Постанова № 55654089, 01.02.2016, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.02.2016
Номер справи
813/6496/15
Номер документу
55654089
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 лютого 2016 року Справа № 813/6496/15

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого суддіКузан Р.І.,

секретар судового засіданняПерчак С.В.,

з участю представників:

позивачаОСОБА_1,

відповідачаОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Корпорація КРТ» до Державної податкової інспекції у Пустомитівському районі Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним та скасування наказу,-

в с т а н о в и в :

Товариство з обмеженою відповідальністю «Корпорація КРТ» (надалі позивач, ТзОВ «Корпорація КРТ») звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Пустомитівському районі Головного управління ДФС у Львівській області (надалі - відповідач, ДПІ у Пустомитівському районі), в якому просить визнати протиправним та скасувати наказ від 14.12.15р. № 331 «Про проведення виїзної позапланової документальної перевірки ТзОВ «Корпорація КРТ» (надалі наказ від 14.12.15р. № 331).

В обґрунтування позовних вимог вказує, що відповідно до наказу від 14.12.15р. № 331, на підставі п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України відповідачем призначено перевірку ТзОВ «Корпорація КРТ». Однак, всупереч положенням Податкового кодексу України в такому наказі не вказано підстави проведення перевірки. Окрім того, податковим органом не надсилалися ТзОВ «Корпорація КРТ» обовязкові письмові запити з приводу надання пояснень та документальних підтверджень по господарських взаємовідносинах з зазначеними в наказі № 331 від 14.12.15р. контрагентами за липень, серпень та вересень 2015 року. Відтак позивач вважає, що в ДПІ у Пустомитівському районі відсутні підстави призначати виїзну позапланову перевірку позивача, що, в свою чергу, вказує на протиправність оскаржуваного наказу.

Представник позивача в судовому засіданні адміністративний позов підтримав з підстав викладених у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні щодо задоволенні адміністративного позову заперечив з підстав, викладених у письмових запереченнях. Зазначив, що ДПІ у Пустомитівському районі неодноразово надсилались письмові запити позивачу щодо надання пояснень та копій підтверджуючих документів по взаємовідносинах із зазначеними у спірному наказі контрагентами. У звязку з тим, що ТзОВ «Корпорація КРТ» на такі запити не надано відповіді, відповідачем прийнято наказ про проведення перевірки. З урахуванням викладеного просить у задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне:

14.02.15р. ДПІ у Пустомитівському районі винесено наказ № 331 «Про проведення виїзної позапланової документальної перевірки ТзОВ «Корпорація КРТ» з питань правомірності формування податкового кредиту та податкових зобов'язань з ПДВ по взаєморозрахунках з ТзОВ «ІСІДА ГРУП», ТзОВ «ВАРГРУП», ТзОВ «ШИВАДА», ТзОВ «ЗЕРІС», ПрАТ «КОРОСТЕНСЬКИЙ ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ШПАЛ», ПрАТ «ГНІВАНСЬКИЙ ЗАВОД СПЕЦЗАЛІЗОБЕТОНУ», ДП «СТАРОКОНСТЯНТИНІВСЬКИЙ ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ШПАЛ», ТзОВ «АГРОПРОМИСЛОВЕ ПІДПРИЄМСТВО «ЛЬВІВСЬКЕ», ТзОВ БУДІВЕЛЬНО- РЕМОНТНЕ ПІДПРИЄМСТВО «ТЕХНОБУД», ТзОВ НВП «ЕНЕРГІЯ- НОВОЯВОРІВСЬК», ТзОВ «ТІР», ТзОВ «ЕНЕРГІЯ-МОНТАЖСЕРВІС», ТзОВ «ЕНЕРГІЯ-НОВИЙ РОЗДІЛ», ТзОВ «ЕКСПОЗИЦІЯ», ТзОВ «ЕКОДИТ» за липень 2015 року, ТзОВ «ШИВАДА», ТзОВ «ЕКОДИТ» за серпень 2015 року, ТзОВ «ЕКОДИТ» за вересень 2015 року.

Як встановлено судом, підставою для винесення наказу від 14.12.15р. № 331 були наступні обставини.

ДПІ у Пустомитівському районі у звязку з проведенням зустрічної звірки 19.10.15р. скеровано на адресу ТзОВ "Корпорація КРТ" запит № 9013/10/13-25/15-01/15/1034 Про надання пояснення та копій підтверджуючих документів з метою документального підтвердження господарських відносин позивача з контрагентами: ТОВ "ІСІДА ГРУП" (ЄДРПОУ:39520175), ТОВ "ВАРГРУП" (ЄДРПОУ: 39783129), ТОВ "ШИВАДА" (ЄДРПОУ: 39602912), TOB "ЗЕРІС" (ЄДРПОУ: 39422390). ПрАТ "КОРОСТЕНСЬКИЙ ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ШПАЛ" (ЄДРПОУ:282406), ПрАТ ГНІВАНСЬКНЙ ЗАВОД СПЕЦЗАЛІЗОБЕТОНУ" (ЄДРПОУ: 282435). ДП "СТАРОКОСТЯНТИНІВСЬКИЙ ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ШПАЛ" (ЄДРПОУ: 282553), ТОВ "АГРОПРОМИСЛОВЕ ПІДПРИЄМСТВО "ЛЬВІВСЬКЕ" (ЄДРПОУ: 20789952), ТОВ БУДІВЕЛЬНО-РЕМОНТНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ТЕХНОБУД" (ЄДРПОУ: 23956631), ТОВ НВП "ЕНЕРГІЯ-НОВОЯВОРІВСЬК" (ЄДРПОУ: 32789941), ТОВ "TIP" (ЄДРПОУ: 32893609), ТОВ "ЕНЕРГІЯ-МОНТАЖСЕРВІС" (ЄДРПОУ: 33010141), ТОВ "ЕНЕРГІЯ-НОВИЙ РОЗДІЛ" (ЄДРПОУ: 33525073), ТОВ "ЕКСПОЗИЦІЯ" (ЄДРПОУ: 34943420) за липень 2015 року, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків, письмові пояснення, їх документальне підтвердження та ін. Згідно з наявним в матеріалах справи рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення зазначений запит отримано представником позивача 10.11.15р.

