МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв
05.02.2016 р. № 814/1556/15
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гордієнко Т.О., суддів Біоносенка В.В., Марича Є.В., за участю секретаря судового засідання Ополинського О.В., пр. позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2, пр. відповідачів ОСОБА_3, ОСОБА_4 розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомОСОБА_5, пров. Рядовий, 7, м. Миколаїв, 54025
доМиколаївського обласного військового комісаріату, вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54001 Центрального районного військового комісаріату м.Миколаєва, вул. Шевченка, 45, м. Миколаїв, 54001 Міністерства оборони України, Повітрофлотський проспект, 6, м. Київ, 03168
провизнання неправомірними дії, скасування постанови від 01.04.2015 року, протоколу № 219 від 01.04.2015, зобов'язання зняти з військового обліку,ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом ( з урахуванням змінених позовних вимог від 27.11.2015 року) до Миколаївського обласного військового комісаріату, Центрального районного військового комісаріату м. Миколаєва, Міністерства оборони України про визнання протиправними дії Центрального районного військового комісаріату м. Миколаєва щодо направлення на проходження медичного обстеження ВЛК, скасування постанови ВЛК Центрального районного військового комісаріату м. Миколаєва від 01.04.2015 та протокол № 219 від 01.04.2015, якими на підставі п.20.3 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого ОСОБА_6 Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402, було визнано «обмежено придатним до військової служби» в частині порушення прав ОСОБА_5, зобовязання Центральний районний військовий комісаріат м. Миколаєва зняти з військового обліку ОСОБА_5, як непридатного до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час.
Позивач обґрунтовує позов тим, що його незаконно направили на проходження військово-лікарської комісії, оскільки він згідно облікової картки ще в 2005 році був знятий з військового обліку, оскільки було визнано його непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час.
Відповідачі надали заперечення проти позову, просять у задоволенні позову відмовити, оскільки діяли відповідно до вимог чинного законодавства та не порушували права позивача.
У судовому засіданні судом було оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Заслухав пояснення представників сторін, дослідив матеріали справи суд дійшов висновку:
Облікова картка ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 свідчить, що позивача прийнято на облік 10.09.2005 року з числа призовників та призовною комісією його визнано обмежено здатним до військової служби у військовий час та 01.08.2006 року знятий з обліку на підставі наказу № 342 від 09.06.2006 року.
01.04.2015 року позивач пройшов медичний огляд ВЛК Центрально-Миколаївським обєднаним районним військовим комісаріатом , за наслідками якого складено протокол № 219 та довідка № 2415/9, в якій встановлені захворювання позивача: фолікулярний гиперкератоз, холодова кропивниця, алергічний риніт , які відносяться до ст.58 «б», ст.45 «в» графи ІІ розкладу хворіб, тому комісією позивача визнано обмежено придатним до військової служби.
В судовому засіданні представник позивача пояснив, що позивач зявився до військового комісаріату самостійно, добровільно для отримання військового квитка, який був йому необхідний для працевлаштування.
Представник військового комісаріату в судовому засіданні зазначив, що в звязку з тим, що останній медичний огляд позивач проходив у 2005 році, а у військовому квитку необхідно зазначити ступінь придатності до військової служби, тому позивача було направлено для проходження медичного огляду.
Указом Президента України від 14.01.2015 року № 15/2015 « Про часткову мобілізацію» постановлено оголосити та провести протягом 2015 року часткову мобілізацію (далі - мобілізація) у три черги протягом 210 діб із дня набрання чинності цим Указом. Мобілізацію провести в т.ч. на території Миколаївської областей. Здійснити призов військовозобов'язаних, резервістів та поставку транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, інших військових формувань України в обсягах, визначених мобілізаційними планами з урахуванням резерву.
Відповідно до ч.8 ст.4 Закону України « Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію » з моменту оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.
Згідно зі п.10.ст.2 Закона України « Про військовий обовязок та військову службу» передбачено, що громадяни України, які приписуються до призовних дільниць, направляються для підготовки до військової служби, призиваються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобовязані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується Міністерством оборони України та центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, за погодженням з центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я. Перелік військово-облікових спеціальностей затверджується Міністерством оборони України.
В судовому засіданні представник відповідачів пояснила, що відповідно до Настанови з військового обліку затвердженої наказом Міністерства оборони України № 35 на райвійськкомати покладено направлення на медичне пересвідчення військовозобовязаних, які заявили про зміну в стані здоровя, проведення планового медичного пересвідчення військовозобовязаних першого розряду, непридатних до військової служби в мирний час через хворобу і фізичні вади, які можуть бути вилікувані до стану придатності до військової служби.
Таким чином, в звязку з тим, що в Україні Президентом України прийнято указ про часткову мобілізації та введено особливий стан , Законом України «Про військовий обовязок та військову службу» відповідачу надані повноваження по виклику військовозобовязаних з метою проходження ними медичного огляду та оформлення військово-облікових документів, тому позовні вимоги в частині визнання дій протиправними щодо направлення на проходження медичного обстеження ВЛК задоволенню не підлягають.
