Постанова № 55654272, 09.02.2016, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
09.02.2016
Номер справи
826/21368/15
Номер документу
55654272
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

місто Київ

09 лютого 2016 року 09:05 справа №826/21368/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., за участю секретаря Калужського Д.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомПублічного акціонерного товариства "Укргазбанк" доУповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "ГРІН БАНК" Горбатюк Тетяни Миколаївни треті особи1. Публічне акціонере товариство "ГРІН БАНК" 2. Фонд гарантування вкладів фізичних осіб провизнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити дії

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Публічне акціонерне товариство "Укргазбанк" (далі по тексту - позивач, ПАТ "Укргазбанк") звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративними позовом до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "ГРІН БАНК" Горбатюк Тетяни Миколаївни (далі по тексту - відповідач, Уповноважена особа, Горбатюк Т.М.), в якому просить: 1) визнати протиправною відмову відповідача, оформлену повідомленням від 06 серпня 2015 року №08-08/849; 2) зобов'язати відповідача внести вимоги ПАТ "Укргазбанк" у розмірі 89 184,85 грн. до реєстру акцептованих вимог кредиторів Публічного акціонерного товариства "ГРІН БАНК".

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 вересня 2015 року відкрито провадження в адміністративній справі №826/21386/15, залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Публічне акціонерне товариство "ГРІН БАНК" (далі по тексту - третя особа 1, ПАТ "ГРІН БАНК") та Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (далі по тексту - третя особа 2, Фонд); закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

В судовому засіданні 11 січня 2016 року представник позивача позовні вимоги підтримав, представник третьої особи 1 проти задоволення позовних вимог заперечив; представники відповідача та третьої особи 2 до суду не прибули, у зв'язку із чим, на підставі частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ухвалив здійснити розгляд справи у порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В С Т А Н О В И В:

На підставі постанови Правління Національного банку України від 22 січня 2015 року №40 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ "ГРІН БАНК" виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення від 23 січня 2015 року №14 "Про початок процедури ліквідації ПАТ "ГРІН БАНК" та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку", згідно з яким було розпочато процедуру ліквідації ПАТ "ГРІН БАНК" та призначено уповноваженою особою Фонду провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Джуса Юрія Микитовича строком на 1 рік з 23 січня 2015 року по 22 січня 2016 року включно.

Згідно повідомлення на офіційному сайті Фонду зазначено, що вимоги кредиторів приймаються протягом 30 днів з дня опублікування в газеті "Голос України" оголошення про відкликання банківської ліцензії, ліквідацію банку та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку.

Рішенням виконавчої дирекції Фонду від 01 квітня 2015 року №68 уповноваженою особою Фонду на здійснення ліквідації ПАТ "ГРІН БАНК" з 02 квітня 2015 року призначено провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Горбатюк Т.М.

26 червня 2015 року позивач направив до Уповноваженої особи заяву про визнання кредиторських вимог, у якій просив визнати вимоги ПАТ "Укргазбанк" у розмірі 89 184,85 грн. та внести їх до реєстру кредиторів ПАТ "ГРІН БАНК", виходячи з того, що вказані вимоги виникли під час проведення ліквідаційної процедури та безпосередньо пов'язані з нею.

За результатами розгляду вказаної заяви відповідач у листі від 06 серпня 2015 року №08-08/849 повідомив про відмову в акцептуванні вимог ПАТ "Укргазбанк", виходячи з того, що витрати на оплату послуг за виконання договорів про встановлення кореспондентських відносин не пов'язані зі здійсненням ліквідаційної процедури ПАТ "ГРІН БАНК".

Позивач вважає, що вимоги на суму 89 184,85 грн. виникли під час проведення ліквідаційної процедури та безпосередньо пов'язані з нею, а тому підлягають внесенню Уповноваженою особою до реєстру акцептованих вимог кредиторів.

Відповідач письмового заперечення проти позову до суду не надав, проте, підтримав мотиви відмови в акцептуванні вимог ПАТ "Укргазбанк", що викладені у листі від 06 серпня 2015 року №08-08/849.

Треті особи письмових пояснень з приводу адміністративного позову до суду не надали.

Окружний адміністративний суд міста Києва, виходячи зі змісту пред'явлених позовних вимог, звертає увагу на наступне.

