіву ОСОБА_6 управління внутрішніх військ МВС України про надання довідки про участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ОСОБА_1 Згідно листа від 17 листопада 2014 року № 527 Центральний архів відділу національної гвардії просить надати додаткові відомості, тощо, номер військової частини. ОСОБА_1 надати таку інформацію не має можливості. За відсутністю необхідних документів для призначення пенсії ОСОБА_1 відмовився особисто від заяви 24 вересня 2015 року.

28 вересня 2015 року ОСОБА_1 звертається вдруге із заявою № 6839 за призначенням пенсії за віком відповідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28.02.1991 р. із зменшенням пенсійного віку на 8 років, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів без надання додаткових документів.

Управлінням ОСОБА_3 фонду України в м. Слов'янську та Слов'янському районі Донецької обл. був направлений запит від 18 листопада 2015 року № 19919/03 у фонд соціального захисту населення Гомельського обласного управління з проханням витребувати довідки, підтверджуючі участь у ліквідації аварії на ЧАЕС ОСОБА_1 Згідно відповіді УВС Гомельського виконавчого комітету від 31 грудня 2015 року у журналі обліку довідок учасникам ліквідації катастрофи на Чорнобильській ЧАЕС є відомості, що ОСОБА_1, видавалася довідка № 7616, яка посвідчує те, що він з 15 лютого 1987 до 15 лютого 1987 року знаходився у 30-ти кілометровій зоні Чорнобильської АЕС.

На момент звернення 28 вересня 2015 року ОСОБА_1 має загальний страховий стаж 30 років З місяці 25 днів, стаж роботи з 15 лютого 1987 року по 15 березня 1987 року не зараховано до Списку №1, як учасника ліквідації ЧАЕС за відсутністю довідки за формою № 122 та первинних документів, які б підтверджували період роботи в зоні відчуження.

За таких обставин відділ з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій № 1 відмовив ОСОБА_1 в призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку у зв'язку з відсутністю необхідних документів, згідно норм Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" згідно рішення від 25.12.2015 р. № 47.

Керуючись Кодексом адміністративного судочинства України, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. № 1058-ІУ, Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Слов'янське об'єднане управління ОСОБА_3 фонду України Донецької області просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 у повному обсязі.

Суд, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2»янського об»єднаного Управління пенсійного фонду України Донецької області про визнання рішення незаконним, скасування рішення та зобов»язання призначити пенсію із зниженням пенсійного віку підлягають задоволенню з огляду на їх законність та обгрунтованість.

Згідно з частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році, віднесеним до категорії 2, що підтверджується ОСОБА_8 А № 122173 з відміткою «Перереєстровано», виданим позивачу 10 грудня 1992 року ( а.с.5). Статус позивача підтверджений належним чином і сторони його не оспорюють.

29 квітня 2015 року ОСОБА_1 виповнилося 52 роки ( а.с.6).

25 червня 2015 року ОСОБА_1 звернувся до Управління ОСОБА_3 Фонду України в м. Слов»янську та ОСОБА_2»янському районі Донецької області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28.02.1991 р. із зменшенням пенсійного віку на 8 років, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів. За відсутністю необхідних документів для призначення пенсії ОСОБА_1 відмовився особисто від заяви 24 вересня 2015 року.( а.с. 50, зворот). В судовому засіданні позивач підтвердив той факт, що напис, що він просить не призначати пенсію за його Заявою № 4848 від 25 червня 2015 року на звороті його Заяви від 25 червня 2015 року виконаний ним власноруч і підтверджений його підписом.

Суд не приймає до уваги ствердження позивача в тій частині, що він звертався з Заявою з приводу призначення йому пенсії зі зниженням пенсійного віку до Управління ОСОБА_3 фонду України в м. Слов»янську та ОСОБА_2»янському районі Донецької області 12 травня 2015 року, оскільки ці ствердження позивача не підтверджуються встановленими діючим законодавством доказами.

