ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 лютого 2016 року Справа № 813/6201/15
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючий суддя Грень Н.М.,
секретар судового засідання Гавірко О.О.,
представник позивача не прибув,
представник відповідача не прибув,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу Державної реєстрації актів цивільного стану Перемишлянського районного управління юстиції про визнання протиправним та скасування висновку, зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Відділу Державної реєстрації актів цивільного стану Перемишлянського районного управління юстиції, з вимогами:
- визнати висновок відповідача - Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Перемишлянського районного управління юстиції від 10 листопада 2015 року - протиправним і скасувати як незаконний і такий, що порушує законні права та інтереси ОСОБА_1;
- зобов'язати відповідача - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Перемишлянського районного управління юстиції внести зміни в актовий запис про народження ОСОБА_1 №24 від ІНФОРМАЦІЯ_2 року, змінивши в графі «національність» матері ОСОБА_3 з «українка» на «полька».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 (дошлюбне прізвище ОСОБА_1) народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 року. Мати - ОСОБА_3 (дошлюбне прізвище ОСОБА_3) народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 року в с. Свірж Перемишлянського району від батьків ОСОБА_4 та ОСОБА_5. ОСОБА_4 батько матері за національністю поляк, народився в с. Свірж Перемишлянського району. Батьки ОСОБА_4 - ОСОБА_6 та ОСОБА_7 по національності поляки. Зазначає, що актовий запис про народження матері ОСОБА_3 складено в післявоєнні роки, коли проходило диктаторське становлення СРСР та закордонні національності було заборонено, тому замість національності ОСОБА_3 «полька» було записано «українка». 10 листопада 2015 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про внесення змін в актовий запис про народження №24 від ІНФОРМАЦІЯ_2 року, змінивши національність матері ОСОБА_3 з «українки» на «полька». 10.11.2015 року відповідачем винесено висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану, яким відмовлено у задоволенні заяви. Вважає таку відмову протиправною та такою, що порушує її право вільно обирати та відновлювати національність за принципом кровних зв'язків.
Представник позивача у судове засідання не прибув, через канцелярію суду 05.02.2016 року за вх. №2431 надійшло клопотання про розгляд справи без участі уповноваженого представника. Крім того, позовні вимоги підтримав повністю з підстав, що викладені у позовній заяві, просив позов задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, через канцелярію суду 28.12.2015 року за вх. № 42333 надійшло клопотання про розгляд справи без участі уповноваженого представника. Крім того зазначив, що заперечень по даній справі немає. Суд, з'ясував обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги та ті, які мають інше значення для вирішення справи, повно, всебічно та об'єктивно дослідив докази у справі, та встановив наступне.
ОСОБА_1 10.11.2015 року звернулась до відділу державної реєстрації актів цивільного стану Перемишлянського районного управління юстиції із заявою, в якій просила внести зміни в актовий запис про її народження змінивши національність матері з «українки» на «полька» та видати нове свідоцтво /а.с.8/.
Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Перемишлянського районного управління юстиції за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 складено висновок про відмову внесення змін до актового запису цивільного стану /а.с.12/.
Згідно з рішенням Перемишлянського районного суду Львівської області у справі № 2«о» - 4/2011р. від 25.01.2011 року встановлено, що згідно архівної довідки №Б-21 від 07.04.2009 р./а.с.13/ вбачається, що ОСОБА_6 та ОСОБА_8, які 10.11.1861 р. в с. Свірж уклали шлюб, були римо-католицького віросповідання, що стверджується також архівною довідкою №Б-62 від 31.08.2010 р. в якій стверджено факт народження та хрещення сестри ОСОБА_4 ОСОБА_12 та брата ОСОБА_13 в костелі с. Свірж, як римо-католиків. Отже батьки, рідні брат та сестра ОСОБА_4 були римо-католицького віросповідування. Вищевказаним рішенням вирішено встановити юридичний факт, про те, що ОСОБА_4 за національністю був поляк /а.с.10/.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 26.05.2015 року зобов'язано відділ державної реєстрації актів цивільного стану Перемишлянського районного управління юстиції внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_3 №3 від 05.02.1939 року вказавши в графі національність батька «поляк».
Позивач, з метою зобов'язати відповідача внести зміни до актового запису у свідоцтво про народження, звернулась із позовом до адміністративного суду.
Вирішуючи спір, суд виходив з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 49 Цивільного кодексу України (далі -ЦК України) актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків.
Актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо.
Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, врегульовано Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 року № 2398 - VІ (далі - Закон № 2398 - VІ).
Відповідно до статті 4 Закону № 2398 - VІ органами державної реєстрації актів цивільного стану є:
1) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану;
2) відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану);
3) виконавчі органи сільських, селищних і міських (крім міст обласного значення) рад.
Згідно зі статтею 6 Закону № 2398 - VІ відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Частинами 1, 2, 3 статті 9 Закону № 2398 - VІ передбачено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.
Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Актовий запис цивільного стану складається у двох примірниках. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
Згідно з положеннями статті 22 Закону № 2398 - VІ внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої складено актовий запис; одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.
Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.
Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
Після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану.
Частиною 5 статті 9 Закону № 2398 - VІ передбачено, що правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються центральним органом виконавчої влади у сфері державної реєстрації актів цивільного стану.
Наказом Міністерства юстиції України №96/5 від 12.01.11 затверджено Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 14.01.11 за №55/18793 (далі - Правила).
Пунктом 1.1 розділу І Правил встановлено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Відповідно до пункту 1.5 розділу І Правил заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами.
Згідно з пунктом 1.7 розділу І Правил зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.
Порядок внесення змін до актів цивільного стану врегульовано розділом ІІ Правил.
Відповідно до абзацу 1 пункту 2.1. розділу ІІ Правил заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника.
Пунктом 2.5 розділу ІІ Правил визначено коло осіб, які мають право звертатись із заявою про внесення змін до актових записів цивільного стану. Так, заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається, зокрема, особою, щодо якої складено актовий запис; одним із батьків неповнолітнього (малолітнього).
Відповідно до пункту 2.6 розділу ІІ Правил разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
Системний аналіз вищенаведених норм Закону № 2398 - VІ та Правил свідчить, що вони кореспондуються між собою і визначають одинакові підстави та порядок звернення до органів державної реєстрації актів цивільного стану та коло осіб, наділених правом на звернення із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану.
Пунктом 2.12 Правил, передбачено, що на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за встановленою формою.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Судом встановлено, що у відповідності до таких вимог чинного законодавства ОСОБА_1 звернулась до відповідача 10.11.2015 року із заявою про внесення змін до актового запису про її народження №24 від 11 липня 1974 року.
Відповідно до пп.2.13.2 п.2.13 Правил, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.
Статтею 11 Закону України «Про національні меншини в Україні» передбачено, що громадяни України мають право вільно обирати і відновлювати національність. Примус громадян хоч би в якій формі до відмови від своєї національності не допускається.
Крім того, до матеріалів справи долучено копії заяв ОСОБА_14 та ОСОБА_15., в яких зазначено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 є внучкою поляка по національності - ОСОБА_4, що дає їй право клопотати про надання їй статусу по національній приналежності до поляків.
Враховуючи те, що позивач бажає встановити свою національну приналежність, а саме обрати національність її матері, суд дійшов висновку про задоволення позовної вимоги про зобов'язання Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Перемишлянського районного управління юстиції внести зміни в актовий запис про народження ОСОБА_1 №24 від ІНФОРМАЦІЯ_2 року, змінивши в графі «національність» матері ОСОБА_3 з «українка» на «полька», оскільки, іншим порядком крім судового, вирішення питання внесення змін до актового запису неможливе.
Щодо позовної вимоги про визнати висновок відповідача - Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Перемишлянського районного управління юстиції від 10 листопада 2015 року - протиправним і скасувати як незаконний і такий, що порушує законні права та інтереси ОСОБА_1, то така не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до пунктів 1.1, 1.5, 1.15 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку. Заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами. Відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.
Згідно з пп. 2.13.2 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.
Таким чином, Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Перемишлянського районного управління юстиції при наданні висновку про відмову ОСОБА_1 у внесенні змін до актового запису цивільного стану діяв у межах наданих йому законом повноважень.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів згідно з ч. 2 цієї ж статті можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Юрисдикція адміністративних судів, відповідно до ч. 1 ст. 17 КАС України, поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Закріплений у ч. 1 ст. 11 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Предметом доказування відповідно до ч. 1 ст. 138 КАС України є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Відповідно до ч. 2. ст. 72 КАС України обставини, визнані судом загальновідомими, не потрібно доказувати.
Згідно з ч. 4 ст. 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З огляду на викладені норми законодавчих актів та позицію позивача, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належить задовольнити частково.
Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.
Керуючись ст. ст. 7-14, 17-20, 69-71, 86, 94, 158-163, 167 КАС України, суд -
п о с т а н о в и в :
1.Адміністративний позов задовольнити частково.
2.Зобов'язати Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Перемишлянського районного управління юстиції внести зміни в актовий запис про народження ОСОБА_1 №24 від ІНФОРМАЦІЯ_2 року, змінивши в графі «національність» матері ОСОБА_3 з «українка» на «полька».
3. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
4.Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1) з Відділу Державної реєстрації актів цивільного стану Перемишлянського районного управління юстиції (ЄДРПОУ 20849878), за рахунок бюджетних асигнувань, судовий збір, пропорційно до задоволених позовних вимог, в сумі 243 (двісті сорок три) грн. 60 коп.
Постанову може бути оскаржено, згідно зі ст. 186 КАС України, протягом 10 днів з дня її проголошення чи отримання копії постанови, шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили, згідно зі ст. 254 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя Грень Н.М.
Повний текс постанови складено та підписано 10.02. 2016 року.