Як встановлено вище, ПАТ "ГРІН БАНК" перебуває на стадії ліквідації, а тому відповідно до частини шостої статті 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність" Фонд гарантування вкладів фізичних осіб у день отримання рішення Національного банку України про ліквідацію банку набуває прав ліквідатора банку та розпочинає процедуру його ліквідації відповідно до Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

Тобто, відносини щодо ліквідації банку регулюються Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

Так, відповідно до частин другої та четвертої статті 45 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" Фонд здійснює опублікування відомостей про ліквідацію банку та призначення уповноваженої особи Фонду у газетах "Урядовий кур'єр" або "Голос України" не пізніше ніж через сім днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа Фонду в семиденний строк з дати прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку розміщує оголошення, що містить відомості про ліквідацію банку відповідно до частини третьої цієї статті, в усіх приміщеннях банку, в яких здійснюється обслуговування клієнтів.

Частина п'ята статті 45 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" встановлює, що протягом 30 днів з дня опублікування відомостей про відкликання банківської ліцензії, ліквідацію банку та призначення уповноваженої особи Фонду кредитори мають право заявити уповноваженій особі Фонду про свої вимоги до банку.

Відповідно до частини першої статті 46 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" уповноважена особа Фонду від імені Фонду виконує функції з ліквідації банку відповідно до цього Закону та приступає до виконання своїх обов'язків негайно після прийняття Фондом рішення про призначення уповноваженої особи Фонду.

Частина друга статті 46 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" встановлює, що з дня призначення уповноваженої особи Фонду:

1) припиняються всі повноваження органів управління банку (загальних зборів, спостережної ради і правління (ради директорів)) та органів контролю (ревізійної комісії та внутрішнього аудиту). Якщо в банку, що ліквідується, здійснювалася тимчасова адміністрація, з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку тимчасова адміністрація банку припиняється. Керівники банку звільняються з роботи у зв'язку з ліквідацією банку;

2) банківська діяльність банку завершується закінченням технологічного циклу конкретних операцій у разі, якщо це сприятиме збереженню або збільшенню ліквідаційної маси;

3) строк виконання всіх грошових зобов'язань банку та зобов'язання щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) вважається таким, що настав;

4) припиняється нарахування відсотків, неустойки (штрафу, пені) та застосування інших санкцій за всіма видами заборгованості банку, а також не застосовується індекс інфляції за весь час прострочення виконання грошових зобов'язань банку;

41) нарахування відсотків, комісійних, штрафів, інших очікуваних доходів за активними операціями банку може припинятися у терміни, визначені договорами з клієнтами банку у разі, якщо це сприятиме збереженню або збільшенню ліквідаційної маси;

5) відомості про фінансове становище банку перестають бути конфіденційними чи становити банківську таємницю;

6) укладення правочинів, пов'язаних з відчуженням майна банку чи передачею його майна третім особам, допускається в порядку, передбаченому статтею 51 цього Закону;

7) втрачають чинність публічні обтяження чи обмеження на розпорядження (у тому числі арешти) будь-яким майном (коштами) банку. Накладення нових обтяжень чи обмежень на майно банку не допускається.

Згідно з частиною першою статті 48 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" уповноважена особа Фонду з дня свого призначення здійснює такі повноваження: 1) виконує повноваження органів управління банку; 2) приймає до свого відання майно (кошти) банку, вживає заходів щодо забезпечення його збереження, формує ліквідаційну масу та виконує функції з управління та реалізації майна банку; 3) складає не пізніше ніж через три дні з дня свого призначення перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду; 4) складає реєстр акцептованих вимог кредиторів (вносить зміни до нього) та здійснює заходи щодо задоволення вимог кредиторів; 5) у встановленому законодавством порядку вживає заходів до повернення дебіторської заборгованості банку, заборгованості позичальників перед банком та пошуку, виявлення, повернення (витребування) майна банку, що перебуває у третіх осіб; 6) звільняє працівників банку відповідно до законодавства України про працю; 7) заявляє відмову від виконання договорів та в установленому законодавством порядку розриває їх; 8) передає у встановленому порядку на зберігання документи банку, які підлягають обов'язковому зберіганню; 9) виконує повноваження, які визначені частиною другою статті 37 цього Закону; 10) здійснює відчуження активів і зобов'язань банку в разі, якщо це було передбачено планом врегулювання, або в інших випадках за рішенням виконавчої дирекції Фонду.