Також суд не приймає до уваги ствердження позивача в тій частині, що працівники Управління ОСОБА_3 фонду України в м. Слов»янську та ОСОБА_2»янському районі Донецької області 24 вересня 2015 року примусили його відмовитися від Заяви, яку він надав до відповідача 25 червня 2015 року, оскільки ці ствердження позивача також не підтверджуються встановленими діючим законодавством доказами. Окрім того, ОСОБА_1 в судовому засіданні вказав, що відмова на звороті його Заяви від 25 червня 2015 року написана ним власноруч.

28 вересня 2015 року ОСОБА_1 звернувся вдруге до Управління ОСОБА_3 фонду України в м. Слов»янську та ОСОБА_2»янському районі Донецької області із заявою № 6839 за призначенням пенсії за віком відповідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28.02.1991 р. із зниженням пенсійного віку на 8 років, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів без надання додаткових документів ( а.с.33).

Рішенням комісії по розгляду питань, пов»язаних з призначенням ( перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення Управління ОСОБА_3 фонду України в м. Слов»янську та ОСОБА_2»янському районі Донецької області від 25 грудня 2015 року №47 ( Протокол 6839 від 25 грудня 2015 року) ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з тих мотивів, що на момент звернення 28 вересня 2015 року ОСОБА_1 має загальний страховий стаж 30 років 3 місяці 25 днів, стаж роботи з 15 лютого 1987 року по 15 березня 1987 року не зараховано до Списку №1, як учасника ліквідації ЧАЕС за відсутності довідки за формою №122 та первинних документів, які б підтверджували період роботи в зоні відчуження. Тобто, позивачу ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку через відсутність первинного документу, що підтверджує періоди роботи в зоні відчуження,відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ( а.с. 10-11,53-54).

Про прийняте рішення ОСОБА_1 повідомлено листом від 25 грудня 2015 року № 23260/03.

На виконання ОСОБА_5 Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року № 1055 «Деякі питання функціонування територіальних органів ОСОБА_3 фонду України», ОСОБА_3 фонду України від 23 грудня 2015 року № 55463/07- 10 «Про заходи виконання ОСОБА_5 Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року № 1055» та ОСОБА_6 управління ОСОБА_3 фонду України в Донецькій області від 31 грудня 2015 року № 4750/ 10 2/ 34 проведена державна реєстрація зміни найменування Управління ОСОБА_3 фонду України в м. Слов»янську та ОСОБА_2»янському районі Донецької області.

На підставі Наказу №01 від 25 січня 2016 року внаслідок проведених змін Управління ОСОБА_3 фонду України в м. Слов»янську та ОСОБА_2»янському районі Донецької області перейменовано в ОСОБА_2»янське об»єднане управління ОСОБА_3 фонду України Донецької області ( а.с.22-26).

На підставі Ухвали ОСОБА_2»янського міськрайонного суду Донецької області від 05 лютого 2016 року, зі згоди позивача, в порядку, передбаченому ст. 52 Кодексу Адміністративного судочинства України, замінено первісного відповідача Управління ОСОБА_3 фонду України в м. Слов»янську та ОСОБА_2»янському районі Донецької області у справі за адміністративною позовною заявою ОСОБА_1 про визнання рішення незаконним, скасування рішення та з обов»язання призначити пенсію із зниженням пенсійного віку належним відповідачем ОСОБА_2»янське об»єднане Управління ОСОБА_3 фонду України Донецької області що знаходиться за адресою 84122 Донецька область м. Слов»янськ площа Соборна,3.

Відповідно до частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» необхідними умовами призначення пенсії за віком на пільгових умовах є досягнення особою певного віку і наявність необхідного стажу роботи на певних роботах або у певних умовах».