Крім цього, з метою документального підтвердження господарських відносин позивача з контрагентом ТОВ "ШИВАДА" (ЄДРПОУ: 39602912) за липень, серпень 2015 року, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків, відповідачем скеровано на адресу ТзОВ Корпорація КРТ запит "Про надання пояснення та копій підтверджуючих документів від 03.11.15р. №9433/10/13-25-22-00. Даний запит, згідно з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, позивачем отримано 10.11.15р.

16.10.15р. ДПІ у Пустомитівському районі з метою документального підтвердження господарських відносин позивача з контрагентом ТОВ «ЕКОДИТ» (ЄДРПОУ: 36958313) за липень, серпень 2015 року, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків скеровано на адресу ТзОВ Корпорація КРТ запит "Про надання пояснення та копій підтверджуючих документів від 16.10.15р. №8996/10/13-25/22-00.

20.10.15р. ДПІ у Пустомитівському районі скеровано на адресу позивача аналогічний запит Про надання пояснення та копій підтверджуючих документів №9059/10/13-25/22-00, з метою документального підтвердження господарських відносин позивача з контрагентом ТОВ «ЕКОДИТ» (ЄДРПОУ: 36958313) за вересень 2015 року. Згідно з рекомендованим повідомленням про вручення такий запит отримано представником позивача 27.10.15р.

Представником позивача не надано належних та допустимих доказів на спростування доводів відповідача про належне надіслання вказаних запитів на адресу ТзОВ «Корпорація КРТ».

У звязку з ненаданням позивачем пояснень та підтверджуючих документів на вказані вище запити, ДПІ в Пустомитівському районі прийнято оскаржуваний наказ про проведення перевірки ТзОВ «Корпорація КРТ».

При вирішенні спору суд керувався наступним.

Відповідно до пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим кодексом.

Підпунктом 20.1.2 п.20.1 ст.20 ПК України передбачено право органів державної податкової служби отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, усіх форм власності у порядку, визначеному законодавством, довідки, копії документів, засвідчені підписом платника або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності), про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, повязану з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансову і статистичну звітність у порядку та на підставах, визначених законом.

Відповідно до ст. 62 ПК України податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної податкової служби; перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Згідно з ст. 72 ПК України для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності державної податкової служби використовується інформація, що надійшла від платників податків, в тому числі і та інформація, що міститься в податкових деклараціях, розрахунках, інших звітних документах, а також інформація від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та Національного банку України, зокрема інформація яка надійшла від підрозділів податкової служби та митних органів - за результатами податкового контролю.

Відповідно до п. 73.1 ст. 73 ПК України інформація, визначена у статті 72 цього Кодексу, безоплатно надається органам державної податкової служби періодично або на окремий письмовий запит органу державної податкової служби у терміни, визначені пунктом 73.2 цього Кодексу.

Пунктом 73.3 ст. 73 ПК України надано право органам державної податкової служби звертатися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.

Такий запит підписується керівником (заступником керівника) контролюючого органу і повинен містити підстави для надіслання запиту, із зазначенням інформації, яка це підтверджує, перелік інформації, яка запитується та перелік документів, які пропонується надати, печатку контролюючого органу.

Запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі.

Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня. що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.

Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби; 2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок; 3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків; 4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної; 5) у разі проведення зустрічної звірки; 6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.

Враховуючи викладене, податковий орган у порядку визначеному законом наділений правом надсилати платникам податків письмові запити про надання інформації (пояснень) та документальних підтверджень. Платник податків отримавши такий запит зобов'язаний надати запитувану податковим органом інформацію та документи у визначений законом строк.

Судом встановлено, що надіслані податковим органом на адресу позивача запити відповідали за формою та змістом вказаним вище положенням ПК України, відтак були обовязковими для виконання позивачем.

Відповідно до підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється у випадку коли за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обовязків письмовий запит контролюючого органу протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Оскільки позивачем не надано відповіді на направлені контролюючим органом запити, податковим органом правомірно винесено наказ про проведення виїзної позапланової документальної перевірки. При цьому в наказі № 331 від 14.12.15р. вказано законодавчі норми, на підставі яких така перевірка проводиться.

За правилами, встановленими ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем доведено правомірність прийняття оскаржуваного наказу, вимоги позову щодо визнання його протиправним не відповідають вимогам законодавства та встановленим в судовому засіданні обставинам справи, що підтверджені належними та допустимими доказами.

З врахуванням викладеного, суд дійшов висновку про відсутність в діях відповідача порушень вимог законодавства при прийнятті оскаржуваного наказу, у звязку з чим відсутні підстави для задоволення адміністративного позову.

Відповідно до ст.94 КАС України сплачений позивачем судовий збір поверненню не підлягає.

Керуючись статтями 7-14, 69-71, 86, 94, 159, 160-163, 167 КАС України, суд-

п о с т а н о в и в :

у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, виготовленої в повному обсязі. Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Кузан Р.І.