З наведених норм Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" вбачається, що кредитори банку можуть заяви про свої вимоги до банку, що ліквідується, шляхом подання відповідної заяви уповноваженій особі Фонду протягом строку, встановленого частиною п'ятою статті 45 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" та задовольнити свої вимоги у порядку черговості відповідно до статті 52 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

Разом з тим, як підтверджують матеріали справи, заява ПАТ "Укргазбанк" про визнання кредиторських вимог на суму 89 184,85 грн. від 26 червня 2015 року подана після закінчення 30-денного строку після опублікування відомостей про відкликання банківської ліцензії, встановленого частиною п'ятою статті 45 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

Частина третя статті 46 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" вказує, що під час здійснення ліквідації у банку не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури.

Відповідно до частини другої статті 52 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" оплата витрат, пов'язаних із здійсненням ліквідації, проводиться позачергово протягом усієї процедури ліквідації банку в межах кошторису витрат, затвердженого Фондом. До цих витрат, зокрема, належать: 1) витрати на опублікування оголошення про ліквідацію банку, відкликання банківської ліцензії та інформації про продаж майна (активів) банку; 2) витрати, пов'язані з утриманням і збереженням майна (активів) банку; 3) витрати на проведення оцінки та продажу майна (активів) банку; 4) витрати на проведення аудиту; 5) витрати на оплату послуг осіб, залучених Фондом для забезпечення здійснення покладених на Фонд повноважень; 6) витрати на виплату вихідної допомоги звільненим працівникам банку.

Тобто, під час ліквідації у банку можуть виникнути додаткові зобов'язання лише в частині витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури, погашення яких здійснюється позачергово під час здійснення процедури ліквідації банку в межах кошторису витрат, затвердженого Фондом; у свою чергу, інші зобов'язання банку, що виникли в межах ліквідаційної процедури, не підлягають відшкодуванню.

Зі змісту заяви ПАТ "Укргазбанк" про визнання кредиторських вимог від 26 червня 2015 року та матеріалів справи слідує, що вимоги позивача на суму 89 184,85 грн. виникли на підставі наступних зобов'язань:

- за договором доручення від 31 січня 2014 року №01/VM/ГБ, укладеного між ПАТ "ГРІН БАНК" та ПАТ "Укргазбанк", за умовами якого останній прийняв на себе зобов'язання виконувати від імені та за рахунок ПАТ "ГРІН БАНК" всі необхідні дії по наданню послуг, спрямованих на вступ до Visa/MasterCard і подальшу участь у Visa/MasterCard в якості Афілійованого Учасника;

- за договором про здійснення розрахункового обслуговування банка-учасника платіжної системи УкрКарт від 25 квітня 2014 року №33/РО/УКР, укладеного між ПАТ "ГРІН БАНК" та ПАТ "Укргазбанк", відповідно до позивач прийняв на себе зобов'язання від імені за рахунок третьої особи 1 здійснювати розрахунки в національній валюті за операціями з емісії та операціями з еквайрінгу в платіжній системі УкрКарт;

- за договором про встановлення кореспондентських відносин від 25 квітня 2014 року №33/КР/УКР, укладеного між ПАТ "ГРІН БАНК" та ПАТ "Укргазбанк", за умовами якого позивач відкриває ПАТ "ГРІН БАНК" кореспондентський рахунок Лоро у національній валюті та надає комплекс послуг з розрахункового обслуговування по кореспондентському рахунку за операціями з емісії та еквайрінгу платіжних карток в платіжній системі УкрКарт.

Суд звертає увагу, що заборгованість ПАТ "ГРІН БАНК" за вказаними договорами, хоча і виникли під час ліквідаційної процедури банку, однак не пов'язані безпосередньо зі здійсненням ліквідаційної процедури, а виникли у межах здійснення банківської діяльності.

Таким чином, вимоги ПАТ "Укргазбанк" не є такими, що безпосередньо пов'язані зі здійсненням ліквідаційної процедури, а тому не можуть бути погашеними після закінчення строку, встановленого частиною п'ятою статті 45 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

Враховуючи викладене, позовні вимоги про визнання протиправною відмову та зобов'язання Уповноваженої особи внести вимоги ПАТ "Укргазбанк" у розмірі 89 184,85 грн. до реєстру акцептованих вимог кредиторів нормативно не підтверджуються.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем доведено правомірність своїх дій вимогам, встановленим частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України; у свою чергу позивачем не доведено обставин, на яких ґрунтуються його вимоги, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, адміністративний позов ПАТ "Укргазбанк" задоволенню не підлягає.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову Публічному акціонерному товариству "Укргазбанк" відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.А. Кузьменко