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров»я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Згідно зі ст. 9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії на її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно зі ст. 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов»язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986- 1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівників державних, громадських, інших підприємств, установ, організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.1 ч.1 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 01 липня 1086 року по 31 грудня 1986 року не менше 5 календарних днів із зниженням пенсійного віку на 10 років; учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження у 1987 році не менше 14 календарних днів із зниженням пенсійного віку на 8 років; учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 01 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві не менше 14 календарних днів у 1986 році із зниженням пенсійного віку на 5 років;

Перелік документів, що подаються до органу ОСОБА_3 фонду для призначення пенсії визначений Порядком подання та оформлення документів для призначення ( перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», затвердженим ОСОБА_5 Правління ОСОБА_3 фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, з урахуванням змін, внесених ОСОБА_5 Правління ОСОБА_3 Фонду України від 15 жовтня 2009 року № 23-1.

Пунктом 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення ( перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», затвердженого ОСОБА_5 Правління ОСОБА_3 фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 передбачено, що відповідно до Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період ( періоди) участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою ОСОБА_5 Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об»єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період ( періоди) проживання ( роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування ( підприємствами, установами, організаціями) ( при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

В п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення ( перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», встановлено, що до заяви про призначення пенсії із застосуванням норм ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період ( періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою ОСОБА_5 Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об»єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період ( періоди) проживання ( роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії) із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Таким чином, зі змісту пункту 7 вказаного Порядку слідує, що підставою для призначення пенсії, крім довідки про період ( періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою ОСОБА_5 Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питання від 09 березня 1988 року №122, можуть бути інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об»єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

У разі неможливості подання ОСОБА_7 за формою №122 для призначення пенсії надаються інші первинні документи, що підтверджують період роботи в зоні відчуження: довідки про період роботи в зоні, табелі обліку робочого часу, тощо. Вказана позиція узгоджується із змістом п.7 п.п. «г» ОСОБА_5 Правління ОСОБА_3 фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 ( в редакції станом на 15 жовтня 2009 року), згідно з якою замість довідки про період участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою ОСОБА_5 Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року №122 можуть надаватися довідки архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об»єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС тощо.( Ухвала Вищого Адміністративного Суду України від 24 вересня 2015 року по справі № К/800/15743/15).

Згідно з положеннями статті 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право на користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку,_ встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС».

Згідно п.2 ОСОБА_5 Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року №41 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства, у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій. Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 р. - незалежно від кількості робочих днів, з 1 липня 1986 р. до 31 грудня 1986 р. - не менше 5, а у 1987 році - не менше 14 календарних днів, віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення синього кольору, серія А.

Як вбачається з ОСОБА_8 серії А № 122173 від 10 грудня 1992 року позивач є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС у 1987 році, ОСОБА_1встановлено статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії за участь в роботах в зоні відчуження, а, згідно вимог ст.14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» такий статус встановлюється лише учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які працювали у зоні відчуження у 1987 році не менше 14 календарних днів. ОСОБА_8 учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС 2 категорії позивачу видано 10 грудня 1992 pоку , перереєстроване і на теперішній час є чинним ( а.с.5).

Згідно ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи ( служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи ( служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС , а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями ( військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення органами місцевого самоврядування.

Як вбачається з ОСОБА_7 Управління внутрішніх справ Виконавчого комітету Донецької обласної ОСОБА_5 народних депутатів №114 від 05 лютого 1991 року, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, дійсно в період з 15 лютого по 15 березня 1987 року приймав участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, в 30 кілометровій зоні відчуження. Доза радіоактивного опромінення складає 1610 мр/ год. У відповідності до ОСОБА_5 Міністрів СРСР і ВЦСПС від 05 червня 1986 року № 665-195 та №325 від 31 березня 1990 року має право на отримання встановлених пільг. Підстави: запис в Особовій справі, виконана ДССШМ МВС СРСР, Картка обліку доз радіоактивного опромінення, видана 2-м сводним загоном МВС БРСР від 15 березня 1987 року ( а.с.77-78), тобто у вказаній ОСОБА_7 зазначено період з 15 лютого по 15 березня 1987 року, коли саме позивач працював по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Як вбачається з ОСОБА_7в.о Начальника Відділу Кадрового забезпечення Донецького юридичного інституту № 408 від 01 грудня 2015 року « Відповідно до Наказу Начальника Донецької спеціальної середньої школи міліції МВС СРСР від 27 березня 1987 року №35 о/с «По особовому складу» курсант 2-го курсу Донецької спеціальної середньої школи міліції МВС СРСР ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 вважається таким, що виконав спеціальне завдання в Брагінському та Хойницькому районах Гомельської області БРСР з виплатою грошового утримання у відповідності до Наказу МВС СРСР від 11 травня 1986 року № 0130 за період відрядження до ЧАЕС з 15 лютого по 15 березня 1987 року.

