Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 січня 2016 р. Справа №805/2325/15-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 15 година 00 хвилин
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабіча С.І. за участю секретаря судового засідання Проніна Д.С. та представників сторін:
позивача ОСОБА_1
відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Гарант Внешсервіс" до Артемівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування вимоги зі сплати єдиного внеску№ Ю-22-17 від 05.12.14 р. на суму 104 559, 86 грн.,
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю Гарант Внешсервіс звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Артемівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області відповідно до якого просить скасувати вимогу Артемівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області № Ю-22-17 від 05.12.2014 року про стягнення з позивача недоїмки зі сплати єдиного внеску у сумі 104 559, 86 грн.
Крім цього, у позові було викладено заяву про забезпечення позову, шляхом зупинення виконавчого провадження № Ю-22-25 від 30.04.2014 року відкрите 16.07.2014 року старшим державним виконавцем ВДВС Артемівського МУЮ ОСОБА_3 до прийняття по суті рішення по справі.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що вважає вимогу Артемівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області № Ю-22-17 від 05.12.2014 року про стягнення з позивача недоїмки зі сплати єдиного внеску у сумі 104 559, 86 грн. такою, що підлягає скасуванню у повному обсязі та в силу п. 9.3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування позивач звільнений від відповідальності за невиконання обов'язку зі сплати єдиного внеску.
Ухвалою суду від 23 грудня 2015 року замінено відповідача у справі Артемівську обєднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Донецькій області його правонаступником Артемівською обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Донецькій області (84500, м. Артемівськ, вулиця Комсомольська, буд. 8, код ЄДРПОУ 39884035).
Ухвалою суду від 27 січня 2016 року визнано поважними причини пропуску Товариством з обмеженою відповідальністю "Гарант Внешсервіс" строку звернення до адміністративного суду з позовом до Артемівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування вимоги зі сплати єдиного внеску № Ю-22-17 від 05.12.14 р. в сумі 104 559, 86 грн.
Представник позивача у судовому засіданні заявлені вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просив їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечувала, надала письмові заперечення, відповідно до яких, податковий орган зазначив, що позивач не виконав свої зобовязання про сплаті єдиного соціального внеску в результаті чого виникла заборгованість на суму 104 559, 86 грн. Також відповідач зазначив, що платники єдиного внеску, які перебувають на обліку в фіскальних органах, розташованих на території, де проводилась антитерористична операція або було оголошено військовий чи надзвичайний стан, до завершення АТО та визначення остаточного переліку відповідних населених пунктів продовжують здійснювати господарську діяльність, нараховувати обчислювати і сплачувати заробітну плату зобовязанні виконувати всі встановлені Законом України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування обовязки в повному обсязі. З наведених підстав відповідач просив у задоволенні позову відмовити.
Повно та всебічно дослідивши всі обставини даної справи, докази та пояснення, надані сторонами, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог та встановив наступні обставини.
Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю Гарант Внешсервіс (код ЄДРПОУ 34215280, зареєстрований платником податку на додану вартість, місцезнаходження: 84500, АДРЕСА_1.
Суд застосовує норми матеріального права в редакції, що була чинною на момент виникнення спірних правовідносин (05.12.14 р. - дата винесення спірної вимоги).
Відповідно до п.1 ч.1 ст.4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування" (далі - Закон № 2464) платниками єдиного внеску є, зокрема, роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств,установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 6 вказаного закону, платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати ісплачувати єдиний внесок.
Судом встановлено, що з урахуванням поданої позивачем звітності та часткових оплат, періоду виникнення недоїмки, тощо, до складу спірної вимоги включено спірну заборгованість у сумі 104 559, 86 грн. за період січень - жовтень 2014 року, що підтверджується зворотнім боком облікової картки позивача з єдиного податку, не є спірним та сторонами не заперечується.
Спірною обставинами у даній справі є те, чи звільнений позивач від обов'язку зі сплати єдиного внеску у період січень - жовтень 2014 року на суму 104 559, 86 грн.
Відповідно до ч.4 ст. 24 Закону № 2464 орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Враховуючи викладене, відповідачем було сформовано та направлено на адресу позивача вимогу про сплату недоїмки № Ю 22-17 від 05.12.14 р.
Згідно з вказаною вимогою недоїмка склала 104 589, 86 грн., штраф чи пеню нараховано не було.
Позивач вказує, що неодноразово звертався до відповідача із заявами про розстрочення виконання спірної вимоги.
Суд зазначає, що у даній справі предметом та підставами позову є не відстрочення виконання даних зобов'язань, а звільнення позивача від обов'язку зі сплати єдиного внеску в силу положень п 9-3 Прикінцевих та перехідних положень Закону№ 2464.