Позивач не погоджується з висновками ВЛК, якими його визнано обмежено придатним до військової служби та вважає, що з його хворобами він повинен був визнаний непридатний до військової служби, визначення його хворіб відповідно до протоколу та довідки до ст. 45,58 не заперечує.
Відповідно до п.1.1,1.2 ОСОБА_6 Міністра оборони України № 402 від 14.08.2008 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 р. за N 1109/15800 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» Військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний
зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям. Військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців, військовозобов'язаних, визначення ступеня придатності до військової служби. Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності: до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних. Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хворіб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до
військової служби , пояснень щодо застосування статей Розкладу хворіб та таблиць
додаткових вимог до стану здоров'я.
Відповідно до висновку ВЛК хвороби позивача відносяться на підставі ОСОБА_6 № 402 до ст.45 «в» - негнійні синусити та з такими хворобами громадянин визнається придатним до військової служби, ст.58 «б» - обмежена склеродермія, себорея, ускладнена абсцедувальними вугрями, хронічна кропивниця, рецедивний набряк Квінке громадянин визнається придатним до військової служби або обмежена придатність визнається індивідуально.
Таким чином, відповідно до ОСОБА_6 Міністра оборони України № 402 від 14.08.2008 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 р. за N 1109/15800 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» та результатів медичного огляду позивача військово-лікарською комісією було правомірно визначено стан придатності позивача до військової служби обмежено придатним до військової служби. Позивач зі статтями хвороби погоджується, але вважає, що з цими хворобами позивача повинні були визнати непридатним. ОСОБА_6 № 402 від 14.08.2008 року чітко зазначено наслідки придатності до військової служби залежно від хвороби та графи особи, які підлягають медичному обліку.
Позивач також просить зобовязати Центральний районний військовий комісаріат м. Миколаєва зняти його з військового обліку , як непридатного до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час, посилаючись на те, що згідно облікової картки його було знято з військового обліку 01.08.2006 року.
Відповідно до п.5,6 ст.37 Закону України «Про військовий обовязок і військову службу» зняттю з військового обліку призовників та військовозобов'язаних у військових комісаріатах (військовозобов'язаних Служби безпеки України у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України) підлягають громадяни України:
1) з військового обліку призовників:
які вибувають в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України до нового місця проживання;
які вибувають на строк більше трьох місяців за межі України;
які взяті згідно з рішеннями комісії з питань приписки або призовної комісії на облік військовозобов'язаних;
які отримали військові звання офіцерського складу після проходження військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу;
які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу";
2) з військового обліку військовозобов'язаних:
які вибувають в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України до нового місця проживання;
які після проходження строкової військової служби прийняті на військову службу до інших військових формувань або на службу в органи внутрішніх справ, податкової міліції, в органи і підрозділи цивільного захисту, в Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України та в Державну кримінально-виконавчу службу України;
які вибули на строк більше трьох місяців за межі України;
в інших випадках за рішенням Міністерства оборони України.
6. Виключенню з військового обліку у районних (міських) військових комісаріатах (військовозобов'язаних Служби безпеки України у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України) підлягають громадяни України, які:
1) призвані чи прийняті на військову службу;
2) проходять військову службу (навчання) у вищих військових навчальних закладах і військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів;
3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку;
4) досягли граничного віку перебування в запасі;
5) припинили громадянство України;
6) були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину;
7) направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру;
8) не отримали до 40-річного віку військово-облікової або спорідненої з нею спеціальності;
9) померли.
Позивач не відноситься до вищезазначених категорій осіб, тому правових підстав для зняття його з військового обліку немає.
Згідно зі ст.37 Закону України «Про військовий обовязок і військову службу» взяттю на військовий облік військовозобов'язаних у районних (міських) військових комісаріатах підлягають громадяни України, які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від призову на строкову військову службу; які досягли граничного (27-річного) віку під час перебування на військовому обліку призовників.
Посилання позивача на те, що його було знято з військового обліку в 2006 році не приймається судом до уваги, тому що позивача було знято з обліку призовників та взято на облік військовозобовязаних відповідно до вимог чинного законодавства Закону України « Про військовий обовязок і військову службу».
Позивач всупереч ст.71 КАС України не довів суду ті обставини, якими він обґрунтовує позов, не зазначив, яку саме норму права порушили відповідачі та які саме його права порушені.
Згідно ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів та у доведенні перед судом їх переконливості.
За таких обставин, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись статтями 11, 71, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст.186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
Головуючий суддя Т. О. Гордієнко
Суддя В.В. Біоносенко
Суддя Є.В. Марич
Повний текст постанови складено відповідно до частини 3 статті 160 КАС України та підписано судом 09.02.2016р.