Будь-яка інша інформація щодо участі ОСОБА_1 в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у Донецькому юридичному інституті МВС України на сьогодні відсутня ( а.с. 80).

Як вбачається з відповіді заступника начальника УВС Гомельського облвиконкому- начальника УІР ІКО Міністерства Внутрішніх справ Республіки Білорусь № 6/Л-1364 від 31 грудня 2013 року Повідомляємо, що в архіві УВС Гомельського облвиконкому знаходиться справа « Список особового складу, які перебували в зоні аварії на ЧАЕС в 1987 року», в якому є список особового складу 2-го сводного загону МВС БРСР ( командир полковник міліції ОСОБА_9А.), де значиться курсант ОСОБА_1.

В Журналі обліку виданих ОСОБА_7 учасникам ліквідації наслідків катастрофи на Чорнобильській АЕС є свідчення, що старшему сержанту міліції ОСОБА_1 видавалась ОСОБА_7 № 7616, яка свідчить про те, що він з 15 лютого по 15 березня 1987 року знаходився в 30-ти кілометровій зоні Чорнобильської АЕС.( а.с. 102-105).

Як вбачається з ОСОБА_3 т.в.о Начальника Відділу кадрового забезпечення Донецького Юридичного інституту МВС України № 1852 від 01 грудня 2015 року «На Ваш запит направляємо довідку про участь колишнього курсанта Донецької спеціальної середньої школи міліції МВС СРСР ОСОБА_1 в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Повідомляємо, що 09 липня 2014 року територію та будівлі Донецького юридичного інституту МВС України в м. Донецьку разом з архівною документацією було захоплено невідомими озброєними особами.

Наведені обставини на сьогодні унеможливлюють доступ працівників інституту до архіву та направлення на Вашу адресу копій документів навчального закладу щодо участі ОСОБА_1 в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Після поліпшення суспільно політичної ситуації в м. Донецьку та тримання доступу до архівної документації інститутом буде розглянуто можливість направлення на Вашу адресу необхідних документів згідно з запитом ( а.с. 79).

Таким чином, суд вважає, що надані позивачем ОСОБА_7 підтверджують його участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період часу з 15 лютого по 15 березня 1987 року, в Брагінському та Хойницькому районах Гомельської області БРСР з виплатою грошового утримання у відповідності до Наказу МВС СРСР від 11 травня 1986 року № 0130 за період відрядження до ЧАЕС з 15 лютого по 15 березня 1987 року і тому відмова відповідача у призначенні пенсії у зв»язку з відсутністю ОСОБА_7 за формою 122 та первинних документів є неправомірною, оскільки факт відсутності в учбовому закладі, де в той час навчався позивач, в складі якого ОСОБА_1 безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, у зв»язку з неможливістю отримати відомості, а саме через захоплення невідомими озброєними особами 09 липня 2014 року території та будівлі Донецького юридичного інституту МВС України в м. Донецьку разом з архівною документацією, не дає підстав позбавити ОСОБА_1 права, передбаченого Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Пунктом 7 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого ОСОБА_5 Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 визначено, що пенсії призваних на військові збори військовозобов»язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня ( незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами безпеки: у III зоні 5, II 4, I 3.). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

