Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 36/14101.07.09 За позовом Прокурора Таращанського району Київської області в інтересах
держави в особі Таращанської міської ради
До Закритого акціонерного товариства «А.Е.С. Київобленерго»
Про стягнення коштів за використання земельної ділянки в сумі
55859,55 грн.
Суддя Трофименко Т.Ю.
Представники:
Від позивача Cемилітко В.А. по довіреності № 346 від 30.06.2009р.
Від відповідача Бірюков О.О. по довіреності б/н від 31.12.2008р.
Від прокуратури Опанасенко Т.В., посвідчення № 90 від 25.07.2006р.
В засіданні приймали участь
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
На розгляд Господарського суду міста Києва переданий позов Прокурора Таращанського району Київської області в інтересах держави в особі Таращанської міської ради про стягнення з Закритого акціонерного товариства «А.Е.С. Київобленерго»втрат до міського бюджету від несплати орендної плати за використання земельної ділянки розміром 0,90 га в м. Тараща по вул. Богдана Хмельницького, 219, в сумі 55859,55 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач без документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою, приступив до її використання, у звязку з чим загальна сума втрат до міського бюджету від несплати орендної плати за 2006 2008 роки становить 55859,55 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 20.03.2009р. порушено провадження у справі № 36/141, розгляд справи призначено на 13.04.2009р.
В судовому засіданні 13.04.2009р. представник відповідача надав суду письмовий відзиві на позов, в якому проти позову заперечує, посилаючись на те, що відповідач не зобовязаний сплачувати витрати до міського бюджету від несплати орендної плати, оскільки договору оренди земельної ділянки між ним та Таращанською міською радою не укладалось. Також відповідач посилається на те, що положення постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.1993р. № 284 «Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам», на які посилається позивач, не можуть бути застосовані, оскільки відповідач використовує земельні ділянки на законних підставах, сплачує земельний податок своєчасно. Листом Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель № 6-8-841 від 03.04.2008р. було розяснено, що власникам землі та землекористувачам збитки можуть бути заподіяні внаслідок дій органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 13.04.2009р. розгляд справи, на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України, було відкладено на 13.05.2009р.
В судовому засіданні 13.05.2009р. представником позивача подана заява про зменшення розміру позовних вимог, відповідно до якої позивач просить стягнути з відповідача 37197,04 грн. заборгованості до місцевого бюджету.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 13.05.2009р. розгляд справи, на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України, було відкладено на 03.06.2009р.
В засіданні суду 03.06.2009р. представником прокуратури надано суду письмове нормативно-правове обґрунтування позовних вимог, в якому, зокрема, зазначає, що відповідач при відсутності правових підстав сплачував податок на землю, а не орендну плату, Таращанській міській раді заподіяно збитки внаслідок неодержання доходів від орендної плати за користування землею відповідачем.
Представник відповідача в засіданні суду 03.06.2009р. надав суду заперечення на пояснення позивача.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 03.06.2009р., на підставі ст. ст. 69, 77 Господарського процесуального кодексу України, продовжено строк вирішення спору у справі № 36/141, оголошено перерву в судовому засіданні до 01.07.2009р.
В судовому засіданні 01.07.2009р. представники позивач та прокуратури позовні вимоги підтримали та просили суд стягнути з відповідача 37197,04 грн. заборгованості до місцевого бюджету.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував.
Розглянувши подані матеріали справи, заслухавши пояснення представників прокуратури, позивача та відповідача, Господарський суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Обєктом плати за землю є земельна ділянка.
Статтею 2 Закону України «Про плату за землю», встановлено, що плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про плату за землю»обєктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Субєктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України, і здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до ст. 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку та право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про плату за землю»підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, договір оренди такої земельної ділянки.
Як вбачається з положень ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.
У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.
Відповідно до ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Відповідно до п. 5 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Відповідно до пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями, крім земель, переданих у приватну власність, в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Згідно з п. 34 ч. 1 с. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»вирішення відповідно до Закону питань регулювання земельних відносин є виключною компетенцією пленарних засідань сільських, селищних, міських рад.