Відповідно до п. 9-3 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2464 платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення ОСОБА_3 національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обовязків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідно до ст.1 Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції (далі - Закон № 1669) територія проведення антитерористичної операції - період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення ОСОБА_3 національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України 2про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення ОСОБА_3 національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Таким чином, пункт 9-3 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України № 2464, з врахуванням ст. 1 Закону № 1669, пов'язує звільнення платників єдиного внеску від виконання обовязку щодо його сплатиз наявністю таких умов:
- перебування на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція ;
- недоїмку нараховано в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції.
На виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження № 1275- р від 02 грудня 2015 року про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України.
Згідно з додатком до розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 р. № 1275-р, до зазначених населених пунктів, зокрема, належать м. Артемівськ Донецької області.
Згідно з довідкою форми № 4-ОПП від 17.08.06 р. № 278/10/29-014-3 (а.с.81) позивач перебував та перебуває на обліку у м. Артемівську Донецької області, що відповідачем не заперечується.
Згідно з даними ЄДРПОУ позивач зареєстрований за місцезнаходженням: вул. Ювілейна, 57/106, м. Артемівськ, Донецька область, 84500.
Отже, відповідач знаходиться на обліку в контролюючому органі, який розташований на території населеного пункту, визначеного переліком, зазначеним у статті 2 Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції, де проводилася антитерористична операці.
Станом на момент виникнення спірних правовідносин та на момент розгляду даної справи, Станом на момент розгляду даної справи Указу Президента України про завершення проведення антитерористичної операції видано не було.
Таким чином, відповідач є платником єдиного внеску, який визначений статтею 4 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, та який перебуває на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України Про рішення ОСОБА_3 національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України від 14 квітня 2014 року № 405/2014, яка на даний час триває.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що недоїмка з єдиного внеску за січень 2014 року (5970,07 грн.) та за лютий 2014 року (14279,66 грн.) виникла до початку проведення антитерористичної операції.
Враховуючи викладені обставини на вказані суми недоїмки не розповсюджується у часі норма п. 9-3 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2464 про звільнення платника від обов'язку зі сплати єдиного внеску.
Отже, вимоги про скасування спірної вимоги в частині суми 20 249,73 грн. є безпідставними та такими, що задоволенню не підлягають.
За приписами абзаців першого та другого ч.8 ст.9 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування встановлено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Відповідно до п.6 ч.1 ст.1 вказаного Закону визначено, що недоїмка це сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Таким чином, у спірних правовідносинах, сума єдиного внеска в розмірі 13 801,93 грн. за березень 2014 року стала недоїмкою лише з 21 квітня 2014 року, тобто вже після початку проведення антитерористичної операції та після моменту, з якого позивач є звільненим від обов'язку зі сплати єдиного внеску.
15.12.15 р. позивачем було подано відповідачу заяву про звільнення від обов'язку зі сплати єдиного внеску (а.с. 69).
Суд зазначає, що норма ст. 9-3 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2464 не ставить звільнення платника від обов'язку зі сплати єдиного внеску у залежність від того відповідна заява повинна бути подана до винесення, наприклад вимоги, та прямо встановлює, що вона подається у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Приймаючи до уваги, що станом на момент розгляду даної справи антитерористична операція триває, позивачем виконано умову (подано відповідну заяву у період проведення антитерористичної операції), з якою закон пов'язує звільнення платника єдиного внеску від обов'язку з його сплати.
З огляду на викладене є правомірними вимоги позивача про скасування спірної вимоги в частині нарахованої недоїмки за період починаючи з березня 2014 року по жовтень 2014 року включно.
Враховуючи викладене, спірна вимога № Ю 22-17 від 05.12.14 р. є частково протиправною та підлягає частковому скасуванню на суму 84 310,13 грн.
Отже, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача з Державного бюджету України суму сплаченого позивачем судового збору, пропорційно до розміру задоволених позовних вимог - 168,62 грн. (заявлено до скасування вимогу на суму 104 559,86 грн, сплачено 209,12 грн. судового збору, задоволено позовні вимоги на суму 84 310, 13 грн.).
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 р. № 1275-р, Кодексом адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Гарант Внешсервіс" до Артемівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування вимоги зі сплати єдиного внеску № Ю-22-17 від 05.12.14 р. на суму 104 559, 86 грн. - задовольнити частково.
Вимогу Артемівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області зі сплати єдиного внеску № Ю-22-17 від 05.12.14 р. на суму 104 559, 86 грн. - скасувати частково, на суму 84 310, 13 грн.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Гарант Внешсервіс" (код ЄДРПОУ 34215280) 168 (сто шістдесят вісім) гривень 62 (шістедсят дві) копійки судового збору.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступна та резолютивна частини проголошені у судовому засіданні 27 січня 2016 року.
Постанову складено у повному обсязі 01 лютого 2016 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України (проголошення вступної та резолютивної частин постанови), а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Бабіч С.І.