За наведених обставин, враховуючи наявність двох довідок, які не суперечать одна одній про участь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період часу з 15 лютого по 15 березня 1987 року, в Брагінському та Хойницькому районах Гомельської області БРСР з виплатою грошового утримання у відповідності до Наказу МВС СРСР від 11 травня 1986 року № 0130 за період відрядження до ЧАЕС з 15 лютого по 15 березня 1987 року , а також підтвердження статусу позивача, як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році виданим йому ОСОБА_8 учасника ліквідації аварії на ЧАЕС категорії 2, суд приходить до обгрунтованого висновку про доведеність участі позивача в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 15 лютого по 15 березня 1987 року, що дає йому право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 08 років відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Таким чином, суд вважає, що Управління ОСОБА_3 фонду України в м. Слов»янську та ОСОБА_2»янському районі Донецької області, яке на підставі Наказу №01 від 25 січня 2016 року начальника управління ОСОБА_2»янського об»єднаного Управління ОСОБА_3 фонду України Донецької області перейменовано в ОСОБА_2»янське об»єднане Управління ОСОБА_3 фонду України Донецької областібезпідставно відмовило позивачу у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку на 08 років.Суд задовольняє позов в повному обсязі, визнає відмову відповідача Управління ОСОБА_3 фонду України в м. Слов»янську та ОСОБА_2»янському районі Донецької області, яке на підставі Наказу №01 від 25 січня 2016 року Начальника управління ОСОБА_2»янського об»єднаного Управління ОСОБА_3 фонду України Донецької області перейменовано в ОСОБА_2»янське об»єднане Управління ОСОБА_3 фонду України Донецької областів призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС ОСОБА_1 від 25 грудня 2015 року незаконною, скасовує Рішення № 25, та зобов»язує відповідача призначити пенсію позивачу зі зниженням пенсійного віку на 08 років на підставі ст. 55 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ч.1 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку:

1)пенсія за віком призначається з дня , що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Однак, в судовому засіданні встановлено і належним чином не спростовано позивачем, що ОСОБА_1 звернувся за призначенням йому пенсії 28 вересня 2015 року, хоча 52 роки йому виповнилося29 квітня 2015 року, тобто після спливу трьох місяців з дня досягнення ним пенсійного віку і тому у відповідності до ч.1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», то пенсія має бути призначена ОСОБА_1 з 28 вересня 2015 року.

На підставі викладеного, керуючись вимогами ст.ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ОСОБА_5 Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року №41 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Порядком подання та оформлення документів для призначення ( перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», затвердженим ОСОБА_5 Правління ОСОБА_3 фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, з урахуванням змін, внесених ОСОБА_5 Правління ОСОБА_3 Фонду України від 15 жовтня 2009 року № 23-1, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2»янського об»єднаного Управління пенсійного фонду України Донецької області про визнання рішення незаконним, скасування рішення та зобов»язання призначити пенсію із зниженням пенсійного віку задовольнити повністю.

Визнати дії ОСОБА_2»янського об»єднаного Управління ОСОБА_3 фонду України Донецької області про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28 лютого 1991 року незаконними.

Скасувати Рішення комісії по розгляду питань, пов»язаних з призначенням ( перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення Управління ОСОБА_3 фонду України в м. Слов»янську та ОСОБА_2»янському районі Донецької області ( нині ОСОБА_2»янське об»єднане Управління ОСОБА_3 фонду України Донецької області) від 25 грудня 2015 року №47 про відмову ОСОБА_1 у призначені пенсії із зниженням пенсійного віку згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28 лютого 1991 року, як незаконне.

Зобовязати ОСОБА_2»янське об»єднане Управління ОСОБА_3 фонду України Донецької області призначити ОСОБА_1 пенсію із зниженням пенсійного віку згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28 лютого 1991 року з 28 вересня 2015 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийнятті постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

ОСОБА_5 постановлена та підписана в нарадчій кімнаті в одному примірнику.

Суддя Слов»янського

міськрайонного суду ОСОБА_10.