Таким чином, власником земель комунальної власності у м. Тараща, в тому числі і спірних земельних ділянок, є Таращанська міська рада.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про плату за землю»ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки.
Згідно з положеннями ст. 21 Закону України «Про оренду землі»річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:
для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю», для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю».
Рішенням Таращанської міської ради від 25.10.2005р. № 391-24-ІУ «Про затвердження технічної документації по грошовій оцінці земель міста Тараща»було затверджено грошову оцінку земель міста Тараща, розроблену Українським державним науково-дослідним інститутом проектування міст «Діпромісто»та встановлено грошову оцінку земель різного функціонального призначення у розрізі економіко-планувальних зон та за функцією використання.
Також, рішенням Таращанської міської ради від 25.10.2005р. № 395-24-ІУ «Про встановлення ставок орендної плати на землю відповідно до грошової оцінки земель міста Тараща»було встановлено відсоток від грошової оцінки земель орендної плати за земельні ділянки по категоріям земель за функцією використання у відповідності до Закону України «Про оренду землі».
Так, для земель інших галузей виробництва ставка орендної плати від нормативної грошової оцінки земель міста було встановлено в розмірі 1,0%.
Рішенням Таращанської міської ради від 22.01.2008р. № 161-14-У «Про встановлення ставок орендної плати на землю міста Тараща»було встановлено відсоток від грошової оцінки земель орендної плати за земельні ділянки по категоріям земель за функцією використання у відповідності до Закону України «Про оренду землі»та Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України». Для земель інших галузей виробництва ставка орендної плати від нормативної грошової оцінки земель міста було встановлено в розмірі 3,0%.
Судом встановлено, що в місті Тараща по вул. Богдана Хмельницького, 219 розташований цілісний майновий комплекс нежитлових будівель Закритого акціонерного товариства «А.Е.С. Київобленерго», який займає земельну ділянку площею 0,90 га.
Відповідно до листа управління земельних ресурсів у Таращанському районі Київської області від 26.01.2009р. № 68 за Таращанським РЕМ рахується земельна ділянка площею 0,90 га.
Згідно Українського класифікатора цільового використання земель, затвердженого в Держкомземі України 24.04.1998р. з послідуючими змінами (код 1.11.3), землі, на яких розташована нежитлова будівля та споруди по вул. Б.Хмельницького, 219, належать до земель інших галузей виробництва.
Крім того, в м. Тараща по вул. Видна, 68, розташований комплекс нежитлових будівель нежитлових будівель, який перебуває у власності Закритого акціонерного товариства «А.Е.С. Київобленерго», та який займає земельну ділянку площею 2,333 га.
Відповідно до інформаційної довідки Комунального підприємства Київської обласної ради «Білоцерківське міжміське бюро технічної інвентаризації»власником комплексу нежитлових будівель, розташованих в м. Тараща по вул. Видна, 68, є Закрите акціонерне товариство «А.Е.С. Київобленерго».
Відповідно до акту № А4083/77 від 19.11.2008р. перевірки дотримання вимог земельного законодавства, проведеної управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Київській області Держземінспекції України, Закрите акціонерне товариство «А.Е.С. Київобленерго»використовується земельна ділянка орієнтовною площею 2,33 га в м. Тараща по вул. Видна, 68. На дату перевірки правовстановлюючі документи на використання зазначеної земельної ділянки, передбачені ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України відсутні.
Згідно Українського класифікатора цільового використання земель (УКЦВЗ), затвердженого в Держкомземі України 24.04.1998р. з послідуючими змінами (код 1.11.3), землі, на яких розташована нежитлова будівля та споруди по вул. Видна, 68, належать до земель інших галузей виробництва.
Пункт «д»статті 156 Земельного кодексу України передбачає, що власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.
Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам, згідно ч. 2 ст. 157 Земельного кодексу України, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно Постанови Кабінету України від 19.04.1993р. № 284 «Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам»розмір збитків визначається комісіями, створеними Київською та Севастопольськими міськими, районними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад. Результати комісій оформляються відповідно актами, що затверджуються органами, які створили комісії.
Розпорядженням голови Таращанської районної державної адміністрації від 22.12.2008р. № 555, відповідно до п. 2 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993р. № 284, було створено комісію для визначення розміру збитків, заподіяних Таращанській міській раді внаслідок неправомірного використання земельних ділянок в м. Тараща Закритим акціонерним товариством «А.Е.С. Київобленерго».
Відповідно до акту комісії визначення розміру збитків, затвердженого розпорядженням голови Таращанської районної державної адміністрації від 29.12.2008р. № 56-01, загальна сума втрат до міського бюджету від несплати орендної плати за 2006-2008 роки за земельні ділянки, якими користується відповідач, становить 55859,55 грн.
Відповідно до грошової оцінки землі в місті Тараща базова вартість одного квадратного метра землі земельної ділянки по вул. Видна, 68 становить 36,61 грн., а по вул. Б.Хмельницького, 219 33,68 грн.
Юридичні особи, які мають в постійному користуванні земельні ділянки, в силу положень абз. 1 п. 6 Перехідних положень Земельного кодексу України, повинні до 01.01.2008р. переоформити у встановленому порядку право власності або право оренди на них.
Право постійного користування земельними ділянками визначається відповідним Державним актом, якого у відповідача немає, договір оренди зазначених земельних ділянок з Таращанською міською радою не укладався, що не заперечується представниками сторін і прокуратури.
Згідно з ч. 1 ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів, як вбачається із змісту ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу України, є відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.
Відповідно до ст. 22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Збитками, зокрема, є втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
В силу статті ст. 224 Господарського кодексу України під збитками розуміються витрати, зроблені управленою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобовязання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
Частиною 3 статті 22 Цивільного кодексу України передбачено відшкодування збитків у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.
Відповідно до п. 2 ст. 244 Господарського кодексу України під збитками розуміються витрати, зроблені управленою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управлена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
До складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, згідно з п. 1 ст. 225 Господарського кодексу України, включається: неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов'язання другою стороною.
Зазначену базову вартість землі відповідач повинен був застосувати в податковому розрахунку земельного податку, що ним зроблено не було, і тому Таращанській міській раді станом на день розгляду справи, з урахуванням сплати відповідачем земельного податку, завдано збитків на суму 37197,04 грн.
Згідно ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідачем відсутність його вини у заподіянні позивачу збитків в сумі 37197,04 грн. не доведена.
З огляду на викладене, позовні вимоги прокуратури про стягнення з відповідача збитків в сумі 37197,04 грн. суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на відповідача та стягуються з нього в доход Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального Кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з Закритого акціонерного товариства «А.Е.С. Київобленерго»(04136, м. Київ, вул. Стеценка, 1, код ЄДРПОУ 23243188) на користь Таращанської міської ради Київської області до міського бюджету (09500, м. Тараща Київської області, вул. Шевченка, 7, код ЄДРПОУ 04054955) 37197 (тридцять сім тисяч сто девяносто сім) грн. 04 коп. збитків.
Стягнути з Закритого акціонерного товариства «А.Е.С. Київобленерго»(04136, м. Київ, вул. Стеценка, 1, код ЄДРПОУ 23243188) в доход Державного бюджету України 371 (триста сімдесят одну) грн. 97 коп. державного мита.
Стягнути з Закритого акціонерного товариства «А.Е.С. Київобленерго»(04136, м. Київ, вул. Стеценка, 1, код ЄДРПОУ 23243188) 118 (сто вісімнадцять) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу до спеціального фонду Державного бюджету по КЕКД 22050000 «Оплата витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах».
Після вступу рішення в законну силу видати накази.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.
Суддя Трофименко Т.Ю.